MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
scyther5
Posty: 92
Rejestracja: 20 sty 2018, 12:58

MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: scyther5 » 02 kwie 2020, 10:29

Witam.
Trochę się pogubiłem więc muszę dopytać bo mi to nie da spokoju.

Kupując ETF Turkey interesuje mnie kurs PLN->LTR (lira), to w jakiej walucie go kupuje jest dla mnie nie istotne, bo i tak fundusz musi kupować akcje na giełdzie tureckiej w lirach.

Jak to się ma do ETF MSCI Russia ADR\GDR (na moim przykładzie notowanego w Londynie w USD). ADR\GDR-y to kwity depozytowe, więc de facto wydaje mi się, że mogą być w innej walucie niż rubel. Jak to jest?

Z góry dzięki za pomoc

EDIT:
Znalazłem artykuł Tomka, zacytuje fragment:
"..Z polskiej perspektywy, jeśli najpierw wymieniamy złotówki na dolary, żeby kupić ADR-y, to słabnący dolar rzeczywiście będzie kiepską wiadomością (z punktu widzenia naszej złotówki), bo tracimy na portfelu w ujęciu złotówkowym, ale z drugiej strony strata ta będzie offsetowana przez wzrost wartości ADR-ów, który to wzrost wynika dokładnie z tego samego osłabienia się dolara.

W drugim przypadku, gdy dolar się umacnia, to tracimy nieco na wartości ADR-ów, ale jednocześnie zyskujemy w ujęciu złotówkowym, bo za akcje macierzyste, np. w rublach, dostaniemy mniej dolarów, ale tych mniej dolarów kupi nam potem więcej złotówek (bo dolar się umocnił)."

Wnioskuje z tego wszystkiego, że zakładając umacnianie się walut takich jak rubel i lira oraz granie jednocześnie na wzrost akcji (załóżmy że obie przesłanki zostaną spełnione), tylko w przypadku ETF-a tureckiego uda mi się podwójnie zarobić (na akcjach i na walucie), w przypadku rosyjskiego (bo to ADR) niestety zarobie tylko na wzroście cen akcji.

Dobrze to wszystko zrozumiałem?
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2020, 10:43 przez scyther5, łącznie zmieniany 1 raz.

kuba
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:19
Kontakt:

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: kuba » 02 kwie 2020, 10:41

ADR i GDR masz notowane w USD, ale ich wycena zależy od ceny akcji na giełdzie rosyjskiej i od kursu USDRUB. Więc w tym przypadku też patrzysz na kurs rubla.

Np. teraz Gazprom kosztuje 182 RUB, a ADR (który odpowiada 2 akcjom) 4.64USD. Przy kursie 78RUB/USD wszystko się zgadza :)

scyther5
Posty: 92
Rejestracja: 20 sty 2018, 12:58

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: scyther5 » 02 kwie 2020, 12:07

Dzięki.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: glina » 02 kwie 2020, 12:22

Wszystkie aktywa i fundusze, poza tymi Hedgowanymi do zdefiniowanej waluty, daja ekspozycje tylko i wylacznei na walute w jakiej notowane jest bazowe aktywo.

Nie ma znaczenia w jakiej walucie kupisz ADR. Kupujac ADR na Gazprom w EUR obowiazuje cie przelicznik EUR/RUB * PLN/EUR = PLN/RUB.

scyther5
Posty: 92
Rejestracja: 20 sty 2018, 12:58

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: scyther5 » 02 kwie 2020, 17:18

Dzięki za uzmysłowienie i szybkie odpowiedzi.

kotu
Posty: 44
Rejestracja: 25 lis 2018, 00:24

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: kotu » 16 kwie 2020, 18:47

Zastanawiałem się też nad tym tematem ostatnio i doszedłem do podobnych wniosków a tutaj jest artykuł Tomka, który o ile dobrze zrozumiałem mówi trochę co innego:

https://www.tradingforaliving.pl/ryzyko-walutowe/

Natomiast ja to rozumiem tak, że iloczyn kursów USD/PLN * RUB/USD będzie równy kursowi RUB/PLN. Choćby dlatego, że arbitrażyści wykorzystają okazję do pewnego zysku i wyrównają kursy. Jeżeli na forexie nie ma danej pary walutowej, to i tak kurs wyrówna się za pośrednictwem np. euro. W takim wypadku chyba faktycznie nie ma znaczenia w jakiej walucie notowany jest ADR.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: glina » 16 kwie 2020, 19:31

Ten artykul niestety wprowadza w blad.

Gdybysmy mieli ten sam ETF notowany w USD i RUB, to wartosc dolarowego, w przeliczeniu na ruble po aktualnym kursie w kazdym momencie byla by dokladnie ta sama jak wartosc rublowego i wice wersa. Nie ma mowy o zadnym arbitrazu, to zwyczajne przeliczenie po kursie walut.

