Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: rebahas » 09 sie 2019, 14:52

W opracowaniu jest już chyba odpowiedź na moje pytanie:

"Jak natomiast nie inwestować w REMy? Nie należy szukać opcji zakupu fizycznych produktów, takich jak stopy rafinowane czy też tlenki odpowiednich metali, ponieważ specyfika handlu w tej branży oparta jest na długoterminowych kontraktach pomiędzy małą ilością podmiotów obracających wielkimi wolumenami, a ceny pomiędzy stronami transakcji są utajnione. Brak publicznie istniejącego rynku REMów powoduje, iż dla indywidualnego inwestora są one raczej niedostępne. Ponadto, specyfika rynku jest taka, że w branży każdy się zna i “indywidualni inwestorzy” pragnący sprzedać swoje REMy nie są poważnie traktowani. Nie znajomość cen długoterminowych indywidualnych kontraktów, i opieranie się na wycenach giełdowych, może spowodować spore straty sprzedając swojego “fizyka”. Dlaczego o tym piszę? Otóż zaraz po wzroście cen, w 2012 r. jedna z brytyjskich firm poszukiwała sprzedawców REM bezpośrednio dla klientów biznesowych. "

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: Rastignac » 27 sie 2019, 00:26

Wojna handlowa między USA a Chinami ciągle trwa, cały czas są wytaczane nowe działa, a REMX jak spadał tak spada. Teza inwestycyjna tradera21 zdaje się nie sprawdzać. REMX blisko historycznych minimów.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: sebo » 27 sie 2019, 00:33

Dużo tez/inwestycji jego się nie sprawdza, ale jak to on po 5 latach wspomni, że tanie to kupił, bo ma mocne nerwy.
REMAX jest w fatalnym stanie, leci w dół i leci.

durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: durin » 27 sie 2019, 18:13

sebo pisze:
27 sie 2019, 00:33
Dużo tez/inwestycji jego się nie sprawdza, ale jak to on po 5 latach wspomni, że tanie to kupił, bo ma mocne nerwy.
REMAX jest w fatalnym stanie, leci w dół i leci.

Barometr w co nie inwestować ;-).

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: sebo » 27 sie 2019, 19:36

No dokładnie, mnie wypi... ja mu powiedziałem, że jego koledzy już są zapakowani i teraz podaje info na ulicy w co wchodzić by jego koledzy mogli wyjść :)
Niestety albo stety ma bardzo dużo nietrafionych inwestycji.
Ten REMX jak widzę to jest takie dno, że szok, przyznaje się sam mam i to dość sporo pod dywidendę, ale jak zmienią to będę dopiero upier...

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: rebahas » 27 sie 2019, 22:27

Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że coś tam ten T21 z sensem gada, myli się jak każdy, dla mnie jakiś tam kolejny punkt widzenia na który mniej lub bardziej mogę zwrócić uwagę.
Ten REMX to ciekawa sprawa, bo według tego mega obszernego opracowania Enemy to wychodzi, że rynek trzymają Chińczycy i tak sobie go będą układać jak im będzie pasować. No i teraz mamy wojnę z USA i ciekawe czy akurat nie zostaną te metale wykorzystane jako powiedzmy karta przetargowa albo jakieś zagranie dla osiągnięcia określonych korzyści. Reasumując kurs może pójść do góry, no ale to takie moje luźne dywagacje.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: Rastignac » 27 sie 2019, 22:39

sebo pisze:
27 sie 2019, 19:36
No dokładnie, mnie wypi... ja mu powiedziałem, że jego koledzy już są zapakowani i teraz podaje info na ulicy w co wchodzić by jego koledzy mogli wyjść :)
Niestety albo stety ma bardzo dużo nietrafionych inwestycji.
Ten REMX jak widzę to jest takie dno, że szok, przyznaje się sam mam i to dość sporo pod dywidendę, ale jak zmienią to będę dopiero upier...
Wiesz, to jest konkretne oskarżenie i o ile nie masz żadnych dowodów to się nie dziw, że Cię zbanował. Też nie jestem jego fanem, ale każdemu zdarza się wtopić z inwestycją. Zwróciłem uwagę na dołek w REMX, bo pisaliśmy tutaj, że ta jego teza jest wątpliwa i póki co nie ma żadnych poszlak, że coś się tu zmieni. Dlatego warto zawsze samemu przeanalizować w co się wchodzi, nawet jak to poleca znany internetowy guru. I tyle.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: sebo » 27 sie 2019, 22:42

No ale nasz przyjaciel nie sprawdził co w ETF się kryje, problem taki, że on chyba nigdy nie sprawdza, czasem uda mu się sprawdzić jak z ETF gdzie jest tesla i będzie o tym pierniczył przez kolejne 10 lat.
Jak ETF na Nigerię jedna wielka wtopa a zachwalane bo tanie.
No nie ważne, ważne są firmy jakie są i jeden z naszych tutaj kolegów to opisał i wyszedł jeden gniot.
Super człowiek, ale do błędów się nie przyznaje.

Ja nikogo nie oskarżam, po prostu głośno piszę, pewnie się mylę ale takie życie, wiesz gdzieś tam jest racja. Zresztą sam niedawno powiedział, że najpierw jego klienci zainwestują w daną spółkę czy tam etf a później powie publicznie co zainwestowali.

Tak jest, Ci co mają wiedzę najpierw kupują a później mówią innym, Ci co nie mają wiedzy nie kupują a piszą na forum by się dowiedzieć opinia jaka jest, jest też mała garstka, pod wpływem impulsu kupują a później się pytają.

