Zoom

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
Awatar użytkownika
Dżin
Posty: 22
Rejestracja: 01 lis 2020, 08:40

Zoom

Post autor: Dżin » 07 lis 2020, 21:32

Panie Tomaszu, Drodzy Forumowicze

mocno się zastanawiam czemu Pan nie ma Zoom'a w portfelu :)
EPS Estimated w górę
Prognozy wszystkie do 2024 w górę
Na chwilę obecną upsite max 20%
Spółka dziś jest droga, natomiast uważam, że jest świetna.

Spółka Covidowa, oczywiście ma mocną konkurencję. Ciekawy jestem Waszego zdania.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Zoom

Post autor: Tomek » 08 lis 2020, 08:31

Jakbym się miał do czegos przyczepić, to Zoom posiada niezbyt przełomowy produkt, w związku z czym występuje tu niska bariera wejścia dla innych graczy, bo to nie jest jakieś rocket science. W dodatku firma nie sprzedaje niczego innego niż soft do rozmowy i udostępniania ekranu, wiec mamy tu totalny brak dywersyfikacji produktowej. Upside wynosi obecnie -8%, a nie +20%, no ale on od dawna jest akurat ujemny. Dynamika wzrostu przychodów w kolejnych latach na pewno nie będzie już taka spektakularna, jak w tym. Każdy, kto pracuje online, już to robi i już płaci abonament. Kogo jeszcze można zwerbować?

Ja przegapiłem tę firmę w początkowych fazach wzrostu, chociaż Zooma używam od paru lat, a potem to już wyceny wydały mi się absurdalne, nawet jak na spółkę typu growth, zwłaszcza jeśli porównać ją do innych covidowych graczy:

ZM_ROKU_SHOP_ZS_ZG_DOCU_U_chart 2.png

Awatar użytkownika
Dżin
Posty: 22
Rejestracja: 01 lis 2020, 08:40

Re: Zoom

Post autor: Dżin » 08 lis 2020, 08:45

Tomek pisze:
08 lis 2020, 08:31

Ja przegapiłem tę firmę w początkowych fazach wzrostu, chociaż Zooma używam od paru lat, a potem to już wyceny wydały mi się absurdalne, nawet jak na spółkę typu growth, zwłaszcza jeśli porównać ją do innych covidowych graczy:


dziękuję za wyjaśnienie, wszystko jasne.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Zoom

Post autor: glina » 08 lis 2020, 15:17

Spodziewalem sie dokladnie takiej odpowiedzi :-).

Czytalem kiedys o technologii ktora idzie za sukcesem Zoom, ktora umozliwia transmisje synchroniczna, optymalna jednoczesnie dla laczy odbiorcow i nadawcow (ktorzy moga byc na desktopach, tabletach lub telefonach) przy uzyciu wielu codecow rownoczesnie, zachowujac przy tym minimalne latency. Zdecydowanie nietrywialne. Spedzilem juz ponad godzine probujac odnalezc te analize bo byla niezwykle interesujaca od strony technicznej. W kazdym razie, nie sa to rzeczy, ktore latwo zreplikowac. Ba, nawet Microsoft z cala swoja potega i infrastruktura Azure Cloud nie ma w Teams rozwiazan ktore rownaja do Zoom.

Jesli patrzec na Zoom jako apke do telekonferencji, to faktycznie ciezko dojsc do wniasku, ze sa w stanie dogonic swoje wyceny. Jesli jednak uwzglednimy plany ekspansji, to TAM jest o wiele wiekszy.
https://www.globenewswire.com/news-rele ... -2020.html

Do Zoom jestem nastawiony neutralnie i nie mam pozycji poza ETF na szeroki sektor cloud (WCLD), ale mysle ze jest jeszcze spory upside.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Zoom

Post autor: rebahas » 08 lis 2020, 18:02

glina pisze:
08 lis 2020, 15:17
Ba, nawet Microsoft z cala swoja potega i infrastruktura Azure Cloud nie ma w Teams rozwiazan ktore rownaja do Zoom.

