Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: dammad » 04 lut 2019, 09:48

Z powodu shutdownu w USA dane nie były publikowane. Wszyscy, którzy spodziewali się, że w miniony piątek otrzymają zaległe dane byli w błędzie. Jak podało CFTC najpierw będą udostępnione stare dane z dnia 28.12.2018, a potem 2x na tydzień, aby nadgonić zaległości wynikłe z shutdownu. Tym sposobem w ciągu najbliższych tygodni powinniśmy wrócić do normalności ,o ile Trump znów czegoś nie wymyśli.

W związku z tym faktem, AKTUALNE raporty pojawią się prawdopodobnie dopiero 8 marca 2019.

Jesli 28 grudnia commercials zeszli tak mocno na złocie to dziś, powinni być jeszcze niżej = złoto dead cat bounce?

https://marketontime.pl/raport-cot-nr-2-grudzien-2018/

Martin78
Posty: 83
Rejestracja: 22 lis 2018, 19:16

Re: Live o wszystkim

Post autor: Martin78 » 04 lut 2019, 10:41

to co panowie, lecimy teraz na 2780, co? wiem wiem, szokuace, wbrew logice :)
ale dalczego dlaczego? nie moga tyle rosnac (tak jak i nie mogli tyle spadac)

ale tak to dziala :)

nadal nie bylo tego silnego ruchu w gore przed odwrotka :)
byly niby takie, ale nie spadli po nich, tylko podciagneli lekko w gore, wiec znaczy ze to nie bylo to :)

Grube L :) przynajmniej na dzis i jutro :)
i oczekujace S gdyby scenariusz sie nie powiodl

Miski, kolejno odlicz, ilu was tutaj? zyjecie w ogole?
jak was juz nie bedzie to przygotuje sie na spadki :)

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gregory » 04 lut 2019, 12:05

@Martin78

Opór już był na 50% / 2630/ fibo został 2 razy przetestowany i obroniony. Pomimo że 61,8% jest zwykle dość silną strefą oporową jednak patrząc na wykres nic w tym rejonie nie ma co mogłoby wesprzeć tą tezę. Sam poziom fibo to trochę za mało. Obecnie najbliższą strefą oporową bardzo silną jest okolic 2800 +/- 20 pkt tam też znajduje się poziom fibo 76,4. Pisałem o tym jakiś czas temu.

Nie rozumiem po co tyle szumu robisz i do tego w taki powiedziałbym prosty sposób. Z punktu widzenia ogłady towarzyskiej oceniam Twój wpis jako miałki. Jeśli w swoich wypowiedziach nie okazujemy szacunku innym to nie mamy go dla samego siebie.

janek1234
Posty: 44
Rejestracja: 07 gru 2018, 14:23

Re: Live o wszystkim

Post autor: janek1234 » 04 lut 2019, 13:31

#Gregory większość tutaj go ignoruje i po prostu blokuje jego posty lub automatycznie scrolluje dalej. Tobie też to polecam, oszczędzisz trochę czasu ;)

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gregory » 04 lut 2019, 14:22

Jeśli to co widzimy na wykresach W1 od października 2017 miałoby być elementem większej struktury, to o ile dobrze pamiętam wpisuje się w filozofię teorii fal Eliota. Wzrost / hossa/ ma strukturę 5 fal jednak korekta już trzy falową. Zarówno Nascomp jak i SP500 znajdują się pod umowną linią trendu wzrostowego. W takiej sytuacji linia ta powinna ograniczać a jednocześnie być punktem wyjścia dla fali trzeciej. W tą umowną linię nie wpisuje się już US30. Tam wciąż jesteśmy nad i to sporo linią trendu. Zakładając jednak wcześniej wspomniany punkt wyjścia fali trzeciej zasięg wstępny tej formacji powinien mieć target w rejonie 2000 pkt +/- 100. Natomiast wybicie 2800 to droga w kierunku podwójnego topu. Wciąż jednak brakuje wydarzenia. Bez tego ani rusz. Wcale nie jest wykluczonym boczniak lub pełzanie pod linią trendu bez spektakularnych ruchów poza drobnymi wahnięciami +/- 100 pkt.

