Mifid 2 i ETF-y

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Gwynbleidd
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2018, 14:11

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Gwynbleidd » 09 sty 2018, 20:29

Z Degiro dostałem odpowiedź, że muszą spełniać wymagania holenderskiego AFM, stąd nie ma możliwości inwestowania w ETFy. I tyle się rozpisali...szkoda, bo różnica w kosztach w porównaniu do innych brokerów była ogromna, zwłaszcza przy niedużych inwestycjach.

kuba
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:19
Kontakt:

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: kuba » 09 sty 2018, 21:02

Tomek pisze:Mi przed chwilą otworzyli firmowe konto w Lynx i też dostałem taką informację (poniżej). Tylko tam jest chyba błąd w tłumaczeniu, bo powinno być "doświadczonego inwestora", no ale dostęp do wszystkich instrumentów jest.
A to jest jakaś trudna sztuka, żeby zostać zakwalifikowanym w Lynx jako inwestor profesjonalny? Trzeba jakoś udokumentować to swoje doświadczenie? Czy wystarczy powiedzieć, że nie będę miał do nikogo pretensji jak mnie ci źli banksterzy okradną?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 09 sty 2018, 21:05

Przecież IB nie podlega pod Mifid to broker USA.
Masz ściągawkę z tego testu ? :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Tomek » 09 sty 2018, 21:19

No dobra, już mi zablokowali to nowo otworzone konto. Tym razem powodem jest brak wyrobionego numeru LEI, który od stycznia jest wymagany tą drugą procedurą MiFIR... No ale to dotyczy tylko kont korporacyjnych, a nie prywatnych.

IB to teoretycznie broker z USA, ale umowa z klientem podpisywana jest przez jego oddział w Londynie. Natomiast Lynx jest z Czech, a więc Lynx podlega pod MiFID bez dwóch zdań. Dostałem od nich info, że pracują już nad tym, jak obejść te obostrzenia i udostępnić wszystkim ETF-y. Na razie klasyfikacja jako inwestor profesjonalny jest możliwa dla kont firmowych. Tylko trzeba wyrobić ten cholerny LEI (600 zł rocznie) i zaktualizować konto, a to trwa ze trzy tygodnie.

Natomiast w IB przy zakładaniu konta trzeba po prostu podać, ile lat doświadczenia ma się w inwestowaniu poszczególnymi instrumentami, jak dużo transakcji jest zawieranych rocznie, jaki jest poziom wiedzy itd. Niektórym moim klientom wyskoczył jeszcze test ze znajomości opcji(!) na 20 pytań. Siedzieliśmy na telefonie jakieś 50 minut i z niektórymi pytaniami nawet ja miałem problem. Dopiero po jego zdaniu można było przejść dalej w procedurze zakładania konta. Ale nie wiem na jakiej zasadzie to działa, bo niektórym osobom nic takiego nie wyskakuje mimo tego, że zaznaczają w formularzu, że chcą handlować opcjami.

W każdym razie bycie tym "inwestorem profesjonalnym" ma minusy, bo wtedy, np. notowania giełdowe są o wiele droższe.

Mam w ogóle wrażenie, że tu wszyscy błądzą jak dzieci we mgle. Z kim nie rozmawiam z różnych instytucji/brokerów, to każdy mówi zupełnie co innego. Wg Degiro potrzebne są tłumaczenia KID-ów na język polski; według Bossy wystarczą KID-y w języku angielskimi; według Saxo w ogóle nie są potrzebne żadne KID-y; a według KNF-u nie ma tu natomiast zupełnie żadnego problemu.

A już najbardziej irytujące jest to, że ta procedura znana jest od 2014 roku i nikt w tym kraju się nie przygotował na jej wejście...

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 09 sty 2018, 21:30

Ja pier.. co za lipa, debilizm do potęgi.
Jednak trzeba z miesiąc poczekać aż to wszystko się unormuje.
To chyba nic nie robię na dzień dzisiejszy i czekam.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Tomek » 09 sty 2018, 21:41

Dobra, to są minimalne progi, które trzeba podać w formularzu rejestracyjnym IB, żeby nie musieć zdawać żadnych dodatkowych testów i zostać zaklasyfikowanym jako pro:

Zrzut ekranu 2018-01-09 o 21.39.42.png

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Tomek » 12 sty 2018, 17:36

Tak sobie przeglądam te nieliczne KIID-y, które Bossa udostępniła na swojej stronie i zauważyłem, że ktoś nas tu strasznie robi w wała. Oficjalne stanowisko jest takie, że wszystkie ETF-y zostały zablokowane od 2018 roku, bo ich emitenci nie przygotowali KIID-ów na czas i ich nie dostarczyli brokerom (pomijam już skąd taki Vanguard ma wiedzieć, że coś takiego jak Bossa w czymś takim jak Polska w ogóle istnieje). Moim zdaniem to sami polscy brokerzy powinni zawczasu wystąpić do emitentów z prośbą o przysłanie tych KID-ów albo... (uwaga, uwaga) po prostu ściągnąć je sobie z ich strony.

No ale, parę dni temu ukazało się rozporządzenie dyrektora/prezesa Bossy, że część KIID-ów została w końcu dostarczona i na tych ETF-ach można już handlować. Hip hip hurra. Tylko... jak sobie przeglądam te dokumenty, to okazuje się, że większość z nich była już gotowa nawet i na początku 2017 roku. Wystarczyło się po nie zgłosić. Czyli całe to krajowe zamieszanie, nie jest winą złej Unii Europejskiej, tylko to brokerzy nad Wisłą nawalili i dali ciała nie zdobywając tych dokumentów na czas i nie publikując ich na swoich stronach.

