Fizyczne złoto i srebro

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: Greg » 09 kwie 2017, 00:04

Tomek, zgadzam się z Tobą jak zwykle w 100%. Jak fajnie w końcu podyskutować z kimś kto ma wiedzę :)

Powiem tak, moje akcyjne aktywa to w skrócie :

ETFy/akcje na rynki wschodzące/pojedyńcze spółki z rynków wschodzących
ETFy/akcje spółek wydobywczych złota i srebra
Złoto i srebro fizyczne
Waluty w postaci CHF
Gram przeciwko obligacjom USA (wierzę, ze inflacja znacznie przyspieszy) z 3x lewarem
Gram przeciwko Real Estate w USA.
Jestem Bearish co do Dolara.

Niestety też jestem właścicielem jednej ze spółek z GPW i mam gruby dylemat czy sprzedać pakiety akcji czy jeszcze poczekać, ale czekam, bo liczę na wzrost rynków wschodzących, a perspektywy rozwoju mojej firmy są bardzo dobre :)

Tak w skócie.

Zobacz ile teraz wojen będziemy mieli. Najpierw Syria, zaraz North Korea. Po co? W imię dolara. Dlaczego jak jest wojna kapitał ucieka do dolara? To przecież chore, choć sam gram przeciwko dolarowi, wierzę w to, że inflacja znacznie przyspieszy. Nie uważam, że USA i FED będą chciały wyjść deflacyjnie z długu, chyba, że coś wymsknie się spod kontroli. FED zdewaluuje dług inflacją i negatywnymi stopami procentowymi. Dlatego uważam, że akcje typu GDX czy GDXJ, SILJ itp wrosną o kilkaset procent, bo one reagują na wzrost cen złota i srebra jak lewar 10:1. A nic tak nie działa na wzrost cen złota i srebra jak : niepewność (wojny - Syria, Północna Korea) oraz przede wszystkim - negatywne stopy procentowe. Ostatnio Atlanta FED przewiduje GDP 1Q2017 na 0.6% - tak 0.6% wiesz jaki zjazd będzie? Ostatni odczyt non-farm payrolls? Dno, z czego 18% tych "etatów" to oddźwierni w hotelach czy innych budynkach (doormen - jakkolwiek to tłumaczyć). Odczyt PPI wyprzedzający CPI? Z 0.8% z Nov2016 urósł już do 2.2 a prognoza za Apr2017 jest 2.4. Gdzie stopy procentowe na poziomie 4-5%, żeby zahamować inflację?

Obrazek

Uważam, że cały system monetarny się wali. FED za wszelką cenę chce rozhulać inflację do poziomów niebotycznych. Oni chcą hiperinflacji w/g mnie. Wtedy 20T$ długu odejdzie w niepamięć i nastanie nowy system monetarny opartny na? SDRach? Amerykanom szkodzi EUR w tych SDRach póki co, ale jak Unia Europejska się rozwali to SDR będzie i tak głównie powiązany z USD. Szkoda tylko, że Rosja i Chiny się wyłamały póki co. juan jest za słaby, żeby zostać nową walutą rezerwową.

Oglądałeś "The Big Short"? Tam Ben Rickards (którego gra Brad Pitt - właśnie uprawia "pszenicę" ;) )

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: Greg » 09 kwie 2017, 01:18

PS : zapraszam do Warszawy na piwo celem omówienia spraw ekonomicznych :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: Tomek » 09 kwie 2017, 11:26

No juan rzeczywiście póki co jest za słaby, ale już od kilku mądrych osób w ostatnim czasie słyszałem spiskową teorie, według której Chiny nie po to wydobywają ukradkiem tyle złota na masową skalę i nie po to inwestują gigantyczne pieniądze w nowe kopalnie i rafinerie, żeby Chińczycy mogli swoim żonom kupować złote kolczyki, tylko robią to, żeby zapełnić sejfy i kiedyś powiązać juana ze złotem tworząc z czasem rzeczywistą alternatywę dla dolara. Chiny są teraz największym wydobywcą złota na świecie, którego praktycznie w ogóle nie eksportują na zewnątrz, tylko upychają do sejfów banku narodowego. Kiedyś umocnienie juana było by nie do zaakceptowania przez partię, bo cała gospodarka opierała się na eksporcie taniego badziewia, ale to się stopniowo zmienia, więc kto wie co im chodzi po głowie?