Nie bardzo wiem jak zinterpretować świecę miesięczną ze stycznia. Niewątpliwie jest to świeca marubozu, patrząc na ruch z poprzedniego kwartału powinna wpisać się w kontynuację ruchu spadkowego. Z drugiej strony trzy świece razem listopadowa, grudniowa i styczniowa dają świecę składną w postaci gigantycznego pinbara mogącego sugerować spory odwrót / oczywiście zwykle pinbary są testowane/. Jednak teoria świec składanych bywa często nadinterpretacją. Fundamentalnie może mieć taki ruch oparcie w zmianie retoryki FED, a także tym co może wydarzyć się na rynku ropy / awantura w Wenezueli, spadek liczby wiertni/, bowiem geopolityka wspierać będzie obecnie presję wzrostową na rynku ropy.

hds
Posty: 61
Rejestracja: 13 paź 2018, 23:17

Re: Live o wszystkim

Post autor: hds » 04 lut 2019, 14:49

Gregory pisze:
04 lut 2019, 14:22
Nie bardzo wiem jak zinterpretować świecę miesięczną ze stycznia.

Zatem uproscmy obraz. Miesieczny wykres liniowy SPX. Jak to interpretujesz?
Obrazek

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gregory » 04 lut 2019, 15:00

Na linowym siedzimy pod oporem. Na co dzień jednak nie pracuję z liniowym, nie daje pełnego obrazu sytuacji. Jedyna zaleta to mniej szumu.

hds
Posty: 61
Rejestracja: 13 paź 2018, 23:17

Re: Live o wszystkim

Post autor: hds » 04 lut 2019, 15:55

Jasne, ale czasem okiem rzucic mozna, zeby uproscic obraz. Ostatni (kwietniowy) dolek zostal znaczaco wybity. Zostala przerwana sekwencja wyzszych sczytow i dolkow. To chyba podstawowe zaloznie AT dotyczace zmiany trendu? Na ta chwile szukalbym krotkich.

Podobna sytuacje wystapila w 2015/16. Wybicie dolka, ruch powrotny (uwazam, ze obecnie jestesmy w tym wlasnie miejscu) i kolejna fala spadkowa. Fala spadkowa nie ustanowila jednak nowego dolka. Trend spadkowy zostal ostatecznie przelamany w momencie wybicia lokalnego szczytu co zapoczatkowalo nowa sekwencje wyzszych szczytow i dolkow, nowy trend wzrostowy.

Obrazek

Dramatyczniej sytuacja rozwinela sie w 2000 i 2008 r. Po wybiciu dolka i ruchu powrotnym, uformowala sie formacja wodospadu.
Obrazek

Tu z pomoca przychodzi analiza fundamentalna, ktora pozwala okreslic, ktorego wariantu nalezy sie spodziewac.

Tak widze, te miesieczne kreski.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gregory » 04 lut 2019, 16:11

Ja jedynie napisałem o różnych wariantach które w głowie się mi roją. Ten drugi nazwałbym luźną wariacją na podstawie innego spojrzenia. Nie fiksuję się jedynie na spadki jednak bardziej ku nim się przychylam. Co do przeszłości oczywistym że dobrze jest spojrzeć jak wyglądał koniec cyklu koniunkturalnego jednak ta sytuacja nie powtórzy się 1:1 ze względu na odmienność otoczenia. Obecna sytuacja jest nieco zmanipulowana przez BC stąd też i duża zmienność.
Reasumując bardziej widzę tu przestrzeń do spadków niż wzrostów. Pytanie czy będzie to korekta w korekcie czy też naprawdę duży zjazd który oczyści atmosferę i pokaże że nadmierne ręczne sterowanie finansami kończy się źle.

Martin78
Posty: 83
Rejestracja: 22 lis 2018, 19:16

Re: Live o wszystkim

Post autor: Martin78 » 04 lut 2019, 17:07

ale jak ze bez szacunku?

zeby miski sie odezwaly? i przedstawily swoje predykcje? to bez szacunku?

nie macie dystansu w ogole do siebie :)

no ale rozumiem, dla was miec dystans do siebie = nie miec do siebie szacunku

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 04 lut 2019, 18:24

arku pisze:
01 lut 2019, 17:54
Co do zamieszczania swoich transakcji mogę to zrobić, ale w jaki celu? Staram się raczej rywalizować z rynkiem, a nie z innymi traderami na forum :-)
Nie chodzi o rywalizację, tylko o to, że nie mam pojęcia jak inwestują tutaj ludzie starający się przewidzieć krótkoterminowe ruchy na giełdach. Chętnie prześledziłbym transakcje na przestrzeni chociaż miesiąca, żeby zobaczyć czy ktoś faktycznie jest w stanie tak coś "ugrać" czy tylko ściemnia na forum. Jak ktoś tutaj pisze "idzemy na 2800" to nie wiem czy kupił SPY, TQQQ, opcje czy co innego. Nie wiem kiedy kupił i kiedy sprzedał, więc nie mam jak zweryfikować tych przepowiedni. Często są tutaj wrzucane różne "scenariusze" i kiedy się sprawdzają to jest "a nie mówiłem!", a jeśli nie to cisza. Tak więc staram się kogoś sprowokować do podjęcia rękawicy ;)

