70 absolwentów ukończyło pierwszy w Polsce Uniwersytet Inwestycyjny. Gratuluję!

70 absolwentów ukończyło pierwszy w Polsce Uniwersytet Inwestycyjny. Gratuluję!
Komentarze: 0
Skomentuj

Trzy miesiące zajęć, ponad 50 godzin wykładów i warsztatów, 25 spotkań online, 140 pytań egzaminacyjnych i 70 dyplomów ukończenia Uniwersytetu Inwestycyjnego. To była prawdopodobnie pierwsza tego typu inicjatywna w Polsce i sądząc po jej rezultatach, na pewno nie ostatnia.

W połowie kwietnia 2019 rozpoczęły się zajęcia w pierwszej edycji Uniwersytetu Inwestycyjnego, który miałem przyjemność prowadzić, a dzisiaj mury wirtualnej uczelni opuściło równo 70 osób.

W trakcie tego pełnego semestru uczyliśmy się przede wszystkim tego, jak wyszukiwać, analizować i wybierać odpowiednie spółki do portfela inwestycyjnego, ale nie tylko. Największy nacisk co prawda położony został na ocenę zyskowności, fundamentów i wyceny akcji, jednak dużą część spotkań stanowiły też tematy związane z zarządzaniem ryzykiem, z mierzeniem tego ryzyka i z próbą zapanowania nad wahaniami portfela czy obsunięciami kapitału.

W trakcie zajęć uczyliśmy się doboru odpowiednich klas aktywów oraz ustalania optymalnej wielkości pozycji do portfela. Przeprowadzaliśmy przy tym wiele backtestów oraz manewrowaliśmy zmiennością i korelacją, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Korzystaliśmy przy tym z profesjonalnych narzędzi inwestycyjnych (komercyjnych i darmowych), które pozwalają oszczędzić czas potrzebny na analizę i monitorowanie swoich pozycji.

Poznaliśmy i przeanalizowaliśmy także kilka komercyjnych, gotowych półautomatycznych strategii inwestycyjnych dostępnych dla indywidualnego inwestora, który do rynków chciałby podejść w sposób bardziej pasywny.

Na czynniki pierwsze rozłożyliśmy specyfikę poszczególnych instrumentów finansowych oraz sposób funkcjonowania giełd zagranicznych. Przeanalizowaliśmy i nauczyliśmy się interpretować wskaźniki makroekonomiczne wyprzedzające zachowanie rynku, a także zbudowaliśmy własne checklisty inwestycyjne oraz złożony autorski system scoringowy pomagający obiektywnie oceniać i filtrować najlepsze okazje inwestycyjne. Na koniec stworzyliśmy kompleksowy plan działania i plan samodzielnej budowy procedur inwestycyjnych.

Wszystkie spotkania odbywały się na żywo, lecz były jednocześnie nagrywane, aby uczestnicy Uniwersytetu mieli do nich dożywotni dostęp.

Gratuluję wszystkim absolwentom wytrwałości, ambicji i konsekwencji w dążeniu do zamierzonego celu. Sądząc po zaangażowaniu i po wynikach pięciu cząstkowych egzaminów (które łatwe nie były, trzeba to przyznać), rysuje się przed przed Wami naprawdę świetlana przyszłość na międzynarodowych rynkach finansowych.

Cieszę się tym bardziej, że koniec zajęć na Uniwersytecie to nie koniec przygody ze wspólnym inwestowaniem. Wierzę, że pomysł stworzenia zamkniętej elitarnej grupy inwestycyjnej, który padł ze strony uczestników Uniwersytetu, pozwoli połączyć siły, żeby wejść na jeszcze wyższy poziom inwestowania i z łatwością pokonać dowolny benchmark.

Pracować z Wami było dla mnie wielką przyjemnością. Mam nadzieję, że uczestnictwo w Uniwersytecie spełniło także Wasze oczekiwania. Powodzenia!

Następny artykuł w kategorii Pozostałe
Jak skutecznie zagrać na spadki akcji?

Przeczytaj również

Wszystkie wpisy
Porady
11.04.2024
Jak zabezpieczyć się przed spadkami na giełdzie (i czy na pewno warto)
Jak zabezpieczyć się przed spadkami na giełdzie (i czy na pewno warto)
Porady
19.03.2024
Dlaczego strata i zysk z pozycji nie mają żadnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej
Dlaczego strata i zysk z pozycji nie mają żadnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej