(Margin pod korek) PUT SELL

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

(Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: Krystian1987 »

Witam serdecznie co byście poradzili najlepiej zrobić w takiej sytuacji - akcje przed ogłoszeniem wyników 640 USD -> wystawiacie (Margin pod korek) SELL PUT-a na 580 USD, po ogłoszeniu wyników bardzo dobrych , lecz prognozy przyszłych przychodów w dół i akcje magicznie prawie 8 % w dół w dzień po ogłoszeniu wyników, (Margin pod korek) SELL PUT bliski realizacji - niestety - do tego duże ryzyko ,że akcje będą dalej spadać , opcja wygasa za 2 dni - jak wyjść z minimalną stratą lub najkorzystniej w takiej sytuacji Waszym zdaniem/doświadczonych handlarzy opcjami? Poza odkupieniem/CLOSE opcji PUT czy są bardziej sensowne rozwiązania? Jeśli chcemy uchronić się przed stratą, margin Callem, jak najmądrzej postąpić w takiej sytuacji? Pozdrawiam serdecznie
kuba
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: kuba »

Ja bym zrobił jedną z tych rzeczy, w tej kolejności:
1) zamknął ze stratą, zrobił sobie przerwę od opcji i przeanalizował swoją strategie
2) długo, długo nic
99) próbował zrollowac do strangle, ew. straddle
100) dopłacił do rachunku
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: Tomek »

Jak chodzi tylko o przeczekanie na odbicie, to ja bym rolował takie PUT-y w czasie, np., na kolejny miesiąc, a jeśli margin trzeszczy, to poniżej dokupiłbym inne PUT-y za niższą cenę, żeby ograniczyć wymogi margina. W ten sposób pozycja będzie zhedgowana, więc broker zmniejszy wymogi margina.

Zakładam, że chodzi o Adobe, więc kurs powinien odbić, bo to były dobre wyniki, niezłe prognozy, zarząd był mega optymistyczny, więc tam jakiejś katastrofy trudno się spodziewać. Dzisiaj kurs jest na 584$, więc mówimy o PUT-ach w okolicach ATM, także rolowanie w czasie powinno przynieść konkretne kredyty, co znacznie obniża break-even-point.

Tylko ja bym się z takim rolowaniem wstrzymał do ostatniej chwili, bo póki co opcja jest out-of-the-money, czyli statystyka działa, bo kurs ciągle znajduje się w granicy dwa sigma od pierwotnego poziomu, a zatem jest spora szansa, że opcja wygaśnie bezwartościowa.

A kiedy już będzie po wszystkim, zrobiłbym dokładnie to, co polecił Kuba, czyli zapewnił sobie dłuższą przerwę od opcji, wyjechał na jakiś weekend bez komputera i przeanalizował swoją strategię, bo coś tu ewidentnie poszło nie tak w kwestii zarządzania ryzykiem, skoro jedna pozycja będąca jeszcze w granicy dwóch odchyleń standardowych potrafiła sprawić, że margin masz wykorzystany pod korek...

EDIT:
Jako ciekawostkę dodam tylko, że np. wydarzenia z takiego Black Monday miały magnitudę 27 sigma(!), więc skoro coś będącego w granicach dwa sigma potrafi niemal rozwalić Ci portfel, to prędzej czy później wyzerujesz sobie rachunek.
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: rebahas »

Tomek pisze: 15 gru 2023, 09:05 EDIT:
Jako ciekawostkę dodam tylko, że np. wydarzenia z takiego Black Monday miały magnitudę 27 sigma(!), więc skoro coś będącego w granicach dwa sigma potrafi niemal rozwalić Ci portfel, to prędzej czy później wyzerujesz sobie rachunek.
Chyba należałoby tu dodać, że ze wskazaniem na prędzej ;)
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: Krystian1987 »

