Interactive Brokers

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Apeks
Stały bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 04 lip 2020, 13:09

Re: Interactive Brokers

Post autor: Apeks » 04 sie 2020, 11:03

Wojtas pisze:
01 sie 2020, 01:07
To jaką masz główną ustawioną ma znaczenie tylko do rozliczeń pokazywanych w raportach.
Możesz mieć jako główną ustawioną PLN i nigdy nie mieć PLN. Ale dzięki temu, że masz główną PLN będziesz mógł łatwiej (bo automatycznie) policzyć sobie zyski/straty, wartość likwidacyjną netto itp w tej właśnie walucie.

Czy to by nie rozwiązywało problemu automatycznego naliczenia danych rocznych (zysk/ strata) potrzebnych do sporządzenia PIT rocznego? Rozumiem, że jest w tym raporcie podsumowanie roczne, czy tylko wartości dzienne?

kuba
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:19
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: kuba » 04 sie 2020, 12:02

Jeśli potrzebujesz rozliczyć podatek od transakcji i dywidend w IB albo Lynx, to zerknij na kalkulator podatkowy https://tradingforaliving.pl/forum/view ... ?f=4&t=419

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Interactive Brokers

Post autor: Wojtas » 04 sie 2020, 17:04

Apeks pisze:
04 sie 2020, 11:03
Czy to by nie rozwiązywało problemu automatycznego naliczenia danych rocznych (zysk/ strata) potrzebnych do sporządzenia PIT rocznego? Rozumiem, że jest w tym raporcie podsumowanie roczne, czy tylko wartości dzienne?

Problem polega na tym, że Urząd Skarbowy wymaga liczenia zysków/strat po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego transakcję.
Nie trzeba dodawać, że IB oczywiście nie stosuje kursów średnich NBP (bo co ich obchodzi nasz NBP), lecz kursy rynkowe par walutowych w swoich raportach.

Także raporty jak najbardziej ułatwią liczenie podatków, ale i tak nie obędzie się bez dodatkowych wyliczeń własnych.
Ja na koniec roku napiszę sobie program w Perlu (alby Pythonie), który policzy mi podatki, bo ręcznie nie mam tego zamiaru robić.

Kiedyś w mojej firmie wyliczałem PITy pracownicze skryptem w Perlu, bo spółka (zależna) była do likwidacji i miała stary program księgowy.
Skrypt jednak policzył wszystko hurtem bez jednego błędu i wygenerował PITy pracownicze. Nawet zaokrąglenia na grosikach uwzględniłem (pół grosza i więcej - w górę, poniżej - w dół) przy obliczeniach i wszystko czego przepisy wymagały.

Apeks
Stały bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 04 lip 2020, 13:09

Re: Interactive Brokers

Post autor: Apeks » 04 sie 2020, 18:55

Ale, jak pisał Tomek, można wg kursu ECB dostać statement od IB a ten jest akceptowalny. Pytanie czy tam będą sumaryczne kwoty roczne?

pixel
Posty: 16
Rejestracja: 10 cze 2020, 15:17

kroczący STOPLOSS a wkaźnik zmienności akcji (IB)

Post autor: pixel » 06 sie 2020, 19:12

Naprowadźcie mnie proszę - czy i gdzie mogę znaleźć na platformie IB wskaźnik zmienności instrumentu, aby użyć go do kroczącego stop lossa...
do tej pory robiłem to "na oko po wykresie", ale to chyba nie najlepsza metoda.... inna sprawa, że teraz zmienność jest wielka więc może nie ma co tego tak cyrklować.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 07 sie 2020, 08:41

Na wykresie: Menu Edit - Studies - ATR (Average True Range) lub STD (Standard Deviation).

pixel
Posty: 16
Rejestracja: 10 cze 2020, 15:17

Re: Interactive Brokers

Post autor: pixel » 07 sie 2020, 16:29

Dzięki za szybką odpowiedź.
Poczytałem o tym ATR i niby wszystko rozumiem a jadnak nie :-)
Jaką on ma jednostkę? W sensie jak wykorzystać praktycznie wskazania do wyliczenia procentowego zakresu trailing stop?
Bo do oceny ogólnej wzrokowej nadaje się dobrze...

Teraz ręcznie biorę po prostu wykres za ostatni okres (np. 2m) i określam sobie wielkość obsunięć w procentach i bazuję na tym.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 07 sie 2020, 18:41

Nie mam teraz platformy pod ręką, ale z tego co pamiętam jednostką jest waluta, w której kwotowany jest instrument, tak samo jak przy STD. ATR z danego okresu w wysokości 1.40 będzie oznaczał zakres ruchu o 1.40$. Podziel to przez aktualną cenę instrumentu i otrzymasz wahania procentowe.

Co do wykorzystania, to są różne teorie, w zależności od indywidualnego horyzontu, tolerancji na obsunięcia etc. Najczęściej chyba ludzie stop-lossy ustawiają na poziomie 3xATR, ale dla mnie sama idea stop-lossa jest kuriozalna, więc nie będę tego drążył :)

Apeks
Stały bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 04 lip 2020, 13:09

Re: Interactive Brokers

Post autor: Apeks » 07 sie 2020, 21:27

Ponieważ nie uzyskałem odpowiedzi spróbuję zapytać ponownie: czy w raportach IB w wersji PLN wygenerowanych za dany rok np. 2020 uzyskam kwoty zysk/strata za cały ten okres, czyli roczny zysk lub strata, czy trzeba by zliczać samemu z poszczególnych transakcji?
Z góry dziękuję za odpowiedż.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Interactive Brokers

Post autor: Wojtas » 07 sie 2020, 22:48

pixel pisze:
07 sie 2020, 16:29
Poczytałem o tym ATR i niby wszystko rozumiem a jadnak nie :-)
Jaką on ma jednostkę?

