Firstrade

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Wojts
Posty: 1
Rejestracja: 17 kwie 2020, 18:01

Firstrade

Post autor: Wojts » 17 kwie 2020, 22:08

Cześć,
również szukam brokera, który pozwoli mi na zakup amerykańskich ETF-ów i też mam podejście buy&hold.
Firstrade faktycznie wypada dobrze na tle konkurencji i chyba też zdecyduję się na założenie u nich konta, więc również podpinam się do pytań pendrive'a.

@pendrive
Z tego co pobieżnie wyczytałem, w Firstrade jest program referencyjny, więc jeśli założyłbyś tam konto to możesz udostępnić tutaj swój link referencyjny, z którego bym skorzystał (jeśli bym się ostatecznie zdecydował na Firstrade), a następnie zamieścił swój. Zapoczątkowalibyśmy podobny łańcuszek jaki jest już z Sogotrade na tym forum (oczywiście jeśli administracja nie ma nic przeciwko:)).

Pozdrawiam

@Wojts, @Aleksander, @pendrive przeniosłem Wasze posty do nowo utworzonego tematu o Firstrade. Dyskutujcie proszę tutaj o tym brokerze, by była większa przejrzystość.
B.

Aleksander
Posty: 9
Rejestracja: 04 mar 2020, 22:09

Re: Wybór brokera na ETFy

Post autor: Aleksander » 17 kwie 2020, 23:08

Założyłem konto w Firstrade w tym tygodniu i jak narazie jest ok. Oprócz zerowych prowizji, mają też ciekawe narzędzia do opcji i darmowy Morningstar. Ponadto fajna apka na telefon.

@pendrive
Tak jak napisałeś, najpierw kup dolary a potem zrób przelew. ING bierze 10 usd, a bank pośredniczący chyba 20.

pendrive
Posty: 4
Rejestracja: 30 mar 2020, 13:53

Re: Wybór brokera na ETFy

Post autor: pendrive » 18 kwie 2020, 10:04

@Aleksander
Dzięki!
Orientujesz się może czy mają tam dostępne wszystkie ETF'y z NASDAQ i NYSE? Czy tylko te bardziej płynne i popularne? Nigdzie nie mogłem znaleźć listy. Są np. SDEM i SRET?
Te linki referencyjne działają rzeczywiście? (Chyba mi mignęło, że to tylko dla kont z US) Jeśli tak, to wstaw tu proszę swojego. Zarejestruje się z niego, a potem wstawię swojego tak jak @Wojts pisze i zrobimy łańcuszek.
Na stronie mają napisane, że zwracają Wire Transfer Fee do 25$ przy wpłacie min 10k $. Wiesz czy to faktycznie działa?

Aleksander
Posty: 9
Rejestracja: 04 mar 2020, 22:09

Re: Firstrade

Post autor: Aleksander » 18 kwie 2020, 12:22

pendrive masz rację, linki referencyjne są tylko dla kont z USA. Sprawdziłem ETF'y o które pytałeś i można je tutaj kupić, niestety nie ma na nie opcji. Co do zwrotu 25$, to wysłałem na razie mniejszą kwotę, ale sądząc po opiniach to raczej solidny broker i wydaje mi się że jeżeli obiecali że oddadzą to oddadzą. Jedyne co, to nie przegap terminu 30 dni na zgłoszenie się po zwrot kosztów za ten przelew.
Załączniki
Screenshot_2020-04-18 Firstrade - Promotions.png

quezacotl
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2020, 12:54

Re: Firstrade

Post autor: quezacotl » 05 sie 2020, 00:11

Panowie, i jak dotychczasowe doświadczenia z Firstrade?
Warunki mają genialne. Martwi mnie tylko to, że ich chat nie odpowiada i wiecznie jest włączony bot, linie tel. są ciągle zajęte, a na wysłanych 8 maili odpowiedzieli na jeden i to po prawie tygodniu. Miałem pecha, czy to ich standardowa polityka obsługi klienta?

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Firstrade

Post autor: rebahas » 05 sie 2020, 11:03

quezacotl pisze:
05 sie 2020, 00:11
Panowie, i jak dotychczasowe doświadczenia z Firstrade?
Warunki mają genialne. Martwi mnie tylko to, że ich chat nie odpowiada i wiecznie jest włączony bot, linie tel. są ciągle zajęte, a na wysłanych 8 maili odpowiedzieli na jeden i to po prawie tygodniu. Miałem pecha, czy to ich standardowa polityka obsługi klienta?

