Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
Awatar użytkownika
Slawer
Posty: 33
Rejestracja: 08 cze 2019, 22:44

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: Slawer » 28 mar 2020, 21:48

Po części się z Tobą zgadzam, ale w perspektywie bardzo możliwej inflacji spowodowanej dodrukiem nieograniczonej ilości kasy i kryzysem w którym już jesteśmy to raczej złoto tanieć nie będzie. A czy rzucanie się w tym momencie na złoto nie jest optymalnym pomysłem czas pokaże. Na pewno moment na kupno był dużo wcześniej. Według mnie sprzedawanie teraz optymalnym pomysłem też nie jest.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: eranet » 28 mar 2020, 21:49

Kupić fizyka po tych cenach i przy tym spreadzie już nie kupie, ale też nie sprzedam...

Awatar użytkownika
Slawer
Posty: 33
Rejestracja: 08 cze 2019, 22:44

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: Slawer » 28 mar 2020, 21:57

No właśnie cena papierowego złota a fizyka zaczyna się rozjeżdżać ale takie są prawa rynku :)

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: Maro » 28 mar 2020, 22:21

glina pisze:
28 mar 2020, 19:31
Ja sprzedalem juz polowe i wlozylem w akcje, druga polowe sprzedam najpozniej w kwietniu.

Odważna deklaracja przy tak zmieniającej się sytuacji i przy rynku NIEDŹWIEDZIA , ale jakby każdy miał taki sam plan na inwestycje to by było nudno :)

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: glina » 28 mar 2020, 22:36

Slawer pisze:
28 mar 2020, 21:48
Po części się z Tobą zgadzam, ale w perspektywie bardzo możliwej inflacji spowodowanej dodrukiem nieograniczonej ilości kasy i kryzysem w którym już jesteśmy to raczej złoto tanieć nie będzie.

Srodowisko jest raczej deflacyjne, nawet mimo luzowania monetarnego.

Maro pisze:
28 mar 2020, 22:21
Odważna deklaracja przy tak zmieniającej się sytuacji i przy rynku NIEDŹWIEDZIA , ale jakby każdy miał taki sam plan na inwestycje to by było nudno :)

A po co trzymac zloto i inne bezpieczne aktywa, jak nie wlasnie po to aby w takim momencie wymienic na ryzykowne.

Zloto to "consensus trade" w tym momencie. Oby sie sprawdzilo :-) Ja z konsensusu zazwyczaj wychodze, nawet jesli omina mnie jeszcze ewentualne szczyty (na te ewentualnosc druga polowe sprzedam w Kwietniu, a nie juz teraz).

Awatar użytkownika
Slawer
Posty: 33
Rejestracja: 08 cze 2019, 22:44

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: Slawer » 28 mar 2020, 23:00

(na te ewentualnosc druga polowe sprzedam w Kwietniu, a nie juz teraz).

Ale w kwietniu tego 2020 roku? :)

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: glina » 28 mar 2020, 23:05

Slawer pisze:
28 mar 2020, 23:00
Ale w kwietniu tego 2020 roku? :)

Jasne, ze tego. Kiedy nastapi peak-panic jak nie wlasnie teraz lub zaraz?

Boner
Posty: 13
Rejestracja: 05 lut 2020, 20:48

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: Boner » 29 mar 2020, 10:34

Rozumiem, że panika koronawirusa napędza popyt na złoto. Z drugiej strony nikt nie chce sprzedawać. Ja swojego, które kupiłem w 2016r. nie chce sprzedać. Ba nawet udało mi się coś dokupić. Czyli mamy popyt ale nie ma podaży. To dla mnie oznaka, że cena będzie rosnąć. Jeżeli mamy środowisko deflacyjne to ta cena, która jest - jest ceną niską. Panika związana z koronawirusem kiedyś minie. Za miesiąc, za dwa. I co wtedy? Ludzie będą masowo sprzedawać złoto? Ja nie sprzedam. Kto teraz kupił złoto na panice? Ten, który nie dał się omamić i nie kupił jak masa hektarów rolek papieru toaletowego. Ma on trochę oszczędności, a nie jak masa, i kupił złoto. Masa nie ma złota. Ona ma rolki papieru toaletowego. Nie znam z mojego środowiska osoby, która kupiłaby złoto. Znam za to osoby, które kupiły papier toaletowy.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: rebahas » 01 kwie 2020, 12:07

https://www.bullionstar.com/blogs/ronan ... -contract/

Polecam artykuł do przeczytania w wolnej chwili. Ten COMEX to jest dopiero instytucja. Był problem myk myk szast prast i problemu nie ma ;)

"Update 31 March

After this article was published early morning March 31, New York Time (NYT), the CME has now completely removed the 400 oz gold bar category from its COMEX daily gold inventory report dated March 30, and reissued it without the new category. CME / COMEX censorship."

