Ryzyka handlu na opcjach

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: Tomek » 05 sie 2020, 09:52

Apeks pisze:
04 sie 2020, 21:05
Jak rozumiem jest inny mechanizm niż automatyczne wykonanie call po kursie zamknięcia i sprzedanie akcji po kursie otwarcia i odpowiednio przy put, sprzedanie akcji po kursie zamknięcia i odkupienie ich po kursie otwarcia?
Przede wszystkim broker nie pozwoli na automatyczne wykonanie takiej opcji, jeśli nie będziesz miał na koncie dostatecznie wysokich środków pozwalających na zakup danych akcji. W praktyce na kilka godzin przed wygaśnięciem opcji broker robi symulację i sprawdza czy (uwzględniając margin) masz środki i poduszkę bezpieczeństwa na przeprowadzenie zakupu akcji. Jeśli brokerowi z symulacji wyjdzie, że potencjalne wykonanie opcji za kilka godzin poskutkuje tym, że miałbyś na koncie deficyt przekraczający dostępne środki+margin, to broker na to nie pozwoli i zrobi jedną z trzech rzeczy:

1) Jeśli limit mocno przekracza Twoje środki, to broker sprzeda Twój kontrakt opcyjny przed jego wygaśnięciem, aby w ogóle nie dopuścić do jego wykonania
2) Jeśli limit przekracza Twoje środki tylko nieznacznie, to broker wykona Twój kontrakt po cenie strike i od razu sprzeda Twoje akcje poza rynkiem publicznym w after-hours/in-house, w efekcie czego na koncie zaksięgowaną zastaniesz tylko różnicę gotówkową
3) Jeśli nie ma obrotu w AH albo nie uda się sprzedać opcji, a Ty nie masz pieniędzy, żeby ją wykonać, to broker dopuści do jej wygaśnięcia bez wykonywania prawa z tej opcji (tzw. lapse option)

Tutaj można poczytać więcej o tym: https://ibkr.info/article/1767

A tutaj skrót: "IB reserves the right to prohibit the exercise of stock options and/or close short options if the effect of the exercise/assignment would be to place the account in margin deficit."

Apeks
Stały bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 04 lip 2020, 13:09

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: Apeks » 05 sie 2020, 11:42

Wielkie dzięki Tomek za wyjaśnienie. Teraz sprawa jasna i jedno z domniemanych ryzyk, jakie mogło pojawić się w innym wątku zostało jednoznacznie wykluczone.

A tak na marginesie sobie myślę, że raz na jakiś dłuższy czas można by nawet sobie taką głęboko OTM opcję call czy put kupić, zamiast totolotka, bo przecież nasz Smith, gdyby przerobił ww. kurs o opcjach, a na rynku wystąpiły ww. ruchy, mógłby przytulić, jeśli dobrze liczę, nawet 600.000$ i to w jeden tydzień, zamykając pozycję jak tylko opcje poszybowały 100 razy w górę przy ruchu 20% akcji? Z tego co słyszałem to w lipcu setki Robinhoodów obłowiło kupując tanie OTM call Tesli przed tym jak jej akcje skoczyły w jeden tydzień ponad 30%.

jeszcze raz dziękuję za merytoryczną pomoc i mam nadzieję że uda się tu przeanalizować jeszcze inne przypadki nietypowych, a prawdziwych ryzyk, nawet jeśli by się takimi tylko wydawały jak ww.

Apeks
Stały bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 04 lip 2020, 13:09

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: Apeks » 31 sie 2020, 20:09

w ub. piątek na pół godziny przed zamknięciem rynku i wygaśnięciem opcji, zostało złożone zlecenie bull put spread z górną odnogą 14xTSLA Aug 28'20 2195 PUT @ 4,12
2020-08-28, 15:35:37
zlecenie typu Market
transakcje na paper trading

wystawienie 10 z 14 opcji zrealizowano w trakcie sesji, natomiast pozostałe 4 zostały sprzedane dopiero 20 minut po zamknięciu rynku, po cenie 0,04$ czyli ponad 10x niżej niż cena 10, naliczono prowizję 0,18$ (czyli śladową) ale nie cena jest problemem skoro order był "market", tylko czas realizacji. Rozumiem, że te wygaszone opcje wraz z zamknięciem rynku kasowego, de facto nie są wygaszane, bo mogą "ożyć" ze zleceń przenoszonych na sesję AH. I tu pojawia się wątpliwość, bo skoro opcje ożyły na AH, to może występować ryzyko ich wykonania, gdyby cena akcji na AH poszła w niekorzystnym kierunku?
Na marginesie: w niedzielę, Ibot na TWS zaraportował sporą stratę na ww transakcji, tak jakby rynek rzeczywiście poszedł na sesji AH przeciwko strategii i opcje wystawione zostały wykonane, a następnie sprzedane po parametrach dolnej odnogi spreada (zamiast spodziewanego profitu na podstawie zamknięcia rynku kasowego, gdzie cena nie osiągnęła strike górnego puta).
Tak raportował Ibot, mimo, że w raportach konta nie było żadnego potwierdzenia rzekomej straty.
Załączniki
Screen Shot 2020-08-30 at 17.30.14 - Kopia.png

winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 19 lut 2020, 22:14

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: winnie-the-pooh » 13 wrz 2020, 22:42

