Dywidenda z zagranicy a podatki

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Stefan
Posty: 16
Rejestracja: 19 wrz 2017, 21:03

Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: Stefan » 19 wrz 2017, 21:14

Niech firmy A, B mają siedziby w USA oraz załóżmy, że firma:
a) A wypłaciła 100 USD dywidendy, a ja otrzymałem 70 USD, bo został potrącony podatek amerykański w wysokości 30%
b) B wypłaciła 1000 USD dywidendy, a ja otrzymałem 850 USD, bo został potrącony podatek amerykański w wysokości 15%

Czy aby uczynić zadość polskim przepisom podatkowym muszę zapłacić 4% x 1000 USD - 11 % x 100 USD = 40 USD - 11 USD = 29 USD?

Załóżmy teraz, że firma B pochodzi z Australii. Czy również mogę zastosować podobne obliczenie?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: Tomek » 20 wrz 2017, 13:02

Moim zdaniem jest tak jak mówisz, z tym że to założenie czysto hipotetyczne, bo 30% od dywidendy spółki zarejestrowanej w USA nie zostanie pobrane, ponieważ zarówno z USA jak i z Australią Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które dopuszczają pobranie dywidendy u źródła, ale w maksymalnej wysokości 15%. To oczywiście pod warunkiem, że przy zakładaniu konta u brokera za granicą wypełniony został formularz W8-BEN, dzięki któremu broker pobierze tylko 15, a nie 30%.

Natomiast na giełdzie w USA notowane są też spółki z siedzibą poza USA (w tym ETF-y, które składają się z takich spółek) i wtedy często pobrany zostanie podatek od dywidendy w wysokości 30%. Pod linkiem poniżej znajdują się treści umów zawartych przez Polskę. Dlatego to zawsze trzeba weryfikować na konkretnym przykładzie danego kraju: http://www.finanse.mf.gov.pl/abc-podatk ... datkowania

Ja postaram się przed końcem roku umówić na jakiś lunch z rzeczniczką Izby Administracji Skarbowej, żeby dowiedzieć się u źródła jak powinno wypełniać się zeznanie podatkowe od zysków i dywidend z giełdy w USA, ale wypłacanych przez spółki z siedzibą poza USA. Moim zdaniem na przykład zyski z ETF-a na spółki pakistańskie teoretycznie powinny być podwójnie opodatkowane – raz 30% w USA z automatu, a potem 19% w Polsce, bo tax treaty pomiędzy Polską a Pakistanem mówi wyłącznie o preferencyjnej stawce 15%, ale jedynie w przypadku przedsiębiorstw i tylko wtedy, gdy posiadają one ponad 33% udziałów w jakiejś pakistańskiej spółce.

Dużo tu jest wątpliwości i niejasności, a w internecie sporo sprzecznych informacji na ten temat. Dlatego przed końcem roku dowiem się dokładnie u źródła jak wyglądają te wszystkie kwestie i przygotuję w końcu jakiś solidny, rzetelny i wyczerpujący artykuł na temat rozliczeń podatkowych od zysków z zagranicy.

Stefan
Posty: 16
Rejestracja: 19 wrz 2017, 21:03

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: Stefan » 20 wrz 2017, 15:24

Nooo, jakbyś napisał taki artykuł bazujący na wiedzy pozyskanej u źródła, to byłoby super. Jestem za!

Przykład nie jest wcale taki teoretyczny :) Posiadam rachunek u pewnego polskiego brokera, który umożliwia handel za granicą. Ma on taką przypadłość, że dywidendy ze spółek amerykańskich wypłaca po potrąceniu 30% podatku, a np. firm z Australii są one brutto i sam muszę opłacić podatek. Akcji wprawdzie nie mam wiele, ale wolałbym płacić 15% od dywidendy z USA, a 4% dopłacać w polskim US, więc rozważam otwarcie rachunku o brokera ze Stanów. To z kolei implikuje, że przypuszczalnie będę otrzymwyał od brokerów z USA dywidendę obciążoną tymi 15%. Stąd wzieło się moje pytanie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: Tomek » 20 wrz 2017, 15:41

Pewnie masz na myśli Bossę, która opracowała jakiś kuriozalny system pobierania tych dywidend, bo sama nie zawiera w imieniu klientów transakcji na giełdach zagranicznych, tylko korzysta jeszcze z kolejnego pośrednika. Moim zdaniem to narusza postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, co de facto czyni takie działanie nielegalnymi. No ale obawiam się, że ten problem dotyczy garstki osób w skali kraju, więc systemowo jest raczej nie do uregulowania.

