Platyna

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Platyna

Post autor: Greg » 28 wrz 2017, 22:34

Dziś po krótce, zbiorę większy artykuł fundamentalny o platynie, dziś technika i odrobinę faktów. Oczywiście nie należy moich sugestii traktować jako jakichś wskazówek, to czysta spekulacja i nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za swoje błędy, no chyba, że sam przed sobą ;)

Ze 2 dni temu kupiłem trochę "fizycznego" ETFu na platynę : PPLT (ETFS Physical Platinum Shares), a dzisiaj kupiłem "dla sportu" kilka sztab 100g czystej platyny. Od razu powiem, że rocznie platyny wydobywa się ok 6 ton (a to mikroskopijne ilości). Platyna jest najcieższym metalem z grupy Au,Ag,Pt, a technicznie coś zwróciło moją uwagę na nią. Ok 1.5t odzyskuje się z katalizatorów, więc rocznie mamy ok 7.5t dostępnych na rynku, z czego ok 3.5t idzie do automotive, biżuteria 2.5t, przemysł 1.7t, i inwestycje (sztaby, monety) ok 0.5t. Wydobycie platyny spada (4.5t z 6t i główny producent to Afryka) w tempie ok na razie -2% R/R.

Warto powiedzieć, że od ok 2008 roku platyna "utraciła" status metalu szlachetnego. Jej cena po krachu w 2008 spadła z 2250$ na ok 750$, po czym odbiła do ok 1900$ i spadła do 940$ obecnie. Historycznie platyna do 2008 roku prześcigała złoto, teraz po blisko 10 latach spadków coś mi zaświeciło w głowie, że chyba na nią czas. Musimy sobie też zdawać sprawę, że ogólnie siedzimy w dole surowcowym, a od 2 dni ruch na obligajach TIPS (anty-inflacyjnych) wyleciał z trendu do zwykłych obligacji przez co rynek uznał, że jest szansa na inflację pomimo gróźb podwyżek stóp procentowych w USA.

To było do przewidzenia, bo skoro ropa WTI dobiła już do 52$,a ropa to główny wskaźnik inflacyjny, więc rynek wczoraj zrobił CHECK i ceny obligacji pospadały, rentowność wzrosła, złoto odbiło, rynek uznał, że coś tu z inflacją zaczyna nie grać.

Nie mam zielonego pojęcia jak zachowają się ceny platyny, ale w/g mnie nie uświadczymy ceny poniżej 890$. co potwierdza potrójne dno - strasznie silna formacja techniczna :

Obrazek

Całościowo wygląda to tak jak poniżej. Wytniemy kawałek krachu pomiędzy pomarańczowymi liniami i od ok 2250$ mamy od 2008 roku trend spadkowy, a więc blisko 10 lat i mam wrażenie, że zaczynamy odwracanie trendu. Tak mój nos mi mówi :

Obrazek

Ciekawostką jest jeszcze to : Gold:Platinum ratio, który wskazuje na rekordowo drogie złoto vs platyna. Średnio stosunek ceny szacuje na ok 0.85, co by oznaczało, że przy cenie 1300$ złota, cena platyny powinna być 1530$ a nie 940$. Jednak nie zawsze takie szacowanie tak działa.

Obrazek

Komentarze???

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Platyna

Post autor: sebo » 29 wrz 2017, 09:34

Ja na początku roku wchodziłem w platynę i pallad, odstrasza mnie jedna rzecz, małe zapotrzebowanie od strony producentów samochodów. Ogólnie zapotrzebowanie oraz gdzie jest wydobywana i czy nie zamienią na inny surowiec do wytwarzania katalizatorów. Gdzie najwięcej go się wydobywa ? Nie wiem czy platyny i palladu najwięcej nie wydobywa się w Rosji.
Naprawdę jest tania, zawsze może być tańsza. Ja liczę na wzrosty hm od roku.

Jak będzie boom na surowce to wszystko ruszy do góry, tylko kiedy i ile jeszcze mogą surowce potanieć. Na dzisiaj wygląda, że surowce raczej tanieć nie będą ale drożeć nie muszą.
Jak masz cierpliwość to wchodzisz w surowce i czekasz na dobry okres, ja tak zrobiłem czekam, chciałbym czekam 5lat a nie 30lat.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Platyna

Post autor: Greg » 29 wrz 2017, 14:42

Platynę się wydobywa w południowej Afryce najwięcej bo aż 4.5t z 6t podaży i to w super-hiper-inflacyjnym kraju o nominałach trylionowych a więc ... Zimbabwe...

