Palantir Technologies Inc

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Palantir Technologies Inc

Post autor: Plastic Tofu » 13 sie 2019, 20:52

Mam możliwość kupić akcje Palantir Technologies Inc pre IPO po 6.50$.
Pytanie jest b proste: Czy uważacie to za dobry zakup?
Miałem napisać co o tym sądzę, ale nie chcę wpływać na niczyje opinie więc będę wdzięczny za każdą ocenę.

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 614
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Palantir Technologies Inc

Post autor: Hubert » 13 sie 2019, 22:07

Nie wypowiadam się bo nie mam zdania i nie znam spółki ale zasada jaka panuje na Wall Street IPO = Its probebly overpriced :)Ale w wolnej chwili poczytam i przedstawię swoje zdanię:)

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Palantir Technologies Inc

Post autor: Thorwald » 14 sie 2019, 09:47

In January 2015, the company was valued at $15 billion after an undisclosed round of funding with $50 million in November 2014. This valuation rose to $20 billion in late 2015 as the company closed an $880 million round of funding. Palantir has never reported a profit, and in 2018 Morgan Stanley valued the company at $6 billion.

Jak rozumiem firma nigdy nie wygenerowała zysku. Teraz pozyskuje finansowanie (pre-IPO) i dopiero w 2020 będzie IPO.
Nie wiem czy 2020 to będzie najlepszy okres dla IPO.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Palantir Technologies Inc

Post autor: Rastignac » 14 sie 2019, 12:07

Thorwald pisze:
14 sie 2019, 09:47
Jak rozumiem firma nigdy nie wygenerowała zysku.
Firmy technologiczne w fazie wzrostu najczęściej nie generują żadnego zysku i nie powinno się ich wyceniać w ten sposób ani robić im z tego powodu zarzutu. TEAM, który jeszcze trzymałem w zeszłym roku też nie miał żadnego zysku, a dał mi nieźle zarobić. Dalej "nie zarabia", a jest 50% wyżej od momentu, w którym sprzedałem akcje...
Nie jestem specem od IPO, ale kilka spółek technologicznych na które patrzyłem zwykle traciło 50% w max kilka miesięcy po IPO, a potem kierunek w górę.
Niestety, nie interesowałem się Palantirem.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Palantir Technologies Inc

Post autor: Thorwald » 14 sie 2019, 15:45

Problemem nie jest sam zysk. Teraz to nie jest IPO. Teraz to jest zbieranie finansowania przez prywatną spółkę. Spółka zakłada, że IPO w 2020r. Problem jaki widzę to to, że jak jest bum to nie ma problemy z bardzo wysokimi wycenami pod IPO spółek które nie przynosiły zysku (Uber, Tesla itp). Ale jak będzie spowolnienia gospodarcze w 2020 to takie IPO mogą po prostu zostać odwołane, bo wycena nie dochodowych spółek może bardzo spać. I można zostać z zainwestowaną kwotą jak "Himilsbach z angielskim". To znaczy nie będziesz się mógł wycofać z inwestycji do czasu jak spółka uzna, że jest właściwy popyt np. w 2023. Oczywiście może być tak, że w 2023 da na IPO zarobić 300% i czekanie się opłaci. Ponadto Uber i Tesla jest cool, a firma która szpieguje obywateli dla rządu federalnego czy dla policji stanowych to nie wiem czy jest cool. Nie jestem millenialsem. Ciekawe jak Palantir to robi, że dostarczając unikalną usługę dla rządu federalnego i policji stanowych, nie ponosząc nakładów na produkcję, mają straty ?

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Palantir Technologies Inc

Post autor: Plastic Tofu » 15 sie 2019, 14:53

Dodam kolejną informację. W załączniku kolejne rundy finansowania, wartość firmy w/g tej wyceny i liczba akcji w obrocie oraz cena akcji w danej rundzie. Może to będzie pomocne w firmowaniu opinii. Dzięki za pomoc.
Załączniki
Palantir technologies.png

ODPOWIEDZ