Zapraszam do obejrzenia nagrań z warsztatów inwestycyjnych!

Zapraszam do obejrzenia nagrań z warsztatów inwestycyjnych!
Komentarze: 0
Skomentuj

Oh, długo czekałem na moment, w którym będę mógł to ogłosić. Już w połowie roku było wiadomo, że ten deal dojdzie do skutku. Przed nami jednak pozostało jeszcze kilka miesięcy papierkowej roboty. 31 października władze w Dubaju dały jednak zielone światło, przyznały licencję i… nasz fundusz objął część udziałów w startupie finansowym, który już 1 grudnia wystartuje pod nazwą SCRAB.

SCRAB to narzędzie do automatycznej analizy spółek giełdowych, które pomaga zaoszczędzić dziesiątki godzin spędzanych na wyszukiwaniu i ocenie akcji. Dzięki zastosowaniu autorskich algorytmów, uwzględniających prawie pół tysiąca różnych parametrów, serwis jest w stanie przeprowadzić o wiele bardziej obiektywną i skuteczną analizę akcji niż większość zawodowych analityków giełdowych. 

Po co? Żeby pomóc nam pobić nie tylko ten przeklęty benchmark, ale też utrzeć nosa dziewięciu na dziesięć zawodowych funduszy inwestycyjnych osiągających mniej niż 10% zysku rocznie.


W czym SCRAB może mi pomóc?

Głównym atutem SCRAB-a jest możliwość pełnej automatyzacji każdego z pięciu etapów całego procesu wyboru spółki do portfela inwestycyjnego. Od skanera wyszukującego najlepsze aktualne okazje; przez wizualizację danych i ich analizę pod kątem fundamentów, wyceny czy prognoz analityków; aż po ustalenie odpowiednich proporcji spółek w portfelu z uwagi na oczekiwaną charakterystykę wahań czy obsunięć wartości kapitału. 

Wisienką na torcie jest możliwość przeprowadzenia profesjonalnych fundamentalnych i ekonomicznych backtestów na poziomie, który obecnie nie jest dostępny w żadnym innym komercyjnym serwisie, w dodatku przy uniknięciu tzw. survivorship bias.

Powiem Wam szczerze, że przypadków, w których SCRAB wykona za nas lepszą robotę niż większość zawodowych zarządzających jest tak dużo, że tworzymy obecnie całą oddzielną potężną bazę wiedzy opisującą każde możliwe zastosowanie naszego systemu w inwestowaniu na giełdzie. 

Przedstawienie tutaj tego wszystkiego w ramach jednego artykułu jest po prostu niemożliwe, dlatego… 


Spotkania inwestycyjne startują 1 grudnia

Wpadliśmy na pomysł, żeby zorganizować dwutygodniowe warsztaty inwestycyjne, w trakcie których lepiej pokażemy to, do czego indywidualny inwestor może wykorzystać SCRAB-a w prawdziwym świecie.

Łącznie mówimy o co najmniej ośmiu godzinach spotkań online (wtorki i czwartki o 18:00), w trakcie których będziemy wyszukiwać najlepsze okazje inwestycyjne, budować z nich strategię inwestycyjną, a następnie testować ją na danych historycznych.


Skąd wziął się SCRAB?

Aplikacja przeszła długą drogę zanim stała się tym, czym jest dzisiaj. Wszystko zaczęło się w 2020 roku od drugiej edycji Uniwersytetu Inwestycyjnego, na którym Michał Darkowski – jeden z uczestników – po raz pierwszy usłyszał o idei tworzenia modeli scoringowych służących do kompleksowej oceny spółek giełdowych.

Koncepcja analizowania dziesiątek różnych parametrów, przyznawania im określonych wag i punktacji, a potem rankingowania spółek wedle łącznych wyników przypadła mu do gustu. Wizja robienia tego ręcznie w arkuszu Excel do gustu przypadła mu już nieco mniej.

Dlatego Michał zaczął tworzyć narzędzie, które większą część pracy będzie wykonywało za niego. Nie minęło pół roku i powstała pierwsza wersja serwisu. Dość surowa i uboga, ale spełniająca swoją funkcję. Michał był jej jedynym użytkownikiem.