Platyna sporo straciła na produkcji katalizatorów i jak spadła z 2250$ w 2008 do 890$ w 2017.

6t wydobycia na skalę światową to istny margines. Ja na nią patrzę od ok 0.5 roku i tak patrzyłem gdzie dno będzie i jak 3ci raz odbiła mi się od 880$ to może być "ten moment", choć mogę się oczywiście mylić. Surowcami też kieruje trochę sentyment. Generalnie zasada jest prosta :

Jak nikt nie chce produktu A i sentyment pokazuje, że 100% ludzi to niedźwiedzie to cena za bardzo nie ma jak spadać, bo wszyscy są poza rynkiem, oczywiście działa to też w drugą stronę, gdy sentyment jest 100% byczy to nie za bardzo ma jak rosnąć, bo wszyscy co mieli kupić już kupili, wtedy zazwyczaj trend się odwraca

Powyższa zasada pokazuje regułę tzw. "Smart Money", czyli wejścia w to co ma potencjał a nikt tego nie chce i każdy się boi, jak i wyjścia wtedy gdy wszyscy się na to rzucają.

Platyna ma u mnie wymiar spekulacyjny w przypadku tego ETFu. Wzrost o 10-20% da mi podstawę do zamknięcia.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Platyna

Post autor: sebo » 30 wrz 2017, 17:34

Zapomniałem

Co do sztabki itd kiedyś dawno temu... jak się interesowałem kupno OK sztabki/monety nie stanowi problemu ale sprzedasz to już nie było tak różowo, mało kupców i dużo się traciło na sprzedaży.
Tak więc zakup u polskiego dilera była nie opłacalna. Bo jednak to słaby interes.
Rozumiem, że najlepiej kupić gdzieś w Azji i by nam przechowali?

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Platyna

Post autor: Greg » 30 wrz 2017, 21:52

No jasne. W Polsce to po pierwsze nie mają pojęcia co to Platyna, po drugie jest na to 23% VAT, więc się nie opłaca.

W Azji, nie ma na to VATu i zupełnie inne mają pojęcia co to Platyna, bo jak jutro stwierdzisz, że sprzedajesz to sprzedajesz nie ma najmniejszego problemu.

Tak platyne przez Azje kupowałem jako metal fizyczny. Muszę się wziąć w garść spakować i tam w końcu polecieć... W Polsce nie opłaca się w sumie nic kupować oprócz złota, choć nawet koszt premium jest ok 1-2% wyższy niż w Azji odnośnie Premium.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Platyna

Post autor: Tomek » 01 paź 2017, 12:47

Bardzo przepraszam, ale gdzie w Polsce znalazłeś złoto z przebitką jedynie 1-2%? Mennica sprzedaje złoto po cenie SPOT plus 6%, a odkupuje po cenie SPOT minus 2%, czyli kupując złoto o godzinie 11.00 i sprzedając o 11.01 na wstępie masz już stratę 8% w postaci spreada. Mało to poważne, więc zgadzam się, że fizycznie lepiej kupować złoto w takich miejscach jak Singapur czy Dubaj (tam nawet w automatach w centrach handlowych sprzedają sztabki).

Ja się platyny pozbyłem jakieś pół roku temu, jak zaczęły się pojawiać coraz to nowe obostrzenia odnośnie diesli i generalnie silników spalinowych. Na nią największe zapotrzebowanie jest właśnie w katalizatorach, ale pallad z kolei wykorzystywany jest w hybrydach. Ostatnio zresztą platyna i pallad osiągnęły parytet pierwszy raz od 15 lat bodajże Ja bym mimo wszystko jednak nie pakował się ani w jedno ani w drugie, bo kiepskie tu perspektywy na przyszłość...

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Platyna

Post autor: sebo » 02 paź 2017, 18:24

Tak wyglądają ceny w PL

Liść Kanadyjski 1oz złoty cena w „sklepie” od ręki 4874zł
Spot 4688zł
= 186zł

Platyna liść 4010zł nie od ręki trzeba zapłacić i długo czekać.
Spot 3365zł
= 645zł

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Platyna

Post autor: Greg » 11 paź 2017, 22:43

Tomek pisze:Bardzo przepraszam, ale gdzie w Polsce znalazłeś złoto z przebitką jedynie 1-2%? Mennica sprzedaje złoto po cenie SPOT plus 6%, a odkupuje po cenie SPOT minus 2%, czyli kupując złoto o godzinie 11.00 i sprzedając o 11.01 na wstępie masz już stratę 8% w postaci spreada. Mało to poważne, więc zgadzam się, że fizycznie lepiej kupować złoto w takich miejscach jak Singapur czy Dubaj (tam nawet w automatach w centrach handlowych sprzedają sztabki).

