Platyna

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Platyna

Post autor: Greg » 15 sty 2018, 01:38

W/g mnie top na razie, choć kto wie. Obserwuj co się dzieje, ze złotem i ropą.

Rosja chce wyjść z OPEC
Wenezuela oznajmiła, że opanowała sytuację i zwiększa produkcję o 800k baryłek
Pierwsze wzrosty rig countów się pojawiły.

Obie informacje z no już teraz wczoraj. Wszystko bullish dla dolara, bearish dla metali tylko rynek musi dygnąć, a że bezwładność troche zajmuje, to chwilkę może to potrwać.

durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Re: Platyna

Post autor: durin » 15 sie 2018, 21:03

Znacie jakieś firmy zajmujące się wydobyciem platyny w bezpiecznych jurysdykcjach? Kanada, USA, Aussi etc.?

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Platyna

Post autor: eranet » 15 sie 2018, 23:02

durin pisze:Znacie jakieś firmy zajmujące się wydobyciem platyny w bezpiecznych jurysdykcjach? Kanada, USA, Aussi etc.?
Większość wydobycia platyny to RPA, innych nie znam. Jeśli nawet tam zamykają kopalnie bo się nie opłaca wydobywać przy tej cenie to pewnie ciężko będzie znaleźć coś dobrego gdzieś indziej...

durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Re: Platyna

Post autor: durin » 16 sie 2018, 10:31

eranet pisze:
durin pisze:Znacie jakieś firmy zajmujące się wydobyciem platyny w bezpiecznych jurysdykcjach? Kanada, USA, Aussi etc.?
Większość wydobycia platyny to RPA, innych nie znam. Jeśli nawet tam zamykają kopalnie bo się nie opłaca wydobywać przy tej cenie to pewnie ciężko będzie znaleźć coś dobrego gdzieś indziej...
To jest kłopot. Mi tylko udało się znaleźć jakieś kanadyjskie penny stocks eastern platinum i platinum group metals.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Platyna

Post autor: rebahas » 26 lip 2019, 20:39

Greg pisze:
28 wrz 2017, 22:34
Ze 2 dni temu kupiłem trochę "fizycznego" ETFu na platynę : PPLT (ETFS Physical Platinum Shares), a dzisiaj kupiłem "dla sportu" kilka sztab 100g czystej platyny.

Też jestem fanem azjatyckich zakupów w BullionStar jednak ja wszedłem w ich BSP na platynę. A mam pytanie o ten ETF bo jest jeszcze jeden znany ETF też w 100% zabezpieczony fizyczny metalem ZKB PLATINUM ETF - CHF - brałeś pod uwagę może Greg ten ETF? Z tym PPLT to z tego co gdzieś znalazłem to jego (o ile dobrze pamiętam określenie) kustoszem jest JP Morgan a to już tak trochę różnie może być ;)
Ten PPLT jest chyba niedostępny w PL a znowu ten ZPLA jest w CHF notowany i w sumie też nie wiem czy gdzieś w PL można go nabyć (jestem nowy w temacie i się uczę więc jak piszę jakieś głupoty to proszę mnie naprostować).

durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Re: Platyna

Post autor: durin » 26 lip 2019, 23:04

Na ten ZKB w CHF możesz mieć dostęp za pomocą DIF Broker, który działa w Polsce, ale jest drogi i od tego roku pobiera miesięczną opłatę za pozycje otwarte u nich.
Grega już tu raczej nie uświadczysz ;-).



rebahas pisze:
26 lip 2019, 20:39
Greg pisze:
28 wrz 2017, 22:34
Ze 2 dni temu kupiłem trochę "fizycznego" ETFu na platynę : PPLT (ETFS Physical Platinum Shares), a dzisiaj kupiłem "dla sportu" kilka sztab 100g czystej platyny.

Też jestem fanem azjatyckich zakupów w BullionStar jednak ja wszedłem w ich BSP na platynę. A mam pytanie o ten ETF bo jest jeszcze jeden znany ETF też w 100% zabezpieczony fizyczny metalem ZKB PLATINUM ETF - CHF - brałeś pod uwagę może Greg ten ETF? Z tym PPLT to z tego co gdzieś znalazłem to jego (o ile dobrze pamiętam określenie) kustoszem jest JP Morgan a to już tak trochę różnie może być ;)
Ten PPLT jest chyba niedostępny w PL a znowu ten ZPLA jest w CHF notowany i w sumie też nie wiem czy gdzieś w PL można go nabyć (jestem nowy w temacie i się uczę więc jak piszę jakieś głupoty to proszę mnie naprostować).

Adam78
Posty: 43
Rejestracja: 02 sty 2018, 16:21

Re: Platyna

Post autor: Adam78 » 27 lip 2019, 21:46

Witam , ZKB jest też dostepny w Degiro, jakby ktoś szukał tańszego brokera.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Platyna

Post autor: rebahas » 29 lip 2019, 10:57

Dzięki za info @Durin
Rzeczywiście ten DIFbroker po wprowadzeniu tej opłaty za przechowywanie to już całkowicie stracił na atrakcyjności.

konrad
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwie 2020, 12:40

Re: Platyna

Post autor: konrad » 01 kwie 2020, 12:43

witam,

Moj pierwszy psot. Jakie view na platyne macie na obecne miesiące? Oczywiście jeśli sytuacja z wirusem będzie kontynuowana, to wzrosną wszystkie metale szlachetne (tak platyna nie do konca jest w tej grupie). Dlatego pytam o perspektywy platyny w stosunku do złota i srebra? Interesuje mnie pod inwestycje w monety. (udało mi się znaleźć kilka sztuk).

pozdrawiam
konrad

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Platyna

Post autor: rebahas » 01 kwie 2020, 14:07

konrad pisze:
01 kwie 2020, 12:43
witam,

Moj pierwszy psot. Jakie view na platyne macie na obecne miesiące? Oczywiście jeśli sytuacja z wirusem będzie kontynuowana, to wzrosną wszystkie metale szlachetne (tak platyna nie do konca jest w tej grupie). Dlatego pytam o perspektywy platyny w stosunku do złota i srebra? Interesuje mnie pod inwestycje w monety. (udało mi się znaleźć kilka sztuk).

pozdrawiam
konrad

Z metali platyna jest chyba najmniej chodliwym/popularnym towarem ale nie znaczy, że jakby cena złota osiągnęła wysoki poziom, potem w kolejce pewnie srebro i potem pewnie platyna. Kwestia odsprzedaży takiej monety - zobacz czy będziesz miał pewność, że uda Ci się to sprzedać, bo kupić to można zawsze bardzo szybko :)

ODPOWIEDZ