Carvana

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Carvana

Post autor: Plastic Tofu » 19 cze 2018, 21:28

Carvana CVNA
Market Capitalization, $K 6,040,553
Shares Outstanding, K 139,860
Annual Sales, $ 858,870 K
Annual Income, $ -18,310 K
36-Month Beta N/A
Price/Sales 6.97
Price/Cash Flow N/A
Price/Book 44.29
Price/Earnings ttm 0.00
Earnings Per Share ttm -1.33
Most Recent Earnings -0.40 on 05/09/18

Firma sprzedaje samochody bez dealerów, a teraz otworzyła salon w Orlando gdzie po zamowieniu samochodu online mozna go odebrac jak z vending machine. Akcje skoczyły do góry ostatnio.
Pytanie czy jeszcze warto w to wchodzić? Czy jest to tylko zabawka, czy nowy trend?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Carvana

Post autor: Tomek » 20 cze 2018, 07:05

Ja bym się bal teraz dotykać całej branży automotive w USA ze względu na spadająca sprzedaż. Coraz wyższe stopy oznaczają coraz droższa kredyty, a coraz wyższe ceny aluminium oznaczają coraz wyższe ceny aut czy koszty ich produkcji. W dodatku jak Trump wprowadzi taryfy na auta spoza U.S., to ceny wielu samchodow dodatkowo skoczą, co tez negatywnie wpłynie na popyt.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Carvana

Post autor: Plastic Tofu » 20 cze 2018, 14:30

Ale to są używane samochody. To nie sądzisz, że łatwiej dostosować się do rynku, gdyż można oferować rożny mix samochodów zależnie od sytuacji na rynku.

W skrócie cały proces to:
Carvana-Screenshot (1).png
Wybierasz samochód na stronie, lub na telefonie. Np ten Cadillac (the only way to travel) jest z 2012 roku. Na ogół na stronie są samochody 2-4 letnie z niedużym przebiegiem w średnim wyposażeniu.

...i samochód przyjeżdża na lawecie (ukradli patent polakom)
hauler-cropped.jpg
a jeśli mieszkasz w Orlando, Austin czy innych 9 miastach możesz również pójść do automatu i odebrać swój samochód.
Art11-620x264.jpg
"The Phoenix-based company launched several years ago as an online ordering and delivery service, boasting that cutting out the middlemen meant its vehicles were about $1,500 cheaper on average than those at traditional dealerships. Vehicles come with a 100-day warranty and a one-week money-back guarantee."

Samochody są wiec tańsze i kupujesz bez strachu bo możesz do tygodnia oddać, to nie jest nowość bo carmax pozwala oddac do chyba 3 dni, ale jest to wygodne jak kupujesz samochód przez internet.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Carvana

Post autor: Tomek » 20 cze 2018, 14:54

Ah, OK, to nie doczytałem, że chodzi o samochody używane. Nie wiem, ja tam kiedyś zamówiłem w ciemno Maserati i wpłaciłem zaliczkę nawet nie jeżdżąc nim wcześniej. No ale to auto było nowe, więc ryzyko zerowe, a tutaj mówimy jednak o używanym sprzęcie. W takim wypadku przydałoby się wcześniej na własne oczy obejrzeć, posłuchać czy nic nie stuka, sprawdzić wrażenia z jazdy etc. W dodatku zwrot pewnie jest trochę skomplikowany. Co np. jeśli po odbiorze okaże się, że coś z autem jest nie tak, klient chce oddać, bo wadliwe, a dealer mówi, że jak sprzedawał to było OK i teraz zażąda zwrotu kosztów naprawy? Jakoś do mnie ta idea nie przemawia. Zwłaszcza, że auto kupujesz raz na parę lat, więc można się już przejechać do tego salonu czy komisu osobiście.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Carvana

Post autor: Plastic Tofu » 20 cze 2018, 15:39

Tomek pisze:Ah, OK, to nie doczytałem, że chodzi o samochody używane. Nie wiem, ja tam kiedyś zamówiłem w ciemno Maserati i wpłaciłem zaliczkę nawet nie jeżdżąc nim wcześniej. No ale to auto było nowe, więc ryzyko zerowe, a tutaj mówimy jednak o używanym sprzęcie. W takim wypadku przydałoby się wcześniej na własne oczy obejrzeć, posłuchać czy nic nie stuka, sprawdzić wrażenia z jazdy etc. W dodatku zwrot pewnie jest trochę skomplikowany. Co np. jeśli po odbiorze okaże się, że coś z autem jest nie tak, klient chce oddać, bo wadliwe, a dealer mówi, że jak sprzedawał to było OK i teraz zażąda zwrotu kosztów naprawy? Jakoś do mnie ta idea nie przemawia. Zwłaszcza, że auto kupujesz raz na parę lat, więc można się już przejechać do tego salonu czy komisu osobiście.
Wrażenia z jazdy, wygoda, widoczność, personalne odczucia - tu zgoda. Może oni trochę żyją jak sklepy internetowe, że klient idzie do dealera, pojeździ, poczuje, posprawdza, a potem na internet i kupuje taniej.
Natomiast te stukanie pukanie i problemy z wymianą to chyba tylko duchy czasów minionych. Masz 7 dni na zwrot (no questions ask) coraz wiecej dealerów daje 3 dni na rozmyślenie się. Większość samochodów jest jeszcze na gwarancji fabrycznej, a te które nie, masz 100 dni bumper to bumper.

