Okazja na Cobalt 27

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: Tomek » 18 cze 2019, 18:53

Hmm, czyli znaczy się, że sentyment inwestorów się poprawia wobec spółki, skoro takie zainteresowanie. Może napiszę jakiś większy tekst na jej temat na bloga.

Z tym Cobalt 27 jak sobie właśnie sprawdziłem, to tak trochę szczęście przez łzy u mnie, bo ja to zacząłem kupować przy cenie lekko ponad 10 USD, a potem trzy razy uśredniałem i jak otworzyłem Excele właśnie, to widzę, że finalnie cena zakupu wynosi 4.44 USD. Kokosów z tego nie będzie, ale ten Nikiel 27 pewnie sobie zostawię na dłużej, to może na zapiekankę wystarczy :)

W każdym razie kolejny przykład potwierdzający, że uśrednianie sensownych spółek z potencjałem prędzej czy później pozwala wyjść z niezłego bagna :)

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: mlubinski » 18 cze 2019, 22:30

U mnie srednia 7.6. Czyli co, jak dojdzie do skutku to dostane ta sama ilosc akcji co mam teraz, tylko ze nickel28?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: Rastignac » 18 cze 2019, 22:34

Tak, i do tego C$3.57 cash na każdą akcję.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: mlubinski » 18 cze 2019, 22:44

Dzieki Rastignac.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: Tomek » 19 cze 2019, 08:24

Mnie w sumie zastanawia logika tego przedsięwzięcia. Dwa lata temu Pala wpuściła Cobalt 27 na giełdę, bo wcześniej firma była w prywatnych rękach funduszu. Teraz po dwóch latach ci sami ludzie błyskawicznie tę spółkę z giełdy zdejmują i... w jej miejsce powołują dokładnie taką samą spółkę o takich samych aktywach, takim samym profilu działalności i nawet z tym samym zarządem, tylko pod inną nazwą. Gdzie tu sens i logika?

kremat0r
Posty: 66
Rejestracja: 30 lis 2018, 10:07

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: kremat0r » 19 cze 2019, 09:36

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o.... ?

Właśnie, coś śmierdzi.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: Tomek » 19 cze 2019, 09:45

Rynek chyba w sumie też coś podejrzewa, bo ten spread jest aż nierealistyczny. Pomiędzy wczorajszą ceną zamknięcia 4.08$, a ceną wykupu 5.35$ jest ponad 31% różnicy. Przy dealach tego typu zawsze jest jakaś premia za niepewność, ale wynosi ona zazwyczaj 5-15%, nie więcej. Cena kobaltu i niklu jest zdołowana po ostatnim roku totalnie, więc raczej nie chodzi o możliwość spadku na Nikiel 27. Tam więcej potencjału jest jednak do góry.

Chociaż z drugiej strony diabli wiedzą jak te akcje nowej spółki będą wycenione. Może firma będzie miała aktywa o wartości 100 mln, a wycena giełdowa będzie taka, jakby spółka miała wartość 300 mln. A może szukam dziury w całym, ale ta historia z debiutem Cobalt 27, notorycznym konsensusem odnośnie ceny akcji na ponad 200% up i teraz zdjęciem jej z giełdy z premią 66%, to od początku była jakaś dziwna.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: Rastignac » 19 cze 2019, 11:42

Problem jest taki że, w przeciwieństwie do normalnej sytuacji przejęcia przez inną istniejącą firmę, tutaj mamy przejęcie i powołanie nowej spółki w miejsce starej co absolutnie utrudnia wycenę tego po ile będą warte akcje Nickel 28. Dostaniemy tę samą ilość akcji, ale czy wiemy czy ogólna ilość outstanding shares będzie taka sama? Bo aktywa rozumiem pozostaną takie same. Tak więc przy założeniu tej samej ilości outstanding shares wycena na poziomie C$2.18 wydaje się atrakcyjna. Muszę wieczorem siąść i przeliczyć to sobie na spokojnie.
Reszta rzeczy, poczynając od zakupu przez prywatną firmę, z którą Milewski był wcześniej powiązany jest śliska. Im dłużej się zastanawiam nad tym przejęciem tym mniej mi się to podoba.

EDIT:
Przeczytałem jeszcze raz tę informację:
Shareholders will retain exposure to the high-quality asset portfolio of Nickel 28.
[...]
Pursuant to the Arrangement, certain assets of Cobalt 27 will be transferred to Nickel 28, the shares of which will be distributed to Cobalt 27 shareholders as part of the Consideration. Effective on closing of the Arrangement, the following key assets will be transferred to and held by Nickel 28:

8.56% joint venture interest in Ramu; a producing, long life, low-cost, nickel-cobalt mine;
royalties relating to the Dumont, Turnagain, Flemington, Nyngan, Triangle, Rusty Lake , Professor & Waldman, North Canol and Sunset properties;
certain equity stakes, including approximately 7.4% of Giga Metals Corporation; and
US$5 million of cash to provide for initial working capital.
Nie ma tutaj informacji o Voisey's Bay.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: Tomek » 19 cze 2019, 12:54

Jakbym był fanem teorii spiskowych, tobym powiedział, że Pala Investments pewnie chce wyciągnąć z Cobalt 27 najlepsze aktywa i zatrzymać je prywatnie dla siebie, a całą resztę opakować w Nikiel 27 i opchnąć na rynku naiwnym inwestorom indywidualnym. Dobrze jednak, że nie jestem fanem teorii spiskowych :)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: Rastignac » 20 cze 2019, 14:19

Jest dokładnie tak jak mówisz. Przemyślałem sprawę i o ile nie pojawi się lepsza oferta to będę głosował przeciw temu dealowi. Jeśli cena podskoczy do C$5 to sprzedaję i zapominam. Chciałem mieć ekspozycję na kobalt, bo na nikiel mam lepsze i mniej ryzykowne opcje.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: mlubinski » 20 cze 2019, 17:34

Ja tak sobie z ciekawosci spojrzalem na ta firme Pala Investments i ich “projekty” to kurde gdzie nie klikalem to byl wzrost przez chwile a potem jebut wodospad prawie do zera, np ta nevada corp, czy Itafos.
Kurde moze to jest jakis celowy walek, zeby wycyckac maluczkich do zera? Hmm...

