Degiro

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Stamina
Posty: 3
Rejestracja: 22 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Degiro

Post autor: Stamina » 26 kwie 2020, 20:56

Chciałbym dopytać co robić jeśli wysłałem dokumenty i konto nie jest aktywne .Covid 19...!!!;) Support polski ( @ ) milczy w temacie
Będzie już ponad miesiąc .Jestem mocno zawiedziony ...

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 224
Rejestracja: 23 mar 2020, 15:20

Re: Degiro

Post autor: CoinsMakingCoins » 26 kwie 2020, 21:42

Stamina pisze:
26 kwie 2020, 20:56
Chciałbym dopytać co robić

Przecież napisali wyraźnie - czekać.

Stamina pisze:
26 kwie 2020, 20:56
Support polski ( @ ) milczy w temacie

Z tego co słyszałem, to oni explicite mówią, żeby czekać i nie pisać do nich ani nie dzwonić w sprawie aktwacji konta, bo to tylko przedłuża całą sprawę.

Stan
Posty: 13
Rejestracja: 26 kwie 2020, 18:42

Re: Degiro

Post autor: Stan » 28 kwie 2020, 23:01

Czy DeGiro to prawdziwy dom maklerski czy wynalazek/nakładka jak etoro/exante i temu podobni pośrednicy i para-maklerzy? Kupując tam akcje mamy prawdziwe akcje i jesteśmy wpisani do ksiąg czy to się opiera na jakichś certyfikatach gwarantowanych do kapitału zakładowego spółki celowej i zbiorczego ubezpieczenia które starczy na pierwszych 150 klientów w razie problemu?

Zastanawiam się, ćzy to bezpieczny wybór na długi termin? Wiadomo, że każda spółka może upaść ale czy w przypadku tego typu kłopotów akcje i etf pozostają przypisane do klientów czy trzeba byłoby się sądzić z jakąś masą upadłościową gdzieś na świecie?

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Degiro

Post autor: mlubinski » 28 kwie 2020, 23:04

Skoro rozwazasz ib po cholere ci jakies inne konta maklerskie?

Stan
Posty: 13
Rejestracja: 26 kwie 2020, 18:42

Re: Degiro

Post autor: Stan » 28 kwie 2020, 23:27

Bo nie mam ochoty brać na siebie ewentualnego ryzyka sporu w jurysdykcji USA i stawiać na szalę istotnej z mojej perspektywy kwoty. Jeżeli coś na linii ja-broker nie zadziała, a w perspektywie kilkunastu lat oszczędzania trzeba brać taki scenariusz pod uwagę, to wolę dochodzić swoich praw jako Europejczyk w Europie a nie jako Polak w USA. Chociażby z przyczyn technicznych łatwiej jest nawet pojechać do sądu w NL niż w USA. Nie mówiąc o takich niuansach jak prawo spadkowe które eliminuje właściwie Europejczykom sensowne przekazanie majątku w USA i milion innych 'drobnych' spraw. W skrócie IB jest dla Amerykanów.

Do tego, kupowanie ETF przez IB jest droższe bo min 2 USD za transakcję vs 0 za wybraną listę DeGiro, przy czym w obu nie mamy dzięki mifid dostępu do US czyli ich oferta jest tożsama. To nie są jednorazowo duże kwoty ale po co je płacić co x miesiąc x lata x liczba transakcji? Kolejne moje pytanie to będzie próba znalezienia najsensowniejszych dostępnych w DG za darmo pod kątem performance, opłat i domicile ale na pierwszy rzut oka lista jest dość pełna i coś się powinno znaleźć.

IB jako konto spekulacyjne na giełdy USA nie ma praktycznie wad, zwłaszcza że ma opcję akcji ułamkowych, ale oszczędności życia bałbym się tam trzymać. Najlepiej byłoby to robić w Polskich bankach/domach ale wiadomo że oferta jest tak beznadziejnie nieatrakcyjna że trzeba być naprawdę zdeterminowanym żeby z niej korzystać.

