Najlepsze inwestycje dywidendowe na 2019 rok prosto od ekspertów z tygodnika Barron’s

Najlepsze inwestycje dywidendowe na 2019 rok prosto od ekspertów z tygodnika Barron’s
Komentarze: 0
Skomentuj

Ostatnia wyprzedaż na światowych giełdach stworzyła sporo dobrych okazji do inwestycji w akcje, obligacje czy REIT-y, które każdego roku wypłacają solidne odsetki. Poniżej przegląd wszystkich pomysłów inwestycyjnych, które oferują dywidendę wyższą niż 2.5%, czyli przekraczającą poziom amerykańskich obligacji.


Bezpiecznie, ale z zyskiem

Inwestorzy, którzy są w stanie zadowolić się zyskami w okolicach 3.5%, nie muszą daleko szukać. Popularny ETF Vanguard High Dividend Yield (VYM) po ostatnich spadkach płaci obecnie 3.5% rocznie. Wbrew pozorom, w środku ETF-a znajdują się bardzo mocne spółki, np. Johnson&Johnson, Exxon Mobil czy JPMorgan. Plusem jest ekstremalna dywersyfikacja sektorowa ETF-a (prawie 400 spółek w portfelu) i marginalne koszty zarządzania (0.08%). Minusem duża korelacja z całym amerykańskim rynkiem.

Nieco wyższe rentowności oferuje europejski odpowiednik, w skład którego wchodzą, m.in. Nestle, Novartis czy Royal Dutch Shell. Vanguard FTSE Europe (VGK) płaci obecnie 4% dywidendy. Oba ETF-y posiadają ekspozycję na duże i solidne spółki, a więc nie ma tu mowy o ryzyku niewypłacalności.

Inaczej niż w przypadku ETF-a o symbolu HYG złożonego ze spółek o nieco gorszych ratingach. iShares iBoxx USD High Yield Corporate Bond (HYG) płaci obecnie 6.40%, ale tutaj ryzyko niewypłacalności jest już większe. Nawet pomimo tego, że w skład funduszu wchodzą takie firmy jak Teva, Blackrock czy T-Mobile. Minusem jest kiepska dywersyfikacja, ponieważ prawie 85% ETF-a zajmują spółki z sektora przemysłowego.

Nieco lepiej zdywersyfikowany jest ETF iShares iBoxx USD Investment Grade Corporate Bond ETF (LQD), który inwestuje w płynne i uznane firmy w rodzaju Verizona, CVS czy Goldman Sachs. ETF płaci 3.9% dywidendy.

I na tym propozycje proste, oczywiste i w miarę bezpieczne zaczynają się kończyć. Żeby trochę poprawić sobie wskaźniki wypłaty dywidendy, można jednak próbować zbudować swój własny portfel z dobrych indywidualnych spółek, które wypłacają całkiem przyzwoity procent.


Zanim zaczniesz czytać dalej, nie zapomnij wcześniej zapisać się na newsletter inwestycyjny:


Mniej bezpiecznie, ale z większym zyskiem

Mniej bezpiecznie oznacza, że skoro mówimy tu po pojedynczych spółkach, to zawsze istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że pojedyncza spółka przestanie wypłacać dywidendę lub że upadnie, niż w przypadku gdy mówimy o ETF-ie składającym się z 300 spółek. Jednak trzeba mieć świadomość, że „mniej bezpiecznie” niekoniecznie od razu oznacza „niebezpiecznie”.

I tak, amerykańscy giganci telekomunikacyjni AT&T czy Verizon wypłacają odpowiednio 6.9% i 4.3% dywidendy, a energetyczny Exxon Mobile czy Chevron 4.8% i 4.1%.

Jeśli chodzi o branżę telekomunikacyjną, to jeszcze ciekawiej wyglądają gracze spoza USA. Brytyjski Vodafone płaci 8.5%, chiński China Mobile 5%, a niemiecki Deutsche Telekom 4.3% dywidendy rocznie.