Nie obracajmy tego w zły ton. Takie życie.

durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: durin » 28 sie 2019, 11:56

sebo pisze:
27 sie 2019, 22:42

Tak jest, Ci co mają wiedzę najpierw kupują a później mówią innym, Ci co nie mają wiedzy nie kupują a piszą na forum by się dowiedzieć opinia jaka jest, jest też mała garstka, pod wpływem impulsu kupują a później się pytają.


Jak się nawet chcesz dopytać, to się dowiesz że ma od tego ludzi, bo sam niewiele wie i nie ma czasu, ale o tym nie mówi wprost :-).
Faktem jednak jest że gość nie jest inwestorem tylko biznesmenem i raczej poszedł w rozkręcanie kolejnych interesów, niż analizę spółek/ETFów, w które inwestuje. To pewnie jest jakiś ułamek pieniędzy jakie trzyma w tych akcjach. Ostatnio pisał czy mówił, że będą otwierać platformę do sprzedaży fizycznego metalu. Także ewidentnie nie ten target i sposób rozumowania, który ma większość osób tutaj, myśląca o inwestowaniu z perspektywą emerytury, albo o byciu rentierem w wieku 40 lat.

Przesadzasz Sebo, dużo osób tutaj dzieli się swoimi przemyśleniami co i kiedy kupują, choć też nie jest to zawsze trafione.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: rebahas » 30 sie 2019, 10:07

Według analizy bmenów to wychodzi że REMX jest ewidentnie zależny od tego co Chiny zadecydują i co im będzie pasować. Teraz pozostaje otwarte pytanie czy czasem nie zostanie użyty REMX w którymś z podpunktów wojny z USA i wtedy kurs, który aktualnie można powiedzieć szoruje pokłada a raczej dno, może się zdecydowanie poprawić i ruszyć w końcu do góry.

korver
Posty: 14
Rejestracja: 11 mar 2019, 14:05

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: korver » 04 wrz 2019, 15:20

Z REMX jest problem, że większość firm pochodzi z Chin, gdzie giełda ostatnio słabo przędzie i nie jest to typowa ekspozycja na metale ziem rzadkich, a wręcz w dużym stopniu na metale przemysłowe.

Co do samego Tradera21, nie zgodzę się z taką oceną jego osoby. Miałem wykupione kopiowanie jego ruchów i w większości zamkniętych pozycji był to zysk. Nie przedłużyłem abonamentu, z racji na zbliżająca się zawieruchę na rynkach (tak przynajmniej zakładałem) oraz kilka kwestii, które mi przeszkadzały w jego osobie, ale oceniając obiektywnie robił/robi dobrą robotę i jak wszędzie wymaga się konsekwencji i czasu, by osiągnąć wyniki. Jego ulubione aktywo - GDXJ pięknie wystrzeliło, a był moment, że polecał 5-7% kapitału w to zainwestować. Nie ma osób nie omylnych, nie wspominając nawet o gospodarzu tego bloga (inwestycje w PAK, KBLT etc.), a merytoryki i profesjonalizmu Tomka chyba nikt nie podważy?

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: rebahas » 04 wrz 2019, 16:05

korver pisze:
04 wrz 2019, 15:20
Co do samego Tradera21, nie zgodzę się z taką oceną jego osoby. Miałem wykupione kopiowanie jego ruchów i w większości zamkniętych pozycji był to zysk. Nie przedłużyłem abonamentu, z racji na zbliżająca się zawieruchę na rynkach (tak przynajmniej zakładałem) oraz kilka kwestii, które mi przeszkadzały w jego osobie, ale oceniając obiektywnie robił/robi dobrą robotę i jak wszędzie wymaga się konsekwencji i czasu, by osiągnąć wyniki. Jego ulubione aktywo - GDXJ pięknie wystrzeliło, a był moment, że polecał 5-7% kapitału w to zainwestować. Nie ma osób nie omylnych, nie wspominając nawet o gospodarzu tego bloga (inwestycje w PAK, KBLT etc.), a merytoryki i profesjonalizmu Tomka chyba nikt nie podważy?

Tylko ten się nie myli co nic nie robi, więc to żadna szuka. Umieć przyznać się do własnego błędu to też jest niezłe wyzwanie. Mi osobiście w pracy zajęło to ładnych kilka lata zanim zacząłem mówić czy tam pisać "tak to ja zje.ałem i to moja wina". A może to po prostu przychodzi z wiekiem.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: mlubinski » 05 wrz 2019, 20:13

korver pisze:
04 wrz 2019, 15:20
Nie ma osób nie omylnych, nie wspominając nawet o gospodarzu tego bloga (inwestycje w PAK, KBLT etc.), a merytoryki i profesjonalizmu Tomka chyba nikt nie podważy?

Wiesz, z Pakistanem to nie wiadomo, bo wszystkie kraje wschodzące dopiero będą się rozwijały.
zobacz sobie ten krótki filmik o tym jak będą wyglądały największe gospodarki świata za 11 lat: https://www.visualcapitalist.com/animat ... s-in-2030/

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: sebo » 22 gru 2019, 17:15

REMX olbrzymie obcięcie dywidendy o około 10%.
Załączniki
Screenshot 2019-12-22 at 17.14.28.png
Screenshot 2019-12-22 at 17.14.59.png
Screenshot 2019-12-22 at 17.15.10.png

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: mlubinski » 23 gru 2019, 15:46

Chciales powiedziec o 95% nie o 10?

ODPOWIEDZ