Cloud Computing

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Cloud Computing

Post autor: Besso » 10 mar 2019, 19:10

Na wstępie zaznaczam, że jestem laikiem w temacie i dopiero zaczynam reasearch.

Termin ten siedzi w moim kajecie od dobrych kilku miesięcy i w końcu postanowiłem ruszyć temat. Jestem dość popularnego zdania, że Cloud Computing to przyszłość. Trend daje jupiterami po gałach na każdym kroku: Spotify, Netflix, Dropboxy. Widzę go nawet w swojej obecnej firmie - jeśli ktoś chce wymienić komputer, nie ma już możliwości otrzymania innego niż tzw. VDI’ki.
Inwestycja w SKYY odpada, bo etf ten jest zbyt skolerowany z SPY (0,85)

Wyhaczyłem takie typy:
ADBE
VEEV
NOW
CRM

Są też oczywiście największe kobyły: GOOG, AMZN, MSFT

Wszystkie ze świetnymi perspektywami, tylko ta obecna wycena – jest bardzo drogo. Pytanie, czy moment wejścia został już dawno przegapiony.

Gdy zdecyduję się wejść w którąś z tych spółek, powrócę z uzasadnienim. Temat otwarty, zapraszam do dyskusji.

syntax
Posty: 13
Rejestracja: 04 sty 2018, 16:46

Re: Cloud Computing

Post autor: syntax » 10 mar 2019, 21:40

Wprawdzie nie zgłębiałem tematu pod kątem inwestycyjnym, ale napiszę jak to wygląda od strony osoby, która ma do czynienia z chmurą w codziennej pracy. Może ktoś wyciągnie z tego kilka przydatnych informacji.

Po pierwsze, dla dużych firm liczą się tylko trzej dostawcy: Amazon, Microsoft i Google, a to właśnie duże firmy – patrząc po obserwacji rynku oraz własnych doświadczeniach – mają póki co najmniejszą przyswajalność chmury, więc jest tu spory kawałek tortu, o który można zawalczyć. Stan ten nie powinien dziwić. Dużo łatwiej projektuje się aplikacje typu cloud-native, które od razu wdrażane są w chmurze, niż przenosi do niej wieloletnie, duże produkty. Łatwiej wypchnąć do chmury startup wart kilkaset tysięcy, niż całą infrastrukturę firmy o kapitalizacji liczonej w miliardach. Z drugiej strony trend w największych firmach również jest jednoznaczny i wszyscy migrują do chmury, dlatego że pod wieloma względami jest to po prostu lepsze i tańsze rozwiązanie. Żadna firma o miliardowej kapitalizacji nie zarykuje jednak wdrożenia do firmy mniejszej lub porównywalnej kapitałowo, dlatego uważam, że największy strumień pieniędzy wciąż będzie płynął do aktualnych liderów branży.

Po drugie, jeśli chodzi o szerokość oferowanych usług, jakość, wsparcie techniczne i cały szereg innych czynników branych pod uwagę przy wyborze dostawcy, tu najczęściej wybór sprowadza się do AWS (Amazon) lub Azure (Microsoft). Jest tam po prostu najwięcej serwisów, z których jak z klocków można budować zaawansowane architektury i aplikacje. Warto też pamiętać, że udział Amazona w rynku jest większy niż 4 kolejnych dostawców razem wziętych, więc lider tak naprawdę jest tutaj jeden i szczerze mówiąc, jest to lider zasłużony. Pod względem dostarczanych usług, żadna inna firma nie jest w stanie na obecną chwilę im dorównać, raczej jest to pogoń za rozwiązaniami, których Amazon był pionierem. U mnie w firmie, pomimo tego że cały stack technologiczny budowany jest w oparciu o produkty Microsoftu, jako chmurę wybrano AWS, bo po prostu jako jedyny spełniał wszystkie założone wymagania. W wielu firmach, zwłaszcza tych największych, zapadają podobne decyzje.

Po trzecie, warto pamiętać, że migracja do chmury jest procesem długotrwałym. W mojej firmie w tej chwili w chmurze funkcjonuje około 15% wszystkich produktów, w ciągu 3 lat chcemy dojść do 50%. W wielu firmach jest podobnie, a warto pamiętać, że decydując się na konkretnego dostawcę, najczęściej zostajemy z nim na zawsze. Podejście lift-and-shift, czyli bezpośrednie przeniesienie maszyn z własnego data center do chmury, jest najczęściej złym i kosztownym rozwiązaniem, dlatego całą infrastrukturę buduje się w chmurze na nowo z wykorzystaniem dedykowanych do tego serwisów dostawcy. Przejście z jednej chmury do drugiej wymaga najczęściej zbudowania takiej infrastruktury na nowo, więc nie jest wcale tak proste jak mogłoby się wydawać. Mogą istnieć oczywiście rozwiązania hybrydowe, gdzie część produktów funkcjonuje u jednego dostawcy, a cześć u innego, ale najczęściej jest to mało wydajne. Dlatego wiążąc się z jednym dostawcą, najczęściej zostajemy z nim na długo.