TMan
Posty: 52
Rejestracja: 18 lip 2017, 20:39

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: TMan » 20 cze 2019, 18:01

Rastignac pisze:
19 cze 2019, 11:42

Nie ma tutaj informacji o Voisey's Bay.

Wysłałem im maila z zapytaniem. Ale faktycznie dziwnie to wygląda.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: Rastignac » 20 cze 2019, 18:18

mlubinski pisze:
20 cze 2019, 17:34
Ja tak sobie z ciekawosci spojrzalem na ta firme Pala Investments i ich “projekty” to kurde gdzie nie klikalem to byl wzrost przez chwile a potem jebut wodospad prawie do zera, np ta nevada corp, czy Itafos.
Kurde moze to jest jakis celowy walek, zeby wycyckac maluczkich do zera? Hmm...
Problem jest taki, że kupowaliśmy KBLT po wystrzale na cenie kobaltu, więc o spadek ceny nie można nikogowinić. Zaoferowany deal też nie jest jakimś złodziejstwem, natomiast jeśli ktoś wchodził tutaj mając na uwagę możliwość skoku zapotrzebowania na kobalt to nie może być z niego zadowolony. Dostaniemy wartość akcji w cash, kiedy ich cena szoruje po dnie + akcje nowej firmy, które ciężko wycenić. Tutaj najbardziej może zarobić Pala Investments, bo dostanie najlepsze aktywa po taniości, a reszta akcjonariuszy ochłapy. Na szczęście sukcesywnie tutaj uśredniałem i dzięki temu jestem trochę na zielono, więc nie jest źle, ale nie po to wchodziłem w tę spółkę, żeby ją sprzedawać po takiej cenie.
TMan pisze:
20 cze 2019, 18:01
Rastignac pisze:
19 cze 2019, 11:42

Nie ma tutaj informacji o Voisey's Bay.

Wysłałem im maila z zapytaniem. Ale faktycznie dziwnie to wygląda.
Myślę, że to zbędne pytanie. Na 100% zachowają stream z Voisey's Bay dla siebie. Ale daj znać jeśli coś odpiszą.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: mlubinski » 21 cze 2019, 08:09

Tak sobie sprawdzilem tego newsa sprzed roku gdy Cobalt27 sprzedal akcje za 300m

In connection with the Cobalt Stream, Cobalt 27 has entered into an agreement with a syndicate of underwriters led by TD Securities Inc., Credit Suisse (Canada), Inc., BMO Capital Markets and Scotiabank as bookrunners and National Bank Financial Inc., as co-lead (the "Underwriters"), pursuant to which they have agreed to purchase, on a bought deal basis, 30,800,000 common shares of Cobalt 27 at a price of C$9.75 per share (the "Offering Price"), for aggregate gross proceeds to Cobalt 27 of approximately C$300 million (the "Offering").

Nie bardzo wtedy rozumiem - te 3 firmy te 31m akcji po 9.75 i staly sie takimi samymi akcjonariuszami jak my? Czy oni wtedy maja jakies wieksze przywileje/zabezpieczenua? Bo teraz wyglada na to ze sa w plecy 50%?

I jeszcze jedna kwestia mnie zastanawia odnosnie spadajacej ceny, Rastignac powiedziales ze to dlatego ze cena samego kobaltu leciala w dol, ale czy sam fakt ceny kobaltu powoduje spdek na akcjach? Czy to nie jest tak ze po prostu ktos odpowiednio duzymi paczkami musial sprzedawac caly czas z coraz nizsza cena zeby cena z ponad 10 zleciala na te 3.5?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Okazja na Cobalt 27

Post autor: Rastignac » 27 cze 2019, 12:08

mlubinski pisze:
21 cze 2019, 08:09
Nie bardzo wtedy rozumiem - te 3 firmy te 31m akcji po 9.75 i staly sie takimi samymi akcjonariuszami jak my? Czy oni wtedy maja jakies wieksze przywileje/zabezpieczenua? Bo teraz wyglada na to ze sa w plecy 50%?
No z tego co zacytowałeś to tak wygląda.

mlubinski pisze:
21 cze 2019, 08:09
I jeszcze jedna kwestia mnie zastanawia odnosnie spadajacej ceny, Rastignac powiedziales ze to dlatego ze cena samego kobaltu leciala w dol, ale czy sam fakt ceny kobaltu powoduje spdek na akcjach? Czy to nie jest tak ze po prostu ktos odpowiednio duzymi paczkami musial sprzedawac caly czas z coraz nizsza cena zeby cena z ponad 10 zleciala na te 3.5?
To nie jest tak, że musisz sprzedawać jakieś ogromne ilości akcji, żeby ich cena spadła/wzrosła. Cena odzwierciedla jedynie ostatnie transakcje. Jeśli cena kobaltu spada to wartość firmy też spada, bo przecież głównymi aktywami jest kobalt w magazynie i stream VB. Ci, którzy wtedy chcą sprzedać, muszą zaoferować/przyjąć niższą cenę i tyle. Nie potrzeba do tego jakichś wielkich wolumenów.

BTW: 99% ludzi w internecie twierdzi, że będzie głosować przeciw dealowi, a potem za usunięciem obecnego managementu. Może być ciekawie.

ODPOWIEDZ