Pod warunkiem właśnie, że DG to prawdziwy dom maklerski w NL w którym kupując akcje jestem ich właścicielem, bo to jest właśnie sedno mojego pytania :) Dużo bardziej niż w IB bałbym się trzymać duże kwoty na rosyjskich kontach cypryjskich spółek z polskim przedstawicielstwem pokroju Exante, eToro i wielu wielu innych nie dających żadnego realnego zabezpieczenia inwestowanego za ich pośrednictwem kapitału. Takie spółki mogą super działać przez dziesięciolecia ale równie dobrze mogą się zwinąć/zostać sprzedane w przyszły wtorek no i nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Degiro

Post autor: glina » 28 kwie 2020, 23:40

W dwoch punktach
1. Czuje sie bezpieczniej z kontem w IB niz z kontem w Degiro
2. Lista darmowych ETF u Degiro to przyneta na male rybki. Dlugoterminowo wiecej zaoszczedzisz wybierajac najplynniejszy ETF (o najwiekszym AUM) na najplynniejszej z gield i najnizszych kosztach zarzadzania.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2020, 23:56 przez glina, łącznie zmieniany 1 raz.

Stan
Posty: 13
Rejestracja: 26 kwie 2020, 18:42

Re: Degiro

Post autor: Stan » 28 kwie 2020, 23:47

1. o to właśnie mi chodzi, czemu czujesz się bezpieczniej z IB?

2. mamy dostęp do tych samych instrumentów przez IB i DG (czyli tylko UCIT), ta darmowa lista DG jest kiepska? Jeszcze w to nie wchodziłem w szczególe ale pierwszy z brzegu sp500 wydaje się ok (https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B3XXRP09). Które płatne etf uważasz że są lepsze niż te które są na darmowej liście?

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Degiro

Post autor: glina » 29 kwie 2020, 00:06

1. Firma z blisko 50-letnia tradycja, jeden z czolowych brokerow w skali swiatowej, obsluga klientow profesjonalnych, a nie tylko "retail".
2. Akurat w moim przypadku Mifid2 nie obowiazuje (zyje w Szwajcarii). ETF na S&P500 od Vanguarda, ktory wskazales, to oczywiscie bardzo dobry wybor. Gorzej jest z wyborem ETF na rynki wschodzace puls wiekszosc ETF jest na gieldach, gdzie plynnosc nie jest najlepsza (czyli na spreadach doplacisz to co zaoszczedziles na transakcji). Tak czy inaczej z wlasnego doswiadczenia wiem, ze kupuje i sprzedaje sie troche czesciej niz sie poczatkowo zakladalo. Jedna darmowa transakcja w miesiacu na waska liczbe aktywow to zacheta na poczatek, ale szybko traci blysk.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Degiro

Post autor: GPR » 29 kwie 2020, 12:26

Z wczoraj:

Szanowny Inwestorze,

Zarejestrowałeś się na naszej liście oczekujących. Podczas tego czasu, dokładamy wszelkich starań, abyś mógł inwestować jak najszybciej za pośrednictwem naszej platformy. Wysyłamy tego e-maila aby poinformować o bieżącym stanie listy oczekujących. Przepraszamy za brak możliwości natychmiastowego założenia konta.


Dlaczego powstała lista oczekujących?
COVID-19 ma ogromny wpływ na zdrowie ludzi, sytuację finansową i życie codzienne. Poważnie ucierpiały również rynki akcji na całym świecie. Ze względu na te warunki rynkowe obserwujemy wzrost rejestracji nowych klientów. To, w połączeniu z reorganizacją naszych działów i procesów w celu ograniczenia ryzyka oddziaływania COVID-19 na naszych pracowników, tymczasowo zmniejszyło nasze możliwości. Aby zapewnić wysoką jakość naszych usług, byliśmy zmuszeni zorganizować listę oczekujących dla nowych klientów.

Nasze oczekiwania
Od przyszłego tygodnia planujemy umożliwić rejestrację osobom, które są obecnie na liście oczekujących. Może to jednak chwilę potrwać, zanim wszyscy znajdujący się na liście oczekujących będą mogli dokonać rejestracji. O możliwości zakończenia rejestracji będziemy informować mailowo.

W ramach przeprosin
Aby złagodzić niedogodności związane z oczekiwaniem, oferujemy bezpłatne notowania akcji amerykańskich w czasie rzeczywistym przez resztę roku. Są one zwykle bezpłatne przez miesiąc po dokonaniu transakcji na amerykańskiej giełdzie. Notowania zostaną aktywowane na nowym koncie odpowiadającym adresowi e-mail, na który otrzymujesz ten e-mail, i które zostało aktywowane w ciągu miesiąca od otrzymania e-maila rejestracyjnego.

Dziękujemy za zrozumienie i cierpliwość.