Fakt, że z nieobliczalnym Trumpem realności nabiera konflikt w Korei Północnej, która jest jeszcze bardziej nieobliczalna niż on sam. To mi daje do myślenia w kontekście planu zainwestowania większych środków w Korei Południowej. O Syrię bym się nie martwił, bo to raczej jednorazowy incydent. Rosja nie po to po latach wychodzi z kryzysu, żeby pakować się w kolejny bezsensowny konflikt, w dodatku ze Stanami Zjednoczonymi. Chociaż z drugiej strony na wszelki wypadek może warto jednak kupić akcje producenta Tomahawków, bo jedno takie cholerstwo kosztuje ponad milion dolarów! :)

Ale clou tego wywodu jest takie, że z każdą taką informacją zmieniam powoli nastawienie do złota i do innych aktywów, które są niezależne od sytuacji geopolitycznej. Towary rolne (niby jest nadmiar, ale w wielu rejonach świata dalej panuje głód, a ludzi przybywa) czy woda pitna (niby ogólnie dostępna, ale jej niedobory w Azji czy w Afryce, czy nawet w Kaliforni!, to gigantyczny problem) to mogą być dobre inwestycje na przyszłość i na trudne czasy.

Ta woda to jest w ogóle potężny temat na inwestycję (jej wątek też się chyba przewinął w Big Short), bo jej zużycie rośnie w oszałamiającym tempie i szacuje się, że do 2025 r. 1/3 ludności na świecie będzie miała już problem z dostępem do nielimitowanej wody pitnej. W samych USA infrastruktura zaopatrująca miasta w wodę jest niedoinwestowana i przestarzała. W ciągu najbliższych trzech lat będzie potrzeba wydać ponad 80 miliardów dolarów na jej remont! Im więcej o tym czytam, tym bardziej otwieram oczy ze zdziwienia. W każdym razie branża dostarczają sprzęt czy budująca infrastrukturę do nawadniania miast to może być strzał w dziesiątkę na najbliższą dekadę.

A w sprawie inflacji wklejam jeszcze jako ciekawostkę wykres, który dzisiaj na Twittera wrzuciło PIMCO. Jak widać ciągle i tak jesteśmy pod kreską średniej.

Obrazek

PS. Piwko jak najbardziej, ja często jestem w Warszawie, więc nie ma problemu. Następnym razem pewnie będę pod koniec kwietnia, to możemy się jakoś umówić :)

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: Greg » 11 kwie 2017, 20:36

Dziś złoto i srebro chyba przełamały opory ....

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: Tomek » 11 kwie 2017, 20:50

To się chyba nie doczekam na te 1100 USD :/

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: sebo » 13 kwie 2017, 20:25

Jeszcze nic nie przełamało, jest na linii i tańczy.
Tak więc, żeby się nie okazało, że będzie zjazd.

Co do bullionstar jakie są minima by tam otworzyć konto i zakupić złoto i srebro? Opłaty za przechowywanie? Jakie dokumenty są potrzebne do założenia i weryfikacji? Jeśli zapragniemy mieć je u siebie jak oni to na dostarczą?

Co do długo jest on i jest coraz większy i pewnie tęgie głowy myślą albo już wymyśliły co zrobić, gorzej dla nas jak się przed tym uchronić. Złoto/Srebro może zostać zakazane i tylko gotówka albo coś podobnego z zapisem cyfrowym będzie. Gdzieś dawno temu widziałem dwa projekty zapisu cyfrowego to chyba była ręka i głowa i może tak będzie wyglądało rozwiązanie za parę lat ale nie teraz.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: Greg » 14 kwie 2017, 17:47

Przez ok 1260$ przeleciało co jest oporem na średniej 200 dniowej a więc długoterminowy zwrot, teraz jak przebije 1300-1310$ to już przebije kanał spadkowy od 2011r. To tyle z techniki co się znam.