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: dammad » 04 lut 2019, 18:47

Mimo wszystko może być tak, że ktoś dobrze określa ruchy, a nie potrafi na nich zarobić z przyczyn psychologicznych.

Na przykładzie Dawida ze spekulant.com.pl bardzo dobrze widać jak skuteczne są jego transakcje, a "kopiując" dokładnie to samo (chociaż nikogo nie zachęca do tego, a bloga prowadzi w celu weryfikacji właśnie) ludzie nie potrafią zarobić, bo zarządzanie kapitałem/ryzykiem leży u nich. Zresztą pomijam sam fakt inwestowania na zasadzie, bo ktoś otworzył pozycję, etc.

Sam miałem pomysł, aby po prostu co kwartał wrzucać rozliczenie moich transakcji, ale dokładnie jestem tego samego zdania co arku. Po co? Udowadniać nikt z nas niczego nie musi, chwalić się tym bardziej, bo niby czym? Weryfikowalność natomiast jest łatwa do sprawdzenia (posty na forum/fb) i każdy kto chwilę tutaj spędza wie kto pitoli farmazony :)

Ja mam jedną wtopę w tym roku, a jest to złoto. Za wcześnie wszedłem w pozycje i musiałem redukować na stracie. Większych sukcesów na razie brak, małe longi na EEM i Apple w dobrym momencie i uzbierana pokaźna grupa shortów m.in po dziejszym dniu. Co dalej z tym będę robił, wystarczy poczytać Daily News lub Zagrania u mnie na FB, tam piszę o większości transakcji stratnych czy zyskownych. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo jak dopóki nie wiadomo jakimi kwotami, jednostkami operujemy to wyniki sobie można pisać tak jak "ktoś" ostatnio chwalił się ilością zyskownych transakcji na poziomie 70%+, przy czym zamknął rok na minusie~

Natomiast jak zawsze przypominam, aby myśleć samodzielnie, a każdego z nas, który tutaj pisze traktować jako zwykły, kolejny wskaźnik. Pozbierać potem wszystkie dane/wskaźniki w jeden obrazek i podejmować własne decyzje w krótkim/średnim i długim terminie.

I rysunek na zakończenie :)
Załączniki
vix1.png
VIX.jpg

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku » 04 lut 2019, 20:16

Rastignac pisze:
04 lut 2019, 18:24
arku pisze:
01 lut 2019, 17:54
Co do zamieszczania swoich transakcji mogę to zrobić, ale w jaki celu? Staram się raczej rywalizować z rynkiem, a nie z innymi traderami na forum :-)
Nie chodzi o rywalizację, tylko o to, że nie mam pojęcia jak inwestują tutaj ludzie starający się przewidzieć krótkoterminowe ruchy na giełdach. Chętnie prześledziłbym transakcje na przestrzeni chociaż miesiąca, żeby zobaczyć czy ktoś faktycznie jest w stanie tak coś "ugrać" czy tylko ściemnia na forum. Jak ktoś tutaj pisze "idzemy na 2800" to nie wiem czy kupił SPY, TQQQ, opcje czy co innego. Nie wiem kiedy kupił i kiedy sprzedał, więc nie mam jak zweryfikować tych przepowiedni. Często są tutaj wrzucane różne "scenariusze" i kiedy się sprawdzają to jest "a nie mówiłem!", a jeśli nie to cisza. Tak więc staram się kogoś sprowokować do podjęcia rękawicy ;)

W takim razie źle odebrałem Twoje intencje, bo Twój wpis o pokazaniu swoich zagrań wydał mi się "konfrontacyjny' :-)

Co do pokazywania transakcii to myślałem nawet kiedyś o tym żeby to robić bo wydawało mi się że takie upublicznianie zagrań może poprawić ich jakość w ten sposób ze wyeliminuję zagrania niepewne, zbyt ryzykowne itp. Ale z drugiej strony doszedłem do wniosku że spowoduje to niepotrzebną presję i może odpuszczenie potencjalnie zyskownych transakcji z obawy przed ewentualna krytyką.
Jeśli chodzi o mój styl gry to jest to podejście całkowicie odmienne od Twojego - inwestuję stricte techniczne jeśli chodzi o rynki akcyjne najczęściej na wysokim interwale (W1). Inwestuję w oparciu o Ichimoku, formacje świecowe, i w mniejszym stopniu opieram się na podstawowych wskaźnikach technicznych.