Waluta w której notowany jest instrument.

Wskaźnik ten uwzględnia też luki cenowe, bo wiadomo, że otwarcie z luką powoduje, że zakres zmian tego dnia jest większy niż wynikałoby z samego słupka.

A więc np ATR 1.40 przy akcjach notowany w dolarach, oznacza, że średni dzienny zakres zmian cen to 1.40$.

Tomek pisze:
07 sie 2020, 18:41
..ale dla mnie sama idea stop-lossa jest kuriozalna, więc nie będę tego drążył :)

No wiesz, są gracze i inwestorzy. Ty jesteś inwestorem i jako inwestor masz rację. Stop powoduje wyrzucenie z rynku i nierzadko niepotrzebną realizację strat, które później często i tak są odrabiane.
Jednak dla graczy, a już na pewno tych co sobie ciułają na surowcach czy forexie (znam Twój pogląd na ten temat), stop jest czymś obowiązkowym.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 08 sie 2020, 07:16

Apeks, oczywiście, ze na wyciągu znajdują się zarówno jednostkowe jak i od razu łączne podsumowania zysków, kosztów, dywidend, odsetek etc. Niczego samemu nie trzeba liczyć, wszystko jest podane na tacy.

Apeks
Stały bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 04 lip 2020, 13:09

Re: Interactive Brokers

Post autor: Apeks » 08 sie 2020, 17:35

Bardzo dziękuję Tomek, czyli pozostało sprawdzić - i tu prośba do kogoś kto wybrał PLN, jako główną walutę rachunku i ma wszystko wyświetlane w PLN domyślnie - aby potwierdził, czy za poprzedni rok tj. 2019r. też można taki roczny statement z sumarycznymi wynikami w PLN wygenerować, bo jeśli PLN nie jest główną walutą, to jak pisze tutaj kolega, można generować tylko dla bieżącego roku (a przecież pity wystawia się za rok poprzedni).
Można by też sprawdzić, czy zastosowany w raporcie kurs $ ECB dotyczy rzeczywiście dnia wykonania danej transakcji, czy jest to kurs z dnia wygenerowania statementu, jeden dla wszystkich transakcji z całego roku - oby nie...

BTW: czy opcje walutowe na parę EUR.USD są nadal dostępne? U mnie widzę tylko samo EUR.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 10 sie 2020, 09:46

Ja bez problemu mogę na swoim koncie wygenerować zaległy raport za 2019 czy 2018 w ujęciu złotówkowym. Te raporty mają ścieżkę: Statements / Tax Reports / Activity Statement / Annual. Przy zmianie waluty bazowej (tej tzw. base currency) trzeba tylko odczekać 24 godziny, zanim system załapie nowe ustawienia.

Opcje na pary walutowe są cały czas dostępne.

Apeks
Stały bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 04 lip 2020, 13:09

Re: Interactive Brokers

Post autor: Apeks » 10 sie 2020, 10:29

Dziękuję za sprawdzenie. A kursy ECB usd.pln są w tym raporcie dzienne i wyniki na transakcjach sa oparte na kursach z dnia zamykania transakcji?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 10 sie 2020, 12:29

Kiedyś to było reference rate od ECB, ale od 2019 roku IB używa już kursów publikowanych przez Reutersa na koniec sesji handlowej danego dnia. Tak przynajmniej wynika ze ściągi, którą od nich dostałem na potrzeby księgowości.

Zrzut ekranu 2020-08-10 o 12.26.37.png

A tutaj wrzucam pełny dokument na 500 stron, jakby ktoś szukał czegoś konkretnego w kwestii raportów od IB: https://www.dropbox.com/s/4ds97dnipotqx ... e.pdf?dl=0

Teoretycznie na potrzeby polskiego Urzędu Skarbowego powinny być to przeliczenia po kursie NBP albo ECB, ale nie wierzę, że ktokolwiek w US byłby w stanie skutecznie zakwestionować przeliczanie transakcji po uniwersalnym kursie publikowanym przez Reutersa, zwłaszcza, że to jest metoda z której korzysta broker i w której generowane są przez niego statementy, na co przecież klient nie ma wpływu.

Natomiast co do daty pochodzenia kursu do przeliczenia, to powinien to być kurs walutowy z dnia poprzedzającego transakcję, więc mogło by się wydawać, że jeśli IB generuje raport z kursem zamknięcia z dnia dokonania transakcji, to jest to niewłaściwe, ale... księgowania transakcji w USA odbywają się w systemie D+1, czyli dzisiaj zawarta transakcja formalnie zostanie zaksięgowana dopiero jutro. Tak więc wzięcie dzisiejszego kursu jako przelicznika będzie de facto oznaczało kurs z dnia poprzedzającego księgowanie transakcji, czyli inaczej z dnia jej przeprowadzenia.

Grunt, to żeby wyliczenia na PIT zgadzały się ze statementem, bo w tej sytuacji zawsze można się wybronić. Nikt nie będzie tego przecież ręcznie liczył, bo gra nie jest warta świeczki, jeśli mówimy o potencjalnych różnicach pomiędzy kursami NBP, ECB czy Reutersa, które wynoszą trzecie czy tam czwarte miejsce po przecinku (na ten moment np. kurs EUR.PLN wg ECB to 4.4081, wg NBP 4.4023, a wg Reutersa 4.4003).

No ale te kwestie podatkowe maglowane były już po wielokroć w innych wątkach.

ODPOWIEDZ