Micron Technology (MU)

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Micron Technology (MU)

Post autor: Tomek » 10 lip 2018, 11:26

Zerknijcie na taką firmę jak Micron Technology (MU). Jeden z największych producentów pamięci DRAM i NAND, używanych m.in. w komputerach, telefonach, dyskach SSD i w całej masie sprzętu elektronicznego.

Firma pnie się do góry od dwóch lat:
micron.png
Przychody rosną jak oszalałe:
MU_chart.png
Rewizje EPS-ów też cały czas są podnoszone:
Zrzut ekranu 2018-07-10 o 11.12.20.png
Spółka jest faworytem analityków ze średnią ceną docelową na najbliższych 12 miesięcy na poziomie 83$, a to oznacza 50% potencjału do wzrostu. Co ciekawe, nawet najbardziej pesymistyczna prognoza mówi o cenie 60$, co jest i tak poziomem wyższym niż obecny kurs:
Zrzut ekranu 2018-07-10 o 11.18.50.png
W pierwszym kwartale fundusze hedgingowe z Georgem Sorosem na czele skupowały te akcje dość łapczywie (a kurs obecnie wrócił do poziomu z Q1):
Zrzut ekranu 2018-07-10 o 11.19.59.png
No i warto zauważyć, że firma teraz jest absurdalnie tania. Foreward P/E wynosi obecnie... 4.4 przy średniej dla branży na poziomie 14.4, a wskaźnik P/S wynosi 2.2 przy średniej dla branży 3.6. Co prawda P/S jest powyżej pięcioletniej średniej dla samej spółki, ale ten wskaźnik po 2018 r. z automatu powinien spaść, bo prognoza przychodów na ten rok mówi o wzroście o 50% z 20 do 30 mld, podobnie jak zysków z 5 do 13 mld, co dodatkowo obniży wskaźnik P/E dwukrotnie, jeśli kurs do tego czasu nie wzrośnie:
Zrzut ekranu 2018-07-10 o 11.34.50.png
W dodatku firma praktycznie nie ma zadłużenia (current ratio wynosi ponad 2, czyli spółka ma dwa razy więcej bieżących aktywów niż zobowiązań). No i przez to, że jest blisko linii trendu, to można ustawić w miarę bliskiego stopa.

PS. O tym, że zapotrzebowanie na produkty Microna rośnie i będzie rosło, chyba nie trzeba nikogo przekonywać:
statistic_id513891_global-market-for-2d-and-3d-nand-flash-2015-2025.png
PS 2. Ryzykiem jest eskalacja wojny handlowej i wprowadzenie ewentualnych taryf przez Chiny na amerykańskich producentów pamięci. Micron generuje ponad 50% przychodów z Chin, więc dodatkowe cła byłyby dla niego potężnym ciosem. Wydaje mi się to jednak mało prawdopodobne, bo Chiny polegają na tych chipach bardzo mocno. Mogą sobie wprowadzać taryfy na amerykańską soję czy kukurydzę, bo takie towary zastąpią od razu dostawami z Malezji czy z Indonezji, ale zaawansowanych pamięci DRAM i NAND nie bardzo mają czym zastąpić, więc taryfy na te produkty byłyby strzałem w stopę.

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: Maro » 10 lip 2018, 11:49

pod wieloma względami perełka, mnie przed zainwestowaniem w nią powstrzymuje jedynie:
- bańka w USA
- CAPE 32,67
- wzrost kursu w 2 lata o ponad 400%

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: Tomek » 10 lip 2018, 11:54

Micron ma jedynie 13% sprzedaży z USA, a korelacja z indeksem S&P 500 wynosi tylko 49%, ale nikogo oczywiście na siłę nie namawiam :)
Zrzut ekranu 2018-07-10 o 11.52.34.png
A co do argumentu o tym, że w ciągu ostatnich dwóch lat kurs wzrósł o 400%, to zacytuję sam siebie z wczorajszego artykułu, który opublikowałem na blogu: "Do tej pory zadziwia mnie, jak wiele osób podejmuje decyzje bazując na tym, ile kosztują dane akcje (...)". Polecam punkt numer trzy: https://www.tradingforaliving.pl/zbyt-duzo-uwagi/ :)

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: Thorwald » 10 lip 2018, 12:32

MU to na pewno ciekawa propozycja.
Mnie trochę martwi masowa wyprzedaż od 12 miesięcy akcji przez "insiders". Nikt nie kupuje, a wszyscy sprzedają. W takiej sytuacji mam wrażenie, że oni coś wiedzą o czym ja nie wiem.

jumper
Posty: 57
Rejestracja: 24 maja 2018, 13:55

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: jumper » 10 lip 2018, 13:32

Jeżeli MU będzie płacił duże dywidendy to chętne kupię długoterminowo. Teraz to tylko można kupić krótkoterminowo i uciekać jak będzie jakiś zysk.
Natomiast aktualnie mamy MU po 54USD, przy jakiej cenie warto zamykać pozycje ?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: Tomek » 10 lip 2018, 14:02

Micron nigdy nie płacił i raczej nie planuje płacić dywidendy.

