Pretium Resources Inc. (PVG)

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 14:03

Z tą spółką jest trochę dwuznacznie. Patrząc na fundamenty jest źle. Jednak przy tych cenach złota na większości nie jest różowo. Nie należy spodziewać się spektakularnych raportów na plus.
Oczywiście w tym przypadku tanio nie oznacza że taniej nie będzie. Sądzę jednak że co by nie mówić trzeba śledzić cenę złota. W ostateczności to ono da impuls.
Nie jest też roztropnym skreślanie śmieci. Czasem na śmieciach można wyjść bardzo dobrze. Wiadomo ryzyko większe.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: sebo » 04 mar 2018, 14:09

Dlatego mnie dziwi, że ludzie się pakują w takie dziwne rzeczy po namowie swojego Guru, zresztą nie ma co się dziwić, skoro guru mówi. Po namawianiu nieźle pierd...

Śmieciowe dają olbrzymie ryzyko ale i też można na nich zarobić, tyle, że nie każdy chce podejmować te ryzyko.
A czemu im tak źle co złota nie mogą sprzedać, nie mają kopalni i tak na uncji są do przodu, to czemu tak im źle ostatnio?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: sebo » 04 mar 2018, 14:24

Co???????

Kopalnie istanieją od dawna dawna i im się opłacało nawet jak kosztowało 600$ czy 800$.
Kris nie opowiadaj bajek z forum jakieś osób.
Jest wiele rzecz z tym związanych, jaka kopalnia, jakie prawo, koszt wydobycie, kogo kopalnia, cena itd.
Jaka jest różnica między kosztem wydobycia a sprzedażą (teraz) ?
Jaka była różnica między kosztem, wydobyciem - sprzedażą 10 lat temu?
Jaka była różnica między kosztem, wydobyciem sprzedażą 20 lat temu?
Jaka była różnica między kosztem, wydobyciem sprzedażą 30 lat temu?

Oglądałem westerny ?

Skąd wiesz, że cena jest niska? albo wysoka?

Jaki jest popyt podaż ?
Czemu ludzie w Indiach są biedni mimo, że przez całe życie kupują złoto?
Patrzysz na kontrakty a jak pojedziesz do Indii to myślisz, że na ulicy kupujesz po tej cenie.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2018, 14:27 przez sebo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 14:26

Kirios Sebo trzeba pamiętać że warunki wydobycia w ostatnich czas się pogorszyły, łatwe złoża się wyczerpały. Co z tego że złoże jest łatwo dostępne jak ma niską procentowo zawartość surowca. Coraz częściej trzeba sięgać po trudne złoża a to pociąga za sobą koszty. Kiedyś określano koszt wydobycia na 1200-1300 baksów. Ostatnio mawiano że ok. 1000$. Ile jest w tym prawdy z tym 1000 nie wiem. Sądzę jednak że mało. Obniżka kosztów wydobycia o 30% na przestrzeni 5 lat wydaje się mało prawdopodobną. Gdyby tak było to sytuacja spółek wydobywczych nie byłaby taka mizerna a cena akcji nie zbliżałaby się do wieloletnich minimów.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 14:30

Koszty
Załączniki
wykres19-1.png

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: sebo » 04 mar 2018, 14:35

Koszt wydobycia jaki jest podawany to bzdura. Za każdym razem moga ją zmieniać jak im się podoba.

Wiadomo, że wydobycie dzisiaj jest inne, tzn mniej ale nadal jest tak jak i prywatne wydobycie dalej istnieje.
Zobaczcie w USA prywatne osoby wydobywają choć nie jest to łatwe, albo jest łatwe ale dłużej się szuka. Oglądałem jakiś rok temu jak wydobywają i ile tego ale teraz nie pamiętam.
Np wydobywają z ziemi i rzecz przykładowo parę uncji miesięcznie, później jadą sprzedać to Panu, który za dużo nie płaci. Ile ich kosztowało wydobycie i za ile sprzedali?
Koszt to, ziemia dzierżawa, paliwo, jedzenie, narzędzia, czas. Dużo tracą na pośredniku. Mówię tutaj o małej skali by dać przykład a nie tym z Internet farmazoną powielanym.

Przy dużych firmach to jest tak, są lepsze lata i są gorsze lata, w lepszych odkładamy gotówkę itd.
Dane 5 lat wstecz a nowych nie ma.

