Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Gramy na spadki. Przewartościowane, nadmuchane, przeeksponowane. Stawiamy na przebicie każdego balona.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: Rastignac » 09 sty 2019, 16:36

domi pisze:
08 sty 2019, 21:43
Wydawało mi się, że SH nie jest lewarowany
Dobrze Ci się wydawało. SH to odwrócony ETF, czyli można powiedzieć, że z "lewarem" -1. Te również zostały zablokowane.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: Plastic Tofu » 09 sty 2019, 23:16

Tomek pisze:
08 sty 2019, 21:41
Będzie go można sprzedać, ale już nie będzie można kupić nowych.

Moim zdaniem wszystkie te lewarowane ETF-y powinny być ustawowo zabronione, bo to jest zabójcza pułapka na osoby, które nie mają do końca pojęcia co robią.

Nawet pisałem o tym kiedyś na blogu: https://www.tradingforaliving.pl/etfy-c ... -dzwignia/

To ustawowe zabranianie powinno się odnosić tylko do tych instrumentów czy jeszcze innych, które przez światłych i wykształconych przedstawicieli narodu zostaną uznane za pułapkę na osoby, które nie mają do końca pojęcia co robią?
Opcje?
Swapy?
Forex?
Giełda jako całość?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: Tomek » 10 sty 2019, 07:15

Opcje, swapy, foreks i giełda mają jakiś cel istnienia i sens ekonomiczny. Opcje pozwalają hedgowac działalność biznesową czy inwestycyjna, czyli de facto zabezpieczać się przed stratami. Swapy maja na celu przenoszenie ryzyka z jednego podmiotu na drugi, a wiec działają w tym samym celu. Foreks stanowi miejsce wymiany walut po cenach rynkowych. Na gieldzie spotykają się firmy, które potrzebuja kapitału na rozwój, z inwestorami którzy ten kapitał mogą zapewnić.

A jaki cel spełniają lewarowane ETF-y?

Ich mechanizm jest z zalozenia skonstruowany tak, żeby najlepiej wychodził na tym ich emitent.

Jak zabronisz opcji, to przy każdym gwałtownym wzroście ropy naftowej upadną linie lotnicze. Jak zabronisz foreksa, to nie przyjedziesz do Polski na wakacje, bo gdzie kupisz złotówki? Natomiast po zniknięciu lewarowanych produktów strukturyzowanych nie będzie żadnego wpływu na gospodarkę, ponieważ one nie pełnią żadnej rzeczywistej funkcji.

Wróć pamięcią do początku 2018 roku i do tego, co w ciągu tygodnia zrobiły z pieniędzmi inwestorów potrójnie lewarowane odwrotne ETF-y na VIX. 97% straty w kilka dni? Straty, których 95% osob nawet nie rozumiało?

Uważam, ze wszystkie te lokaty strukturyzowane, lewarowane ETF-y, opcje binarne, CFD z dwustukrotną dźwignia itd., to jest zwykła hochsztaplerka, która powinna być zakazana tak samo, jak zakazane sa piramidy finansowe, sprzedaż broni czy produkcja heroiny, żeby ludzie sobie krzywdy nie zrobili.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: mlubinski » 10 sty 2019, 07:53

Bardzo rzeczowa odpowiedz Tomek, dziekuje i zgadzam sie rowniez z takim podejsciem :-)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: sebo » 10 sty 2019, 09:57

Sprzedaż broni nie jest zakazana.

Te inne jak najbardziej jestem, za ktoś musi nas próbować uchronić przed dziwnymi instrumentami, kwestia kto.
To jest jak z dopalaczami, co chwilę powstaje nowy skład i od nowa można handlować.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: Besso » 10 sty 2019, 14:31

Imo zakazywanie jest złe z definicji, a najważniejsze jest edukowanie. Tyle teoria, w praktyce niestety nie jest tak pięknie i niektóre rzeczy trzeba zakazywać. Często to kwestia wyboru po prostu mniejszego zła. No, ale w tym konkretnym przypadku mimo, że rozumiem argumentację, to mnie nie przekonuje i takich rzeczy bym nie zakazywał. To tylko lewar.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: Plastic Tofu » 10 sty 2019, 16:11

Dzięki za wytłumaczenie jak działają wymienione przeze mnie instrumenty, ale wrzuciłem je tu aby pokazać absurd Twojej wypowiedzi, gdyż gwarantuję ci że jest mnóstwo ludzi które zamknęłoby to siedlisko diabła, albo pozbyło się niektórych narzędzi finansowych, tak ładnie tłumaczonych przez ciebie. Istotą jest, że odpowiedź jest nie na temat, gdyż nie tłumaczy dlaczego lewarowane etf'y powinny być zlikwidowane prawnie a opcje nie. W obu przypadkach mozna zrobić sobie finansową krzywdę, ale nie jest argumentem to, że jeśli komuś to może przynieść straty to jego brak wiedzy ma oddziaływać na zakaz robienia takich transakcji pomiędzy mną a eminentem instrumentu. To jest sens pytania, bo inaczej cudza niewiedza będzie kierować naszym życiem. Pokazałeś tylko, że w jakiś arbitralny sposób podzieliłeś świat według dzisiejszego zasobu Twojej wiedzy i ten po prawo jest dobry a ten po lewo zły.

Celem lewarowanych ETF'ów jest spekulacja. Ta prowadzi do zwiększenia płynności na rynku gdyż spekulanci w oczekiwaniu na duże zyski, szczególnie agresywne instrumenty, pomagają rynkowi wrócić do euilibrium im bardziej on jest od niego odchylony.

