Encyklopedia inwestycyjna
Earnings call

Earnings call (albo inaczej: conference call) to telekonferencja organizowana przez zarząd spółki giełdowej dzień po publikacji sprawozdania finansowego. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele firmy i analitycy, a czasem też dziennikarze i inwestorzy.

Earnings call jest jednym z najlepszych źródeł informacji odnośnie aktualnych działań spółki, jej przyszłych planów i szerszego kontekstu wygenerowania takich, a nie innych wyników.


Przebieg earnings calla

Spotkanie zazwyczaj odbywa się na odległość przy pomocy systemów teleinformatycznych. W pierwszej części zarząd prezentuje i omawia wyniki finansowe, a w drugiej części analitycy mają okazję zadać pytania (często niewygodne) bezpośrednio prezesowi spółki czy dyrektorowi finansowemu.

Sama treść odpowiedzi, ale też sposób ich prezentacji, potrafi bardzo wiele powiedzieć o przyczynach powstania danych wyników.

Z earnings calla można dowiedzieć się więc nie tylko o tym, że coś się wydarzyło (na przykład, że spadł zysk kwartalny), ale też o tym, dlaczego to coś się wydarzyło, jakie będzie miało długofalowe konsekwencje i czy wpłynie na wyniki w przyszłych okresach.

Jeśli w sprawozdaniu finansowym pojawiło się coś istotnego, na przykład podejrzane zdarzenie jednorazowe, które laikowi trudno na pierwszy rzut oka dostrzec lub wyjaśnić, to można mieć pewność, że pytanie o to padnie z ust analityków właśnie w trakcie telekonferencji.

Conference call to okazja dla analityków giełdowych i dla inwestorów, żeby lepiej zrozumieć wyniki prezentowane w sprawozdaniu finansowym, które same w sobie nie zawierają żadnego szerszego kontekstu, ani uzasadnienia.

Inwestorzy bardzo lubią czytać zapisy conference call z uwagi na to, że często indywidualnym akcjonariuszom brakuje dostatecznej wiedzy, aby samemu oceniać sprawozdania finansowe pod kątem księgowym.

Nawet doświadczonym inwestorom czasem trudno jest z całego natłoku liczb wyłapać te, które są istotne i ocenić, czy dana wartość powinna być niepokojąca czy może stanowi ona typowy przejaw działalności konkretnej spółki charakterystyczny dla jej branży.

Zapis z rozmowy, która odbywa się w trakcie telekonferencji, uzupełni cały obraz i będzie łatwiejszy w przyswojeniu oraz w interpretacji niż analiza samego sprawozdania finansowego.


Gdzie znaleźć earnings calle?

Każde spotkanie jest nagrywane w formie audio, ale także na jego podstawie tworzy się transkrypcję, która następnie udostępniana jest na stronie korporacyjnej spółki oraz na innych portalach inwestycyjnych.

Często transkrypcji towarzyszy też prezentacja w formie slajdów PDF omawiająca najistotniejsze kwestie i wyniki finansowe. Jest to ta sama prezentacja, którą widzą analitycy w trakcie earnings calla.

Conference call organizowany jest cztery raz w roku tuż po publikacji kwartalnych wyników finansowych.

Dostęp do prezentacji i do transkrypcji jest darmowy. Dla ułatwienia w jednym miejscu agregują je różne serwisy inwestycyjne takie, jak na przykład SeekingAlpha.com.

Poprzednie pojęcie:
Dual listing
Następne pojęcie:
Earnings yield