Świat w 2018 roku według dziennikarzy The Financial Times. 10 wybranych prognoz na nadchodzący rok

Świat w 2018 roku według dziennikarzy The Financial Times. 10 wybranych prognoz na nadchodzący rok
Komentarze: 0
Skomentuj

Pisałem niedawno o tym, w co warto zainwestować w 2018 roku na podstawie burzy mózgów przeprowadzonej przez dziennikarzy The Economist. Dzisiaj podrzucam spojrzenie na świat w 2018 roku widziany z drugiego brzegu Tamizy, czyli z siedziby ponadstuletniego znakomitego brytyjskiego dziennika The Financial Times.

Od globalnej polityki, przez kondycję rynków wschodzących, po notowania ropy naftowej i przyszłość Bitcoina. Dziennikarze FT odpowiadają na pytania o to, jaki będzie świat w nadchodzącym roku.

Efektywność prognoz stoi na dość wysokim szczeblu. Kiedy w 2016 roku dziennikarze przepowiadali wydarzenia na 2017 rok, z 19 postawionych wtedy tez sprawdziło się potem 15 z nich. To oznacza trafność rokowań na poziomie prawie 80%.

Oto co przyniesie przyszłość w 2018 roku według publicystów The Financial Times.


Czy Donald Trump rozpocznie wojnę handlową z Chinami?

Tak. W 2018 roku amerykański prezydent spełni jedną ze swoich przedwyborczych obietnic i podejmie kroki wprowadzające w życie obiecany protekcjonizm. Na celowniku znajdą się Chiny. Nałożenie ograniczeń w handlu będzie uzasadniane kradzieżą własności intelektualnej czy chińską państwową pomocą finansową na rzecz lokalnych producentów stali oraz aluminium. Jednak to, czy wprowadzenie taryf przez USA będzie pierwszym strzałem w długiej wojnie handlowej, w dużej mierze uzależnione zostanie od reakcji Chin. Jeśli Xi Jinping w odwecie postanowi nałożyć sankcje na amerykańskie towary lub zaprowadzi USA przed trybunał Światowej Organizacji Handlu, to będzie oznaczało otwarcie nowego wrogiego rozdziału pomiędzy oboma krajami.


Czy indeks S&P 500 skończy rok powyżej 2650 punktów?

Tak. Istnieje wiele pozytywnych sygnałów, które potwierdzają tę przepowiednię: szybujące zyski firm, utrzymujący się wzrost gospodarczy i wprowadzone cięcia podatkowe. Problem tylko w tym, że te czynniki są już wliczone w ceny. Akcje na giełdzie rzeczywiście wyglądają na zupełnie przewartościowane z punktu widzenia historycznego, ale to jednak nie mówi absolutnie nic o krótkoterminowych ruchach na parkiecie. W tej perspektywie zawsze chodzi o dopływ gotówki, który na rynku pojawił za sprawą banków centralnych po 2009 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, bank centralny powinien ten dopływ zacząć ograniczać, to prawda, ale ograniczenie nastąpi dopiero pod koniec 2018 roku. Póki co muzyka gra.


Czy Tesla wyprodukuje 250 000 sztuk Modelu 3?

Nie. Wychwalany pod niebiosa producent aut elektrycznych początkowo obiecywał, że w 2018 roku dostarczy 400 000 sztuk swojego nowego samochodu. Ostatnie cele produkcyjne zostały zredukowane do 200-300 tysięcy. Poważne problemy przy wytwarzaniu baterii oznaczają fatalny start i dalszy dewastujący wpływ na bilans firmy. Niemniej, rok 2018 będzie dla Tesli przełomowy. W nadchodzących miesiącach okaże się czy Elon Musk potrafi przekonać Wall Street do dalszego finansowania swojego marzycielskiego przedsięwzięcia.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

  1. „Samochody elektryczne zarobią na Twoją emeryturę?”

Czy 10-letnie obligacje amerykańskie skończą rok z rentownością powyżej 3%?

Nie. Przebąkiwania analityków Wall Street odnośnie tego, że w kolejnym roku rentowność dziesięcioletnich obligacji wzrośnie powyżej 3% są tak nieodłącznym elementem przedświątecznego okresu jak wszystkie te niezręczne imprezy firmowe. Co prawda w tym roku przepowiednie wydają się nieco bardziej prawdopodobne z uwagi na wycofywanie się FED-u z programu luzowania i na cięcia podatkowe, jednak przepotężne siły tłamszące zarówno inflację jak i rentowności obligacji mamy ciągle na miejscu. FED podniesie stopy procentowe przynajmniej trzy razy w 2018 roku, jednak dziesięciolatki nie przekroczą poziomu 3%.

Więcej na ten temat przeczytasz na forum w wątku:

  1. „Shortowanie obligacji USA”

Czy wzrost na rynkach wschodzących przekroczy 5% GDP?

Tak. Jeśli amerykańska Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe w 2018 roku, co jest dość prawdopodobne, to rynki wschodzące czeka wyboista droga, która momentami będzie przypominała czasy „taper tantrum” z 2013 roku. Mimo tego, rynki wschodzące wzrosną w tym roku średnio o ponad 5% (w porównaniu do 4.7% z tego roku). Głównymi sprawcami takiego skoku będą gospodarki Rosji i Brazylii, które zaczęły po latach wychodzić z głębokiej recesji.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach:

  1. „Gdzie warto zamrozić pieniądze na kolejnych kilka lat?”
  2. „Jak przetrwać krach na brazylijskiej giełdzie?”
  3. „Selektywne podejście do spółek z giełdy w São Paulo”

Czy w Indiach premier Narendra Modi spróbuje kolejnych eksperymentów gospodarczych?

