Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Kawa może byc dobra nie tylko z ekspersu

Post autor: sebo » 22 lut 2018, 09:19

Maro pisze:Pytanie początkującego: jak znaleźć spółki, ETF dające dobrą ekspozycję na konkretny surowiec w tym przypadku na kawę? Np wpisać w wyszukiwarce jakąś frazę i sprawdzać po kolei korelację z tym co nas interesuje, czy są szybsze sposoby?
Bardzo cieżko i raczej musisz sam szukać włożyć w to ogrom pracy.
Wielu już śmiałków szukało. Dlatego są kontrakty niestety albo ETN.

rufi01
Posty: 99
Rejestracja: 12 lut 2018, 12:43

Re: Kawa może byc dobra nie tylko z ekspersu

Post autor: rufi01 » 22 lut 2018, 10:01

Maro
tak na szybko:
- na naszej giełdzie np rcfl2coff - index na kawę x2
- zachodnie giełdy i USA ETC na kawę - np CAFE, JO są też z firmy ETFS /można grać też na spadki/
zwróć uwagę, że to nie są ETF'y tylko ETC, ETF'ów na kawę raczej nie znajdziesz

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: eleste » 23 lut 2018, 10:55

Cocoa
Fundamentalnie - dostawy zbiorów w WKS wzrastają, spożycie stałe (azja, europa wzrosty, america slabo)
COT - nieciekawie
Do tego zakładając Gregowy scenariusz czyli w najbliższym czasie dolar up, ropa down

Suma: Szybki test szczytu na +2200 potem korekta w okolice 2000? jeśli odbije to up na nowe szczyty? a po przebiciu ponownie 1800? Potem znowu up

Długofalowo up - kwestia kiedy się pojawi jakieś bullish info po stronie produkcji (może już w tym miesiącu raport o nadwyżkach? ostatnio nadwyżka zmalała z +300k na +144k czyli już co raz bliżej do zbilansowania lub niedoborów- Andrew Hecht s SA przebąkuje o Ghanie oraz o nowych mocach produkcyjnych 3 producenta grinding cocoa w US; zapasy u europejskich grinderów wg Commerzbanku są niższe niż zakładano; po stronie spożycia też info się może pojawić)

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: Gregory » 23 lut 2018, 13:34

Na kawie mamy objęcie w okolicy lokalnego wsparcia 117. Niestety za nisko ustawiłem zlecenie.
Załączniki
Kawa.png

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: eleste » 19 mar 2018, 14:29

Cukier przebił dołki z 2016 i 2017
Obrazek

COT wygląda atrakcyjnie:
Obrazek

Nie wiem natomiast jak to fundamentalnie wygląda bo się dopiero od niedawna interesuje cukrem.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: Gregory » 19 mar 2018, 14:54

A nie przypadkiem kierunek 10.
Załączniki
Cukier.png

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: eleste » 19 mar 2018, 15:10

10 to z tego co mi się gdzieś o uszy obiło (ale jeszcze do sprawdzenia) to poniżej kosztów produkcji więc jeśli tak się to potoczy to chyba rozważę zakup wtedy

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: Gregory » 19 mar 2018, 15:17

Z tymi kosztami to różnie bywa, myślę że istotniejsze jest jakie są stany magazynowe.
Wykres jest W1, Bolinger mówi trzymaj sell, RSI w dół więc chyba jeszcze.
Poza tym wszystkie produkty rolne w dół.
Tylko na kawie coś próbują rzeźbić. No ale dotarli do minimów. Nie sprawdzałem tylko żywca wieprzowego i wołowego.