Chcę przez to wszystko powiedzieć, że pomimo wysokiej wyceny Amazonu i niesamowitego wzrostu w ciągu ostatnich lat, nie zdziwi mnie, jeśli taki wzrost utrzyma się w kolejnych latach. Firmy, które już weszły do AWSa będą tam rok w rok pakowały coraz więcej pieniędzy. Ci, którzy dopiero się wdrażają, prawdopodobnie wybiorą również Amazon, bo jest to po prostu najlepsza oferta na rynku. W wielu przypadkach również najtańsza, bo tu efekt skali robi swoje i AWS w zasadzie co roku jest w stanie obniżać ceny swoich usług.

Nie chcę oczywiście przez to powiedzieć, że wszystkie mniejsze firmy są skazane na porażkę. Osobiście starałbym się wyszukiwać takie, które budują sobie nisze, np. oferują tylko jeden produkt, a nie tysiąc serwisów, ale jest to za to produkt na tyle dopracowany, że bije jakościowo te dostępne u konkurentów. Jako konkurencja dla platform Amazonu czy Microsoftu będzie raczej ciężko się wybić.

Jeśli ktoś miałby jakieś pytania techniczne, to piszcie śmiało. Akurat to jest temat, o którym wiem trochę więcej niż o inwestowaniu, więc chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Cloud Computing

Post autor: Besso » 10 mar 2019, 23:49

Whoa, bardzo cenny post, dziękuję. Szczególnie fragment o barierach wyjścia w przypadku chęci zmiany dostawcy rozwiązania.
Szkoda, że najwięksi nie są stricte "cloudy", a jedynie to jedna ze składowych ich całego biznesu. W każdym razie widać dużą dynamikę wzrostu Azure.

Microsoft goni:
Załączniki
Zrzut ekranu 2019-03-09 o 17.10.51.png
Zrzut ekranu 2019-03-09 o 17.10.34.png

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Cloud Computing

Post autor: Tomek » 11 mar 2019, 15:27

Bardzo fajny pomysł Besso, świetny post Syntax! Ja też jestem dużym fanem (w sensie inwestycyjnym i użytkowym) rozwiązań w chmurze. Od strony biznesowej to Microsoft i Amazon planują w ciągu kilku następnych paru lat podwoić przychody z usług w chmurze. No ale nawet teraz nie jest tak źle, bo Microsoft generuje już 30% przychodów z tego segmentu, a Amazon 11%. U MSFT oznacza to jakieś 32 mld przychodu po 2018 r. z chmury, a u Amazona 25 mld. Także jeśli to faktycznie ma się podwoić, to jest tu naprawdę jeszcze spory potencjał.

Też obstawiam dominację dużych graczy, bo koszty zmiany dostawcy to jedno, ale taki MSFT ma fajnie zintegrowaną chmurę z innymi swoimi usługami czy produktami, dzięki czemu może oferować rabaty, pakiety etc. No i obie firmy mają już gigantyczną bazę klientów lub potencjalnych klientów, a co za tym idzie o wiele łatwiej będzie im prowadzić sprzedaż, niż innym maluszkom.

Problemem tylko faktycznie są te piekielnie wysokie wyceny akcji. Mimo tego na firmowych rachunkach po raz pierwszy wrzuciliśmy w lutym trochę akcji Amazona do portfela i wystawiliśmy sporo opcji na MSFT, ale stety albo niestety kurs ucieka, więc opcje wygasną i raczej nie uda się kupić akcji.

Salesforce.com to też jest genialna firma, ale to raczej producent softu niż chmury, więc moim zdaniem nie jest to bezpośrednia konkurencja MSFT czy AMZN. Jakbym miał stawiać na jednego dostawcę usług w Chmurze, to wybrałbym Microsoft, bo:

a) aż 30% przychodów jest generowanych z tej działki, a u Amazona tylko 11%. Google niestety nie ujawnia, ile zarabia na chmurze
b) MSFT operuje na wysokiej marży (32% vs. 5% Amazon), więc jest tu więcej miejsca na rabaty/cięcia kosztów/promocje etc.