Wykonanie opcji po zamknięciu rynku z powodu wejścia opcji ITM na rynku 'After Hours' ?
https://youtu.be/rtVFj9nRRDo "Lost $30,000 on a $1-Wide Credit Spread (Options Traders MUST Watch This)"
Chodzi akurat o Teslę w piątek przed długim weekendem w USA, ale patrząc na komentarze to nie był jednostkowy przypadek.
Co się tu stało ?
Jakim sposobem został użyty kurs spoza rynku (after hours, to chyba już nie 'parkiet', tylko systemy domów brokerskich) ?
(aż się wczytuję w dokument z CBOE i bazę wiedzy ibkr)

winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 19 lut 2020, 22:14

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: winnie-the-pooh » 13 wrz 2020, 23:46

i jeden z komentarzy:
Venetian2 pisze:This problem is well known among experienced options traders but you never see it discussed in public on YouTube or anywhere else for that matter. Kudos to Projectoption for making the subject of this video. The basic problem is that while stocks trade after the retail markets close, options don't. So your options do not expire at 4:00PM Eastern Time (day of expiration), but you cannot trade them after 4:00. If the aftermarket changes the status of your options, there is not much you can do about it to avoid a loss. Normally, when it happens, it is a sustainable loss and that is how most of us come to understand this issue. However, in a worst case scenario, as in the occurrence described in this video, the result can be catastrophic. The CBOE could fix this if they wanted to, but they don't want to. It is not the retail traders making money from this, so it will never end.

I jeszcze jeden ciekawy
Aroon B pisze:You never mentioned which garbage brokerage firm this person was using (mój dopisek - tutaj trader używal Robinhooda). I use TD Ameritrade and this happened to me twice. You are missing important points in your video. Let me put this straight for you and others:
1. Please mention which is the garbage brokerage firm this person was using. (chodziło o Robinhooda).
2. I don't know if you are aware that there is Bid, Ask, and Marked to Market price. 99.99999% people only know about Bid and Ask prices at closing. You are talking about this, and you are comparing about AH stock price. The Marked to Market price is the final price determined by the Market Makers. This is the final closing price for that day, NOT what price you see at time of closing.
3. So, if price of stock dropped below his short put leg, and the Market to Market price was higher you will be assigned for short leg.
4. Now here is the kicker, and the 100% blame goes to the traders. They are "penny wise and pound foolish". They pick cheap garbage brokerage firms that saves them 5 cents here or there.
5. In my case, I had 20 contracts of BA short leg assigned on Friday night that I saw only on Saturday morning. I called TD Ameritrade, and they told me that their risk management team assigned the long leg to other party too. They also told me that the Mark to Market price was in my favor and I ended up making +$850. Beware: I was lucky in this case. This is not always the case!! The Marked to Market price may go against you and you will end up losing $$. This has nothing to do with Bid/ Ask price or Price at closing....wow!!

Apeks
Stały bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 04 lip 2020, 13:09

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: Apeks » 14 wrz 2020, 10:43

a więc to co podał mi BOT w komunikacje (screen z mojego wcześniejszego wpisu) że poniosłem poważną stratę ponad 60k$, jednak mogło być prawdą.... Pozostaje pytanie, w jaki sposób w statemencie konta, strata ta została pominięta (zamiast straty jest zysk, o czym pisałem wyżej!) i czy podobnie wyglądałoby saldo tego konta, gdybym działał na rachunku real?!

