CAPE

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

CAPE

Post autor: Rastignac » 02 cze 2019, 13:35

Przyznam się, że o CAPE słyszałem już dawno temu, ale bardziej zacząłem się nim bezwiednie posługiwać, kiedy zacząłem czytać Tradera21. Po jakimś czasie przestałem używać tego wskaźnika, bo doszedłem do wniosku, że jest bez sensu. Ostatnio znalazłem artykuł mojego ulubionego Chucka Carnevala na ten temat:
https://www.fastgraphs.com/prof-schille ... tly-cheap/
Ciągle nie przestaje mnie zadziwiać jak ten facet jest w stanie trafnie określić obecną sytuację na rynkach, kiedy wokoło wszyscy wrzeszczą o krachu. Kto inwestował w 2010-2011 ten wie o co chodzi. No ale, facet ma 49 lat doświadczenia jako inwestor, w przeciwieństwie do przekonanych o swojej nieomylności trzydziestolatków. Polecam, zwłaszcza tym, którzy wolą Twitterową biegunkę. Sprawdźcie wyniki spółek, które wtedy wskazywał.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: CAPE

Post autor: mlubinski » 03 cze 2019, 22:09

Dziękuję Ci Rastignac za ten wpis - szczerze powiem otwiera oczy :) długo miałem to podejście gdzieś w głowie, wszyscy o tym pisali i jakoś tak samo się zakorzeniło, ale faktycznie Chuck wyjaśnia dlaczego to bzdet jest :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: CAPE

Post autor: Tomek » 04 cze 2019, 15:07

Nawet sam Shiller mówił ostatnio w którymś wywiadzie, że ten wskaźnik powstał wyłącznie w celach akademickich, a ludzie zrobili z niego niewiadomo jaką wyrocznię inwestycyjną.

Krzych_option fun
Stały bywalec
Posty: 219
Rejestracja: 15 gru 2018, 23:41

Re: CAPE

Post autor: Krzych_option fun » 05 cze 2019, 15:01

A w każdym wywiadzie Trader'a21 tylko słyszę CAPE, CAPE, CAPE... Pewnie będzie zły na Was, że tak nie doceniacie tego wskaźnika :)

ODPOWIEDZ