Z wyrazami szacunku,
DEGIRO

Wreszcie (choć trochę za późno).
:-)

Stan
Posty: 13
Rejestracja: 26 kwie 2020, 18:42

Re: Degiro

Post autor: Stan » 29 kwie 2020, 16:53

no każdy maila chyba dostał?

ponowię pytanie - czy w DeGiro jest się rzeczywiście właścicielem instrumentu czy to jakieś syntetyczne wynalazki? Można iść na walne z tym? Jest się wpisanym do księgi?

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Degiro

Post autor: GPR » 29 kwie 2020, 19:04

może zbyt nowy jestem ze nie wiem o co ci chodzi ale na czym polegają syntetyki u brokera?
Chyba że chodzi ci o akcje spółki matki zamiast ADRów lub syntetyki ETF albo o brokera typu market makera lub też pytasz czy broker ma dostęp bezpośrednio do giełd czy jest pośrednikiem między jakimś lokalnym bankiem a tobą.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Degiro

Post autor: sebo » 29 kwie 2020, 20:04

To normalny broker i masz normalne instrumenty finansowe, jak kupujesz akcje to masz akcje i tyle. Po następnie, na stronie masz dokumentację itd i masz tam opisane.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Degiro

Post autor: rebahas » 30 kwie 2020, 12:47

Stan pisze:
29 kwie 2020, 16:53
no każdy maila chyba dostał?

ponowię pytanie - czy w DeGiro jest się rzeczywiście właścicielem instrumentu czy to jakieś syntetyczne wynalazki? Można iść na walne z tym? Jest się wpisanym do księgi?

Degiro i Sogotrade na początek są dobre. W Degiro przeszkadza mi to przeliczanie na EUR. Według mnie jak chcesz inwestować na rynku USA czyli w dolarach to Degiro się do tego średnio nadaje. Jeżeli interesuje Cię strefa EUR to ma to jak najbardziej sens. Co do IB jest to o wiele większy gracz i chyba z Degiro ich nie ma co porównywać. Tak jak napisałem na początek dobre a po pewnym czasie migracja - tak było przynajmniej w moim przypadku.

paviko
Posty: 11
Rejestracja: 10 lut 2019, 13:37

Re: Degiro

Post autor: paviko » 01 maja 2020, 13:17

Stan pisze:
29 kwie 2020, 16:53
ponowię pytanie - czy w DeGiro jest się rzeczywiście właścicielem instrumentu czy to jakieś syntetyczne wynalazki? Można iść na walne z tym? Jest się wpisanym do księgi?
DeGiro jest tak samo "prawdziwym" brokerem jak IB. W obu nie jesteś Ty wpisany do księgi tylko broker. Ktoś dla brokera prowadzi zapisy z podziałem na klientów, podobno jest to poza masą upadłości spółki, ale kto to wie... Pewnie dzięki temu prowizje są "niższe" i dodatkowo IB płaci tobie za wypożyczenie instrumentów.
Według mnie nie jest istotne gdzie miałbyś dochodzić swoich praw, czy w EU czy US, bo w osobistym starciu i tak jesteś na przegranej pozycji. Najistotniejsze jest chyba, aby broker był "renomowany", miał dużo klientów i odpowiednie zabezpieczenie instytucji nadzorujących, aby w razie problemów media i te instytucje rozwiązywały problem. I tu FINRA/SIPC nie mają sobie równych - więc tylko dobry broker amerykański. Ale jeśli wypożyczasz posiadane akcje do krótkiej pozycji to SIPC też nie pomoże, bo już tych akcji fizycznie nie masz... Niestety IB odpada jako "ten" broker, bo zakłada nam konta przez UK i ochrona SIPC dotyczy tylko rynku amerykańskiego (a brak dostępu do ETF, tylko akcje) i pewnie nie dotyczy gotówki. Kto w IB chroni inwestycje spoza US? To jest jakaś tajemnica, bo FCA chyba też nie... Wieć Degiro i IB UK to ta sama liga, może na plus IB jest renoma i obecność na giełdzie (ale to samo miał MF Global i nic to nie dało).

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Degiro

Post autor: GPR » 02 maja 2020, 10:46

Opłata za połączenie z giełdą 2,5 euro. Kiedy ją pobierają?
Od razu wraz z otworzeniem pozycji czy w jakimś określonym czasie?

ODPOWIEDZ