Dziękuję Ci winnie-the-pooh, żeś znalazł taką perełkę, masz u nie duże piwko!!! A gość z YT udzielił lekcji "legal cheat" na opcjach, wycenianej przez rynek na "∞" za którą sam zapłacił zaledwie 30k$... i weź tu nie miej youtube ;-)

Mam jeszcze kilka innych casów związanych z poważnym ryzykiem handlu na opcjach (których "w książkach" może nie być), choćby case dotyczący rynku pre-market i handlu opcjami na nim (to co tam się już kilkakrotnie zadziało budzi moje - najdelikatniej nazywając -największe zaskoczenie, jak ww case na rynku AH). Jeśli to kiedyś, kogoś by zainteresowało opiszę.

winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 19 lut 2020, 22:14

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: winnie-the-pooh » 14 wrz 2020, 22:11

Mnie to bardziej wygląda na błąd brokera raportującego 'exercise' i niewychwycenie go przez procesy OCC.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: Tomek » 15 wrz 2020, 08:10

Moim zdaniem to po prostu niezrozumienie mechanizmu działania giełdy i ustalania tzw. closing price, które nie zawsze oznacza last price, czyli ostatnia cenę, po której została zawarta transakcja danego dnia. After-hours nie ma tu jednak nic do rzeczy wbrew temu, co piszą w tych komentarzach.

Chodzi o to, że widoczne dla nas last price tuż po zamknięciu publicznego handlu może pochodzić z tej giełdy, do której mamy wykupione notowania albo w ogóle wyświetlane może być ostatnie NBBO (więcej tutaj: https://www.tradingforaliving.pl/encyklopedia/nbbo/).

Sęk w tym, że giełd jest przecież kilkanaście i na innym parkiecie niż "nasz", kurs mógł zamknąć się jeszcze wyżej niż "u nas". Niektórym brokerom czy portalom internetowym zajmuje czasem kilkanaście sekund lub kilka minut, żeby ściągnąć i skompilować te dane (one przechodzą wcześniej przez clearing house). Dlatego już po zakończeniu otwartego handlu, oficjalna cena zamknięcia tego dnia może się jeszcze zmienić. To jest tajemnica poliszynela, że aby poznać ten finalny i pewny closing price, to trzeba poczekać tak do dziesięciu minut po zamknięciu.

Pomijam już to, że absolutnie nie powinno się zostawiać do wygaśnięcia opcji, które są w okolicach ATM, bo wtedy powstaje gigantyczne tzw. gamma risk, którego efektem jest to, o czym tam piszą. Opcje będące blisko ATM można zostawić tylko wtedy, jeśli faktycznie nie mamy nic przeciwko ich ewentualnemu wykonaniu.

winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 19 lut 2020, 22:14

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: winnie-the-pooh » 15 wrz 2020, 15:30

I to ma sens. Szczególnie, że chodziło o Teslę, a jej kurs jest dość "ruchliwy".

Apeks
Stały bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 04 lip 2020, 13:09

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: Apeks » 18 wrz 2020, 13:23

Zainspirowany ciekawym wpisem Tomka na temat zoom economy, chciałbym zapytać, jak wygląda ryzyko handlu na opcjach w przypadku bankructwa spółki np. zastosowaliśmy strategię married put, mamy więc akcje oraz zabezpieczający je przed spadkiem long put i nagle spółka ogłasza upadłość i jej kurs z 60€ spada do 1€. Czy nasza strategia nadal pozostaje skuteczna i możemy wykonać puta tj. sprzedać nasze akcje po 60€ o ile taki był strike?

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: mlubinski » 18 wrz 2020, 13:32

Apeks pisze:
18 wrz 2020, 13:23
Zainspirowany ciekawym wpisem Tomka na temat zoom economy, chciałbym zapytać, jak wygląda ryzyko handlu na opcjach w przypadku bankructwa spółki np. zastosowaliśmy strategię married put, mamy więc akcje oraz zabezpieczający je przed spadkiem long put i nagle spółka ogłasza upadłość i jej kurs z 60€ spada do 1€. Czy nasza strategia nadal pozostaje skuteczna i możemy wykonać puta tj. sprzedać nasze akcje po 60€ o ile taki był strike?

tak dokładnie, możesz sprzedać za 60 nawet jeśli kurs jest po 0.01. nie wiem co jeśli "przegapisz" moment zdjęcia firmy z giełdy w trakcie ważności opcji, ale przypuszczam, że cię to generalnie "gila" i kasę odzyskasz, bo to wystawca opcji będzie musiał odkupić te akcje.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ryzyka handlu na opcjach

Post autor: Tomek » 18 wrz 2020, 14:11

Tak, tu jest 100% bezpieczeństwa nawet przy bankructwie i zdjęciu akcji z giełdy, bo w rzeczywistości technicznie drugą stroną transakcji nie jest inny inwestor, tylko clearing house, który jako pośrednik bierze na siebie realizację prawa z takiej opcji i potem dochodzi swoich ewentualnych roszczeń od wystawcy opcji.

Odkąd działają clearing house'y, czyli jakoś od 1920 roku, jeszcze nigdy żaden nie zbankrutował i nie zdarzyło się, żeby ktokolwiek nie "dostał" swojego prawa z opcji.

ODPOWIEDZ