Tak. Wyjęta z kapelusza decyzja o zakazie używania banknotów z dużymi nominałami była szokiem dla lokalnej gospodarki i wywołała spore zamieszanie na indyjskim rynku. Jednak kiedy kurz już opadł, decyzja okazała się słuszna i pomogła przełożyć się na wizerunek premiera jako osoby robiącej wszystko, aby zwalczyć korupcję. Mając na uwadze wybory w 2019 roku, premier Modi zrobi wiele, aby zdobyć dalsze uznanie wyborców i kolejne głosy. Należy się więc spodziewać następnych nietypowych działań zmierzających przede wszystkim w kierunku rozprawienia się z lokalnymi miliarderami ukrywającymi swoje majątki przed fiskusem.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach:

  1. „Hindusi zamieniają riksze na samochody – zainwestuj w Tata Motors”
  2. „Goldman Sachs radzi zainwestować w gospodarkę Indii”

Czy przeciwko Donaldowi Trumpowi zostanie uruchomiona procedura impeachmentu?

Tak. Demokraci w listopadowych wyborach odzyskają kontrolę nad Izbą Reprezentantów, która stanowi część amerykańskiego Kongresu. Realna kontrola na Izbą rozpocznie się dopiero w styczniu 2019 roku, ale bieżących dwanaście miesięcy zostanie wykorzystanych na to, aby przeprowadzić całą papierkową robotę, która będzie miała na celu rozpoczęcie procedury pozbycia się Trumpa z urzędu prezydenta. Jednak mało prawdopodobne jest, aby działania te spotkały się z poparciem choćby części Republikanów, a więc dopóki Demokraci nie opanują Kongresu, to impeachment zostanie uruchomiony, lecz na jego finał trzeba będzie poczekać do 2019 roku.


Czy ropa naftowa skończy rok powyżej 70 USD za baryłkę?

Tak. Argumentem za tym stwierdzeniem są przede wszystkim ograniczenia wydobycia przez światowych producentów i rosnące ryzyko geopolityczne. Oba te czynniki prawdopodobnie utrzymają się w 2018 roku. Jednak to, czy ropa przekroczy poziom 70 USD za baryłkę, w dużej mierze zależało będzie od chęci Rosji do dalszego popierania krajów OPEC w ograniczeniu wydobycia. Sami członkowie kartelu także będą musieli wykazać się dużym poziomem samodyscypliny w utrzymywaniu cięć. Jest to jednak dość prawdopodobne.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

  1. „Boom-bust cycle, czyli jak mądrze zainwestować w ropę naftową”

Czy Chiny pochwalą się wzrostem GDP ponad 6.5%?

Tak. Nawet jeśli będzie to jedynie wynik czysto papierowy. Rozbieżności pomiędzy rzeczywistym wzrostem, a tym raportowanym przez władze sprawiły, że powstał już cały nowy obóz ekonomistów, którzy zajmują się wyłącznie próbą odróżnienia jednego od drugiego. Nie trudno się domyślić, że oficjalne wyniki są podejrzanie stabilne tylko dzięki temu, że chiński rząd nagina dane wejściowe, aby otrzymać lekko wygładzony rezultat końcowy. Tak więc, nawet jeśli rzeczywisty wzrost w 2018 zostanie zachwiany, to oficjalne GDP niemal na pewno osiągnie zakładany poziom 6.5 GDP.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

  1. „Made in China 2025 – czerwony smok rozkłada skrzydła”

Czy rynek kontraktów terminowych na Bitcoina będzie się rozwijał?

Nie. Jeden ze scenariuszy może być następujący: po niepewnym starcie, któremu towarzyszyło wiele przerw i blokad w handlu, kontrakty na Bitcoina zaczną stopniowo przyciągać coraz więcej instytucjonalnych graczy. To sprawi, że powstanie bardzo pozytywne nastawienie wśród zarządzających funduszami co do samego Bitcoina. Kiedy jednak wzrośnie zainteresowanie ze strony dużych graczy, szybko okaże się, że ogromne koszty rolowania kontraktów przy tak potężnym wolumenie są nie do zaakceptowania. Narzekanie ze strony funduszy na nieefektywność tego rynku zacznie się mniej więcej w tym samym momencie, co śledztwo i przesłuchania przed komisją senacką odnośnie manipulowania rynkiem Bitcoina. Kontrakty momentalnie runą poniżej ceny spot, a to rozpocznie totalną wyprzedaż.

Więcej na ten temat przeczytasz na forum w wątku:

  1. „Dziś pierwszy dzień kontraktów na Bitcoina”

Pełna treść tekstu i pozostałe przepowiednie znajdują się w artykule: „Forecasting the world in 2018”, Financial Times, 29.12.2017

Przeczytaj także tekst na temat tego, w co warto zainwestować w 2018 roku według dziennikarzy The Economist.

Następny artykuł w kategorii Pozostałe
Mój warsztat od kuchni. Jakich narzędzi używam do tradingu? Z czego korzystam, skąd biorę informacje i w jaki sposób je obrabiam?

Przeczytaj również

Wszystkie wpisy
Edukacja, Porady
13.06.2024
Inwestowanie pasywne 2.0. Jaki fundusz ETF wybrać i jak podkręcić zysk opcjami?
Inwestowanie pasywne 2.0. Jaki fundusz ETF wybrać i jak podkręcić zysk opcjami?
Porady
29.05.2024
Czego o inwestowaniu na giełdzie nauczył nas Daniel Kahneman?
Czego o inwestowaniu na giełdzie nauczył nas Daniel Kahneman?