A daj pan spokój z takim przykładami ;) jak świat, światem wiadomo że MS nie potrafi robić komunikatorów i to jest fakt i to się według mnie nie zmieni nigdy. Mam w pracy to MS Teams i szczególnie teraz muszę korzystać. Mamy XXI w. a w MS Teams nie ma opcji 'replay' takiej prostej jak w każdym innym komunikatorze jak Telegram, Jabber, Whatsup albo Skype (ten który kupili i zepsuli). Nie ma też opcji 'forward' czyli mam zdjęcie i chcę przesłać dalej? nie da się! trzeba pobrać i dodać do nowej wiadomości jeszcze raz. Nawet nie będę pisał co się działo jak kupili Skype i było: Skype, Skype for Business tylko że ten był on premise i cloud - to były dwa różne komunikatory kompletnie niekompatybilne ze sobą o takiej samej nazwie :) A potem był do tego jeszcze MS Teams. Amatorski cyrk na kółkach.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Zoom

Post autor: glina » 08 lis 2020, 19:56

Ale to znaczy tylko tyle, ze nie ma konkurencji dla Zoom :-), bo systemy konferencyjne od Cisco to jeszcze wiekszy dramat.

Awatar użytkownika
Dżin
Posty: 22
Rejestracja: 01 lis 2020, 08:40

Re: Zoom

Post autor: Dżin » 08 lis 2020, 20:33

Zobaczcie sobie prognozy analityków (EPS, revenue) na 2024 rok....

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Zoom

Post autor: glina » 08 lis 2020, 22:54

Moim zupelnie nieskromnym zdaniem, sam pomysl prognozwania EPS dla spolki typu Zoom na rok 2024 jest absurdalny. Nikt, ale to absolutnie nikt nie jest w stanie stworzyc modelu ktory uwzgledni:

1. Wplyw konkurencji, tej obecnej ale takze tej przyszlej ktora dopiero moze sie pojawic. W koncu to rynek Software, rozwija sie blyskawicznie.
2. Trajektorie wydarzen covid/post-covid.
3. Sukcesu lub porazek dodatkowych produktow, nowatorskich rozwiazan, ktorych nie da sie ich wymodelowac na bazie analogii. Prawidzi nowatorzy tworza rynki, ktore wczesniej nawet nie istnialy. Zoom ma ambicje zostac globalna platforma komunikacyjna. Co jesli za pare lat bedziemy juz tylko zoomowac, tak jak teraz googlujemy?

Jak mi ktos pokaze prognoze z 2016r mowiaca, ze zoom bedzie wart dzis $142B to stawiam koniak.

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 224
Rejestracja: 23 mar 2020, 15:20

Re: Zoom

Post autor: CoinsMakingCoins » 09 lis 2020, 00:13

glina pisze:
08 lis 2020, 22:54
Jak mi ktos pokaze prognoze z 2016r mowiaca, ze zoom bedzie wart dzis $142B to stawiam koniak.

W 2016 Zoom nie był jeszcze publiczny :).

Awatar użytkownika
Dżin
Posty: 22
Rejestracja: 01 lis 2020, 08:40

Re: Zoom

Post autor: Dżin » 09 lis 2020, 06:40

glina pisze:
08 lis 2020, 22:54
Moim zupelnie nieskromnym zdaniem, sam pomysl prognozwania EPS dla spolki typu Zoom na rok 2024 jest absurdalny.


Głównie chodzi o trend, a ten jest pozytywny.
Niemniej, próbuję sobie na kartce wypisać dlaczego mam zainwestować w tą spółkę i nie jestem przekonany.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Zoom

Post autor: Tomek » 09 lis 2020, 07:47

glina pisze:
08 lis 2020, 22:54
(...) Zoom ma ambicje zostac globalna platforma komunikacyjna. Co jesli za pare lat bedziemy juz tylko zoomowac, tak jak teraz googlujemy?
To w sumie daje do myślenia, bo jeśli faktycznie Zoom wchłonąłby cały rynek tak, jak kiedyś Google, to rzeczywiście dzisiejsze wyceny z perspektywy czasu mogą okazać się akceptowalne. Tylko do tego naprawdę trzeba by mieć podejście inwestycyjne z wieloletnim horyzontem, żeby się o tym przekonać, no i żyłkę hazardzisty, bo jeśli się nie uda, to Zoom pozostanie tylko tym czym jest, czyli aplikacją do rozmowy taką samą, jak Skype czy FaceTime. No a wtedy te kuriozalne wyceny nie są uzasadnione.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Zoom

Post autor: glina » 09 lis 2020, 08:03

Zgadzam sie. Jak dla mnie Risk/Reward jest tu zbyt wysoki, ale co do spolki pozostaje neutralny. Jesli kolejne fazy rozwoju sie zmaterializuja, to zawsze bedzie jeszcze czas dolaczyc, nawet jesli przy wyzszej cenie.