Minęło kolejnych kilka miesięcy i aplikacja doczekała się usprawnień oraz kolejnych funkcjonalności takich, jak podstawowy screener czy możliwość analizy danych technicznych. Michał był ich jedynym użytkownikiem.

Po kolejnym kwartale prac serwis zyskał tyle poprawek i tyle dodatkowych możliwości (od wizualizacji danych, przez zarządzanie portfelem, po backtesty z prawdziwego zdarzenia), że sami zaczęliśmy korzystać z jego możliwości w ramach naszych funduszy, a także polecać aplikację znajomym. Michał nie był już jej jedynym użytkownikiem.

Sporym problemem ciągle pozostawał jednak zbyt duży poziom skomplikowania tego narzędzia, który sprawiał, że osoba bez wcześniejszego doświadczenia nie była w stanie wykorzystać w pełni jej możliwości. Chyba, że wcześniej przeszłaby gruntowne przeszkolenie.

W 2022 roku Michał pokazał więc swój serwis absolwentom czwartej edycji Uniwersytetu Inwestycyjnego, którzy swoją wiedzą inwestycyjną zdecydowanie wykraczają poza przeciętnego inwestora i… ogromna liczba osób od razu skusiła się na roczny dostęp czując, że w tym narzędziu drzemie gigantyczny potencjał. 

No cóż. Mnie to nie zdziwiło, bo ja od miesięcy czułem to samo. Dlatego w końcu odważyliśmy się i razem z moim wspólnikiem – Pawłem Kondratem – złożyliśmy Michałowi ofertę, którą trudno było odrzucić.

Układ jest prosty: my dostarczamy naszą wiedzę i doświadczenie potrzebne do wprowadzenia nowych rozwiązań oraz kapitał potrzebny do globalnego rozwoju, a Michał zapewnia swoje unikalne zdolności programistyczne pozwalające wcielać w życie nawet najbardziej przełomowe pomysły (a tych mamy sporo, oj sporo). 

W ten sposób, zbliżając się po nitce do kłębka, 13 października 2022 roku w Dubaju podpisaliśmy dokumenty założycielskie nowej spółki – Upright Algorithms IT FZCO, która została nowym właścicielem SCRAB-a. Pomimo tego, że na naszą bazę operacyjną wybraliśmy Dubaj, 31 października otrzymaliśmy profesjonalną licencję pozwalającą prowadzić działalność na całym świecie (Wall Street już drży w posadach).

Właścicielami Upright Algorithms i osobami odpowiedzialnymi za całe przedsięwzięcie są Michał Darkowski, czyli twórca aplikacji; Paweł Kondrat z funduszu Dog Eat Dog Venture Capital LLC; oraz moja skromna osoba, która już nie może się doczekać pokazania Wam, jaką bestię stworzyliśmy 🙂

Tak naprawdę jednak nie mogę doczekać się tego, kiedy oczywistym stanie się, że jesteśmy numerem jeden wśród globalnych narzędzi inwestycyjnych, ale na to potrzebujemy jeszcze 2-3 lata. 


Darmowe warsztaty – pierwszy odcinek do obejrzenia


Pozostałe trzy odcinki do obejrzenia na moim kanale YouTube: http://youtube.com/@TomaszTrading/videos

Więcej o możliwościach SCRAB-a: https://www.scrab.com

Promocja, która obowiązuje do 18 grudnia: https://www.tradingforaliving.pl/scrab/

Następny artykuł w kategorii Pozostałe
Już tylko godziny zostały na zaksięgowanie giełdowej straty za 2022 rok

Przeczytaj również

Wszystkie wpisy
Pozostałe
13.02.2024
Efekt Hawthorne’a sto lat później. Jak go wykorzystać na giełdzie?
Efekt Hawthorne’a sto lat później. Jak go wykorzystać na giełdzie?
Opcje
12.12.2023
Wheel investing – prosta, ale efektywna strategia opcyjna na 2024 rok
Wheel investing – prosta, ale efektywna strategia opcyjna na 2024 rok