Cukier, Kawa, Kakao, Soja itp.

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
wies
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 13 lis 2017, 15:09

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: wies » 30 sty 2018, 20:28

Pszenica -dalej rośnie ,wg moich kresek ,choć nie jestem w tym dobry jak GREG,czy inni ,skazana jest na wzrosty przez najbliższy czas.

https://pl.investing.com/commodities/us-wheat

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: Greg » 31 sty 2018, 01:07

Próbuje się od kilku miesięcy wbić w ziarenka, ale bezskutecznie. Póki co jestem dokładnie w tej chwilii na ... ZERO :

Obrazek

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: eranet » 01 lut 2018, 22:15

może mała kawka :-)
Załączniki
kawa.jpg

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: sebo » 02 lut 2018, 10:58

Chyba kawę gdzieś mam i z tego co pamiętam, niezle w plecy jestem, ale mnie interesuje większy wzrost, może za parę miesięcy w końcu będę.
Chyba z rolnictwa się wypiszę.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: Tomek » 02 lut 2018, 11:11

Można sobie rysować niebieskie pterodaktyle po wykresach, ale akurat w przypadku towarów rolnych jedyne, co ma znaczenie, to popyt i podaż, na które trzeba patrzeć w pierwszej kolejności, bo tymi towarami (w przeciwieństwie do wirtualnych akcji) nie rządzi spekulacja, ale realne zużycie i zapotrzebowanie.

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: piap » 15 lut 2018, 10:32

Coffee

https://www.bloomberg.com/news/articles ... farms-grow

African coffee output could almost double in the next five years as some countries boost plantings and make farming more productive, according to the African Fine Coffees Association.
aa.jpg
Afryk na tle globalnego rynku:
bb.jpg
Ostatnio zmieniony 15 lut 2018, 10:40 przez piap, łącznie zmieniany 1 raz.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: sebo » 15 lut 2018, 10:39

Morze/może jest głębokie i szerokie, jest tak wiele czynników w rolnictwie, że gdybać można, po następne dla producentów była by to katastrofa i zaprzestali by uprawy - nieopłacalność.
Po następne jakość upraw, z tego co pamiętam są różne i nie każda nadaje się do bogatego kraju.

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: eleste » 15 lut 2018, 12:21

Na cocoa też niezbyt ciekawie. Zbiory z obecnego sezonu zaczęły w końcu przebijać te z zeszłego roku (rekordowe). Do tego sytuacja na COT na którą zwrócił mi uwagę Greg tez niezbyt. To już trzecia fala od kwietnia 2017, na której udało mi się zarobić (raz nawet z idealnym dołkiem i górka ale to zwykły fart) wiec nie ma co kusić losu -zwlaszcza patrząc na to co się generalnie na rynkach dzieje(większa ilość gotówki może być przydatna)

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: eleste » 15 lut 2018, 12:53

Dokładnie jak piszesz czyli podstawowe narzędzia niedzielnego inwestora jeśli chodzi o wykresy - dwa razy ma rsi bollinger i macd.
Z tym że generalnie cocoa dlatego że uważam że ten rynek musi rosnąć fundamentalnie (chyba że te wszystkie analizy i artykuły od ponad roku o tym że obecne ceny są za niskie dla farmerów to zbiorowa ustawka :) - nawet ostatnio bloomberg wypuścił kolejny artykuł że farmerzy zamieniają uprawy premium na high yeld i już z premium jest problem) tak więc co do cocoa jestem na long.
Kupując pierwszy raz w połowie kwietnia nie wiedziałem że pójdzie bokiem - kupowałem bo doszedł do dna z marca i rsi i bollinger. Czerwiec sierpień przesłałem potem górka i ta fala do 27 to już tak jak piszesz - stwierdziłem że boczny i wskazniki. Przy bocznym jak kiedyś wybije do góry(a tak jak pisałem stawiam że kiedyś tak)to przecież zawsze można wrocic.
To wszystko oczywiście w oparciu o monitoring newsów więc kwesfiw typu że zbiory jesień-zima będą rekordowe ect
Teraz doszło jeszcze COT.
W najbliższym czasie z palcem na enterze będę monitorował najwyżej nie zarobię a wrocic zawsze można