Jeśli chodzi o różnicę w podejściu fundamentalnym a moim technicznym widać było ją ostatnio chociażby na akcjach HCLP- większość kupowała ten walor od poziomu kilkunastu USD ciągle uśredniając wraz ze spadkami, a ja ustawiłem się na poziomie dołka i cierpliwie czekałem aż mi wpadło po 3,60. (wklejam scen żeby było wiarygodnie :-)

Obrazek
Obrazek

Żeby była jasność- nie twierdzę że moje podejście jest lepsze, po prostu takie mam doświadczenia i warsztat i tak inwestuję.
Chociaż obecnie staram się przyswajać jak najwięcej wiedzy nt. inwestowania w oparciu o fundamenty, którą przekazuje Tomek i inni uczestnicy w tym Ty w swoim wątku i uważam że będzie to najlepsze możliwe połączenie czyli inwestowanie w spółki wyselekcjonowane od strony fundamentalnej, ale zakupione w precyzyjnie określonym, korzystnym z punktu widzenia AT momencie, wraz z aktywym zarządzaniem pozycją.

Jeśli kogoś będzie to interesować to mogę w wolnej chwili wkleić w celach edukacyjnych kilka historycznych transakcji, pokazując na wykresie moment wejścia, wraz z krótkim uzasadnieniem na gruncie AT.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2019, 20:27 przez arku, łącznie zmieniany 1 raz.

Poczatkujacy
Stały bywalec
Posty: 185
Rejestracja: 13 gru 2018, 23:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Poczatkujacy » 04 lut 2019, 22:16

arku pisze:
04 lut 2019, 20:16
Jeśli kogoś będzie to interesować to mogę w wolnej chwili wkleić w celach edukacyjnych kilka historycznych transakcji, pokazując na wykresie moment wejścia, wraz z krótkim uzasadnieniem na gruncie AT.

Jestem za :)

U mnie w AT problemem jest jedna rzecz: bo nie doleci... często o parę punktów uciekały mi pozycje - ostatnio sbux i o, czy też dziwne oczekiwania że kawa przetestuje dołek o moich oczekiwaniach na ropie po (25-30 nie wspomnę).. co do AF to jestem daleko za murzynami...a niestety w pl (albo ja nie mogę znaleźć) mało jest osób, które pokazują jak rozpracowywać spółki itp. itd.

dlatego też z chęcią posłuchał bym ATeków odnośnie ich zagrań... a przede wszystkim jak w przypadku tego limitu.... jak udało się ogarnąć jakby nie patrzeć mały strach przed zakupem czegoś co leciało jak lawina w dół. Totalnie pomijam moment wyjścia. Osobiście mocno ostatnio zastanawiam się jak omijać spółki, którym grozi bankructwo lub zdelistowanie. Tu był fajny przykład ostatniego wsparcia, które zadziałało elegancko.. ale jest dużo innych spółek na których trzeba się dłużej uśredniać (i wcale nie mówię o zdechlaku rodem z naszego kraju - tauron - jak ja ich bym powystrzelał;P) ;)

hds
Posty: 61
Rejestracja: 13 paź 2018, 23:17

Re: Live o wszystkim

Post autor: hds » 05 lut 2019, 11:51

Poczatkujacy pisze:
04 lut 2019, 22:16
co do AF to jestem daleko za murzynami...a niestety w pl (albo ja nie mogę znaleźć) mało jest osób, które pokazują jak rozpracowywać spółki itp. itd.

NIe zajmuja sie makroekonomia, tylko analiza spolek. Bazuja na analizie raportow.

https://portalanaliz.pl/

https://www.analizyprezesa.pl/
http://www.gazetagieldowa.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=GKD2PFTztx4

Ciekawe podejscie prezentuje Filip z 10% rocznie, np:
https://10-procent-rocznie.blogspot.com ... ctwem.html

ODPOWIEDZ