Petrus
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 23 mar 2018, 17:32

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: Petrus » 02 kwie 2020, 00:15

Nie ma szans obecnie żeby kupić fizyczne srebro i złoto od razu. Terminy dostawy to 46 dni. Jak chcesz kupić od razu. Cena nawet 40% wyższa. Będzie się działo. King is The Gold and Silver w najbliższym czasie.

chmielewski
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2020, 18:38

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: chmielewski » 22 paź 2020, 19:36

co myślicie czy aktualnie zakup złota fizycznego to dobry pomysł przy cenie ponad 1900USD?

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: glina » 22 paź 2020, 20:48

Zakup zlota fizycznego to nigdy nie jest dobry pomysl ze wzgledu na spread i podatki, no chyba ze kupujesz zlota taka ilosc, ze te 0.2% rocznie TER w ETFie od UBS lub ZKB stanowi na tyle duzo, ze staje sie to nieoplacalne.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: Tomek » 22 paź 2020, 20:53

W Warszawie mennice sprzedają kruszec po cenie spot+4%, a odkupują po spot-2%, czyli na wstępie jesteśmy 6% w plecy. Ja kiedyś z Dubaju przywoziłem sporo, bo tam w automatach w centrach handlowych można monety kupować tak, jak coca-colę i spread był -1%. No ale potem dorosłem i teraz mi się wydaje, że to w ogóle kompletnie jest pozbawione sensu w dobie ETF-ów zabezpieczonych fizycznym złotem, którego w dodatku nie trzeba na własną rękę ubezpieczać, magazynować, transportować etc.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: Wojtas » 22 paź 2020, 23:18

To i tak dobrze, ja ostatnio jak szukałem fizyczne złoto w sprzedaży, to znalazłem spread na jedyne 13%.

Jest też opcja pośrednia, to znaczy zakup fizycznego złota wraz z jego przechowaniem (w USA) widziałem taką usługę - tutaj, co opisywano w Forbesie.
Z tym, że w każdym momencie możesz zażądać jego wysyłki. Możesz też jej nigdy nie zażądać i komuś odsprzedać w samym depozycie (zmieni się właściciel, a złoto nie rusza z miejsca).
Różni się to od ETFów tym, że można zażądać wysyłki nawet jednej monety. W ETFie fizyczna dostawa drobnych ilości (poniżej miliona USD) jest raczej niemożliwa.

Nie mniej jednak zgadzam się, że fizyczne złoto nie ma prawie nigdy sensu. Jedyna sytuacje w których takie złoto mogło by się przydać to wojna, rewolucja albo inny armageddon.
Jeśli ktoś np przed II wojną miałby przedsiębiorstwo, sprzedał je, a potem kupił złoto i zakopał, to przetrwałby niemiecką i sowiecką okupację, zachowując cały majątek do dziś.
Ale to są przypadki mega-skrajne. Poza tym czasy się zmieniły i dziś w dobie internetu są inne metody by ukryć majątek lub uniezależnić od sytuacji w kraju.


Wracając do tematu, to jeśli chcesz w złoto inwestować długoterminowo to najlepiej jakiś wiarygodny ETF np.: IGLN, PHAU, XGLD, XAD1, XAD5, 4GLD.
One się różnią opłatami (od 0,2 do 0,7% rocznie), walutą rozliczeniową (USD lub EUR) oraz hedgem lub jego brakiem (niektóre są rozliczane w EUR ale hedgowane do USD).

Jeśli chcesz kupować i sprzedawać często, to broker (przynajmniej mój) udostępnia możliwość handlu złotem bardziej bezpośrednio, gdzie sam bierze na siebie obowiązek zapewnienia jego depozytu. Ticker to XAUUSD (złoto) lub XAGUSD (srebro).
Jest to o tyle lepsze dla spekulantów, że godziny handlu masz praktycznie całą dobę (0:00 - 23:00) w dni powszednie.

A jak chcesz spekulować dużymi kwotami, to możesz kupować/sprzedawać kontrakty terminowe (futures) na złoto o tickerze GC. Praktycznie nie ma możliwości, że drugu strona nie wywiąże się z kontraktu, bo gwarantuje to sama giełda (domy rozliczeniowe, brokerzy).
Te kontrakty są teoretycznie do fizycznej dostawy, jednak dla zwykłych ciułaczy, otwiera się je i zamyka zanim nastąpi termin fizycznej dostawy, inkasując różnicę.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Zloto - czy warto wierzyc w obecny wystrzal zlota?

Post autor: Wojtas » 29 paź 2020, 12:22

No to pięknie, coś mi się widzi, że ci którzy chowają dziś oszczędności w złocie zostaną koncertowo z nich ograbieni. Jak to miało miejsce po 2011 roku.
Kwestia czasu.

Po drugiej fali i kiedy pojawi się jednocześnie szczepionka, reguły gry się zaczną zmieniać.

ODPOWIEDZ