To Ci powinno już dać do myślenia co do jakości obsługi u tego brokera i ewentualnych powikłań, których oczywiście nie życzę.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Firstrade

Post autor: Wojtas » 05 sie 2020, 15:09

Może po prostu tani broker oszczędza na wszystkim i wysługuje się automatami, gdy tylko można.
To w sumie nie jest nic nietypowego. Coś za coś.

quezacotl
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2020, 12:54

Re: Firstrade

Post autor: quezacotl » 05 sie 2020, 21:11

Wojtas pisze:
05 sie 2020, 15:09
Może po prostu tani broker oszczędza na wszystkim i wysługuje się automatami, gdy tylko można.
To w sumie nie jest nic nietypowego. Coś za coś.
Kwestii związanej z minimalizacją kosztów obsługi jestem pewny. Podobnie sytuacja wygląda u innych darmowych brokerów z USA.

Chciałbym natomiast ustalić, jak wygląda ich support w sytuacjach awaryjnych i dlatego szukam kogoś, kto ma na Firstrade konto od dłuższego czasu i przetestował już w praktyce sytuacje, w których potrzebny był żywy człowiek. Znajdzie się tutaj ktoś taki, czy wszyscy siedzą na IB, Lynxie, Degiro i Sogo? :)

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Firstrade

Post autor: Plastic Tofu » 06 sie 2020, 00:06

Jeśli chcesz się dowiedzieć to wrzuć to na Reddit albo na amerykańskie forum, bądź co bądź to jest mniejszy broker i pewnie tutaj większość słyszy jego nazwę po raz pierwszy.
Zadzwoń do nich zobacz jak wygląda servis i zadaj im pytania które cię nurtują i porównaj z internetem i opiniami ludzi.
https://www.investor.gov/ to rządowa strona gdzie znajdzie info o brokerze takie jak:
https://files.brokercheck.finra.org/firm/firm_16843.pdf
Tu masz przykładowy docket z tej strony:
https://www.finra.org/sites/default/fil ... 998%29.pdf
Powodzenia w inwestowaniu

quezacotl
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2020, 12:54

Re: Firstrade

Post autor: quezacotl » 06 sie 2020, 22:11

Plastic Tofu pisze:
06 sie 2020, 00:06
Jeśli chcesz się dowiedzieć to wrzuć to na Reddit albo na amerykańskie forum, bądź co bądź to jest mniejszy broker i pewnie tutaj większość słyszy jego nazwę po raz pierwszy.
Zadzwoń do nich zobacz jak wygląda servis i zadaj im pytania które cię nurtują i porównaj z internetem i opiniami ludzi.
https://www.investor.gov/ to rządowa strona gdzie znajdzie info o brokerze takie jak:
https://files.brokercheck.finra.org/firm/firm_16843.pdf
Tu masz przykładowy docket z tej strony:
https://www.finra.org/sites/default/fil ... 998%29.pdf
Powodzenia w inwestowaniu
Dzięki za link @Plastic Tofu, przyda się. Przejrzałem opinie o Firstrade na amerykańskich forach, jednak podobnie jak oceny na porównywarkach brokerów - dotyczą one w głównej mierze klientów z USA, a zależało mi na opinii kogoś z zagranicy.

Poza tym myślę, że warto byłoby, aby na forum pojawiła się większa ilość opinii o zagranicznych brokerach, bo ich oferty często są nieporównywalnie lepsze niż tych lokalnych. Tymczasem jakichkolwiek informacji nt. Firstrade brak.

Założyłem już konto na Firstrade, od przedwczoraj wymieniłem nawet kilka maili z żywą osobę, więc jest światełko w tunelu.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Firstrade

Post autor: Plastic Tofu » 07 sie 2020, 06:10

Rozumiem, że jest wiele zagadnień, które cię nurtuje z punktu widzenia kogoś, kto operuje z zagranicy. Natomiast nie odrzucałbym opinii amerykanów gdyż poprzez mnogość opcji inwestycyjnych jest to do do bólu wymagająca klientela. Wszyscy brokerzy oferują promocje, nowości, ułatwienia, abyś tylko przeszedł do nich. Do tego dodaj procent społeczeństwa inwestującego oraz wielkość kapitału. To powoduje, że wiele tych opinii jest podpartych wiedzą i doświadczeniem. Oprócz tego jest to bardzo silnie regulowany rynek co pozwala na w miarę bezpieczne poruszanie się po tym świecie. Może z zewnątrz wygląda to jak wolna amerykanka, ale naprawdę wiele oczu przygląda się temu co dzieje się na rynkach finansowych i bezpieczeństwo inwestorów jest tu traktowane priorytetowo, to zresztą jest wielką częścią sukcesu amerykańskich rynków finansowych.
Tak niewiele pisze się o Firsttrade gdyż jest to mały broker:
Za Wiki
Firsttrade assets 2,3 billion
Schwab over US$3.3 trillion in client assets
TD Ameritrade had more than 12 million client accounts and client assets of approximately $1.2 trillion
IB US$128.4 billion in customer equity
Takich brokerów jest sporo i przebicie się przez reklamy czołówki nie jest proste stąd zasięg takowych jest ograniczony. Ergo mało informacji, mimo to nie matrwiłbym się na zapas tylko testował kilka firm i wybrał coś co najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Firstrade