Ich mechanizm jest z zalozenia skonstruowany tak, żeby najlepiej wychodził na tym ich emitent.
Do przeprowadzenia każdej transakcji potrzebne są 2 strony. Dla każdej z tych stron musi to być transakcja która z założenia uczyni każdą z tych stron bogatszą (poprawi ich sytuację, nie zawsze pieniądzesą najważniejsze może to być np bezpieczeństwo). Jeśli nie ma oczekiwanych zysków to po obu stronach to do transakcji nie dochodzi. Tak jest przy kupnie butów, marchewki, maszyn CNC, opcji, ale to jest fundament ekonomii, więc może te wyjaśnienie jest nie na miejscu.

Opcje zaczęto sprzedawać w 1973 roku linie lotnicze były wcześniej. Może wtedy opłacałoby się prowadząc linię lotniczą być właścicielem ogromnego zbiornika na paliwo, który służyłby temu samemu co opcje czyli wyrównywaniu cen ropy. Oczywiście, że cena biletu byłaby wyższa niż używając opcję, ale nie ma to znaczenia bo jest to stała część ceny biletu a i konkurencja musi używać podobnych rozwiązań.

Jak przyjadę do Polski na wakacje to zaproszę cię na piwo i wymienimy dolary na złotówki bo będą ci potrzebne jak będziesz jechał do NYC, a jak po tej wypowiedzi nie będziesz chciał spożywać ze mną lagera to pójdę pod Pewex.

Wróciłem pamięcią do 2018 i co z tego. Jedyne co przychodzi mi na myśł na sybko, to że nie szanujesz swojej pracy. Ile razy pisałeś jak ma być zbudowane portfolio, jak się zabezpieczać itp itd. Namawiałeś kogoś aby wpakować 100% swojej kasy plus 3 chwilówki w taki instrument? (To był komplement dla Tomka, a nie atak) Wobec tego jeśli ktoś spekulował niewielkim ułamkiem swojego kapitału to miał zyski przez długi okres i raz wpadkę. Zresztą sam mam parę groszy przeznaczoną na spekulację bo daje to adrenalinę i jestem gotów za to zapłacić. Natomiast jeśli ktoś wierzył że zostanie milionerem w 2 tygodnie... Weryfikacja.

Hohsztaplerka - opinia, piramidy finansowe - ZUS albo Social Security, broń? - W Arcadia MO jest stacja benzynowa gdzie oprócz wahy i gorzały jak głosi reklama jest na sprzedaż 1900 sztuk broni, co więcej sprzedają używane w tym kałachy i te stoją na środku na drewnianych stojakach jak w sklepie samoobsługowym. Heroinę - produkuje się w celach medycznych i podaje się przeciwbólowo, a dzieki nanny state i właśnie takiemu podejściu, że ktoś wie lepiej i żeby nie zrobić sobie krzywdy niedouczona większość demokratycznie odbierze następne źródła zysku i radości z życia.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: mlubinski » 13 sty 2019, 13:46

Plastic Tofu, odnośnie tego stwierdzenia:

Celem lewarowanych ETF'ów jest spekulacja. Ta prowadzi do zwiększenia płynności na rynku gdyż spekulanci w oczekiwaniu na duże zyski, szczególnie agresywne instrumenty, pomagają rynkowi wrócić do euilibrium im bardziej on jest od niego odchylony.

to znaczy, że gdyby takowych instrumentów w ogóle nie było, to spekulanci by nie inwestowali na giełdzie w "regularne akcje" ? zaparkowaliby nagle kasiorkę w obligacjach? jakoś tego nie widzę :-)

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: Plastic Tofu » 13 sty 2019, 15:02

Sensem moich wypowiedzi bylo znalezienie gdzie kończy się odpowiedzialność personalna, a gdzie powinno wkraczać państwo, stąd wymieniłem kilka instrumentów, które wielu ludzi nie rozumie i podążając za logiką też mośna zabronić. Tomek uznał że są niepotrzebne stąd moje wytłumaczenie.
Nie wiem jaki jest cel w rozważaniach jak utrudnić ludziom życie, bo ktoś gdzieś tam czegoś nie rozumie?
Z drugiej strony jak się przyglądam tym opiniom to te ograniczenia w handlu które wprowadza UE mają sens. Cel: chronić głupków ponad wszystko.

Nawet bondy korporacyjne mogą być niebezpieczne, jeśli wpadną w niepowołane ręce:
Ciekawe tylko jakie mundury będzie nosić korporacyjno bondziarska policja?

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: mlubinski » 14 sty 2019, 08:07

Plastic Tofu,
Spoko, dla mnie ten temat jest neutralny bo sam nie uzywam tego typu instrumentow i gila mnie, ze ktostam wyzerowal sobie konto. Daleki tez jestem od popierania ingerencji rzadow w tego typu schematy, ale niewiele w sumie mozemy zrobic. Rzadzacy beda podejmowali tego typu defyzje (mifid itp) bez naszego pozwolenia takze trzeba sie z tym pogodzic :-)

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: Thorwald » 14 sty 2019, 09:29

Nie dopuszczacie, że Vangard nieoficjalnie wie coś na temat tych instrumentów czego wy nie wiecie ? Coś dotyczącego ich aktywów, zarządzania pozycją itp co powoduje, że wycena jest nieprawidłowa lub ryzyko większe niż szacowane przez większość uczestników rynku ?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Vangard blokuje handel: SDS TQQQ SQQQ SH

Post autor: Tomek » 14 sty 2019, 13:04

Oni blokują te instrumenty pewnie ze względów PR, żeby ich klienci nie tracili po 90% inwestycji w ciągu tygodnia, zwłaszcza że wszyscy spodziewają się nadejścia czasów dużej zmienności na rynkach.

ODPOWIEDZ