Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 20 lis 2020, 16:42

Tomek pisze:
20 lis 2020, 16:32
Procent składany sprawia, że firma zawsze będzie musiała więcej wypracować niż wydała, żeby w ogóle powrócić do status quo.

Założenie jest takie, że dywidenda to udział w zyskach. Masz zysk i go przejadasz. Dywidenda na krechę to z założenia coś przejściowego, a jeśli trwa dłużej to patologia.

Można zostawiać pieniądze (zyski) na koncie firmy, ale to nic nie zmieni.
Ten co kupi od Ciebie całą firmę, zapłaci Ci wtedy więcej o wartość stanu jej konta (bo pieniądze z pieniędzmi mu się wzajemnie skompensują), a Ty podatek będziesz musiał zapłacić od całości przychodu ze sprzedaży.

Efekt identyczny, a tylko iluzja wzrostu wartości akcji większa.

PS. Jeśli wpłacisz dużo pieniędzy na konto choćby słabej firmy, też podniesiesz jej wartość o wartość wpłaconej gotówki (stan konta podnosi wartość firmy, a ubożeje Twoja własna kieszeń).
Ale co to dla Ciebie zmienia ?
Ostatnio zmieniony 20 lis 2020, 16:55 przez Wojtas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 20 lis 2020, 16:55

Wojtas, ale sie uwziales. Przeciez nikt ci nie broni inwestowac w spolki dywidendowe. To sposob jak kazdy inny.
Ja osobiscie preferuje spolki ktore potrzebuja kazdego grosza aby finansowac szybki rozwoj.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 20 lis 2020, 17:00

Ja się nie uwziąłem. Patrzę na biznes od strony biznesmena, a nie od strony giełdowego inwestora.
Wiem jak działają korporacje. I jeśli ktoś moim zdaniem się myli odnośnie mechanizmów, to piszę swoje zdanie.
Co w tym złego ? Chyba o to chodzi żebyśmy wszyscy zrozumieli te mechanizmy ?

PS. A to, że można zarobić bajońskie sumy nawet na krypto (sam znałem takich), to zupełnie inna dyskusja.
Zgadzam się z tym, że inwestuje się w to co ci przyniesie największy zwrot. Mogą to być nawet kontrakty na kakao. Tu nie mam zastrzeżeń.

glina pisze:
20 lis 2020, 16:55
Ja osobiscie preferuje spolki ktore potrzebuja kazdego grosza aby finansowac szybki rozwoj.

Spółki wzrostowe zawsze były lepszą inwestycją. Nie trzeba grać na giełdzie, żeby to wiedzieć.
Jeśli taki Jan Kulczyk zainwestowałby w dobrze prosperującą, ale jednak nie dynamicznie rozwijającą się firmę. A z drugiej strony taki Roman Kluska założył Optimusa mając kilka dolarów w kieszeni. To kto miał lepszy zwrot z inwestycji ?

Jak trafisz w dobrą spółkę wzrostową, to nie możesz lepiej trafić.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 20 lis 2020, 17:20

Wojtas pisze:
20 lis 2020, 16:09
PTON

Innej odpowiedzi nie moglem sie spodziewac.
Wylecial TMO. Za niskie P/E jak na moj portfel :D

... a kto nie kupil $SE (SEA) ten gapa ;-)

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 20 lis 2020, 17:32

glina pisze:
20 lis 2020, 17:20
... a kto nie kupil $SE (SEA) ten gapa ;-)

Mom od dwóch dni ;P Ale o wiele bardziej mne cieszy oststnio kupiona $BABauszhka
Dziś wpadło Ping at healthcare.

BTW. na $TMO poluję od dwóch lat.. i się nie udało. Tak myślę czy w ten weekend się coś spadkowego nie podzieje i czegoś wrażliwego nie sprzedać...
Ostatnio zmieniony 20 lis 2020, 17:44 przez Q'bot, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 20 lis 2020, 17:33

TMO jeszcze pewnie odkupie bo to swietna i stabilnie rosnaca spolka, niemniej jednak mam apetyt na rekord w Listopadzie wiec potrzebuje turbo-spolek ;-)

Adako
Posty: 34
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:31

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adako » 20 lis 2020, 17:45

glina pisze:
20 lis 2020, 17:20
... a kto nie kupil $SE (SEA) ten gapa ;-)

Sprzedałem PUT-a na toto. Marsz na krawędzi troszkę przeraża, więc troszkę musi potrwać jeszcze "przekonywanie się", no i podrasowanie portfela, żeby te opcje na takie "drogie" akcje, tak nie "obciążały" całego portfolio.

Growth growthem, jednak mimo wszystko zasadnicze znaczenie ma "klimat rynkowy". Teraz napompowano te techy i jest pozytywny sentyment na to, ale jak przyjdzie jakaś "refleksja" to poleci to to i kilka lat trzeba będzie czekać, aż wzrosty biznesów dogonią wyceny :( (na pewno nie wszystkie firmy będą w stanie utrzymać takie dynamiki jak dotychczas).

