Pytania Początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Tomo
Posty: 12
Rejestracja: 14 cze 2018, 21:42

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomo » 27 sie 2020, 00:18

Chciałbym dopytać o opinię.

Założenia (niekoniecznie słuszne) na 6mcy:
USD/PLN wzrośnie
stopy w USA pozostaną na tym samym poziomie
SPX spadnie.
brak dostępów do ETF z USA

Czy w takim przypadku ma sens zakup DTLA (iShares $ Treasury Bond 20+yr) za 40-60% portfela ?
https://www.justetf.com/uk/etf-profile. ... 00BFM6TC58

matiasso
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2019, 03:57

Re: Pytania Początkujących

Post autor: matiasso » 27 sie 2020, 10:14

Większy sens ma kupienie bezpośrednio 30 letnich obligacji amerykańskich. Zareagują one lepiej przy spadkach, ponieważ ETF wskazany przez Ciebie zawiera też obligacje, które były wyemitowane 10 lat temu i nie mają już takiego potencjału do wzrostu niż najnowsze emisje.

Grek007
Posty: 2
Rejestracja: 08 mar 2020, 22:48

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Grek007 » 01 wrz 2020, 21:13

Jak można się zapisać na IPO Ant Group? https://strefainwestorow.pl/artykuly/de ... debiut-ipo

bogdan33k
Posty: 3
Rejestracja: 03 wrz 2019, 10:30

Re: Pytania Początkujących

Post autor: bogdan33k » 14 wrz 2020, 16:11

Panowie pytanko,

jakie znacie produkty dające ekspozycję na Grains/Wheat ?

Znam DBA, JJG, WEAT, COW,...itp., tylko problem jest taki że do tych 2ch ostatnich nie mam dostępu (Interactive Brokers).

Jest jakiś sposób na wyszukiwanie podobnych produktów do których miałbym dostęp?

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Pytania Początkujących

Post autor: winio » 22 wrz 2020, 11:57

Polecam bazę ETF.com i ETF.db.
No i uważaj na contango. Ewentualnie możesz zainwestować w akcje producentów.

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Pytania Początkujących

Post autor: winio » 22 wrz 2020, 12:01

Mam pytanie, w sumie dwa:

* inwestycja w obligacje jako hedge - Tomek opisał, że najbardziej opłaca się kupować 'najnowsze' serie, natomiast nie poleca ETFa TLT (zbiorczy na obligacje). Czy czasem jednak inwestycja w TLT + regularne wystawianie opcji nie będzie jednak bardziej opłacalne? Na klasycznych 'bondach' nie mamy takiej możliwości :)

* hedge walutowy - inwestując przede wszystkim na rynku US oraz posiadając ich obligacje jako hedge jestem wystawiony na ryzyko walutowe. W wielu miejscach można przeczytać 'wystaw pozycję krótką na parę USDPLN'. Ktoś wie jak to zrobić od strony technicznej (bez dźwigni) w Lynx?

kuba
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:19
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: kuba » 22 wrz 2020, 12:02

bogdan33k pisze:
14 wrz 2020, 16:11
Panowie pytanko,

jakie znacie produkty dające ekspozycję na Grains/Wheat ?

Znam DBA, JJG, WEAT, COW,...itp., tylko problem jest taki że do tych 2ch ostatnich nie mam dostępu (Interactive Brokers).

Jest jakiś sposób na wyszukiwanie podobnych produktów do których miałbym dostęp?


