Pytania Początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Pytania Początkujących

Post autor: winio » 02 paź 2020, 11:43

Wygląda interesująco, zdecydowanie bardziej podoba mi się idea 'zastosowania strategii i trzymania się jej' niż działania 'bo tak mi się wydaje'.
Stąd właśnie całe to momentum trading (zarówno ETFy jak i GEM) wydaje mi się ciekawe, zwłaszcza, że wg autorów poparte testami na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Tomku, czytałeś może "Dual Momentum Investing: An Innovative Strategy for Higher Returns with Lower Risk, Gary Antonacci, 2014"?

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: glina » 02 paź 2020, 12:57

@winio

Nie wydaje mi sie, abysmy sie tu z Tomkiem licytwali o to kto ma racje, bo jestesmy swiadomi, ze obaj mozemy miec racje lub jej nie miec w zaleznosci od horyzontu czasowego planowanej inwestycji.

Ja tylko jestem zdania, ze dlugoterminowa pasywna inwestycja (np. w koszyku "emerytalnym") powinna zakladac dywersyfikacje na wiecej rynkow niz tylko USA.

Ty piszesz o porownaniu US vs swiat exUS, a to nie to samo. MSCI World Momentum zawiera wszakze spolki z USA.

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Pytania Początkujących

Post autor: winio » 02 paź 2020, 13:01

Jeśli masz na myśli strategię typu 'kup i zapomnij do emerytury' to OK, wtedy brałbym ETF World Momentum + obligacje (np. 60/40).
Tyle, że jednak spotykamy się codziennie na forum... więc raczej preferowane jest podejście bardziej 'aktywne' :)

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: glina » 02 paź 2020, 13:17

Wiesz jak to bywa ... ;-)

2dxveh.jpg

Dante
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 28 lip 2017, 21:55

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Dante » 09 paź 2020, 17:17

Pytanie być może banalne, ale zważywszy na temat może zostanie mi to wybaczone.

Od jakiegoś czasu z aktywnego inwestowania przechodzę bardziej w kierunku budowy pasywnego portfela, gdzie co miesiąc dokładam trochę świeżej gotówki.
W związku z powyższym zastanawiam się w jaki sposób liczyć stopę zwrotu z takiego portfela, aby uwzględniała ona comiesięczne wpłaty.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 09 paź 2020, 17:19

Zerknij do tego tekstu (zwłaszcza do akapitu "Problem dodatkowej gotówki"): https://www.tradingforaliving.pl/sredni ... tmetyczna/

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: glina » 09 paź 2020, 17:19


Dante
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 28 lip 2017, 21:55

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Dante » 10 paź 2020, 20:50

Dzięki za pomoc, teraz wszystko jest już jasne.

Lemon75
Posty: 1
Rejestracja: 13 paź 2020, 21:29

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Lemon75 » 13 paź 2020, 22:17

Wiatm wszystkich,

Jako w miare poczatkujacy, mam pytanie do subskrybentow Ycharts, czy jest mozliwosc uzywainia jednego konta przez kilka osob? Moze jest tu jakas grupa, ktora tak robi? Chetnie bym sie przylaczyl na jakis czas. Po rozmowie z Ycharts, zaoferowali mi 125 USD za miesiac, jest to troche drogo ale zdaje sobie sprawe, ze jest to teraz czas żniw dla wszelkich brokerow czy tez wlasnie Ycharts, bo pewnie maja mase klientow.

Pozdrawiam

as69
Posty: 6
Rejestracja: 26 gru 2019, 23:27

Re: Pytania Początkujących

Post autor: as69 » 18 paź 2020, 22:04

Tomek w tym roku prowadził Uniwersytet Inwestycyjny (w przyszłym roku pewnie też będzie), gdzie można było zakupić grupowy, roczny abonament w Ycharts za 55$/m-c. Z tego co wiem można było się dopisać do grupy nie biorąc udziału w kursie. O szczegóły dopytaj u źródła.

keyfodet
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:28

Re: Pytania Początkujących

Post autor: keyfodet » 30 paź 2020, 00:48

Cześć, staram się zbudować portfel (pół)pasywny do długoterminowych inwestycji i mam trochę problem z konstrukcją tego portfela. W innym wątku widziałem poradę Tomka żeby raczej inwestować w te fragmenty rynku, które od lat spisują się najlepiej. Czyli w moim przypadku pewnie wybrałbym etfy IWMO i EMQQ/KWEB. Niby wszystko fajnie, ale tak właściwie to mam wrażenie że kompletnie brakuje tu dywersyfikacji - w praktyce inwestuję w 2 rynki: USA i Chiny, w jeden sektor: technologiczny. Czy ja tutaj dobrze myślę? Mogę to jeszcze jakoś sensownie zdywersyfikować?

Ponadto tak trochę mam wrażenie że brakuje tu trochę jakiegoś hedgea, który wygładzałby wahania (raczej nie mam nerwów żeby wytrzymać spadek o >25%). Obligacje wydaje mi się że są słabym pomysłem (negatywne realne oprocentowanie czyli nie opłaca mi się trzymać ich cały czas, a ja raczej nie jestem wróżką żeby kupić je idealnie przed następnym krachem), złoto jest dosyć drogie (ale wydaje mi się że jest w miarę sensowne do ochrony przed dużymi kryzysami), widziałem jeszcze strategie opcyjne short volatility (tutaj kompletnie nie mam doświadczenia z tym). Jak najlepiej zmniejszyć wahania takiego portfela?

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Maro » 30 paź 2020, 06:41

Sam dolar jest w pewien sposób hedgem jeśli żyjesz w Polsce, wg mnie można dodać jakieś stabilne spółki dywidendowe i tak jak napisałeś zloto(cena jest jaka jest nie wiadomo czy to tanio czy drogo). Zasadnicza jest kwestia w jakiej sytuacji jesteśmy na wykresach jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać zjazdu o 25% to może nie być najlepszy czas na inwestycje. Lub jako alternatywę buduj portfel powoli np zakup za 20% środków raz na kwartał i wtedy uśrednisz cenę całości

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 30 paź 2020, 07:13

Zerknij do tego wątku, była tam niedawno dyskusja na temat pasywnego portfela:

viewtopic.php?f=5&t=534

PS. Stawiając na spółki amerykanskie wcale nie stawiasz tylko na gospodarkę amerykańska, bo wiekszosc spółek z S&P 500 generuje wiekszosc swoich przychodów z poza USA.

Tu na przykład najbardziej amerykańska z amerykańskich spółek, czyli Apple:

5F58C5AC-A8B4-494D-9D8A-A156D2CE39F4.jpeg

Awatar użytkownika
Dżin
Posty: 22
Rejestracja: 01 lis 2020, 08:40

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Dżin » 09 lis 2020, 18:42

Z których zakładek korzystacie do określenia Upside'u, EPSów itd. dla ETF Amerykańckich w YCharts ?
Nie wyśietla nic w kolumnach:
Załączniki
ycharts etfs.jpg

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 614
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Hubert » 09 lis 2020, 19:44

Dżin pisze:
09 lis 2020, 18:42
Z których zakładek korzystacie do określenia Upside'u, EPSów itd. dla ETF Amerykańckich w YCharts ?
Nie wyśietla nic w kolumnach:

Żebyś się wyświetlało musisz mieć wersje profesional

ODPOWIEDZ