Degiro

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
JohnnyCage
Posty: 33
Rejestracja: 01 lut 2019, 10:39

Re: Degiro

Post autor: JohnnyCage » 01 cze 2020, 12:41

rebahas pisze:
01 cze 2020, 12:16
Bardziej w Degiro jest powiedzmy uciążliwe to, że oni przeliczają Ci od razu z każdej waluty na EUR a jak chcesz wypłacić to o ile dobrze pamiętam tylko PLN. Prowizje są według mnie w miarę niskie.
Uciążliwe wg mnie jest to, że na początku jest to lekko zagmatwane.

Wymiana EUR/PLN i PLN/EUR jest zawsze bez spreadu. Z tego co widzę na platformie, można inwestować niekoniecznie za EUR, ale i za CHF / DKK / GBP / NOK / SEK / USD, które zostaną w momencie kupna np. ETFa kupione poprzez AutoFX (spread 0,10%), albo można je kupić wcześniej manualnie (prowizja 10,00 EUR + 0,02%).

Jak ktoś wpłaca PLN i kupuje ETFy notowane w EUR, to spread walutowy go nie interesuje, żadnych kosztów nie ponosimy. Po sprzedaży takiego ETFa i przelania na konto w banku złotówek również po drodze żadnych kosztów walutowych nie ma.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Degiro

Post autor: rebahas » 01 cze 2020, 20:01

JohnnyCage pisze:
01 cze 2020, 12:41
Jak ktoś wpłaca PLN i kupuje ETFy notowane w EUR, to spread walutowy go nie interesuje, żadnych kosztów nie ponosimy. Po sprzedaży takiego ETFa i przelania na konto w banku złotówek również po drodze żadnych kosztów walutowych nie ma.

No tak dokładnie i zapomniałem tego zaznaczy, że Degiro jest idealne do inwestowania w EUR. Choć było już na forum, że to przeliczanie po średnim kursie to tak też do końca nie zawsze ma miejsce.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Degiro

Post autor: GPR » 02 cze 2020, 16:07

Ja dziś tak z ciekawości porównywałem Degiro do mBanku (zaznaczam ze nie doszedłem do potwierdzenia kupna):

IEDY (w USD) x1 = 15,76 + 2EUR po przeliczeniu na złotówki 78,25 a mBank wskazuje 90,66zł
x20 = 1398 do 1452

EUNY (w EUR) x1 = 77,2 w degiro do 89,8zł w mBanku
x20 = 1378 do 1435zł

Lufthansa x 23 dała 962zł do 995zł

Oczywiście trzeba doliczyć ewentualne 2,5 EUR za połączenie z giełdą i możliwe wahania kursu bo przeliczałęm po aktualnych kursach a przecież w czasie EUR do PL i EUR do USD może sie zmienić na niekorzyść ale widać że jest taniej

assocati
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwie 2020, 20:13

Re: Degiro

Post autor: assocati » 02 cze 2020, 19:26

Czy udało się w końcu komuś zarejestrować ostatnio? Czekam już od końca kwietnia.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Degiro

Post autor: GPR » 05 cze 2020, 22:12

a logowałeś sie chociaż by zobaczyć jak zmienia sie twoja kolejka?
Przecież codziennie sie zmienia.

Wilk7670
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2020, 23:10

Re: Degiro

Post autor: Wilk7670 » 06 cze 2020, 00:43

GPR pisze:
05 cze 2020, 22:12
a logowałeś sie chociaż by zobaczyć jak zmienia sie twoja kolejka?
Przecież codziennie sie zmienia.

Jak zakładałem konto to byłem 1122 w kolejce. Dziś mija mniej więcej 2 tydzień jak już wszystko zostało dopięte.

vber852
Posty: 2
Rejestracja: 07 cze 2020, 01:20

Re: Degiro

Post autor: vber852 » 07 cze 2020, 01:27

Właśnie się zarejestrowałem w Degiro i chcę kupić ETF EMLC. Niestety nie mam opcji kupienia go na giełdzie amerykańskiej. W ogóle gdy wejdę w Rynek -> ETF to w polu giełda nie mam możliwości wybrać giełdy amerykańskiej. Też tak mieliście? Trzeba ją jakoś aktywować?

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 224
Rejestracja: 23 mar 2020, 15:20

Re: Degiro

Post autor: CoinsMakingCoins » 07 cze 2020, 02:04

vber852 pisze:
07 cze 2020, 01:27
Właśnie się zarejestrowałem w Degiro i chcę kupić ETF EMLC. Niestety nie mam opcji kupienia go na giełdzie amerykańskiej. W ogóle gdy wejdę w Rynek -> ETF to w polu giełda nie mam możliwości wybrać giełdy amerykańskiej. Też tak mieliście? Trzeba ją jakoś aktywować?