Co się przekłada na koszty z tego wykresiku, to jak podawanie PKB.
Koszt jest ważny, którego nie znamy co na niego wpływa i jak się powiększa.
Dlatego nie wiemy, ile kosztuje wydobycie i gdzie i z jakich kopalń i kogo są.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 14:42

Przedstawiłem dane oparte na raportach dużych spółek wydobywczych. Nie opowiadaj że dane zawarte w raportach finansowych są fałszowane na przestrzeni wielu lat. Owszem zdarza się zjawisko kreatywnej księgowości ale nie u wszystkich bo byłaby to zmowa. przed rokiem 2015/2016 cena złota doszła do minimów 1100. Co się działo z minerami. Zamykali kopalnie gdzie koszt wydobycia przekraczał 1200 za uncję. Jak zachowywały się wówczas ceny akcji , ano leciały na ryj. Domorosłe wydobycie złota nie ma nic wspólnego z wydobyciem na skalę przemysłową. To nie Discovery Chanel. Przygoda dla odważnych.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 14:44

Kirios Sebo Akurat takie znalazłem na szybko. Jeśli masz lepsze to proszę podaj.

Barrick Gold 2013r. 919 za uncję.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2018, 14:54 przez Gregory, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 14:55

Nie chce się mi przepisywać więc wrzucam linka
http://rynekalternatywny.pl/2017/07/ile ... najtaniej/

Czyli mamy 2 firmy które robią to najtaniej. A gdzie reszta?

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 15:02

Panowie nie ma co prowadzić wojny na wykresy kosztów. To nic nie da. Mamy jedynie pogląd ogólny. To co widać gołym okiem. Notowania złota spadają, ceny akcji spółek dołują i zbliżają się do wieloletnich minimów. To jest konkretny związek przyczynowo skutkowy. Z powodu rozliczania złota w dolarze wzrost DXY powinien zdołować ceny złota a tym samym minerów. W tej sytuacji jak sprężyna jest dociśnięta to każdy ruch złota na plus spowoduje strzał na akcjach. Tak zakładam ja. Jeśli ktoś ma inne zdanie to słucham z zaciekawieniem. A teraz to ja muszę iść do roboty bo dzisiaj mecz Legii.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 17:24

Tak ciekawostka. Czyżby inwestorzy nie wierzyli w ruch złota do góry?
Załączniki
ABX1.png

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 18:02

Nie jestem o tym przekonany. Miej w tyle głowy słowa Grega o DXY. Na akcjach tej firmy pojawia ciekawa sytuacja. O ile podążały (jeśli?) za kursem złota i dość dobrze reagowały na pierwszy szczyt na złocie o tyle później już tak nie było. Tak jakby inwestorzy mieli projekcje że ten drugi ruch na złocie to dęta sprawa. Bardziej mi to przypomina pozycję wyczekującą. Zero reakcji. Zanim złoto osiągnęło drugi top oni szli już w dół. Tak jakby wiedzieli że ten ruch na złocie to tylko markowanie wzrostu. Do tego w sumie niewielki ruch w dół na złocie spowodował lawinę wyprzedaży. Takie rzeczy nie dzieją się bez powodu. Jeżeli zrobi się nerwowo na DXY to 10 może być realne. Do tego mamy nierozegranego pinbara na D1. Pozostaje wciąż niepotwierdzony. Powstał w jakimś miejscu od czapy. Tutaj nie ma żadnego poziomu wsparcia czy oporu. Odnoszę wrażenie że to ne koniec spadków.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 18:11

Tak to wygląda na W1. Nie ma żadnego sygnału do kupna. Nic.
Załączniki
ABX2.png

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: Gregory » 04 mar 2018, 18:17

Przecież Ty wiesz tyle samo co ja. Nikt z nas nie jest czarnoksiężnikiem. Ja jedynie staram się patrzeć na to okiem gestapowca. Zwyczajnie nie ulegaj emocjom, popatrz na to swoim chłodnym okiem. To że ktoś pisze że będzie czy może być coś tam nie zwalnia Cię od własnego spojrzenia.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Pretium Resources Inc. (PVG)

Post autor: eranet » 09 mar 2018, 18:39

Na Pretium jest szansa na odwroconą RGR, trzeba obserowować, bo może być to koniec spadków
Załączniki
rgr.jpg

ODPOWIEDZ