Growth Momentum Play

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Growth Momentum Play

Post autor: Tomek » 20 paź 2020, 11:21

Pewnie nie trudno wyczytać z kontekstu, że jestem dużym fanem strategii opartych na impecie, ale pomyślałem ostatnio, że skoro sam faktor momentum daje tak rewelacyjne wyniki, które doganiane są jedynie przez faktor growth, to może by tak… połączyć oba te faktory w jedną strategię?

Wpadłem więc na pomysł, żeby przez kolejnych 12 miesięcy przetestować na żywym rachunku czy zastosowanie dwóch tych wskaźników razem pozwoli pobić benchmark. Idea polega na tym, aby zapakować do portfela 15-20 akcji typu growth, które w dodatku znajdują się w potężnym impecie wzrostowym i nie patrzeć w ogóle na ich wyceny, upside’y ani żaden inny wskaźnik. Jedynym kryterium mają być potężne wzrosty przychodów, zysków, gotówki oraz absurdalne prognozy na przyszłość, a także to, aby akcje te już teraz znajdowały się w silnym trendzie wzrostowym. Chodzi o to, żeby nie czekać aż rynek zauważy potencjał, tylko wybrać takie spółki, które już zostały dostrzeżone. Cena nie ma znaczenia.

Raz na miesiąc (jeśli mi się nie znudzi) będę wrzucał tutaj wyniki, a na bieżąco informacje o tym, jak któraś spółka wleci albo wyleci z portfela.

Dodatkowo podzielę to podejście na dwie części: aktywną i pasywną. Na dwa oddzielne subrachunki wrzucę dwa razy po sto tysięcy i na jednym po prostu kupię te akcje, które spełniają kryteria, a potem potrzymam je przez rok. Natomiast na drugim będę aktywnie działał opcjami (głównie LONG CALL) i uciekał albo realizował zyski, jak tylko impet wzrostowy zacznie się wytracać. Pewnie będę sobie tu patrzył na jakieś stochastyczne RSI albo coś podobnego, żeby ocenić moment wejścia i wyjścia.

Sam ciekawy jestem, czy któreś z tych założeń znacznie pobije benchmark.

Póki co spółki, które trafią do obu portfeli (pasywnego i aktywnego) to:

Screenshot 2020-10-20 at 11.22.15.png

Online
Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Growth Momentum Play

Post autor: glina » 20 paź 2020, 11:26

Super. Zeby ci nie bylo zbyt lekko, bedziemy cie mierzyc wzgledem ARKK a nie SPX :-)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Growth Momentum Play

Post autor: Tomek » 20 paź 2020, 11:55

OK, pod warunkiem, że będziemy mierzyć wynik nie CAGR-em, tylko Sharpem, bo ja równie dużą wagę przywiązuję do małych wahań portfela :)

ARKK_^SPX_chart.png

Online
Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Growth Momentum Play

Post autor: glina » 20 paź 2020, 12:19

Nie chce zapeszac, ale volatility w spolkach growth i momentum to sie dopiero rozkreci :-). Bardzo jestem ciekaw, jak twoje strategie opcyjne zmniejsza zmiennosc w takim portfelu.

Oczywiscie kibicuje i trzymam kciuki, bo moja aktywna czesc portfela to jak pewnie zauwazyles tez momentum. Do wygladzania zmiennosci mam w pelni pasywna ekspozycje ACWI bez zroznicowania na faktory.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Growth Momentum Play

Post autor: Tomek » 20 paź 2020, 13:12

No właśnie na tym mi najbardziej zależy, żeby porównać realne wyniki pod różnymi kątami na realnym rachunku z normalnym portfelem, który prowadzę i z różnymi benchmarkami. Ja w normalnym portfelu mam ostatnio sporo short strangle na SPX, które wygładzają wahania, ale może się tak okazać, że te nowe strategie opcyjne będą miały tylko trochę większe wahania, ale za to spektakularnie większe zyski. Zobaczymy. Zawsze będzie to jakaś nowa nauka :)

Awatar użytkownika
Slawer
Posty: 33
Rejestracja: 08 cze 2019, 22:44

Re: Growth Momentum Play

Post autor: Slawer » 20 paź 2020, 13:51

Bardzo ciekawy pomysł. Trzymam kciuki i Powodzenia :)

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Growth Momentum Play

Post autor: Hubert » 20 paź 2020, 17:00

Super pomysł Tomku i życzę powodzenia ! Tak trochę kontrariańsko dzisiaj Morningstar wysłał fajny raport na lata do 2024 i wybrał po 3 spółki z każdego sektora które są mocno niedowartościowane według ich modelu. Podaje je poniżej to za 2 lata sprawdzimy w portfolio visualizer który był lepszy :)
NTR,DD,SQM,OMC,LUMN,FOXA,M,JWN,TPR,BUD,COTY,TAP,EP,SLB,PXD,AIG,BRK.B,TFC,ANTM,BMRN,CVS,HDS,HRI,RTX,SPG,PEB,VTR,VMW,PANW,INTC,FE,EIX,DUK.

