Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
kotu
Posty: 44
Rejestracja: 25 lis 2018, 00:24

Re: Live o wszystkim

Post autor: kotu » 05 paź 2020, 22:07

A jak Ty znajdujesz takie "skarby"? Akurat w to nie włożę ani grosza, ale czasem ciekawe literki tu wrzucasz.

Adrian
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: 22 paź 2017, 21:59

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adrian » 05 paź 2020, 22:12

winio pisze:
05 paź 2020, 21:16
Ryzykownie, ale to bardzo ciekawe. Napisz jak otworzysz pozycję na S - przekonamy się czy Ci wejdzie. Jak trafisz to czapki z głów. Ja bym się nie odważył na taki short. Swoją drogą jaką techniką grasz na spadki? Kupujesz puta, zakładasz spreada, CFD czy po prostu na margin?

Pewnie, napiszę jak otworzę shorta.
Do tej pory (np w czerwcu) shortowalem kupując puty na spx. Nie jestem mistrzem strategii opcyjnych, dlatego z reguły biorę opcje z dość długim terminem 6-9 mcy i strike różnym o ok 20-25% od ceny instrumentu bazowego. Sprzedaję po 2-4tyg z zyskiem 50-150%.
Na pewno są lepsze sposoby :) szukam jakiegoś dobrego źródła o strategiach opcyjnych i narzędzi do optymalnych zagrań. Jeśli ktoś mógłby podpowiedzieć to będę wdzięczny.

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio » 05 paź 2020, 22:27

Tomek niedawno opowiadał o spreadach - to raczej podstawy, ale wydają się bardzo praktyczne. Polecam artykuły i ew. webinar (ten sam materiał). Dla mnie najlepszy byłby pewnie bear call spread (zwłaszcza jak masz wysokie IV, a tak może być jak giełda się sypie). Na plus fakt, że
nawet jak kurs się nie ruszy to i tak zarobisz :P
Jak jesteś 'pewien swego' to możesz kupić jakiegoś 'długiego' (tj. daleko od wygaśnięcia) puta tak jak napisałeś, przy czym (niezależnie od wyniku) warto go potem rolować do spreada.
Ja nie mam nosa do giełdy więc chętnie czytam forum (i zazdroszczę, bo zwykle trafiacie, no może opróćz AQT z NC), ale pewnie będę sobie układał jakąś strategię długoterminową (i trzymał się jej jak niepodległości). Myślę tylko, czy wybrać IKE w jakimś polskim DM (i odpuścić opcje, a ETFy brać z Xetry), czy może przenieść się do IB (bo Lynx strasznie skubie na opcjach i za margin). Ze strategii to pewnie wybiorę coś oparte o momentum, w wolnej chwili chcę napisać trochę softu w pythonie do backtestów strategii GEM (ale z codziennym balansowaniem, nawet zakładając 0.3% prowizji - nie podoba mi się bardzo arbitralne założenie w którym dniu miesiąca należy balansować) i wypożyczę sobie książkę, o której pisał Tomek (akurat jest dostępna w BUW). Ewentualnie wejdę sobie bull spreadem na listopad w MTUM, bo w listopadzie ponoć rośnie :P

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Live o wszystkim

Post autor: mlubinski » 05 paź 2020, 22:45

no może opróćz AQT z NC)

Hehe czuje sie wywolany do tablicy ;)
No w pomyslach spekulacyjnych to raczej jest tak, ze czesto potencjalny zysk to >50-100% Ale tez ryzyko spore (np nieszczesny HCR, ktory sie wyzerowal)

Swoja droga obserwuje rozwoj na aqt ale bez zaangazowania akcyjnego z mojej strony. Ciekaw jestem czy audyt sprawozdania przyniesie jakies pozytywne rezultaty, czy firma upadnie.

Adrian
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: 22 paź 2017, 21:59

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adrian » 05 paź 2020, 23:02

Widzialem webinar, bardzo fajny. Właśnie szukam podobnych materiałów. Głównie chodzi mi o optymalne zagrania i maksymalizację zysków.

Listopad pewnie będzie wzrostowy ale przypominam, ze właśnie wychodzimy z korekty na indeksach, podczas której inwestorzy wycofali rekordową ilość kapitału z funduszy. Jednocześnie jesteśmy raptem 5-7% od szczytów, korekta na obligacjach nabiera tempa, dolar spada, pakiet pomocowy wkrótce zostanie klepniety (jak wiadomo znaczna część z tych pieniędzy trafi na rynki), rowniez consumer confidence wzrosł rekordowo we wrześniu. Pomimo dość niskiego sentymentu wsrod inwestorów wszystko wskazuje na silne wzrosty od teraz.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 05 paź 2020, 23:31

kotu pisze:
05 paź 2020, 22:07
A jak Ty znajdujesz takie "skarby"? Akurat w to nie włożę ani grosza, ale czasem ciekawe literki tu wrzucasz.

A akurat dzis sie wielokrotnie na twiterze przewinelo. Tez nie inwestuje w takie ciekawostki, to akurat byl taki zarcik w strone Huberta.