Popieram natomiast w stu procentach pomysł przejścia do brokera zagranicznego. Podatek podatkiem, ale same prowizje momentalnie spadną Ci z 10 USD do 1 USD za transakcję... :)

A artykuł odnośnie poprawnego wyliczania wszelkich podatków powstanie na pewno jeszcze w tym roku. Izba Skarbowa chętnie współpracuje i pomaga w takich rzeczach.

Stefan
Posty: 16
Rejestracja: 19 wrz 2017, 21:03

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: Stefan » 20 wrz 2017, 16:04

Czekam zatem z niecierpliwością na taki artykuł. Proszę również o rozwikłanie w takim artykule sprawy poruszonej przez mnie w tych postach :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: Tomek » 20 wrz 2017, 17:00

Jasne. A generalnie gdybyście mieli jakieś niecierpiące zwłoki podatkowe kwestie do wyjaśnienia, to śmiało można dzwonić na Krajową Informację Podatkową, oni pomagają w interpretacjach przepisów, tyle że taka opinia nie ma potem żadnej mocy prawnej.

Tu są dane kontaktowe:
http://www.mf.gov.pl/fr/administracja-p ... -podatkowa

Grzegorz
Posty: 57
Rejestracja: 21 mar 2017, 22:24

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: Grzegorz » 26 paź 2017, 20:34

Tomek pisze:Pewnie masz na myśli Bossę, która opracowała jakiś kuriozalny system pobierania tych dywidend, bo sama nie zawiera w imieniu klientów transakcji na giełdach zagranicznych, tylko korzysta jeszcze z kolejnego pośrednika. Moim zdaniem to narusza postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, co de facto czyni takie działanie nielegalnymi. No ale obawiam się, że ten problem dotyczy garstki osób w skali kraju, więc systemowo jest raczej nie do uregulowania.

Popieram natomiast w stu procentach pomysł przejścia do brokera zagranicznego. Podatek podatkiem, ale same prowizje momentalnie spadną Ci z 10 USD do 1 USD za transakcję... :)
A artykuł odnośnie poprawnego wyliczania wszelkich podatków powstanie na pewno jeszcze w tym roku. Izba Skarbowa chętnie współpracuje i pomaga w takich rzeczach.

regularnie powiekszam swoj portfel dywidendowy ze spolek amerykanskich i troche przewalilem temat - w tym na wlasnej skorze z DeGIro :)

Bossa jak zreszta i wiekszosc polskich DM nie inwestuje bezposrednio na gieldzie w USA tylko przez posrednika jak piszesz. To implikuje jeden, "maly" problem - nie mozesz zlozyc W-8BEN jako osoba indywidualna bo nie masz bezposredniej umowy z brokerem handlujacym bezposrednio na gieldzie w USA. A jak wiadomo bez W8BEN nie mozesz sie ubiegac nizszy podatek od dywidend powolujac sie na umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania czyli w takim przypadku stawki 15%. Wg przepisow w Polsce nalezy potem doplacic 4%, wiec do poziomu 19% obowiazujacego w PL. Rozliczenie wyglada tak, ze wykazujesz ile Ci pobrali, ile by bylo przy 19% i masz roznice do doplaty. Z tych 30% tez sie musisz rozliczyc, chociaz nie bedziesz mial doplaty ale zwrotu tez nie.

Jesli nie masz W8BEN to Ci potraca w USA stawke podstawowa dla dywidend czyli 30%, jaka obowiazuje inwestorow zagranicznych. I dlatego tak to dziala w BOSie i innych.