Nie możesz jako mieszkaniec EU oficjalnie kupować Amerykańskich ETFów. Ten konkretny mozesz (jak widać tutaj) kupić na europejskich giełdach:
Załączniki
Screenshot 2020-06-07 at 02.03.23.png

JohnnyCage
Posty: 33
Rejestracja: 01 lut 2019, 10:39

Re: Degiro

Post autor: JohnnyCage » 08 cze 2020, 11:16

Po zalogowaniu się do konta w Degiro, wrzuć w wyszukiwarkę nr ISIN ETFa którego szukasz (w tym wypadku IE00BDS67326, do którego link na justetf podał powyżej CoinsMakingCoins), a wyskoczą Ci wszystkie jego wersje, dostępne do kupienia na europejskich giełdach.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Degiro

Post autor: Wojtas » 13 cze 2020, 17:10

paviko pisze:
01 maja 2020, 13:17
Niestety IB odpada jako "ten" broker, bo zakłada nam konta przez UK i ochrona SIPC dotyczy tylko rynku amerykańskiego (a brak dostępu do ETF, tylko akcje) i pewnie nie dotyczy gotówki.

Ważny jest broker back-endowy, który faktycznie wykonuje operacje, a nie front-endowy.

Jeden z forumowiczów nawet pisał do SIPC i odpisali:

As a foreign subsidiary, Interactive Brokers UK is not a member of SIPC and thus SIPC does not protect against its failure. You are still eligible for some level of SIPC protection, however, if Interactive Brokers UK introduces your account to a SIPC-member clearing broker such as Interactive Brokers LLC. At the risk of oversimplification, the introducing broker provides front-end services, such as opening the account and taking your orders. The clearing broker provides back-end services, such as executing your orders and actually holding on to your investment. In other words, the clearing broker has custody of your investment, not the introducing broker. Because SIPC protects the custody of your investment, this clearing arrangement is important. If the introducing broker fails (in this case, IB UK), then SIPC cannot intervene, but your investment should still be in safe custody with the clearing broker (IB LLC). If the SIPC-member clearing broker failed, then SIPC would protect your account. You should check with Interactive Brokers UK or review your account documents to confirm whether Interactive Brokers LLC is the clearing broker, with Interactive Brokers UK as the introducing broker. From your email and Interactive Brokers’ website, it sounds like this may be the case, but because SIPC does not regulate the securities industry, we cannot independently confirm this arrangement.

Jeśli chodzi IB to z tego co rozeznałem, ochrona obejmuje akcja i gotówkę na głównym koncie. Poza tym te akcje są przypisane do konkretnego użytkownika, a gotówka klientów również jest na osobnych kontach, oddzielnych od aktywów IB.
Jeśli IB spadnie kapitał własny poniżej pewnego limitu, to będzie musiała (zgodnie z prawem) złożyć wniosek o bankructwo. Ale nie oznacza, to że automatycznie zabrane zostaną pieniądze z aktywów klientów na poczet ich własnych długów, jeśli bankructwo przebiegnie w sposób uporządkowany.

Ochrona typu SIPC czy FCA to więc swego rodzaju ostateczność, gdyby okazało się, że broker utracił pieniądze (a nie akcje, które są imienne) klientów.

Ochrona SIPC nie dotyczy natomiast na pewno tzw sub-konta F, które jest obsługiwane wyłącznie przez IB UK (zarówno front-end jak i back-end). Sub-konto F istnieje przede wszystkim do obsługi kontraktów CFD, które zostały zakazane w USA więc IB LLC po prostu nie może ich obsługiwać.
Jednak między kontem głównym a sub-kontem F można sobie w każdym momencie przelewać pieniądze w panelu.

Ochrona nie dotyczy też towarów (futures), derywatyw (opcje), metali.

paviko pisze:
01 maja 2020, 13:17
Kto w IB chroni inwestycje spoza US? To jest jakaś tajemnica, bo FCA chyba też nie...

FCA chroni do 85.000 £, SIPC do 500.000 $ (ale tylko 250.000 $ w gotówce). To nie jest żadna tajemnica, ale publicznie znany fakt.

Pewnie, że 85.000 £ (z FCA) to dużo mniej niż 500.000 $ (z SIPC), ale nadal lepsze niż nic i nadal wystarczające dla wielu użytkowników.

Źródło: https://brokerchooser.com/broker-review ... ers-review


paviko pisze:
01 maja 2020, 13:17
...ale to samo miał MF Global i nic to nie dało...

