Encyklopedia inwestycyjna
Mid cap

Akcje spółek o średniej kapitalizacji (mid cap) to akcje spółek o łącznej wartości rynkowej w przedziale od około dwóch do dziesięciu miliardów dolarów.

Wraz z akcjami large cap i small cap, akcje mid cap są jedną z trzech głównych kategorii akcji i oferują kompromis pomiędzy możliwościami dynamicznego wzrostu a ryzykiem towarzyszącym wahaniom ich kursu na giełdzie.


Jakie cechy mają spółki typu mid cap?

Spółki mid cap nie osiągnęły jeszcze statusu spółek large cap, ale mają bardziej ugruntowaną historię biznesową niż spółki small cap.

Firmy te zwykle posiadają solidny model biznesowy i zapewniony przyczółek w swoich branżach, a zatem mogą doświadczać szybkiego wzrostu w miarę zwiększania udziału w rynku. Często są celem fuzji lub przejęć przez firmy o dużej kapitalizacji. Jednak kategoria spółek mid cap obejmuje również dawne spółki large cap, które zmniejszyły się pod względem wielkości i dominacji.

Jeśli chodzi o atrybuty inwestycyjne, akcje spółek mid cap są zazwyczaj mniej ryzykowne, charakteryzują się mniejszą zmiennością i mogą mieć mniejszy potencjał wzrostu niż akcje spółek o małej kapitalizacji, ale jednak są bardziej ryzykowne, charakteryzują się większą zmiennością i mają większe potencjalne zyski niż akcje spółek o dużej kapitalizacji.


Dwa indeksy odniesienia dla spółek o średniej kapitalizacji:

  • Indeks S&P MidCap 400 śledzi zyski z 400 średnich firm amerykańskich o kapitalizacji pomiędzy dwoma a ośmioma miliardami dolarów.
  • Indeks Russella Midcap śledzi prawie dwukrotnie większą liczbę firm i jest on podzbiorem większego Russell 1000 Index.
Poprzednie pojęcie:
MD&A
Następne pojęcie:
MTD (Month to date)