Na razie leci w dół zobaczymy co dalej.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Carvana

Post autor: Plastic Tofu » 06 lip 2018, 15:57

Od ostatniego wpisu na tym forum 20% do góry.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Carvana

Post autor: Plastic Tofu » 09 sie 2018, 03:46

cvna.png
potencjał jest jeszcze do wykorzystania

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Carvana

Post autor: Plastic Tofu » 21 sie 2018, 13:32

cvna 821.png
Moze tym razem znajda sie chetni.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Carvana

Post autor: Ryszard Wielkouch » 21 sie 2018, 15:05

Nieźle, szkoda że nie zauważyłem szybciej ;) Tylko teraz to przydałaby się korekta RSI = 76. Za każdym razem z tego poziomu była korekta.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Carvana

Post autor: Plastic Tofu » 21 sie 2018, 18:28

Ryszard Wielkouch pisze:Nieźle, szkoda że nie zauważyłem szybciej ;) Tylko teraz to przydałaby się korekta RSI = 76. Za każdym razem z tego poziomu była korekta.
Miejmy nadzieję, gdyż mam trochę niepracujących dolarów na Robinhood. Leniwy dolar to najgorsza ze wszystkich walut, powinien iść na wojnę i przyprowadzić jeńców :)
W/g mnie firma ma potencjał, gdyż wpisuje się niejako w nową ekonomię, jest elastyczna oraz dużo łatwiej skalowalna niż dealer starego typu. Niższe koszta, szczególnie w dużych miastach, gdzie koszta leasu loty są ogromne i co gorsza stałe niezależnie czy biznes szaleje, czy nikt z kulawą nogą nie zagląda.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Carvana

Post autor: Rastignac » 07 gru 2018, 13:30

Tofu, śledzisz dalej tę spółkę? Przez ostatnie 4 miesiące wycena spadła o 50%, więc rzuciłem okiem. Trzeba przyznać, że wzrost sprzedaży mają konkretny.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Carvana

Post autor: Plastic Tofu » 07 gru 2018, 18:39

Rastignac pisze:Tofu, śledzisz dalej tę spółkę? Przez ostatnie 4 miesiące wycena spadła o 50%, więc rzuciłem okiem. Trzeba przyznać, że wzrost sprzedaży mają konkretny.
Tak, ale ostatnią transakcję jaką przeprowadziłem:
09/19/2018 12:14:45 Sold 350 CVNA @ 59.59
Od tego czasu dalej jestem zdania, że jest to dobra spółka, a sprzedaż samochodów używanych w internecie (mam na myśli bez oglądania, za to z gwarancją zwrotu w ciągu 7 dni) przejdzie tą samą drogę co sprzedaż ciuchów, a szczególnie szybko w USA gdzie najwazniejszym kryterium kupna jest kolor. Stawia więc to tę spółkę w uprzywilejowanej pozycji lidera na rynku, albo inaczej przypomina mi Carmax (KMX) tylko bez drogich nieruchomości.
Tyle narracji.
AF - troche trudno bo jeszcze nie ma zysków ale balance sheet i revenue WOW!
AT - przykładam w tym przypadku niewielką wagę, ale tylko ona mnie trzyma, gdyż nie widzę jeszcze punktu wejścia, a poza tym trzęsie tym ostro w tej ostatniej zawierusze od początku pażdziernika gdyż obrywa to jako spółka technologiczna.
Myslę, że jak rynek sie troszke uspokoi to znowu w nią wejdę.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Carvana

Post autor: Rastignac » 07 gru 2018, 19:01

To gratulacje za zgarnięcie zysku. Porównywałem właśnie dzisiaj przychody CVNA z KMX, który też zaczyna oferować podobne usługi i podobno jest to jedna z przyczyn zjazdu na cenie akcji Carvany. Chciałbym przed zajęciem pozycji przynajmniej wiedzieć, że mają jakąś przewagę konkurencyjną nad CarMax.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Carvana

Post autor: Tomek » 07 gru 2018, 20:07

Fundamentalnie to KMX bije CVNA w niemal każdej kategorii. Tutaj dwa raporty do porównania:

CVNA: https://www.dropbox.com/s/tawrq15ng3xk9 ... t.pdf?dl=0
KMX: https://www.dropbox.com/s/lm3om162yhv6r ... t.pdf?dl=0

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Carvana

Post autor: Rastignac » 07 gru 2018, 20:23

Dzięki za te raporty. Daruję sobie w takim razie dalszy research.

ODPOWIEDZ