Co do bullionstaru - możesz i 100$ wpłacić. Przetrenowałem jest OK. Dostałem zdjęcia + numery seryjne, jak jutro zachcę mieć to w domu to jutro pakują i wysyłają. Widziałem, że biorą to z Zurichu z Loomisa więc spółki zajmującej w/g mnie bardzo wysoką pozycję pod względem bezpieczeństwa przechowywania i dostarczania złota i srebra.

W Turcji już zakazują złota, w Indii dopiero co, w USA znieśli złoto w 1971r, kurcze coś grube jakieś zmiany. Im większe zakazy tym chyba bardziej trzeba w to inwestować :D

Natomiast sytuacja niewesoła się robi. Pal licho z Koreą Północną, ale sprzedaż kurczy się w USA jak cholera a odczyt za 1Q2017 już zrewidowano do 0.5% GDP, jak to się potwiedzi 28/04 to HO HO HO, bo prognoza jest 2.1%. To możemy się skorygować godnie :) Liczyłem na wymuszenie inflacji, a tu ... Jak ma być inflacja jak nie ma co wydawać i FED ma niezły zgryz teraz. Chce inflacji a jej nie ma, i co rozdawać za chwilę pieniądze będą? Taka niepewność powinna trochę windować ceny złota i srebra.

Obrazek

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: sebo » 15 kwie 2017, 17:50

Może wprowadzą coś podobnego co ma Polska 1000$ plus.
Dla mnie złoto na razie pod kreską jak przebije to jedziemy do góry na razie z kanału spadkowego się nie wybiło.
Czekamy na przyszły tydzień.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: sebo » 19 kwie 2017, 22:28

No i jazda w dół, nie wygląda to na przekręt więc raczej spadek. Ostro jadą ETF'y na short, może zawitać dłuższy spadek.
GDXJ też ostro w dół, pewnie przy niższych poziomach będzie skupowany ale to jeszcze chwilę potrwa.
Trzeba będzie uzupełnić zapasy :)

Mariusz323
Posty: 1
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:57

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: Mariusz323 » 25 kwie 2017, 13:00

Gdzie niby można dobrze sprzedać złoto i srebro on-line? http://www.zlotagotowka.pl ? W ogóle czy ktoś korzysta z takich serwisów? Znajomy znajomego sobie bardzo chwali, ale wolę zasięgnąć po opinie ekspertów.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: sebo » 25 kwie 2017, 13:12

Słyszałem, że otozloto czy jakoś tak jest dobre i jak rozmawiałem ze znajomym to on tam sprzedaje.
Sprzedawcy w sklepie stacjonarnym też czasem dają dobrą cenę. Jedna złoto sprzedać nie jest tak łatwo.
Powodzenia i daj znać.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: Ryszard Wielkouch » 25 kwie 2017, 13:21

Ekspertem raczej nie jestem, ale pewne doświadczenie już mam.

Najbardziej opłaca się sprzedawać bez pośredników.
Strona http://www.zlotagotowka.pl/ wydaje się wiarygodna, podpięta jest pod firmę "79th element ltd", która zajmuje się też sprzedażą metali szlachetnych i też z niej korzystałem. Tutaj są też inne oferty kupna http://www.ceny-zlota.pl/skup-zlota/skup-zlotych-monet. Wcześniej ktoś polecił stronę https://www.numimarket.pl

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: Greg » 26 kwie 2017, 22:09

sebo pisze:No i jazda w dół, nie wygląda to na przekręt więc raczej spadek. Ostro jadą ETF'y na short, może zawitać dłuższy spadek.
GDXJ też ostro w dół, pewnie przy niższych poziomach będzie skupowany ale to jeszcze chwilę potrwa.
Trzeba będzie uzupełnić zapasy :)