ETFy dostępne w Europie możesz wyszukać na www.justetf.com

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Pytania Początkujących

Post autor: winio » 22 wrz 2020, 12:10

Te niedostępne można niekiedy 'kupić' opcjami.
Jest też np. fundusz na kukurydzę notowany w euro (Niemcy i Włochy) - WT CORN (CORN)

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Hubert » 22 wrz 2020, 13:00

winio pisze:
22 wrz 2020, 12:01
Mam pytanie, w sumie dwa:

* inwestycja w obligacje jako hedge - Tomek opisał, że najbardziej opłaca się kupować 'najnowsze' serie, natomiast nie poleca ETFa TLT (zbiorczy na obligacje). Czy czasem jednak inwestycja w TLT + regularne wystawianie opcji nie będzie jednak bardziej opłacalne? Na klasycznych 'bondach' nie mamy takiej możliwości :)

* hedge walutowy - inwestując przede wszystkim na rynku US oraz posiadając ich obligacje jako hedge jestem wystawiony na ryzyko walutowe. W wielu miejscach można przeczytać 'wystaw pozycję krótką na parę USDPLN'. Ktoś wie jak to zrobić od strony technicznej (bez dźwigni) w Lynx?
Poprostu sprzedaj więcej dolarów niż masz na rachunku i zrobi Ci się debet i masz pozycje krótką wtedy .

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Pytania Początkujących

Post autor: winio » 24 wrz 2020, 10:27

OK, już się dowiedziałem u źródła.
Inna sprawa, że w Lynx taka przyjemność kosztuje wcale niemało (3.5% w skali roku).
Wrzucam jakby ktoś szukał: https://www.lynxbroker.pl/stopy-procentowe/

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Pytania Początkujących

Post autor: winio » 27 wrz 2020, 10:47

Poprostu sprzedaj więcej dolarów niż masz na rachunku i zrobi Ci się debet i masz pozycje krótką wtedy .

A czy nie lepiej wykorzystać w tym celu kontraktu terminowego (notowanego na GPW) na parę USD/PLN:
https://www.gpw.pl/standard-kontraktow- ... a-kurs-USD
Utrzymanie margina jednak swoje kosztuje.

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Pytania Początkujących

Post autor: winio » 30 wrz 2020, 12:24

OK, kolejne informacje - Lynx nie obsługuje tych kontraktów z GPW (oficjalna informacja od p. Edyty).
Czy znacie jeszcze jakiś inny pomysł na hedge walutowy? Utrzymanie margina za 3.5% rocznie nie wydaje mi się atrakcyjnym rozwiązaniem, a co gorsza nie da się ponoć przejść z Lynxa do IB (jest to wręcz utrudniane).

Vhaeraun
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2019, 13:04

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Vhaeraun » 01 paź 2020, 14:14

W jaki sposób macie dostęp do ETF'a MTUM? Bo wygląda świetnie ale niestety ani w DeGiro ani w Lynx'ie nie mogę go nijak kupić. Liczyłem że jednak w Lynx'ie się uda, więc nie wiem czy trzeba go jakoś "odblokować", czy jednak tu też przez MiFID dostęp jest zablokowany (mam zwykłe konto typu "cash"). Wystawanie put'ów/call'i to dla mnie czarna magia (mimo że na webinarach Tomka to wszystko wygląda prosto), więc wolałbym kupić bezpośrednio ETF'a.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: glina » 01 paź 2020, 14:21

MTUM jest na Nyse, nie bedziesz mial do niego dostepu.
Pelna gama ETFow momentum do ktorej powinienes miec dostep jako obywatel EU jest tu:
https://www.justetf.com/de-en/find-etf. ... Order=desc

Jak zawsze przy wyborze ETF glownym kryterium powinno byc
1. AUM (rozmiar funduszu, im wiekszy tym lepsza plynnosc)
2. TER (czyli koszt zarzadzania, dlugoterminowo ma to znaczenie)
3. Accumulating/Distributing (czyli czy akumuluje dywidende, czy wyplaca. Z punktu widzenia Polaka, accumulating jest korzystniejszy podatkowo)

Osobiscie polecalbym ci pierwszy z listy, czyli iShares Edge MSCI World Momentum Factor UCITS ETF (Acc). Ticker IS3R lub IWMO - jeden denominowany w EUR drugi w USD. Na Degiro pewnie lepiej ten w EUR.

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: domi » 01 paź 2020, 14:35

IWMO (IE00BP3QZ825) występuje w wersji EUR i USD na DeGiro

ODPOWIEDZ