Te wyprzedaże przez insidersów rzeczywiście mogą być zastanawiające, ale rzuciła mi się w oczy regularność z jaką to robią. Dokładnie ci sami ludzie, dokładnie co miesiąc wyprzedają podobne pakiety, bez względu na to czy odbywa się to na górkach czy w dołkach. Wydaje mi się, że to jest po prostu jakiś zautomatyzowany program pozbywania się akcji pracowniczych, a nie paniczna ucieczka przed czymś złym. No ale diabli ich tam wiedzą.
Zrzut ekranu 2018-07-10 o 14.02.18.png

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: Plastic Tofu » 10 lip 2018, 15:07

Regularne wyprzedaże to efekt przepisów sec o "insider trading"
Rule 10b5-1 pozwala na przygotowanie planu i sprzedaż akcji przez oficerów firmy. Najczęściej sprzedaje się akcje w równych odstępach czasowych aby uniknąć posądzenia o insider trading, za co można wylądować w celi na 3-5 lat. Wiele tych sprzedaży to opcje czyli kompensacja za pracę, lub akcje otrzymane od firmy lub kupione aby pokazać jak jest się związanym z firmą itd. Stąd nie przywiązywałbym zbytniej wagi do tych wyprzedaży, chyba że są nagłe i nadspodziewanie duże.

tomasz_augustynowicz
Posty: 60
Rejestracja: 09 lip 2018, 12:36

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: tomasz_augustynowicz » 10 lip 2018, 15:59

spółka super i dała mi trochę grosza zarobić ale doszła do oporu i wygląda na dystrybucje - myślę że uda się ją kupić taniej na korekcie albo drożej jeżeli okaże się to re-dystrybucją ale bezpieczniej :)
Załączniki
mu.png

TMan
Posty: 52
Rejestracja: 18 lip 2017, 20:39

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: TMan » 10 lip 2018, 20:06

Też wątpię aby Chiny wprowadziły cła na produkty Microna, chociaż kiedyś próbowali go wykupić i zostało to zablokowane przez USA.
Zastanawia mnie natomiast na ile realne jest przejęcie przez Intela i co wtedy dzieje się z akcjami przejętej firmy? Nowy właściciel przejmuje zobowiązania?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: Tomek » 10 lip 2018, 20:10

Akcje przejmowanej spółki są wymieniane na akcje spółki przejmującej w jakimś tam stosunku uzgodnionym podczas połączenia spółek. W praktyce jak masz jedne i drugie akcje z podobną wyceną (około 55$ aktualnie), to było by tak, że z platformy zniknie Ci 100 akcji Microna i pojawi się w zamian 100 akcji Intela. No ale to raczej takie teoretyczne dywagacje z tym przejęciem :)

odrion
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:01

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: odrion » 10 lip 2018, 23:21

W przypadku MU, kluczowym produktem wydaje się nie DDR czy NAND, ale 3d xpoint.
Jeżeli ta technologia upowszechni się (a na to się zanosi), to MU jeszcze trochę na tym pociągnie :)

Starsze artykuły, ale skrótowo opisujące to nowe "cudo":
https://www.theverge.com/circuitbreaker ... sd-reviews
https://gadzetomania.pl/57721,3d-xpoint-szybka-pamiec

jumper
Posty: 57
Rejestracja: 24 maja 2018, 13:55

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: jumper » 11 lip 2018, 12:54

No ale 3D XPOINT jest zrobione we współpracy z INTC, który także jest zainteresowany zyskami.
Ponieważ nie jest to tania technologia to w pierwszej kolejności powinna pojawić się w serwerach (made by Intel).

jumper
Posty: 57
Rejestracja: 24 maja 2018, 13:55

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: jumper » 11 lip 2018, 14:08

Tak czy inaczej pomysł jest bardzo fajny i obiecujący, ale trzeba teraz poczekać na właściwy moment (<50 USD) żeby zająć długą pozycje - po co tracić 10% na wejściu ?

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: Greg » 14 lip 2018, 02:09

Dla mnie firma do odstrzału -50% ...

Jako, że semiconductors powinny przywodzić spadki w sprzedaży i pierwsze powinny w EPSach pokazywać spadki przy TECH bubble. MU do nich niewątpliwie należy. 10 lat bull marketu mamy za sobą i pierwsze oznaki spowolnienia. W/g mnie jeszcze z 1Q max zanim zaczną pokazywać coraz niższe EPSy. Ostatnie wyniki tajwańskiego Gigabyte'a pokazują spadki przychodów o -31%, więc zobaczymy czy MU to dotknie.

Nie ta faza cyklu do semiconductors ... Nie po 7 podwyżkach stóp i nie przy 10Y-2Y 25bps ... Come on ... Co Wy nie wiecie co to jest TECH bubble??????????????????????????

2001 do 2009 z 91$ do 3$ ... To jest TECH bubble... tak jak Nvidia i Intel ... Pytanie czy 2Q2018 dotknie już wyniki (jak tajwańskiego Gigabyte'a) czy może jeszcze się uda 1Q podciągnąć.

W 2001 więcej kosztowała niż teraz ...

Obrazek

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Micron Technology (MU)

Post autor: cannarek » 25 lip 2018, 20:22

Dodam swoje 3 grosze.
Wolumenowo marzec tego roku to bardzo wyraźny sygnał, że podaż weszła i to zdecydowanie silna. Taka siła ostatnio widziana w 2013 roku na tym instrumencie. Jak dla mnie spółka bardzo ciekawa do obserwacji pod kątem szorta. Szukanie kupowania to szaleństwo w tym momencie z perspektywy VSA :)

ODPOWIEDZ