Taki Blackrock WSZYSTKIE swoje KIID-y udostępnia na własnym portalu do ściągnięcia, a 289 KID-ów publikuje nawet w języku polskim już od grudnia 2017 roku!!! https://www.blackrock.com/kiid/pl-pl?

EDIT 14.01.2018: Te powyższe KIID-y w języku polskim nie dotyczą jednak ETF-ów, tylko innego typu funduszy, na co zwrócił mi uwagę Gabiddon w kolejnych postach.

Pierwsze lepsze losowe cztery KIID-y i ich daty publikacji:
http://bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/LU0476289623.pdf
http://bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/FR0010655746.pdf
http://bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/IE00B44Z5B48.pdf
http://bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/IE00B1XNHC34.pdf
bossa.png

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: domi » 12 sty 2018, 18:26

Degiro nie jest polskie, a jednak też nie są przygotowani.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 12 sty 2018, 18:32

Jak i lynx więc nie opowiadajmy bajki, ktoś gdzieś jest winny całej sprawie i jeszcze nie wiadomo kto.
Mały rynek w pl więc nie ma dużego szumu dla paru osób. Trzeba czekać cierpliwie a jeśli miliony tracicie to pozew zbiorowy.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 12 sty 2018, 18:44

Obracać nie możesz, nie samą sprzedażą człowiek żyje.
A żeby sprzedać musisz mieć.

Gabiddon
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2018, 00:16

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Gabiddon » 14 sty 2018, 00:48

Tomek pisze:Tak sobie przeglądam te nieliczne KIID-y, które Bossa udostępniła na swojej stronie i zauważyłem, że ktoś nas tu strasznie robi w wała. Oficjalne stanowisko jest takie, że wszystkie ETF-y zostały zablokowane od 2018 roku, bo ich emitenci nie przygotowali KIID-ów na czas i ich nie dostarczyli brokerom (pomijam już skąd taki Vanguard ma wiedzieć, że coś takiego jak Bossa w czymś takim jak Polska w ogóle istnieje). Moim zdaniem to sami polscy brokerzy powinni zawczasu wystąpić do emitentów z prośbą o przysłanie tych KID-ów albo... (uwaga, uwaga) po prostu ściągnąć je sobie z ich strony.

No ale, parę dni temu ukazało się rozporządzenie dyrektora/prezesa Bossy, że część KIID-ów została w końcu dostarczona i na tych ETF-ach można już handlować. Hip hip hurra. Tylko... jak sobie przeglądam te dokumenty, to okazuje się, że większość z nich była już gotowa nawet i na początku 2017 roku. Wystarczyło się po nie zgłosić. Czyli całe to krajowe zamieszanie, nie jest winą złej Unii Europejskiej, tylko to brokerzy nad Wisłą nawalili i dali ciała nie zdobywając tych dokumentów na czas i nie publikując ich na swoich stronach.

Taki Blackrock WSZYSTKIE swoje KIID-y udostępnia na własnym portalu do ściągnięcia, a 289 KID-ów publikuje nawet w języku polskim już od grudnia 2017 roku!!! https://www.blackrock.com/kiid/pl-pl?

Pierwsze lepsze losowe cztery KIID-y i ich daty publikacji:
http://bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/LU0476289623.pdf
http://bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/FR0010655746.pdf
http://bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/IE00B44Z5B48.pdf
http://bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/IE00B1XNHC34.pdf

bossa.png
To nie jest tak. Z problemem borykają się nie tylko polscy brokerzy, bo podobne wątki czytałem na forach holenderskich, fińskich czy czeskich.
Jak dobrze rozumiem problemy są dwa:
1. brak KIDów amerykańskich ETFów
2. KIDy europejskich ETFów nie są w języku polskim.

Ze względu na pierwszy punkt amerykańskie ETFy są niedostępne i nie wiadomo czy BlackRock czy Vanguard w ogóle je przygotują. Obstawialbym, że nie.

Ze względu na drugi punkt w Degiro na ten moment nie można kupować także europejskich ETFów, przynajmniej taką dostałem informację. Polscy brokerzy są tutaj mniej restrykcyjni, bo handel europejskimi ETF jest możliwy w Bossie, BZWBK czy MDM.

A te instrumenty BlackRock, które podałeś wyżej to nie są ETFy...

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Tomek » 14 sty 2018, 07:58

Masz racje, te fundusze od Blackrocka, których KIID-y są przetłumaczone na język polski, to nie ETF-y. Za szybko to wywnioskowałem. My bad.

A obecnie w Polsce największy problem (wg brokerów) to brak jakiegokolwiek oficjalnego stanowiska KNF na temat tego, czy dopuszcza KIID-y w języku angielskim, czy też nie. Taka furtka została wprowadzona przez unijną dyrektywę, musza ją tylko klepnąć krajowi regulatorzy.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Rastignac » 14 sty 2018, 21:56

Ja nawet się cieszę, że weszła ta regulacja. Inaczej pewnie nie rozejrzałbym się za innym brokerem. SAXO kasuje min. $15 za transakcję, a ostatnio zwiększyli cenę za dane real-time do $7 na rynek. Tragedia. W Sogotrade nie dość, że kilka razy taniej, to jeszcze można wydawać zlecenia poza normalnym czasem otwarcia rynku. Dla mnie bomba.

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: eleste » 15 sty 2018, 11:14

W Degiro kontrolnie sprawdziłem i ETF na Bangladesz w DE - XBAN puszcza możliwość zakupu. Na US typu URA nadal product is closed.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 15 sty 2018, 11:49

Tylko przesyłka z brokera EU do USD będzie płatna.
Ja np sprzedałem to co miałem sprzedać i wolę gotówkę przenieś a ze dolar taniej to nawet $ wolę kupić.

ODPOWIEDZ