HCR - kurs

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Greg » 22 mar 2018, 23:23

Generalnie HCLP i ogólnie całą energetykę to polecam śledzić trend XLE - najbardziej szeroki indeks. Jest on na skraju bear market. Czy wywali w dół ? Nie wiem - jak wywali to HCLP znajdziecie po 7$ a jak górą to po 23$.

HCLP :

Obrazek

XLE (formacja fuck-you się formuje) :) a więc RGR do wylotu w dół.

Obrazek

Problem z energetyką jest taki, że gry ropa rośnie powinien rosnąć, a XLE spada -> co zazwyczaj prowadzi do wyrównania cen ropy, a wiec w teorii do spadków ropy. Ja XLE ani energetyki (poza jedną spółką) nie tykam - czekam na wyłamanie w górę czy w dół, to będzie wiadomo, czy HCLP na 7$ czy HCLP na 22$

Ciekawie wygląda XLE:WTIC - pokazuje, że XLE jest bardzo tani w stosunku do cen ropy. Czyli spadek ropy o 3% powinien spowodować spadek XLE o np. 1% raptem itp itd. XLE jest tani, a ropa droga

Obrazek

W szerokim spojrzeniu XLE jest w bear markecie w stosunku do ropy. Szczyt osiągnął na początku 2016 roku, a więc wtedy gdy HCLP kosztowało 3.5$, ale ropa 26$, wtedy XLE było bardzo drogie w stosunku do ropy i od tego czasu ropa idzie do góry, a XLE/HCLP nie dotrzymuje taktu -> jakby nie wierzyła, że boom na ropę faktycznie jest.

Obrazek

Dante
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 28 lip 2017, 21:55

Re: HCLP - kurs

Post autor: Dante » 23 mar 2018, 18:30

Dzięki Greg za obszerną analizę, na Ciebie zawsze można liczyć :)
Teraz już wiem co dokładnie mam obserwować i z czym to się je.
Tomku ja nawiązywałem jedynie do tego:
Obrazek

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Greg » 24 mar 2018, 11:24

Ewidentnie HCLP wyłamał trend i idzie na 10$. $XLE jeszcze nie wyłamał, ale bardziej spodziewam się wyłamania w dół niż w górę. Jak ropa zleci to HCLP po 3.5$ będzie można dostać. Ropa do góry +2% XLE czy HCLP w dół? To tak nie działa, HCLP powinno być +5% gdy ropa jest +2.5%, a tu tego nie ma. Coś tu jest nie hallo...

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Tomek » 24 mar 2018, 13:01

HCLP to MLP, które obrywają zawsze jak rosną stopy, bo dywidendy po 8% przestają być już takie atrakcyjne :)

Te spółki piaskowe od dwóch lat nie są już zresztą skorelowane z ropą naftową i tak powinno być, bo przecież ich zyski nie zależą od cen ropy, tylko od wolumenu wydobycia. Jeden kij czy ropa jest po 50 czy po 70 USD, skoro firmy wydobywcze i tak muszą tyle samo zapłacić za piasek do frakcjonowania.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: HCLP - kurs

Post autor: Thorwald » 25 mar 2018, 18:43

Tylko, że jak cena ropy spada to zamykają się wieże wydobywcze na ropę i gaz niekonwencjonalny stosujące piasek. Jak cena rośnie to ilość wież też rośnie. W ciągu ostatniego roku liczba wież stosujących wiercenia poziome wzrosła z 673 do 865 (dane Baker Hughes). Szacunki z Międzynarodowej Agencji Energii mówią o znacznym wzroście popytu w ciągu najbliższych 3 lat i ze względu na niedoinwestowanie infrastruktury wydobywczej w w konwencjonalnych firmach wydobywczych szacują, że większości wzrostu produkcji będzie w USA i Brazylii. Wyższa cena ropy, więcej produkcji ze źródeł niekonwencjonalnych, większe zapotrzebowanie na piasek i inne usługi związane z wydobywaniem ropy i gazu ze źródeł niekonwencjonalnych w USA.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Greg » 27 mar 2018, 13:53