Czym innym sa ETFy hedgowane do danej waluty. W wiekszosci przypadkow sie to jednak nie oplaca, poniewaz koszt hedga wynosi zawsze dokladnie tyle ile wynosi roznica w referencyjnych stopach procentowych danych walut. Aktualnie przy stopach 0% dla USD i 6% dla RUB, koszt tagiego hedga wynosilby 6% rocznie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: Tomek » 16 kwie 2020, 21:28

Glina, jest tak właśnie jak piszesz, czyli ETF czy ADR notowany w USD i RUB będą miały taką samą wartość w każdym momencie przy uwzględnieniu zmieniającego się kursu. Czy gdzieś w artykule jest inna sugestia? Napisałem go już dawno, ale przed chwilą przeskanowałem raz jeszcze i nie znalazłem nieścisłości na pierwszy rzut oka w stosunku do tego, co napisaliście w postach powyżej. Jeśli gdzieś tam popełniłem błąd w rozumowaniu, to powiedz mi, w którym miejscu i poprawię w wolnej chwili.

Przekaz powinien być taki, że potencjalna strata/zysk na jednej parze będą offsetowane przez stratę/zysk na drugiej parze, jeśli patrzymy z punktu widzenia złotówkowego (co swoją drogą też jest ułomnym podejściem).

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: glina » 16 kwie 2020, 22:00

Tomku, niescisloscia jest pisanie o ryzyku walutowym w kontekscie inwestowania przy uzyciu ETF. Sugerujesz w artykule, ze lepszy bedzie zakup bezposrednio w RUB co jest bledem. "Przede wszystkim, zawsze warto inwestować na lokalnych giełdach w lokalne firmy notowane w lokalnych walutach. W ten sposób uniezależniamy się od tego, co robi dolar amerykański."

Dla przykladu - jesli w danym dniu wymienisz PLN na RUB i kupisz jednostki akcji bezposrednio na gieldzie w Rosji w rublach, i jednoczesnie kupisz identyczny koszyk akcji w postaci ETFa za dolary to po uplywie czasu twoja pozycja w przeliczeniu na PLN (czy dowolna inna walute) bedzie identyczna. Kurs USD/RUB nie ma w tym kontekscie zadnego znaczenia. Przy sprzedazy ETFa w USD i wymiany USD/PLN jak rowniez przy sprzedazy akcji w RUB i wymiany RUB/PLN skonczysz z dokladnie taka sama iloscia zlotowek.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: Tomek » 17 kwie 2020, 13:39

No jak kurs USD/RUB nie będzie miał znaczenia?

Głośno myślę:
  • 1 USD kupuje 50 RUB
  • 50 RUB kupuje 1 akcję XYZ
  • Ja kupuję 1 ETF za 1 USD na 1 akcję XYZ wartą 50 RUB
  • Kurs XYZ stoi w miejscu
  • USD się umacnia o 100% względem RUB
  • Teraz 0.50 USD kupuje 50 RUB, które kupują jedną akcję XYZ
  • Kurs ETF spada do 0.50 USD
  • Kurs XYZ w RUB stoi w miejscu
Ergo 1) Kurs USD/RUB z mojego punktu widzenia ma więc znaczenie
Ergo 2) To, że USD umocnił się do RUB nie oznacza, że złotówka w tym samym czasie też umocniła się do RUB

Możliwości są trzy:

1) Albo mówimy o czymś zupełnie innym
2) Albo obaj mówimy o tym samym, tylko inaczej
3) Albo ja czegoś nie rozumiem :)

Tak czy inaczej, póki co wyłączam się z dyskusji i mogę wrócić do niej dopiero za jakiś czas, bo mam na głowie audyt w jednej spółce, restrukturyzację w drugiej, więc na parę dni znikam z forum, żeby się przygotować.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: glina » 17 kwie 2020, 20:42

Gdybys zamiast ETF kupil natomiast akcje XYZ za 50 RUB, to po umocnieniu sie dolara nadal ta akcja warta byla w przeliczeniu 0.5 USD, mimo ze zadnej ekspozycji na dolara nie miales. Dlatego jest to blad.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: MSCI Russia ADR\GDR (Londyn) - waluta

Post autor: Wojtas » 18 cze 2020, 01:36

Generalnie uważam, że jeśli za dolary kupuje się nie-amerykańskie spółki lub surowce/towary, to kurs dolara nie ma znaczenia.
Kurs dolara może też nie mieć znaczenia na amerykańskich spółkach, które trzon swoich przychodów osiągają na eksporcie.
Bo z jednej strony dolar będzie tracił i akcje będą mniej warte (w przeliczeniu na złotówki), ale z drugiej eksporter osiąga większe przychody dzięki słabemu dolarowi, a to ostatecznie powinno odbić się na wzroście kursu jego akcji.


To jest z resztą bardzo łatwo wykazać, jeśli idzie o np nie-amerykańskie spółki.
Wyobraźmy sobie, że ktoś kupi akcje np KGHM za 12.000 zł. Wyobraźmy sobie też, że na NYSE istnieją ADRy na KGHM (wiem, że nie ma ale na potrzeby tego wątku przyjmijmy, że są) oraz, że dolar kosztuje w tym momencie 3 zł.
Gdyby ktoś kupił te ADRy za 4.000 USD, wyszedłby na to samo.

Jeśli dolar podrożeje do 4 zł, a kurs KGHM na GPW się nie zmieni, to za ADRy dostanę 3.000 USD czyli dolarowo stracę, ale nadal będę miał 12.000 zł, tak samo jak ten kto kupił za złotówki.
Dolar jest więc tu tylko pośrednikiem, który z mojego punktu widzenia nie miałby wpływu na cenę.

ODPOWIEDZ