Taka potyczka value versa growth:)

matiasso
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2019, 03:57

Re: Growth Momentum Play

Post autor: matiasso » 20 paź 2020, 19:37

Bardzo ciekawe podejście. Od razu nasuwa mi się kilka pytań:
1. Jak ustawiasz skaner Ycharts, żeby znaleźć spółki do portfela? Czy Momentum Score jest jedynym wskaźnikiem jaki stosujesz do zidentyfikowania spółek w momentum?
Pokombinowałem ze skanerem i takie warunki dały mi 23 spółek które mniej więcej w 50% pokrywają się z Twoją listą,

skaner.PNG


3. Czy w portfelu pasywnym dobrałeś pozycję po równo czy może wg Std, VaR? Zakładasz rebalancing w jakiejkolwiek formie?
4. Jakie DtE long calli planujesz używać w strategii?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Growth Momentum Play

Post autor: Tomek » 21 paź 2020, 09:42

Ja te spółki dobierałem ręcznie bazując w pierwszej kolejności na potencjale branży/produktu/pomysłu, a potem dopiero sprawdzając czy parametry growth są spełnione. Twoje kryteria w skanerze są OK, ale wyrzuciłbym betę 5y > 0, bo część spółek miała niedawno dopiero IPO i nie będzie miała żadnego odczytu bety z pięciu lat. Dlatego ten parametr wyfiltrował Ci sporo spółek.

Co do wskaźnika momentum, to samo Momentum Score jest pierwszym filtrem, ale potem znowu ręcznie sprawdzam, czy na pewno w ciągu ostatniego roku (z wyłączeniem ostatniego miesiąca) trend jest cały czas rosnący. Te konkretne założenia i ich idea są świetnie opisane w tej książce: https://www.amazon.com/Quantitative-Mom ... 898&sr=8-1

W portfelu pasywnym zakładam równe wagi i brak jakiegokolwiek rebalansowania przez 12 miesięcy. Właśnie chodzi mi tutaj o to, żeby przetestować najprostsze banalne podejście "kup i zapomnij", bez żadnych kalibracji i żadnego pilnowania aktywów.

Natomiast więcej aktywności zakładam w drugim portfelu, żeby zobaczyć czy ruchy człowieka na dokładnie tych samych aktywach są w stanie podnieść wyniki względem po prostu zostawienia akcji, żeby rosły. No a potem chcę to odnieść do zwykłego portfela, który prowadzę i który jest rebalansowany, który ma dobierane precyzyjne wagi w zależności od korelacji, VaR, bety i ES, który jest hedgowany, zdywersyfikowany etc.

Natomiast co do DTE CALL-i, to planuję zakresy 90-120 dni, przy czym idealnie by było, gdybym zamykał opcje już po 30-45 dniach. No ale wolę zostawić sobie koło ratunkowe na wypadek złego timingu i dać tym kursom jeszcze szansę odrobienia potencjalnej początkowej wpadki, stąd terminy wygasania 90-120 dni.

W piątek po południu będę miał trochę więcej czasu, to wtedy postaram się uruchomić oba portfele i zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Growth Momentum Play

Post autor: Tomek » 02 lis 2020, 20:46

Uruchomiłem dzisiaj pierwszy portfel w wersji pasywnej równoważonej, której nie dotykam przez rok. Poniżej jego skład, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Screenshot 2020-11-02 at 20.26.58.png

Drugi portfel (ten aktywny) będę budował na bieżąco, na razie trafiły tu tylko:

Screenshot 2020-11-02 at 20.51.22.png

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Growth Momentum Play

Post autor: Tomek » 17 lis 2020, 20:24

Taki szybki update – dorzuciłem dzisiaj do spekulacyjnego portfela Bull PUT Spreada na SHOP oraz Long CALL-e na AKAM i ZNGA. Świetny upside w dwóch ostatnich przypadkach!

PS. Oba portfele są na mocnym plusie w listopadzie, a wyniki wrzucę na koniec miesiąca.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Growth Momentum Play

Post autor: Besso » 17 lis 2020, 22:50

Podczas screeningu wpadły mi w oko poniższe spółki. Może ktoś skorzysta, w miarę pasują do wątku:
ASX:TPW
TSE:FOOD
TSEJ:4689
PRPL

Powodzenia z portfelem!

ODPOWIEDZ