PUT-a udało się odkupić ze stratą 70$ która została odrobiona w ten sam dzień ,ale nauczka na przyszłość żeby zdecydowanie być bardziej ostrożnym. Mam jeszcze 2 pytania do Was jeśli można:
Czy takiego PUT-a kupiec który go ode mnie kupił mógłby zrealizować w godzinach zamknięcia giełdy jeśli przekroczyłby poziom wykonania? Czy by musiał czekać do poniedziałku aż się sam wykona automatycznie? Bo niby wygaśnięcie opcji jest piątek ,ale w rzeczywistości transakcja jest zrealizowana w poniedziałek.
Czy jeśli miałem wystawionego Covered CALL-a (SELL CALL) i przekroczył poziom wykonania to czy mogę go ręcznie wykonać ,aby trafił do sprzedawcy, aby móc wystawić SELL PUT-a czy muszę czekać do poniedziałku na automatyczne wykonanie lub ręczne przez kupca tego mojego Covered Call-a? Pozdrawiam
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: Krystian1987 »

podpinam 3 pytanie:
Jaki podatek się płaci do skarbówki w Polsce od tego co zarobiliśmy na amerykańskich opcjach będąc rezydentem Polski - 19%? broker IB
oraz czy zakup PUT-ów, CALL-i w rozliczeniu księgowym to koszt lub strata uzyskania przychodu? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: Tomek »

1) Teoretycznie tak, ale w praktyce to byłoby z jego punktu widzenia bez sensu, jeśli PUT miałby w sobie jeszcze wartość czasu i nie osiągnął parytetu, bo bardziej opłacałoby mu się tego PUT-a odsprzedać na rynku. Niemniej, takie wykonania przed czasem się zdarzają

2) Nie, tylko posiadacz (a nie wystawca) opcji ma prawo do jej wykonania przed czasem

3) Tak, podatek w Polsce do zapłacenia to 19%. Zakup opcji to koszt, a sprzedaż jest przychodem
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: Krystian1987 »

Dzięki serdecznie za doedukowanie , a mam jeszcze pytanie - jeśli wystawię opcje PUT SELL na zakup akcji po dzisiejszej cenie ale na termin np 3 miesiące to czy jeśli w tym samym dniu w którym wystawię tą opcje PUT SELL akcja osiągnie poziom wykonania mojej opcji - to nie będę musiał czekać aż 3 miesiące ,aby otrzymać zakupione opcje tylko będę mógł zrobić Exercise/Wykonanie w tym samym momencie w którym akcje osiągną poziom wykonania?
kuba
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: kuba »

Tomek odpowiedział na to pytanie dosłownie jeden post wyżej....
Tomek pisze: 15 gru 2023, 15:32 2) Nie, tylko posiadacz (a nie wystawca) opcji ma prawo do jej wykonania przed czasem
Nie chcę być niemiły, ale jeśli w kółko będziesz pytał o to samo, zwłaszcza o podstawy podstaw to w końcu ludzie się zniechęca i przestaną odpowiadać.
Polecam zapoznać się z materiałami dostępnymi na blogu, ew. na YouTube. Jeśli Ty nie poświęcisz czasu na naukę to czemu ktoś miałby poświęcać swój czas i odpowiadać na Twoje pytania?
Opcje to chyba najbardziej skomplikowany instrument dostepny dla inwestorów indywidualnych, żeby je zrozumieć i poczuć potrzeba IMHO setek godzin.
Otwórz sobie rachunek demo, poeksperymentuj, zobacz co się dzieje jak się wydarzy X albo Y i dopiero potem ryzykuj prawdziwe pieniądze.
I tyle ode mnie w tym temacie.
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: Krystian1987 »

Tylko że w tym punkcie 2 pytałem o coś zupełnie innego, jest takie mądre powiedzenie "nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi", ale jeżeli w tej sytuacji jest dokładnie tak samo ,że jak wystawiamy na trzy miesiące to też ten co kupi opcję decyduje ,że dopiero po trzech miesiącach może ją wykonać to warto wiedzieć dlatego warto dopytać. Jak coś wiem i ktoś mnie pyta o to to nie jest dla mnie problemem i nie uraża mojej dumy udzielenie odpowiedzi wręcz daje radość i satysfakcję, że mogłem pomóc, Miłego dnia 👍
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: Krystian1987 »

Jeśli można to mam jeszcze pytanie o tego SELL PUT-a: SELL PUT wystawiony na 580 na 2 dni , cena akcji w momencie wystawienia 640 USD, na następny dzień (1 dzień przed wygaśnięciem opcji cena spada PONIŻEJ 580 USD ale na 2 h i potem wzrasta do 590, kolejny dzień cena 590 usd i piątek 22 - czy w tej sytuacji wystawiona przeze mnie Opcja SELL PUT by została wykonana przez kupca/brokera - jeśli tylko na 2h przekroczyła poziom wykonania czy nie bo sesja zakończyła się powyżej 580 USD? Pozdrawiam serdecznie
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: (Margin pod korek) PUT SELL

Post autor: Hubert »

ODPOWIEDZ