Warto spojrzeć też na inne spółki z Europy, a w szczególności z Wysp Brytyjskich. Przyzwoite dywidendy wypłacają brytyjskie HSBC, BP, Unilever. Ja zawsze polecam zakup bezpośrednio na giełdzie w Londynie, ale można tu także w prosty sposób zainwestować choćby za pośrednictwem iShares MSCI United Kingdom ETF (EWU), który łącznie wypłaca 5% dywidendy.

Dołożenie do swojego portfolio konkretnych spółek bezpośrednio z giełd innych niż amerykańskie będzie miało dodatkowe korzyści w postaci dywersyfikacji portfolio i uniezależnienia go od amerykańskiej giełdy i od amerykańskiego dolara.

O tym jak używać automatycznych skanerów wyszukujących takie pojedyncze perełki, mówiłem niedawno podczas webinaru, którego zapis można obejrzeć na moim kanale YouTube.


Bardziej ryzykownie, ale z jeszcze większym zyskiem

Faworytem tygodnika Barron’s są firmy MLP (Master Limited Partnership) z branży energetycznej, która oberwała ostatnio dość mocno i spadła od szczytu aż o 55%. Spadki wydają się przesadzone, bo dzisiaj sektor ma lepszą sytuację fundamentalną niż kiedykolwiek. Przykładem ETF-a, który posiada ekspozycję na firmy z tej branży jest, np. Alerian MLP (AMLP) wypłacający w tym momencie 8.5% dywidendy.

Największym minusem tego typu inwestycji są ogromne wahania spółek energetycznych i uzależnienie ich kondycji od notowań ropy naftowej. Po ostatnich potężnych spadkach wydaje się jednak, że dzisiaj możemy mieć już całkiem niezłą okazję inwestycyjną dla długoterminowych inwestorów o solidnych żołądkach, którzy nie boją się mocnego bujania.

Tutaj znajduje się pełna lista ETF na spółki z sektora MLP: https://www.etf.com/channels/mlps

W tym wypadku nie polecam inwestycji w poszczególne akcje konkretnych firm, ponieważ to ciągle jednak jest branża będąca często na progu rentowności, a więc istnieje realne ryzyko niewypłacalności lub nagłego obniżenia dywidendy przez pojedynczą spółkę.


A może coś spoza rynków akcji?

Ciekawym pomysłem może być zdywersyfikowanie swojej ekspozycji na rynek akcyjny i dorzucenie do portfela funduszy, które inwestują w nieruchomości, czyli tzw. REIT-ów (Real Estate Investment Trust).

Fundusze REIT w swoich portfelach posiadają fizyczne nieruchomości biurowe, centra handlowe, budynki mieszkalne, wieże telekomunikacyjne, centra danych, chłodnie, magazyny i tak dalej.

O ile takim centrom danych nic nie powinno grozić w najbliższej przyszłości, to raczej unikałbym REIT-ów posiadających centra handlowe, z uwagi na to, że większość handlu detalicznego przenosi się do internetu i zapotrzebowanie na takie powierzchnie spada.

Jeśli ktoś nie ma głowy do tego, żeby wyszukiwać na własną rękę odpowiednie REIT-y, to zawsze można pójść drogą na skróty i skorzystać z najpopularniejszego (aktywa 24 mld USD) na tym rynku ETF-a Vanguard Real Estate (VNQ), który wypłaca 4.8% dywidendy.

Pełna lista wszystkich propozycji od Barron’s znajduje się pod tym linkiem.

Następny artykuł w kategorii Pomysły
iPhone zaczyna pękać? A może to dobra okazja, żeby kupić dzisiaj akcje Apple?

Przeczytaj również

Wszystkie wpisy
Pozostałe
13.02.2024
Efekt Hawthorne’a sto lat później. Jak go wykorzystać na giełdzie?
Efekt Hawthorne’a sto lat później. Jak go wykorzystać na giełdzie?
Opcje
12.12.2023
Wheel investing – prosta, ale efektywna strategia opcyjna na 2024 rok
Wheel investing – prosta, ale efektywna strategia opcyjna na 2024 rok