Inwestycja w złoto – jak to robić?

Inwestycja w złoto – jak to robić?
Komentarze: 0
Skomentuj

Hiperinflacja czy dewaluacja pieniądza sprawiają, że inwestowanie w złoto jest coraz popularniejsze. To bowiem stosunkowo bezpieczna metoda na stopniowe osiąganie zysków przy ewentualnej odsprzedaży zakupionego kruszcu w formie np. monet bulionowych czy sztabek. Należy jednak w tym wypadku działać rozważnie i ostrożnie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest przeanalizowanie wszystkich dostępnych wariantów.

Post gościnny autorstwa Pawła Nowaka.


Jak inwestować w złote monety?

Możliwości w zakresie zakupu szlachetnego kruszcu są obecnie dość spore – głównie dzięki sprzedaży internetowej. W taki sposób dystrybuowane są m.in. monety bulionowe. Stanowią one podstawową formę inwestycji w złoto. Nie tylko łatwo można je nabyć, ale także odsprzedać. Dzięki temu ewentualne spieniężenie takiego kapitału nie jest kłopotliwe, co jednak dotyczy nie każdej monety.

Warto inwestować np. w najtańsze z nich. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele modeli kolekcjonerskich. Mają one większą wartość przy zakupie, zawierając jednocześnie tę samą lub zbliżoną ilość kruszcu. Stosunkowo rzadko przekłada się to jednak na zyski przy odsprzedaży – częściej prowadzi do problemów ze znalezieniem kupca oraz koniecznością obniżenia ceny, co z kolei skutkuje stratami.

Czy jednak inwestowanie w złoto w postaci monet bulionowych to dobra forma lokowania kapitału? Jest to uzależnione od marży pobieranej przez daną mennicę, ale też dostępnych środków. Należy pamiętać, że nie jest to przede wszystkim szybki sposób na spore zyski. W przypadku bardzo popularnych monet jednouncjowych przy odsprzedaży w krótkim czasie od jej zakupu spread wyniesie około 7%, przez co taka operacja jest całkowicie nieopłacalna.

Znacznie lepiej wygląda sytuacja w momencie, gdy wyroby ze szlachetnego kruszcu nabywa się w celu dłuższego ich posiadania. Taka inwestycja w złoto przynosi najczęściej oczekiwane zyski, a samo zbycie monet bulionowych jest łatwe, wygodne i pewne. To zatem dobry, ale nie jedyny sposób lokowania kapitału. Wartym uwagi rozwiązaniem jest jego dywersyfikacja, czyli rozsądnie przeprowadzony podział.


Czy kupno sztabek złota to dobra inwestycja?

Dla wielu osób problemem przy zakupie wyrobów ze szlachetnego kruszcu jest tzw. niski próg wejścia. Oznacza to niezbyt pokaźne zaplecze finansowe, które uniemożliwia nabycie np. kilku jednouncjowych monet bulionowych. Sposobów na to, jak inwestować w złoto, jest jednak kilka. Ciekawą alternatywą jest zakup sztabek. Są one wytwarzane w różnych wariantach wagowych – w tym nawet zaledwie 1 grama.

Dzięki temu nawet przy niewielkich nakładach możliwa jest inwestycja w złoto. Podobnie jak w przypadku monet bulionowych, również i przy nabyciu sztabek ich odsprzedaż jest najczęściej bezproblemowa i szybka. Dotyczy to także niewielkich wyrobów, których waga jest mała, ale ze względu na zainteresowanie inwestorów z niskim progiem wejścia cieszą się one sporą popularnością na rynku.

W obu przypadkach jest to dobre rozwiązanie w zakresie ochrony przed inflacją czy dewaluacją pieniądza. Jako lokata kapitału inwestowanie w złoto może przynieść duże zyski. Kurs tego kruszcu w ostatnich latach wzrastał, co zwiększyło zainteresowanie wyrobami ze szlachetnego materiału. Dzięki temu są one nie tylko bezproblemowo dostępne, ale przede wszystkim łatwo zbywalne. Jest to ważny atut zarówno w przypadku monet bulionowych, jak i sztabek.