Ja dokupiłem GDXJ. Właśnie mam wrażenie, że rynki zaczną realizować zawód związany z dzisiejszą konferencją Mnuchina, który powiedział, że "Mamy fajny projekt ... dowidzenia" po czym uciekł... Oczy ze zdumienia przecierałem jak to oglądałem. Do tego w piątek mamy odczyty za 1Q2017 (ostatnio już ścieli na 0.4% GDP) + goverment shutdown za nieprzeforsowanie podwyższenia "Debt celling" (chociaż Mnuchin mówi, że mają kasę do czerwca). Może zrobić się ciekawie. Do tego fajna analiza techniczna :

Obrazek

Idealnie w Fibo 1.618 trafiło który wypada na ok 2400pkt SP500. To bardzo silny techniczny opór. Jak przebije 2400 to 3x long na SP500 bo to pójdzie pionowo w górę, choć ja akurat nie mogę się dopatrzeć paliwa do tego z punktu fundamentalnego, ale w fazie bańki fundamenty się nie liczą ;)

Komentarz Trumpa (albo kogoś z jego otoczenia) też mnie zabił :

"Tax plan which assumes no recession in the next 10 years" - moje ulubione

Oraz CitiBanku :

"an underdelivered "big announcement" from the Trump Administration."

Oraz Goldmana :

"Tax legislation is more likely in 2018Q1 than in 2017Q4, and we expect President Trump to say little today that changes this view"

Border Tax który miał zahamować tani import z Chin i zwiększyć wpływy do budżetu umarł :

Mnuchin: "Border Tax doesn't work in its current form"

No cóż to teraz patrzymy co się wydarzy. Pobrałem ostatnio trochę Shortów na Santander Consumer USA (ogromna ekspozycja na kredyty sub-prime na samochody), ale to może temat na następny tip. :) Nadal podtrzymuje złoto i srebro.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: sebo » 27 kwie 2017, 09:43

Ja też dokupiłem na spadkach. Następne zakupy będą poniżej 25$ jeśli będzie taka cena. Oglądałem spółki z GDXJ i mocno dostały po tyłkach dochodzą do dolnego wsparcia, ale na złocie widzę jeszcze spadki, czekam na następne zakupy.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Fizyczne złoto i srebro

Post autor: Greg » 12 maja 2017, 02:10

sebo pisze:Ja też dokupiłem na spadkach. Następne zakupy będą poniżej 25$ jeśli będzie taka cena. Oglądałem spółki z GDXJ i mocno dostały po tyłkach dochodzą do dolnego wsparcia, ale na złocie widzę jeszcze spadki, czekam na następne zakupy.

Ja skupiłem teraz GDXJ GDX SGDJ SILJ - odczyt inflacji PPI przyspieszył znacznie (oczekiwano 0.2m/m a wyszlo aż 0.5m/m, a PPI przekłada się potem na CPI), a FED sygnalizuje brak podwyżek w czerwcu. To paliwo rakietowe dla takich ETFow przy takiej sytuacji (rosnąca inflacja + niskie stopy = negatywne stopy procentowe)

z tymi etfami jest tak, że strata -20% to jak strata -5% na innych etfach i trzeba umiec panowac na emocjami ;) Dzienny ruch na nich waha się od -10% do +10% to odstepach praktycznie co 3, zatem -9%, -6%, -3%, 0, 3%, 6%, 9%.

Ja i tak zakladam, ze inflacja CPI jest ogromnie zanizona, realna to coś kolo 5%. CPI nie uwzględnia ogromnej ilości rzeczy. To czysta inżynieria finansowa.

Przy obecnych niskich stopach, rząd USA od 20T$ długu odprowadza prawie 300MLD$ odsetek (przy zerowych stopach), co stanowi 6% całego budżetu kraju. Wyobrażacie sobie stopy 5%? bo ja nie. Chyba, że kolejne QE zrobią o czym już się przebąkuje, ale to gwóźdź do trumny gospodarki, albo FED zacznie zwiększać "balance sheety" skupując co popadnie po koszcie zero za świeży papier. Dlatego ja jestem pewien inflacji i pewnien niskich stóp bo FED wpadł we własne sidła i nie ma pojęcia co zrobić, a to ponownie paliwo rakietowe dla tych etfów :)

ODPOWIEDZ