Ino
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2018, 18:05

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: Ino » 20 mar 2018, 18:21

Cześć Wam. Mam do Was pytanko odnośnie surowców. Jakiś czas temu kupiłem sobie na xtb trochę kukurydzy i pszenicy, trzymałem je z dwa miesiące i ogólnie udało się na nich trochę zarobić. Jednak dostałem po głowie jakimiś sporymi opłatami które bardzo uszczupliły zysk mimo że dzienny swap wynosi tam 0. No i moje pytania są takie:
- co to były za koszty?
- czy można je jakoś pominąć inwestując gdzieś indziej np. inne platformy, albo jakieś konkretne spółki które odzwierciedlają ceny surowców
Z chęcią bym otworzył ekspozycję na cukier i kawę macie może jakieś pomysły na inwestowanie długoterminowe na te produkty?

Pozdrawiam

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: Thorwald » 20 mar 2018, 19:17

Ino pisze: Jednak dostałem po głowie jakimiś sporymi opłatami które bardzo uszczupliły zysk mimo że dzienny swap wynosi tam 0. No i moje pytania są takie:
- co to były za koszty?
- czy można je jakoś pominąć inwestując gdzieś indziej np. inne platformy, albo jakieś konkretne spółki które odzwierciedlają ceny surowców
Na twoim miejscu zwróciłbym się do XTB z pytaniem o wytłumaczenie. Ciężko będzie komuś z forum wypowiedzieć się na temat kosztów jakie poniosłeś na opisywanej transakcji bez podglądu do twojego konta.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: Tomek » 20 mar 2018, 19:20

Cześć, w te towary nie da się zainwestować bezkosztowo w dłuższym terminie, bo każda taka inwestycja bazuje na kontraktach terminowych, które trzeba rolować (odnawiać) co miesiąc. Koszty tego rolowania zjadają cześć zyskow. Poczytaj tutaj, o co z tym chodzi: https://www.tradingforaliving.pl/co-to- ... -contango/

Żeby mieć bezkosztową ekspozycję na ten sektor zawsze możesz zainwestować w akcje jakichś producentów, którzy na wyższych cenach towaru będą mieli wyższe zyski. Ich akcje zazwyczaj są skorelowane z cenami towaru, wiec na jedno wychodzi.

PS. Swoją droga, czytam właśnie, że na kakao pierwszy raz od ponad roku jest więcej pozycji długich niż krótkich. Sentyment się chyba odwraca...
3B839B93-F727-4B3F-8E90-5D26F6685E59.jpeg

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: eranet » 20 mar 2018, 19:30

To koszty rolowania jak pisze Tomek, ale luka cenowa pokrywa różnice co jest dla Ciebie neutralne w momencie rolowania

Ino
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2018, 18:05

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: Ino » 20 mar 2018, 20:47

Dzięki Tomek za artykuł dużo wyjaśnia. Ale wiadomo jak to jest odpowiedzi rodzą kolejne pytania, powiedz jakby wyglądało długoterminowe inwestowanie jeśli bym powiedzmy co niecały miesiąc zamykał pozycje i otwierał ją na nowo, dałoby radę ominąć ten efekt contanga? :D Oczywiście liczę się z kosztami comiesięcznego zakupu, które by były chyba mniejsze niż koszty tego rolowania...

Ogólnie szukałem już wcześniej jakiś producentów kawy jak nestle albo Mondelez International ale ich indeksy nie specjalnie wyglądają jak te od kawy, producentów cukru to w ogóle nie znalazłem. Masz może jakieś swoje typy którymi mógłbyś się podzielić? :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: Tomek » 20 mar 2018, 21:57

Starbucks jest odwrotnie skorelowany z cenami kawy, wiec zawsze możesz zagrać na spadki jego akcji i masz idealną ekspozycję na rynek kawy za półtora procenta rocznie, a nie za dziesięć procent (bo tyle teraz wynosi contango). Filozofia jest tu prosta: jak rośnie cena kawy, to spadają przychody Starbucksa.

CZZ to producent cukru, który do tej pory był dodatnio skorelowany z cenami tego towaru, tylko w ciągu ostatnich miesięcy coś mu się rozjechało, ale to raczej tymczasowe.

Ino
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2018, 18:05

Re: Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Post autor: Ino » 20 mar 2018, 22:48

Dzięki wielkie za pomoc!

ODPOWIEDZ