Kupno tych ostatnich to zatem dobra inwestycja w złoto. Warto jednak pamiętać, by jako miejsce nabycia wybrać sprawdzone źródło – najlepszym rozwiązaniem będzie certyfikowana mennica. Waga czy popularna linijka Fischa to narzędzia ułatwiające sprawdzanie autentyczności złotych wyrobów, jednak nawet w przypadku ich użycia łatwo o pomyłkę prowadzącą do zakupu podróbki wykonanej np. z wolframu.


Jak zmaksymalizować zyski przy inwestycji w złoto?

Nabycie wspomnianych sztabek czy monet bulionowych to zatem dobra metoda na lokowanie kapitału. Przez wiele osób takie rozwiązanie nie jest jednak wybierane wyłącznie przez chęć zabezpieczenia majątku, ale jego zwiększenia. Jak inwestować w złoto, by przyniosło to największe zyski? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dodatkowe marże występujące przy zakupie wyrobów ze szlachetnego kruszcu.

W Polsce są to podatki VAT, PIT oraz PCC. Pierwszy z nich nie obowiązuje w momencie, gdy sztabka zawiera minimum 95% złota. W przypadku monet próg ten jest nieco niższy i wynosi 90%. Przekłada się to na ich niższe ceny przy zachowaniu sporej wartości. Opłacenia dwóch kolejnych danin również można w prosty sposób uniknąć, nabywając wspomniane wyroby na okres dłuższy niż pół roku i jako indywidualny podmiot. Podatek PCC w wysokości 2% uiszczają bowiem skupy, które przy odsprzedaży uwzględniają go w cenie sztabki czy monety.

Ciekawą alternatywą dla korzystania z polskich mennic jest sfinalizowanie transakcji z zagranicznymi podmiotami. Takie inwestowanie w złoto jest jednak obarczone sporym ryzykiem, dlatego należy wybierać wyłącznie sprawdzone marki. Jednym z rozwiązań w tym zakresie jest skorzystanie z usług firm działających na terenie Singapuru. Sprzedają one sztabki, które fizycznie znajdują się w skarbcu właśnie w azjatyckim kraju. Dla wielu osób zastanawiających się jak inwestować w złoto ta metoda może przynieść oczekiwane zyski.

Do zalet takiego sposobu zalicza się z pewnością możliwość zachowania pełnej anonimowości – Singapur nie przekazuje danych nabywców do żadnych innych państw. Dzięki temu stanowi to świetne rozwiązanie w przypadku sporej inwestycji w złoto. Nie będzie ona obarczona dodatkowymi podatkami także przy ewentualnej odsprzedaży, co stanowi kolejny atut.


Czy można nabyć złoto w innej formie niż fizyczne wyroby?

Długoterminowe zyski dla wielu inwestorów nie są atrakcyjne. Oczekują oni szybkiego powiększenia kapitału. W takim wypadku dobrym pomysłem może być inwestowanie w złoto określane jako papierowe. Mowa m.in. o funduszach ETF, ETC i ETN, które zajmują się skupowaniem terminowych kontraktów na szlachetny kruszec lub wykonanych z niego fizycznych wyrobów. Cały proces przedstawia się podobnie do kupowania akcji na giełdzie.

Ostateczny wybór co do tego, jak inwestować w złoto, dobrze jest podjąć po konsultacjach ze specjalistą. Warto mieć na uwadze nie tylko konkretne możliwości takiego lokowania kapitału, ale też panujące na rynku warunki.

Post gościnny autorstwa Pawła Nowaka.

Następny artykuł w kategorii Pomysły
W co, gdzie i jak najlepiej inwestować pieniądze w 2021 roku

Przeczytaj również

Wszystkie wpisy
Porady
11.04.2024
Jak zabezpieczyć się przed spadkami na giełdzie (i czy na pewno warto)
Jak zabezpieczyć się przed spadkami na giełdzie (i czy na pewno warto)
Porady
19.03.2024
Dlaczego strata i zysk z pozycji nie mają żadnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej
Dlaczego strata i zysk z pozycji nie mają żadnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej