Opcje bez kupna akcji

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
Online
Zyggmunt
Posty: 23
Rejestracja: 15 lis 2020, 07:35

Opcje bez kupna akcji

Post autor: Zyggmunt » 23 lis 2020, 20:04

Zapewne najczęstszą przyczyną wystawiania opcji jest u Was chęć kupna lub sprzedaży akcji. Niemniej jednak jest też możliwość robienia spreadów, za pomocą których właściwie nie musimy kupować akcji, bo tak czy siak, zaraz po ich zakupie trzeba je odsprzedać komuś innemu.

Załóżmy, że wiem, że dana spółka ma rosnące przychody i zyski, dobre cash flow, a analitycy mówią o potencjalnym 20% wzroście, przy czym wiem, że nawet najbardziej pesymistyczny analityk daje 10%. Nic tylko wejść.

Niestety nie stać mnie na zakup 100 akcji, więc chciałbym przynajmniej zarobić za spreadzie. Są ogromne szanse, że spółka wzrośnie, wiec obstawiałbym minimum 10% wzrostu (skoro nawet największy pesymista tyle obstawia).

Teraz pojawia się problem. Jak sprawdzić swoje szanse na to czy spółka faktycznie ma szansę wzrosnąć o tyle w ciągu np. 30 dni, na które wystawiam spreada? Mam już duże szanse na to, że kiedyś kurs wzrośnie o 10-20%, bo tak wykazała moja analiza i gdybym się w niej pomylił, to już inny problem. Załóżmy jednak, że mam 100% pewność, że wzrośnie, ale nie wiem kiedy. Jak policzyć swoje prawdopodobieństwo, że wzrośnie akurat w ciągu 30 dni lub 45 dni (podobno wystawianie dłuższych opcji już nie jest tak opłacalne)? Czy jest jakieś narzędzie, które mi w tym pomoże?

Będę prawdopodobnie korzystał z platformy TastyWorks, ale mam też zainstalowaną platformę IB w wersji trial (dane są opóźnione o 1 dzień), tak więc mogę użyć ewentualnie obu tych platform w tym celu, tylko nie do końca wiem jakiego narzędzia użyć.

Jak Wy podchodzicie do tego tematu?

P.S. Zakładam tutaj, że w ciągu 45 dni nie będą publikowane żadne wyniki finansowe.

kuba
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:19
Kontakt:

Re: Opcje bez kupna akcji

Post autor: kuba » 23 lis 2020, 21:13

Delta opcji jest niezłym przybliżeniem, że dana opcja będzie in the money w momencie wygaśnięcia.

Np. jeśli delta call-a wynosi 0.1, to jest około 10% szans, że kurs akcji przekroczy strike w dniu wygaśnięcia

as69
Posty: 6
Rejestracja: 26 gru 2019, 23:27

Re: Opcje bez kupna akcji

Post autor: as69 » 28 lis 2020, 20:28

Jeśli jesteś mocno przekonany, że kurs akcji wzrośnie to nie wystawiaj spreada, bo niewiele na tym zarobisz, tylko po prostu kup akcje (tym bardziej, że nie chcesz poprzez opcje kupować 100 szt).

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Opcje bez kupna akcji

Post autor: winio » 28 lis 2020, 20:30

Niekiedy najprostsze rozwiązania są najlepsze :)
No i przy akcjach nie musisz trafić z timingiem, a to naprawdę przykre jak rajd zacznie się akurat po wygaśnięciu opcji...
Ew. jeśli masz jakieś wątpliwości, to możesz zabezpieczyć swój zakup PUTem, wtedy masz z góry określony poziom strat.

ODPOWIEDZ