Dla mnie lepsza jest "strategia szarpana", a to upolowanie CVH w okolicach 56 $, a to Pfeizera 35 $ (zawsze najlepiej na opcje). Odnośnie dyskusji o AMD, zdecydowanie Intel jako dużo bezpieczniejsza firma. Jednak on swoją wielkością i pozycją "zjada AMD". W przeszłości już były sytuacje, gdy AMD w czymś tam chwilowo wyprzedzał molocha, ale myślę, że jednak Intel nie powiedział ostatniego słowa i przy obecnych cenach, jest to naprawdę bezpieczna przytań.

Poczatkujacy
Stały bywalec
Posty: 185
Rejestracja: 13 gru 2018, 23:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Poczatkujacy » 20 lis 2020, 17:52

Adako pisze:
20 lis 2020, 17:45
ale myślę, że jednak Intel nie powiedział ostatniego słowa i przy obecnych cenach, jest to naprawdę bezpieczna przytań.

a dorzucając do tego puty....

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 20 lis 2020, 17:55

Adako pisze:
20 lis 2020, 17:45
W przeszłości już były sytuacje, gdy AMD w czymś tam chwilowo wyprzedzał molocha, ale myślę, że jednak Intel nie powiedział ostatniego słowa i przy obecnych cenach, jest to naprawdę bezpieczna przytań.

Nie wypowiem się jako inwestor. Ale jako informatyk, to Intel i AMD wymieniają się miejscami odkąd byłem dzieckiem.
Najpierw Intel to było to, a AMD tylko "podróbki". Potem AMD coś tam trochę przeganiało (jakość CPU vs cena), później Intel wrócił z rozmachem i AMD dostało zadyszki na długi czas, potem odwrotnie i tak w kółko.
Nie mówię, że zawsze tak będzie, ale do tej pory tak było.

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 20 lis 2020, 18:12

Tak patrząc na dzisiejszy wykres $PTON, to chyba wypadałoby realizować zyski ;P

@Wojtas, ja byłem zawsze haterem Intela, więc ich procesory były dla mnie zawsze 'te gorsze'

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 20 lis 2020, 18:15

Q'bot pisze:
20 lis 2020, 18:12
@Wojtas, ja byłem zawsze haterem Intela, więc ich procesory były dla mnie zawsze 'te gorsze'

Widać, że nigdy nie stawiałeś serwerów i nie wiesz co to stabilne sterowniki i stabilne działanie.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 20 lis 2020, 18:16

Q'bot pisze:
20 lis 2020, 18:12
Tak patrząc na dzisiejszy wykres $PTON, to chyba wypadałoby realizować zyski ;P


Zrealizujesz sobie przy $150 :-)

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 20 lis 2020, 18:19

Wojtas pisze:
20 lis 2020, 18:15
Widać, że nigdy nie stawiałeś serwerów i nie wiesz co to stabilne sterowniki i stabilne działanie.

Eee... a postawienie Synology w kącie szafy się nie liczy? ^^

glina pisze:
20 lis 2020, 18:16
Zrealizujesz sobie przy $150 :-)

Mówisz, że dotrzem pod ATH?

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 20 lis 2020, 18:20

glina pisze:
20 lis 2020, 18:16
Zrealizujesz sobie przy $150 :-)

Widzę glina, że nie dajesz się zbyć byle czym, jakimiś resztkami, sucharkami i wodzionką.

Zaraz mi się przypomniał cytat Nancy Pelosi, która 1.5 biliona dolarów stimulusu proponowanych republikanów uznała, że to "nawet nie za pół chleba, lecz piętka od chleba".

Q'bot pisze:
20 lis 2020, 18:19
Eee... a postawienie Synology w kącie szafy się nie liczy? ^^

Rynek serwerów profesjonalnych nie bez powodu jest zdominowany przez Intela, pomimo, że AMD zaczyna na niego powoli wchodzić.

AMD miało swoje za uszami i już niejeden się wk....iał na skopaną stabilność (bo sprzęt, bo stery). A w dużych firmach, to za to ktoś musi bulić odszkodowania, tak duże, że pójdziesz z torbami (jako informatyk lub firma informatyczna).
Osobiste komputery, a serwery obciążone nawet całą dobę w poważnych korpo, to 2 światy. Intel ma już tutaj wyrobioną renomę i można na nim polegać.

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 20 lis 2020, 18:31

Wojtas pisze:
20 lis 2020, 18:20
Intel ma już tutaj wyrobioną renomę i można na nim polegać.

Moje główne skojarzenie z intelem, to ich szantaże producentów sprzętu, by przypadkiem nie pakowali do swoich PC procesorów AMD.
Nie wiem czy mają coś jeszcze 'za uszami'

ODPOWIEDZ