Vhaeraun
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2019, 13:04

Re: Zoom

Post autor: Vhaeraun » 09 lis 2020, 10:14

Moje 2 grosze z perspektywy użytkownika - pracowałem ostatnio dla dużej korporacja i podobnie jak rebahas musiałem używać MS Teams. Wszyscy strasznie na niego narzekali, bo rzeczywiście komunikator jest beznadziejny (tą opcję "reply" można dokupić jako płatny plugin) ale jest w pakiecie różnych innych narzędzi od Microsoftu. Więc obstawiam że największe firmy i tak będą korzystać z MS Teams albo Google Meet, bo mają to w pakiecie. Z zoom'a widzę że dużo moich znajomych korzysta prywatnie, ale w pracy już niekoniecznie. Dodatkowo problemy z bezpieczeństwem które wyszły przy kwietniowym lockdownie też pozostawią niesmak.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Zoom

Post autor: rebahas » 09 lis 2020, 12:05

glina pisze:
08 lis 2020, 19:56
Ale to znaczy tylko tyle, ze nie ma konkurencji dla Zoom :-), bo systemy konferencyjne od Cisco to jeszcze wiekszy dramat.

Tak tylko, że duże molochy mają już użytkowników i całe tak zwane "ekosystemy". Jak dla mnie to MS Teams nie jest do końca konkurencja dla Zoom, bo to trochę różne tematy, jak teraz tak myślę. MS Teams to taki konkurent Slack czyli komunikator dla firm zintegrowany z pocztą, kalendarzami itd. itp. no i ma dodatkowo video&voice z cały dobrodziejstwem. Zoom to natomiast stricte komunikator video&voice, który na pierwszym kowidjuszu po prostu wypłynął na szerokie wody. Do tego miał też spore problemy z security i prywatnością połączeń także są to rzeczy, które warto brać pod uwagę tym bardziej, że to jest tak zwany "chiński program" i przy kolejnej wymianie ciosów i blokad, może się okazać, że Zoom jest tak samo pasee jak Huawei.

Baldwin
Posty: 66
Rejestracja: 03 lut 2019, 22:09

Re: Zoom

Post autor: Baldwin » 09 lis 2020, 16:49

Heh, a miałem właśnie się Was zapytać, czy sprzedawać przy obecnym spadku i cenie 420$...
Jestem 50% na plus, ale byłem i coś ponad 80%...
Teraz myślę, że będzie dominować pytanie inwestorów, jak to się trzyma prawdziwych danych - czytaj weryfikacja.
Poza tym inne akcje są śmiesznie tanie w porównaniu do obiecanej szczepionki.

Czy będziemy zoomować? Nie wiem, może.
Na początku roku byłem bardzo zdziwiony tym, że nie używamy np. skype'a i skąd się wzięła moda na Zooma. Podejrzewam więc, że to kwestia ceny...
U mnie jedziemy na zoomie od zawsze i plusem na pewno jest intuicyjny interfejs, pisaliście tutaj o tych ms teamsach etc., no właśnie pytanie czy ktoś w tych molochach jest w stanie wypluć prosty, nieskomplikowany produkt...
Z myślenia życzeniowego najbardziej bym chciał wykupienie Zooma np. przez Microsoft.
Z drugiej strony jakimś cudem takie firmy jak Salesforce, Verint skutecznie sprzedają swoje produkty innym korporacjom, pomimo tego, że umówmy się - dostarczają produktu, którym nie jest żaden rocket science. Ba! Verint ma większość produktów (wciąż!) pisana na Internet Explorera (dobrze, teraz Edge), a spójrzcie na ich przychody...
Z kolei przybierając formę adwokata diabła jest to oczywiste, że Zoom jest modą, zwłaszcza w porównaniu do DocuSign, Slacka i innych sexy apek niezbędnych w zdalnej pracy, które aż tak nie wzrosły (choć powinny iść z Zoomem łeb w łeb).

ODPOWIEDZ