Jedno mnie zastanawia - jeśli faktycznie zwala z grudnia była efektem zamykania największego fundu na rynku cocoa o której pisał ten Analityk z seekingalpha to ostatnia zwyżka (zwłaszcza że info o zbiorach zaczęło się pojawiać negatywne w tym czasie) jest raczej pokazem sily. Co myślicie?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: sebo » 15 lut 2018, 13:16

No właśnie taka ciekawostka, trzeba interesować się od środka a nie tylko wykresami, fajne dokumenty powstały o rolnictwie kakao kawy itd warto obejrzeć i zobaczyć od środka jak to wygląda, kto uprawia kto skupuje transport itd.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: eranet » 15 lut 2018, 14:22

sebo pisze:No właśnie taka ciekawostka, trzeba interesować się od środka a nie tylko wykresami, fajne dokumenty powstały o rolnictwie kakao kawy itd warto obejrzeć i zobaczyć od środka jak to wygląda, kto uprawia kto skupuje transport itd.
Podrzuć linki, z chęcią pooglądam

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Cukier, Kakao, Soja itp

Post autor: sebo » 15 lut 2018, 14:37

Nie mam linków, oglądam takie rzeczy systematycznie na różne tematy od pewnie 20lat. To nie jest na zasadzie podrzuć link. Nie pamietam tytułów ani dat kiedy co oglądam, tylko treść.
Tytułu nie podam bo nie pamiętam, ale jak się poszuka to na pewno się znajdzie, nie powstają co roku.
Pewnie tytuł plantacje kawy albo coś w tym stylu.

Ogólnie ciekawe tematy są, szkoda, że mammy czasy spekulantów i nikt w nic nie wnika, jest też tak, że np zrobione w Chinach są plantacje ryb na kontynencji, i co się dzieje? Pewnie nikt nie wie, po takiej plantacji, ziemia do uprawy się nie nadaje.

Teraz byłem na takich plantach za granicą ale one są często w morzach więc bez straty dla lądu.

Przypomniał mi się film, nie jest to o inwestowaniu ale kupuja tam sok pomarańczowy itd fajna komedia z http://www.filmweb.pl/film/Nieoczekiwan ... -1983-8107

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Kawa może byc dobra nie tylko z ekspersu

Post autor: Gregory » 22 lut 2018, 02:11

Kawa bywa świetna nie tylko z ekspresu. Choć osobiście preferuję po grecku.
Wygląda na to że zbliżamy się do wieloletnich minimów za sprawą indexu$
Załączniki
Kawa.png

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Kawa może byc dobra nie tylko z ekspersu

Post autor: Maro » 22 lut 2018, 07:25

Pytanie początkującego: jak znaleźć spółki, ETF dające dobrą ekspozycję na konkretny surowiec w tym przypadku na kawę? Np wpisać w wyszukiwarce jakąś frazę i sprawdzać po kolei korelację z tym co nas interesuje, czy są szybsze sposoby?

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Kawa może byc dobra nie tylko z ekspersu

Post autor: Gregory » 22 lut 2018, 09:05

Celowo nie dawałem wykresu w projekcji M a W1. Lata 90 to zupełnie inne uwarunkowania ekonomiczne i klimatyczne. Przetestowanie rejonu 100 jest realne ale bardziej patrzę na max 110. Wydaje się mi że będzie to bardziej cień w tym rejonie niż pełna formacja świecowa. Z Twojego wykresu wynika inna ciekawostka. Rejon 100 stanowił solidne wsparcie dla ceny.

ODPOWIEDZ