@Q'bot
Sprawdz AYX po godzinach :-)

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Plastic Tofu » 06 paź 2020, 00:08

Adrian pisze:
05 paź 2020, 23:02
Widzialem webinar, bardzo fajny. Właśnie szukam podobnych materiałów. Głównie chodzi mi o optymalne zagrania i maksymalizację zysków.

Listopad pewnie będzie wzrostowy ale przypominam, ze właśnie wychodzimy z korekty na indeksach, podczas której inwestorzy wycofali rekordową ilość kapitału z funduszy. Jednocześnie jesteśmy raptem 5-7% od szczytów, korekta na obligacjach nabiera tempa, dolar spada, pakiet pomocowy wkrótce zostanie klepniety (jak wiadomo znaczna część z tych pieniędzy trafi na rynki), rowniez consumer confidence wzrosł rekordowo we wrześniu. Pomimo dość niskiego sentymentu wsrod inwestorów wszystko wskazuje na silne wzrosty od teraz.

Spróbuj Tasty Trade. Wydaje mi się, że jest to świetne miejsce na doszlifowanie wiedzy o opcjach.

Adrian
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: 22 paź 2017, 21:59

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adrian » 06 paź 2020, 00:20

Spróbuję, wielkie dzięki.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Plastic Tofu » 06 paź 2020, 00:26

Czy ktoś inwestuje w SPAC's ? Jeśli tak to jak wyceniacie taką firmę w początkowej fazie po IPO a nawet po wyborze firmy?

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 06 paź 2020, 08:30

NKLA to byl SPAC. Wczesniej ticker VTIQ.

Ostatnio dosc czesto slysze o FEAC, ktory ma byc baza dla "Skillz", moze kogos zainteresuje:
https://seekingalpha.com/article/437765 ... rts-sector

Innym slynnym spacem byl Virgin Galactic (SPCE), wczesniej IPOA.
IPOB to przyszly Opendoor (broker nieruchomosci).

Chyba najbardziej interesujacy jest w tym wszystkim fakt, ze daje inwestorom retail dostep do inwestycji w fazie pre-IPO.

Dla leniwych, od zeszlego tygodnia jest juz nawet ETF: SPAK

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio » 06 paź 2020, 09:12

Adrian pisze:
05 paź 2020, 23:02
Widzialem webinar, bardzo fajny. Właśnie szukam podobnych materiałów. Głównie chodzi mi o optymalne zagrania i maksymalizację zysków.

Jak podobał Ci się webinar, to w zasadzie ten sam materiał masz tu:
https://www.tradingforaliving.pl/rolowanie-opcji/
https://www.tradingforaliving.pl/spready/

Łatwiej się wraca do tekstu pisanego, więc bardzo polecam.
Wartością dodaną webinaru była nauka obsługi sekcji Options Lab na platformie transakcyjnej IB/Lynx (jeśli używasz).

Adrian
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: 22 paź 2017, 21:59

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adrian » 06 paź 2020, 13:20

winio pisze:
06 paź 2020, 09:12

Jak podobał Ci się webinar, to w zasadzie ten sam materiał masz tu:
https://www.tradingforaliving.pl/rolowanie-opcji/
https://www.tradingforaliving.pl/spready/

Łatwiej się wraca do tekstu pisanego, więc bardzo polecam.
Wartością dodaną webinaru była nauka obsługi sekcji Options Lab na platformie transakcyjnej IB/Lynx (jeśli używasz).

Dzięki. Z tego co się zdążyłem zorientować to Options Lab pomaga przy zajęciu pozycji początkowej. Czyli np uważam, ze SP500 dojdzie do 3800 do końca roku, pokaz mi jak moge to rozegrać. Mnie bardziej interesuje wspomaganie decyzji w sytuacji, kiedy juz mam otwartą pozycję i powiedzmy jest ona mocno na plusie. Jak ją zabezpieczyć i pozwolić dalej rosnąć, jakich opcji użyć, żeby zrobić to najkorzystniej, jak się wtedy rozkłada prawdopodobieństwo.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Live o wszystkim

Post autor: mlubinski » 06 paź 2020, 13:51

Trump niezbyt zdrowy chyba :) krotki filmik jak ma problemy z oddychaniem, ciekawie będzie :D
https://www.reddit.com/r/facepalm/comme ... breathing/

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 06 paź 2020, 14:11

Chyba Chinczycy widzieli bo moje pozycje na HKEX dzis ze srednia +4.4% ;-).
A w Europie jak na zlosc pozycje ktore wywalilem w zezlym tygodniu rosna najmocniej. Alez to value jest frustrujace.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Live o wszystkim

Post autor: mlubinski » 06 paź 2020, 14:13

glina pisze:
06 paź 2020, 14:11
A w Europie jak na zlosc pozycje ktore wywalilem w zezlym tygodniu rosna najmocniej. Alez to value jest frustrujace.

ktore szczegolnie? :D

ODPOWIEDZ