To był broker od derywatyw, a wiadomo jak z derywatywami jest (dźwignia). Poza tym okazało się, że oni użyli pieniędzy klientów próbując ratować płynność/firmę i uchronić się przed upadłością.
Oczywiście zwykli brokerzy też mają derywatywy, ale nie są one esencją ich działalności.

Poza tym to też nie tak, że klienci poszli z torbami, bo zabezpieczono spory majątek (6,9 mld $) na poczet spłaty ich roszczeń.

miw83
Posty: 26
Rejestracja: 08 lip 2020, 15:27

Re: Degiro

Post autor: miw83 » 31 lip 2020, 19:38


GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Degiro

Post autor: GPR » 31 lip 2020, 23:50

Po polsku:

Niderlandzkie organy regulacyjne zatwierdziły możliwość przejęcie DEGIRO przez grupę flatex. Jesteśmy dumni, ze stania się częścią grupy flatex od 1 sierpnia 2020. W tej wiadomości pragniemy poinformować Państwa, co ten nowy etap oznacza dla Państwa jako naszych klientów.

Silne partnerstwo
Obydwie firmy wzajemnie się uzupełniają, tworząc w wielu aspektach synergię. Flatex przynosi ze sobą duże doświadczenie w działalności brokerskiej i działa pod niemiecką licencją bankową. Pozwoli to na zwiększenie stabilności, a także rozszerzy przestrzeń dla zrównoważonego wzrostu i rozwoju organizacji w przyszłości.

Jakie zmiany nastąpią z perspektywy klienta DEGIRO?
Pragniemy Państwa zapewnić, że nadal będzie możliwość używania znajomej, lubianej platformy handlowej i mogą Państwo oczekiwać dotychczasowego poziomu obsługi klienta.

Owa współpraca może prowadzić do poszerzenia oferty dostępnych produktów dla naszych klientów. W związku z tym sprawdzamy możliwość wydłużenia godzin handlu.

Pierwszym krokiem w naszym partnerstwie, będzie zaoferowanie naszym klientom możliwości otwarcia rachunków bankowych we Flatex bank w celu trzymania niezainwestowanych środków. Środki będą zabezpieczone niemieckim Bankowym Funduszem Gwarancyjnym do kwoty 100 000 EUR. Dotychczasowy model działania oparty na Funduszach Rynku Pieniężnego zostanie zawieszony. Wyślemy Państwu zaproszenie w celu otwarcia prywatnego konta Flatex. Po otwarciu konto zostanie podpięte do platformy DEGIRO. Proces otwarcia konta zajmie zaledwie parę minut.
Czym jest Flatex?
Założony w 2005 roku, Bank Flatex jest bankiem komercyjnym mającym swoją siedzibę w Niemczech. W związku z tym jest nadzorowany przez BaFin (Federalną Komisję Nadzoru Finansowego) i jest członkiem Systemu Rekompensat dla Niemieckich Banków (Entschädigungseinrichtung deutscher Banken). Posiadając jeden z najbardziej efektywnych systemów rozrachunkowych papierów wartościowych w Europie, Bank Flatex jest jednym z liderów wśród dostawców rozwiązań technologicznych dla finansów, co skutkowało wykonaniem 13,1 miliona transakcji dla klientów w pierwszej połowie 2020 roku.

DEGIRO od zawsze starało się zapewnić wartość dodaną, poprzez rozwój przystępnej oferty dedykowanych usług finansowych dla wszystkich inwestorów. Ten nowy rozdział współpracy z flatex pozwoli w rozwoju naszej firmy i umożliwi poprawę naszych usług oferowanych Państwu.

miw83
Posty: 26
Rejestracja: 08 lip 2020, 15:27

Re: Degiro

Post autor: miw83 » 01 sie 2020, 00:09

DeGiRo nadal ma "gwarancje" na aktywa do 20000 Euro?

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 224
Rejestracja: 23 mar 2020, 15:20

Re: Degiro

Post autor: CoinsMakingCoins » 01 sie 2020, 18:06

miw83 pisze:
01 sie 2020, 00:09
DeGiRo nadal ma "gwarancje" na aktywa do 20000 Euro?

A ta gwarancja nie była przypadkiem tylko na gotówkę? Przecież aktywa są Twoje więc jaki sens ma jakakolwiek gwarancja od brokera?

assocati
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwie 2020, 20:13

Re: Degiro

Post autor: assocati » 01 sie 2020, 18:36

Jak sprawdzić czy Degiro faktycznie kupuje akcje USA na mnie?

ODPOWIEDZ