Post autor: rebahas » 07 sie 2020, 13:35

Plastic Tofu pisze:
07 sie 2020, 06:10
Takich brokerów jest sporo i przebicie się przez reklamy czołówki nie jest proste stąd zasięg takowych jest ograniczony. Ergo mało informacji, mimo to nie matrwiłbym się na zapas tylko testował kilka firm i wybrał coś co najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

No dokładnie bo potem często gęsto liczą się opcje i możliwości danego brokera oraz łatwość obsługi jego strony/programu. I jak się po jakimś czasie podsumuje plusy i minus to wtedy kwestia kosztów okazuje się mniej priorytetową.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Firstrade

Post autor: sebo » 14 sie 2020, 16:38

Pamiętajcie też o dociekaniu swoich praw, podlega pod prawo amerykańskie, a jako europejczyk masz prawo mega nie przychylne, w razie czego tracisz 40% pieniędzy. Więc czasem lepiej się zastanowić, czy warto tak daleko brokera szukać czy nie lepiej bliżej zamieszkania oraz tańszych prawników.

miw83
Posty: 26
Rejestracja: 08 lip 2020, 15:27

Re: Firstrade

Post autor: miw83 » 14 sie 2020, 18:11

sebo pisze:
14 sie 2020, 16:38
Pamiętajcie też o dociekaniu swoich praw, podlega pod prawo amerykańskie, a jako europejczyk masz prawo mega nie przychylne, w razie czego tracisz 40% pieniędzy. Więc czasem lepiej się zastanowić, czy warto tak daleko brokera szukać czy nie lepiej bliżej zamieszkania oraz tańszych prawników.

Czy można prosić o jakieś rozwinięcie wątku? Sam się zastanawiam i mam tę bolączkę. O podatku 40% na sumy powyżej USD60000 wiem, bardziej mnie zastanawia to od strony praktycznej.

Z góry mogę napisać że zdecydowana większość brokerów w USA ma w umowach wymaganą klazulę arbitrażową(FINRA) bez podpisania której konta na pewno nie założą. Klauzula ta dotyczy przede wszystkim tego że w przypadku konfliktów z brokerem zrzekamy się dochodzenia swoich praw przed sądami i zamiast tego godzimy na arbitraż organizowany przez FINRA. W przypadku pierdołowatych spraw jest to prawdopodobnie dobre, można zaoszczędzić czasu i pieniędzy, w przypadku jednak spraw poważnych jest nienajlepiej, dochodzenia FINRA są dużo mniej szegółowe i dotyczą mniejszej liczby wątków niż normalne sprawy sądowe, do tego od arbitrażu praktycznie nie można się odwołać. Jako ciekawostkę dodam że na specjalne życznie u niektórych brokerów można się z arbitrażu wypisać(ze świeczką szukać takiego ale podobno da radę znaleźć szczególnie jak się mieszka w USA) przekłądając kolejną klauzulę. Tutaj jednak możliwe inne kwiatki, nawet jeśli broker nie każe podpisywać klauzuli arbitrażowej to może sobie w umowie rościć jakies inne prawa, np. wymagać zrzeczenia się przez klienta możliwości prowadzenie spraw sądowych przed ławą przysięgłych.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Firstrade

Post autor: Wojtas » 16 sie 2020, 01:31

miw83 pisze:
14 sie 2020, 18:11
O podatku 40% na sumy powyżej USD60000 wiem, bardziej mnie zastanawia to od strony praktycznej.

Mając nawet polskiego brokera i tak jesteś "w ryzyku" tego podatku w przypadku śmierci, jeśli jesteś zapakowany w amerykańskie akcje i ETFy.
Jedynie gotówka na koncie brokerskim pozostaje w tym przypadku bezpieczna.

ODPOWIEDZ