Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: piap » 07 gru 2017, 17:03

Metale strategiczne/ziem rzadkich - poprzez etf REMX:
- temat gdzieś się już przejawiał, ale aktywo cały czas nisko
- pierwiastki konieczne w zaanasowanych technologich (lotnictwo, zbrojenia, elektronika), więc popyt cały czas rośnie
- większość tych metali wydobywa się w Chinach, co przy trwających wojnach handlowych Chiny mogą ponownie wykorzystac - tak jak w czasie konfliktu z Japonią w 2010 roku
- inwestycja na 2-3 lata
- historyczne PE=17,5 ; PB=2,37 ; dywidenda 1,33%

Cena:
- 2011-16 - spadek 90%
aa.jpg

- ciągle jest 75% poniżej szczytów
- obecnie po 10% korekcie, RSI 35

bb.jpg
Załapałem się na dwie ostatnie mocne fale wzrostowe - ale po tak szybkich wzrostach wyszedłem.

Co myślicie:
- macie w portfelu?
- jaki poziom ceny docelowej zakładacie?
- warto kupić mały pakiet czy czekać?

neverar00
Posty: 46
Rejestracja: 27 paź 2017, 16:37

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: neverar00 » 07 gru 2017, 17:13

Ostatni spadek spowodowany jest w wiekszosci przez Tronoxa i jego problemy z władzami:) (-25%) Oraz przez ogólną słabość chińskich spółek. Długoterminowo nic się nie zmienia.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: sebo » 07 gru 2017, 17:55

Ostatnio miał duże wzrosty więc nie razie nie warto i pięknie spada. Jak na długie lata to cena aż tak nie jest istotna ale jeśli na 6 miesięcy to może lepiej się wstrzymać.
Ja się wstrzymałem jakiś czas temu i dalej nie wchodzę.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: Greg » 08 gru 2017, 16:04

To ulubiony ETF Independent Tradera z tego co kojarze.

Mnie też nie udało się do tego pociągu wskoczyć bo ciągle czekałem na korektę, to może teraz się doczekam, ale coś czuje, że ten ostatni spadek wczoraj (z -4.5%) to jakaś taka pułapka na niedźwiedzia i Ci co czekają na głębszą korektę tego ETFu żeby się nie przeliczyli :)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: sebo » 08 gru 2017, 18:33

On o wielu rzeczach nie mówi.
Wspomina o nim bo się w niego zapakował, zawsze jest tak jak w czymś jesteś to chcesz by więcej osób w to wchodziło.
Są inne okazje.
Jeśli ktoś chce na długie lata to można wchodzić, ja jakoś na razie nie mam przekonania, może pierwszy albo drugi kwartał 2018. Dzisiaj nie.
Kwesta jakie będzie zapotrzebowanie w 2018 na te surowce a na razie blado to wygląda.

wies
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 13 lis 2017, 15:09

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: wies » 10 gru 2017, 09:48

Co pisze zespół Tradera na temat ETF REMAX.
,,Rok 2017 jest jedynie początkiem. Naszym zdaniem wojna handlowa na linii USA – Chiny będzie przybierać na sile i przełoży się na wzrost cen metali ziem rzadkich oraz metali strategicznych o których pisaliśmy w artykule „Metale ziem rzadkich – marginalizowane aktywo”. Warto wspomnieć, że niemal natychmiast po tamtej publikacji ETF REMX zaczął rosnąć i ostatecznie zaliczył skok o ponad 60%. Nie oznacza to jednak, że dziś nie ma już potencjału do wzrostu.,,

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: sebo » 10 gru 2017, 10:02

To proszę napisz mi, do czego będą stosowane, bo chyba nie do baterii, pls tego jest tak mało, że było by bez sensu robić z tego baterie.
Opieranie się o samochody elektryczne i kosztowne, ciężkie i w dodatku słabe baterie nie ma sensu w samochodach. Nie wiem może stworzą/stworzyli już jakaś baterię.
Jeśli tak to co jedna bateria na jedna osobę albo 1 bateria na 100 osób. Bateria musi być tania.
Jakiekolwiek metale są w dołku i każdy metal w jakimś czasie odbije ale to nie znaczy, że będzie rosło.
O metalach pisze (trader21) i mówi od wielu, wielu latach a jaki kurs maja metale każdy widzi.
Metale (wszystkie) dostały strasznie po tyłku.
Co z nich może być robione skoro ma być tak wielkie zapotrzebowanie ?
Czemu ich kurs nie utrzymywał się przez lata tylko leciał w dół, skoro jest ich mało i tak są potrzebne?
Załączniki
Screen Shot 2017-12-10 at 10.03.05.png

wies
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 13 lis 2017, 15:09

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: wies » 10 gru 2017, 10:42

do grupy metali ziem rzadkich należą: skand, itr, lantan, cer, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb czy lutet.
Urządzenia stosowane w branży energetycznej, elektronicznej, medycznej, wojskowej czy motoryzacyjnej nie mogą obejść się bez metali strategicznych oraz metali ziem rzadkich. Przykłady? Europ (technologia jądrowa), iterb (płyty ogniw słonecznych), hafn (chipy komputerowe), tantal (smartfony, komputery, sprzęt medyczny), molibden (inżyniera lotnicza i kosmiczna) czy lantan (pojazdy o napędzie hybrydowym). To oczywiście tylko początek długiej listy, póki co nie ma dla nich substytutów.
Metale zostały pogrupowane według dziedzin, w których są wykorzystywane. Mamy zatem do wyboru:

Koszyk techniki solarnej i energetycznej (2 kg indu, 3 kg hafnu, 2 kg galu).
Koszyk kluczowych branż przemysłu (2 kg indu, 3 kg hafnu, 2 kg galu, 47,4 kg bizmutu, 8 kg tantalu, 7 kg telluru).
Koszyk konstrukcji i budowy maszyn (20 kg molibdenu, 20 kg wolframu, 20 kg chromu, 20 kg kobaltu, 4 kg tantalu, 20 kg cyrkonu).
Koszyk nowoczesnych technologii i elektroniki (0,5 kg renu, 2 kg srebra, 2 kg indu, 5 kg kobaltu, 4 kg tantalu).

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: sebo » 10 gru 2017, 10:56

A źródło tych danych? IT21.

No i te metale są główne przeznaczone do producentów, różnego sprzętu. Mają kontrakty jak większość firm, kupują z wyprzedzeniem, jakie mają zapasy ? ile tego naprawdę wykorzystują i odzyskują ?
Ile razy w ciągu tego roku im zabrakło tych metali do produkcji ? Jaki jest popyt/podaż na rynku?
Zgadza się metale maja wiele zastosowań, wiele urządzeń już została stworzonych i wyprodukowanych, kwestia czy gospodarka pędzie i ma takie potrzeby, bo może gospodarka światowa się zatrzymała i nie ma potrzeby na metale?
Zobacz do czego jest wykorzystywany Ind a tutaj jest przesyt urządzeń na rynku.
przykład Ind i jego zastosowania:


Woda pitna jest najważniejsza a nie metale w wielu krajach już występuje ten problem.
Załączniki
Screen Shot 2017-12-10 at 11.03.37.png
Screen Shot 2017-12-10 at 10.56.13.png

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: Greg » 11 gru 2017, 17:14

Z tym REMXem to jest taki numer, że z ponad 90% tych zasobów to Chiny. Zresztą główny skład REMX'a to :

Ja kiedyś na Orocombre się czaiłem, ale finalnie zrezygnowałem.

Obrazek

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: Greg » 28 gru 2017, 15:33

Tu to się chyba kolejny rajd w górę zaczął. Następne poziomy :

34.5$

37.5$

42.5$

wies
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 13 lis 2017, 15:09

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: wies » 28 gru 2017, 17:00

REMX rośnie jak na drożdżach,dużo ludziska czeka żeby się załapać ,a tu pociąg odjechał.Moim zdanie powinna być korekta ostatnich silnych wzrostów po nowym roku,realizacja zysków kupujących krótkoterminowo,do nich zaliczam dużych graczy .Jakie są wasze przewidywania?Sam przegapiłem wejście po korekcie .

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: Greg » 28 gru 2017, 17:33

Ja sądzę, że szybko dobijemy do 34.5$ - czy tak będzie zobaczymy. Nawet nie zdążysz zaczekać na korektę w/g mnie, wygląda jakby ruszył drugi pociąg. Pierwszy zatrzymał się na 29$ na chwilę, a teraz znowu wolumen do góry i heja.

Korektę miałeś chwilową na 27$ - tu nie trzeba było się co bać tylko łapać, jakaś taka pułapka na niedzwiedzia, niewiadomo skąd, i konsolidację przy 29$. Wygląda na to, że to był znowu moment do wejścia.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: sebo » 29 gru 2017, 12:19

RSX wypłacał dywidendę w tamtym tygodniu z tego co pamiętam. Dość mocno spadł. Nie sądzę by leciał w dół. Zresztą to mój jeden z ulubieńców.
REMX zobaczymy w 2018 jakie będzie zapotrzebowanie na surowce. Ja się nie napalam na samochody elektryczne dopóki nie wynajdą porządnych baterii a w 2018 jakoś tego nie widzę.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Metale strategiczne/ziem rzadkich (REMX)

Post autor: Greg » 29 gru 2017, 17:42

Nie ważne co Ty myślisz Sebo, liczy się to co myśli tłum :) Tylko potem musisz być tą 1s przed tłumem, żeby ustawiać się już w drugą stronę. :)

Jak dolar będzie leciał w dół to REMX poleci raczej na pewno w górę, ot choćby z tego powodu, że te surowce są w USD wyceniane.

ODPOWIEDZ