Tomek pisze:HCLP to MLP, które obrywają zawsze jak rosną stopy, bo dywidendy po 8% przestają być już takie atrakcyjne :)

Te spółki piaskowe od dwóch lat nie są już zresztą skorelowane z ropą naftową i tak powinno być, bo przecież ich zyski nie zależą od cen ropy, tylko od wolumenu wydobycia. Jeden kij czy ropa jest po 50 czy po 70 USD, skoro firmy wydobywcze i tak muszą tyle samo zapłacić za piasek do frakcjonowania.
Z ropą naftową może nie ale z XLE są prawie 1:1 skorelowane. Nie żebym się kłócił bo mam to gdzieś :), ale w/g mnie to jest 1:1 korelacja :

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Tomek » 28 mar 2018, 12:11

Korelacja jest akurat 0.49, ale moim zdaniem ona się rozjedzie prędzej czy później, tak samo jak rozjechała się z ropą, bo za HCLP stoją fundamenty, niskie zadłużenie itd., a za spółkami z XLE niekoniecznie.

Ale swoją drogą, rozjazd ropy i XLE, który zauważyłeś, to jest w sumie dobry pomysł na arbitraż w tym momencie – pozycja na krótko na ropie i na długo na XLE, żeby zagrać na konwergencję, jakakolwiek by ona nie była.

PS. Tak na szybko jeszcze, ankieta z wczoraj:
Zrzut ekranu 2018-03-28 o 13.52.08.png

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Greg » 28 mar 2018, 14:13

Ostatnią rzeczą którą bym patrzył to analitycy ...

Obrazek

XLE -> daj wyjść kursowi gdzieś to zobaczymy. Ja to nazywam formacją Fuck-U -> czyli duże RGR do wylotu dołem... Ale trzeba potwierdzić.

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Tomek » 28 mar 2018, 16:32

E no, wiadomo, że ci analitycy to tak z przymrużeniem oka trzeba na nich patrzeć, ale to generalnie oddaje jakiś tam sentyment branży odnośnie spółki. Mnie ten kurs HCLP zupełnie nie rusza, bo mam sporo akcji, dywidenda jest już 0.80 USD na akcję i ciągle rośnie, fundamenty są jak ta lala, rynek perspektywiczny, spółka niedowartościowana, to te wahania na giełdzie niech sobie będą jakie chcą, a dla mnie to i tak nie ma znaczenia, bo ja te akcje kupiłem z uwagi na biznes, który firma prowadzi i będzie rozwijała przez kolejne lata, a nie dla celów spekulacyjnych. Jak firma dwucyfrowo zwiększa przychody i zyski, a P/E majaczy ciągle w okolicach 9, to jak długo jeszcze kurs może lecieć?

No ale ja mam tu zupełnie inne podejście niż większość osób chyba na forum, bo mnie kompletnie nie obchodzą aktualne kursy giełdowe przy spółkach, w które inwestuję z perspektywą paru lat. Jakie to ma znaczenie, że w 2017 r. HCLP miało kurs 13 USD, a w 2018 spadło do 10 USD? Mnie interesuje gdzie ta firma będzie w 2020 czy 2021 roku, kiedy będę planował wychodzić z inwestycji.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: HCLP - kurs

Post autor: sebo » 28 mar 2018, 17:22

Nie wiem czy większość czy po prostu Ci co się najczęściej odzywają pod wpływem zmian dolar w tą dolar w tamtą, co widać po jednym temacie.

"Mnie interesuje gdzie ta firma będzie w 2020 czy 2021 roku, kiedy będę planował wychodzić z inwestycji."
To jest sedno sprawy.
Jeśli firma ma fajną perspektywę i w dodatku dobry kurs przy jeszcze wypłacie dobrej dywidendy to jest dobra inwestycja na długie lata.
Ja nie mam HCLP bo sprzedałem prawie na górce, ale jeśli trochę cena spadnie to kto wie, może kupię ją jako spółkę dywidendową.
Przyglądam się na razie i czekam.

Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:04

Re: HCLP - kurs

Post autor: Makaron » 28 mar 2018, 17:23

Jedno mnie niepokoi: gdy ropa spadnie, nawet do tych 10$ (jak niektórzy tu wieszczą), to odzysk z łupków stanie się całkowicie nieopłacalny. Nawet obecne zakrontraktowane zakupy nie będą miały sensu ich realizacji, bo się zwyczajnie nie będą opłacały.
W rezultacie nie będzie chętnych na piasek, co doprowadzi do załamania przychodów.
Kurs tej spółki powinna windować właśnie drożejąca ropa.

Z drugiej strony "kupuj gdy leje się krew" - czy pamiętacie wycenę naszego Lotosa na 0 (słownie: zero) złotych?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Tomek » 28 mar 2018, 19:53

Jak ropa zacznie spadać, to w pierwszej kolejności oberwą ci, którzy mają wysokie koszty wydobycia: Bahrain, Oman, Saudyjczycy, Emiraty, Iran. USA ma break-even-point średnio na poziomie 50 USD WTI za baryłkę, więc dostanie po tyłku w ostatniej kolejności.

A z poziomem 10 USD to Gregowi chyba chodziło o kurs HCLP, a nie o kurs ropy. No ale generalnie wiadomo, że zakład o HCLP to jest też zakład o ustabilizowanie się cen ropy na obecnych poziomach.
oil-.png

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: HCLP - kurs

Post autor: Thorwald » 28 mar 2018, 20:08

Twój wykres Tomek mówi nie o kosztach wydobycia, ale o budżetach.
Koszty wydobycia w Iraku i Arabii Saudyjskiej są dużo niższe, niż ropy w USA ze źródeł niekonwencjonalnych. Polecam tabelkę. Ma ona już kilka lat, ale pokazuje skalę różnic w kosztach produkcji dla poszczególnych krajów i źródeł.
Oil.png
Ps. Cieszy mnie, że Rosji w długim terminie może mieć problem, bo nowe złoża wymagają zachodnich technologii i dużych inwestycji, które przy tych cenach ropy co obecnie, są nieopłacalne.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Tomek » 28 mar 2018, 20:25

Ah, no racja, Thorwald masz rację, że chodzi o break-even-point budżetów poszczególnych krajów. My bad. Ja znalazłem na Statista trochę świeższe dane z 2015 r. Ale to generalnie się zmienia na korzyść USA, bo teraz to całe wiercenie horyzontalne itd., sprawia, że pojedyncze odwierty są bardziej efektywne i można z nich wycisnąć więcej ropy w krótszym czasie.

BTW. Tu są fajne dane odnośnie ropy: http://graphics.wsj.com/oil-barrel-breakdown/ a tu na żywo poziomy, przy których budżety cierpią: http://graphics.wsj.com/oil-producers-b ... en-prices/
statistic_id597669_production-cost-breakdown-of-one-barrel-of-oil-in-the-top-oil-producing-nations-2015.png

Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:04

Re: HCLP - kurs

Post autor: Makaron » 28 mar 2018, 22:58

Tomek pisze:Ah, no racja, Thorwald masz rację, że chodzi o break-even-point budżetów poszczególnych krajów. My bad. Ja znalazłem na Statista trochę świeższe dane z 2015 r. Ale to generalnie się zmienia na korzyść USA, bo teraz to całe wiercenie horyzontalne itd., sprawia, że pojedyncze odwierty są bardziej efektywne i można z nich wycisnąć więcej ropy w krótszym czasie.
Wydawało mi się że odwierty horyzontalne stosowane są w technologii wydobycia głównie gazu. Sens ekonomiczny jest tylko przy drogim gazie i bardzo drogiej ropie. Łupki z kolei są droższe w eksploatacji niż tradycyjnie wydobywana ropa, gdyż trzeba półprodukt skalny wydobyć i przetworzyć w wysokiej temperaturze (plus kwestia odpadów skalnych).
Niestety nie orientuję się jakie ceny są uznawane za ekonomicznie / politycznie (niezależność energetyczna) uzasadnione.
Mimo wszystko interesujące są prognozy zużycia ropy / gazu napędzające ceny, napędzające z kolei wydobycie i ceny półproduktów, oraz zachowania OPEC, które mogą chcieć mimo wszystko droższej ropy przy osłabiającym się dolarze.

ODPOWIEDZ