Nigdzie. Napisałem, że koszt premium w Polsce jest o 1-2% wyższy niż w Azji. Skoro w Azji premium na 100g złota to ok 2-3% to w Polsce 4-5% można znaleźć. W Polsce coś trzeba mieć w/g zasady "if you don't hold it you don't own it"

Tomek pisze:Ja się platyny pozbyłem jakieś pół roku temu, jak zaczęły się pojawiać coraz to nowe obostrzenia odnośnie diesli i generalnie silników spalinowych. Na nią największe zapotrzebowanie jest właśnie w katalizatorach, ale pallad z kolei wykorzystywany jest w hybrydach. Ostatnio zresztą platyna i pallad osiągnęły parytet pierwszy raz od 15 lat bodajże Ja bym mimo wszystko jednak nie pakował się ani w jedno ani w drugie, bo kiepskie tu perspektywy na przyszłość...

Zgadzam się z Tobą w 100%, napisałem, że Platynę kupuje czysto spekulacyjnie. Niestety też problemy w Kongo czy tam gdzie 60% Platyny wydobywają, znowu jakaś rewolucja się szykuje... Jak to w Afryce...

maxkabra
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2017, 19:01

Re: Platyna

Post autor: maxkabra » 15 paź 2017, 15:29

Zgadzam się z Tobą w 100%, napisałem, że Platynę kupuje czysto spekulacyjnie. Niestety też problemy w Kongo czy tam gdzie 60% Platyny wydobywają, znowu jakaś rewolucja się szykuje... Jak to w Afryce...
Jezeli bedzie jakas rewolucja i kraj nie bedzie w stanie produkowac platyny, czyli nie bedzie dostepna na rynku to ceny nie powinny wyskoczyc do gory

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Platyna

Post autor: Greg » 15 paź 2017, 21:35

Oczywiscie ze tak, ale rewolucja musi sie wpierw zaczac a nie szykowac

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Platyna

Post autor: Greg » 19 gru 2017, 23:10

Update :

Oczywiście platynę trzymam, ba mam nawet fizyczne 100g sztaby.

Coś mi się pochrzaniło (za dużo tych cyferek, coś mi utkwiło o 16t rocznie wydobycia), ale rocznie wydobywamy 250t platyny (z czego 125t przypada na Afrykę - już to zweryfikowałem)(250t to baaaaaaaaaaaaardzo mało jak na metal - generalnie platyna jest 10x rzadszym metalem niż złoto i ogólnie w/g mnie jest metalem rzadkim). Złota wydobywamy rocznie ok 2500t. Platynę niestety wydobywa się dużo głębiej niż złoto i przez to dużo ciężej. Zakładam, że cena nie za dużo więcej może spaść, żeby ktoś powiedział tak jak Cameco z uranem :

"P..le nie opłaca nam się tego już wydobywać" i 30% metalu znika z rynku. Zakładam, że 2018 rok będzie przełomowy dla platyny.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Platyna

Post autor: sebo » 20 gru 2017, 08:45

Kwestia czy jest potrzebna w tych czasach oraz ile kosztuje wydobycie, wteńczas można oszacować ile kosztuje ile może kosztować jedna uncja.
Platyna nie ma wzięcia jako inwestycja na długie lata jak złoto.
W Polsce jest ciężko kupić i sprzedać a marże są olbrzymie, już na forum dawałem porównanie, jak kiedyś się interesowałem fizyczną platyną, dla mnie fizyk nie opłacalny.
Wybicie platyny na razie bardzo mocne, zobaczymy czy się szybko nie zakończy.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Platyna

Post autor: Greg » 20 gru 2017, 22:04

Koszta wydobycia. Nowszych danych nie znalazłem. Natomiast tnie się już wydobycie.

Obrazek

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Platyna

Post autor: Greg » 12 sty 2018, 11:16

Wydobycie, czy potrzeby sa malo znaczace ...

Platyna juz ponad 1000$ i czas obserwowac, czy teraz bedzie pull-back...

+7% moze dzis opchne.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Platyna

Post autor: sebo » 12 sty 2018, 16:18

Ja miałem w planach koło 1000$ sprzedać i się waham czy nie zostawić.
Jak przebije tą barierę to będzie rosło.

ODPOWIEDZ