syntax
Posty: 13
Rejestracja: 04 sty 2018, 16:46

Re: Cloud Computing

Post autor: syntax » 11 mar 2019, 17:56

W sumie swój post pisałem z punktu widzenia inżyniera oprogramowania, od strony budowania i dostarczania produktów dla innych w chmurze, gdzie Amazon dominuje. Tomek trafnie zauważył, że Microsoft ma całą masę rozwiązań typu SaaS (Software as a Service), czyli Office 365 i inne produkty, które pewnie raportują jako chmurę i z których marża jest na pewno wyższa niż z serwisów przeznaczonych typowo do celów tworzenia infrastruktury i własnego oprogramowania w chmurze. Amazon takich produktów nie ma, bo sam stanowi platformę, na której inni dostawcy, jak np. Netflix czy iRobot, budują swój software. Biorąc pod uwagę, że większość korporacji działa na Windowsach/Officach, to prędzej czy później zmigrują się do niej, więc ten udział wciąż będzie rósł.

Inną rzeczą jest fakt, że Microsoft ze względu na tak duży udział systemów operacyjnych i pakietów oprogramowania w korporacjach, bije na głowę Amazon pod względem supportu w poszczególnych krajach. W mojej firmie wystarczyło tylko napomknąć, że zastanawiamy się nad wdrożeniem do ich chmury, a już byli gotowi wysłać kilku ludzi, którzy pomogą w zaprojektowaniu całej infrastruktury i wejściu do Azura. A jak pisałem wcześniej, po takim wejściu trudno się już wychodzi :) Amazon ma zdecydowanie mniej ludzi, których mógłby delegować do takich wdrożeń i marketingu, przynajmniej w Polsce i innych krajach EM, a dla wielu ludzi już korzystających z produktów Microsoftu Azure będzie naturalnym wyborem.

Szukając ewentualnych nisz, zwróciłbym pewnie też uwagę na dwa inne gorące tematy w branży IT, czyli sztuczną inteligencję i blokchain. Wszyscy giganci chmurowi mocno już w te dziedziny zainwestowali, ale zwłaszcza w przypadku tej pierwszej dużo zależy od skuteczności algorytmów. Jeśli któryś z mniejszych graczy dostarczyłby efektywniejsze rozwiązania, skupiając się wyłącznie na tej jednej dziedzinie, to mógłby na tym polu sporo zyskać. Choć ciężko mi powiedzieć, jak miałaby wyglądać selekcja odpowiednich firm do swojego portfolio, bo dopóki nikt nie ogłosi jakiegoś przełomu, to można jedynie strzelać i liczyć na to, że akurat tej czy innej konkretnej firmie uda się stworzyć coś pionierskiego.

Warto też być świadomym, że poza typowo technicznymi zaletami, firmy przenoszą się do chmury, bo jest to po prostu tańsze niż utrzymywanie własnych serwerów. Zwłaszcza zapoczątkowana parę lat temu przez Amazona technologia serverless pozwala w wybranych przypadkach zmniejszyć koszt utrzymywania oprogramowania o ok. 70-80%. Piszę to, aby osoby przewidujące kryzys w najbliższym czasie, miały świadomość, że firmy tym chętniej będą migrowały wtedy do chmury, bo pozwala to mocno ciąć koszta.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Cloud Computing

Post autor: mlubinski » 11 mar 2019, 21:42

ciekawy wątek i bardzo mi bliski z powodu powiązania częściowo z moją pracą w IT (od strony infrastruktury). Ciężko tu jednoznacznie odpowiedzieć jaka będzie przyszłość, ale zacznę od odpowiedzi autorowi tego posta, że sam temat hostowania serwerów wirtualnych (czy nawet fizycznych) to jest tylko promil usług w chmurze i to raczej na usługach powiązanych (szczególnie mocno zintegrowanych jak Office 365, Cisco Webex itp) będzie się robić największą kasę. także nie ograniczałbym się do firm, które hostują same serwery wirtualne, a raczej na dostawcach rozwiązań kompleksowych (typu Azure, AWS, Google Cloud Platform, Alibaba Cloud, Oracle Cloud) - bo do tych graczy (również poprzez pośrednie powiązania z firmami typu IBM, Atos, Capgemini, itp) będą migrowały wielkie firmy.
Dodatkowo na pewno będzie diametralnie rosło znaczenie firm obrabiających dane (big data), bo teraz danych jest w pip i ciut ciut, zatem kawałek tortu jest znaczny :)
Wszelkie usługi typu korelacja zdarzeń działające w oparciu o wspomnianą sztuczną inteligencję będą rosnąć jak grzyby po deszczu. Ostatnio kumpel mi mówił, że np Microsoft z racji skali klientów oferuje (nie dopytywałem o cenę :-) ) usługi korelacji wydarzeń w skali całego świata odnośnie systemów operacyjnych, to znaczy podpinasz i dajesz swoje dane z systemów do chmury, Microsoft mieli w tle wszystkie dostępne (w marcu 2019 zaraportowali że jest w totalu ok 800mln windowsów na świecie :-)) dane online, wszelkie incydenty, zdarzenia, informacje o wirusach itp itd, skoreluje to ze sobą i klient będzie wiedział, kiedy jakiś syf który rozpocznie swoją wojaż gdzieś na świecie będzie zagrażał jego środowisku. Także na pewno jest ciekawie :-)

na pewno zyskiwać będą wszelacy (duzi) gracze w dziedzinie datacenter (bo przecież gdzieś te dane trzeba hostować), gracze odnośnie dysków (więcej danych, szybciej dostępne), przecież teraz wszystko gada online prawie, zaraz lodówki będą miały funkcjonalność skanowania zawartości, żeby dokupić brakujące przedmioty na Amazonie czy gdzie tam indziej :D

również w dziedzinie samych serwerów zmienia się i to dużo na korzyść zintegrowanych systemów, typu hyper-converged, czyli takie modularne serwery, które się łatwo skalują, prosto się nimi zarządza poprzez web i nie wymagają nie wiadomo jakich umiejętności technicznych (w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań, gdzie musisz mieć gości od serwerów, macierzy dyskowych, sieci, itp itd) - tutaj farmę setek takich urządzeń może spokojnie ogarniać jedna/dwie osoby (ogarnięte), zatem tu też można czegoś szukać. Sami obecnie będziemy szli w kierunku właśnie takiej technologii, jak i większość dużych graczy albo poszła (albo idą, albo pójdą) :-)

Dwie pozycje warte rozważenia na naszym rodzimym rynku:
DataWalk - potencjał na wystrzał :) - https://datawalk.com/
Brand24 (coraz więcej osób/firm będzie chciało/potrzebowało wiedzieć co o nich ktoś nadaje w internecie) - https://brand24.com/
Ailleron - skupiaja się głównie na fintech, ale jest potencjał na szerszy rynek - https://ailleron.com/pl/

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Cloud Computing

Post autor: mlubinski » 12 mar 2019, 15:01

jeszcze dwie firmy ciekawe z punktu widzenia security, a to też według mnie będzie gorący temat na nadchodzące dekady :)

Cyberark (CYBR) oraz FireEye (FEYE)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Cloud Computing

Post autor: Rastignac » 11 kwie 2019, 17:41

Tak mi się rzuciło w oczy:
Microsoft, Amazon named Pentagon cloud finalists
After hinting yesterday, the Department of Defense confirms that Microsoft (MSFT) and Amazon (AMZN -0.1%) are the remaining competitors for the $10B winner-takes-all JEDI cloud contract.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Cloud Computing

Post autor: mlubinski » 11 kwie 2019, 20:34

No tak, bo z duzych graczy w zakresie public cloud to tylko amzn i msft istnieja (moze jeszcze googl) a poza tym to alibaba, ale z tego co widze wewnatrz banku to na chinczykow sie krzywo patrzy, mimo iz technologie maja super (nie wezmiemy ich, bo z chin...)

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Cloud Computing

Post autor: Besso » 02 maja 2019, 10:53

Na razie porzuciłem temat ze względu na zbyt wysokie wyceny. Wrócę do niego.

///

W Polsce z chmury korzysta tylko 11 proc. firm, a wydatki na ten cel rosną

Dywidendowy
Posty: 77
Rejestracja: 08 kwie 2019, 11:16

Re: Cloud Computing

Post autor: Dywidendowy » 02 maja 2019, 14:14

Może warto patrzeć na IBM? Zakup RedHat nie był przypadkiem.

Idealnie byłoby trafić w to kto wygra kontrakt dla wojska. I tu rodzi się problem. W USA lubią zaskoczyć (in +) i dywersyfikować więc Amazon wcale może nie być pewniakiem.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Cloud Computing

Post autor: Besso » 14 maja 2019, 13:57

Masters Of Cloud, Part 1: The Players
Masters Of Cloud, Part 2: The Evolving Landscape

+ bardzo ciekawy komentarz:
Whiterabbit66
Comments1233 | + Follow
I am in IT strategy as my profession. Two points I will add:

Virtually every enterprise will use more than one cloud provider. Most I work with are already using three, it makes no sense for example to migrate your on prem Oracle infrastructure anywhere else but Oracle. Likewise 0365 into Azure.

That being said "multi tenant" cloud and hybrid cloud will be the norm going forward. Very few enterprises will be able to remove all on-prem systems.

With the above I think the biggest winners will be companies that can enable enterprises to manage all of the above via one centralized portal.

Right now I am investing in some of the smaller players who are enabling cloud access and migration. Also worth mentioning that believe it or not AT&T are getting very strong in Edge computing for business.

ODPOWIEDZ