Od tego z gieldy USA znalazlam 2 wyjatki jak na razie:
1. jesli notowana spolka dziala w formule MLP (master limited partnership) - np. SXCP, EPD. - niewazne czy masz W8BEN czy nie, potraca Ci maksymalna stawke podatku -39,6%.
2. spolka offshore - dostajesz dywidende brutto. Nie wiem ile jest takich przypadkow w USA ale mi to wyszlo z KNOP.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: sebo » 27 paź 2017, 09:16

"regularnie powiekszam swoj portfel dywidendowy ze spolek amerykanskich i troche przewalilem temat - w tym na wlasnej skorze z DeGIro :) "

Co to znaczy?

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: domi » 20 lut 2018, 12:51

Czy, któryś z użytkowników bossa walczył z pit38 ? Ze względu na brak sprzedaży akcji w 2017, DM informacji podatkowej nie sporządził. Natomiast miałem wpływy z dywidend, czy w związku z tym trzeba w jakiś sposób te dywidendy wykazać w pit 38 ? Wg kolegi Grzegorza "....Z tych 30% tez sie musisz rozliczyc, chociaz nie bedziesz mial doplaty ale zwrotu tez nie" trzeba się rozliczyć. Ktoś może tą informacje potwierdzić czy jednak zostaje infolinia US ?

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: piap » 20 lut 2018, 15:49

Ja dzis bosse pytalem czy rozdziela mi dochod na rozne kraje do PIT/ZG - ale napisali mi tak:

Prosimy mieć jednak na uwadze, że inwestowanie na rynkach zagranicznych za pomocą rachunku maklerskiego w DM BOŚ S.A. nie jest tożsame z osiąganiem przychodów za granicą.

Takze rozliczam PIT-8C jakby zyski pochodzily calkowicie z kraju.

Rok temu tez nic nie sprzedalem a mialem dywidende - nie bylo PITu wiec nie rozliczalem.

Ale moze napisz im maila przez konto i zapytaj.

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: domi » 22 lut 2018, 10:11

Więc tak, odbyłem rozmowę z naszą administracją podatkową i w moim przypadku wygląda to następująco:
W Bossa za 2017 miałem tylko wypłacone dywidendy netto tj. 75% (25% zostało pobrane gdzieś w USA przy wypłacaniu dywidendy). Mimo tego, że nie dostałem PIT 8C z bossa i tak muszę to wykazać w PIT38 w kolumnie E. A co konkretnie?
W związku z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania Z USA. USA nie może pobrać więcej niż 15%. W związku z tym, że pobrali 25%, a podatek należny w Polsce wynosi 19% to trzeba dopłacić 4% w Polsce, a o reszte w tym wypadku 10% zwrócić się do urzędu USA aby oddali.

Kedzior
Posty: 8
Rejestracja: 26 gru 2017, 12:57

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: Kedzior » 22 lut 2018, 19:13

domi pisze:Więc tak, odbyłem rozmowę z naszą administracją podatkową i w moim przypadku wygląda to następująco:
W Bossa za 2017 miałem tylko wypłacone dywidendy netto tj. 75% (25% zostało pobrane gdzieś w USA przy wypłacaniu dywidendy). Mimo tego, że nie dostałem PIT 8C z bossa i tak muszę to wykazać w PIT38 w kolumnie E. A co konkretnie?
W związku z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania Z USA. USA nie może pobrać więcej niż 15%. W związku z tym, że pobrali 25%, a podatek należny w Polsce wynosi 19% to trzeba dopłacić 4% w Polsce, a o reszte w tym wypadku 10% zwrócić się do urzędu USA aby oddali.
Ale wymyślili. Niech sami sobie odzyskują te 4% z USA.

darproo
Posty: 6
Rejestracja: 26 wrz 2017, 11:38

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: darproo » 03 mar 2018, 18:00

Hej @domi,

Mam podobny problem i chciałem potwierdzić, czy dobrze zrozumiałem
1. Nie dołączasz PIT-ZG
2. Nie wpisujesz kwoty dywidendy w przychody w sekcji C, pole 22 (inne przychody) ani w żadne inne pole PIT-38 lub PIT-36.
3. Wpisujesz kwotę 15% z dywidendy w pole 36 sekcji E, mimo że została pobrana większa kwota. (PIT-38)
4. Wpisujesz kwotę 19% z dywidendy w pole 35 sekcji E. (PIT-38)

Z góry dzięki za pomoc.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: sebo » 03 mar 2018, 19:47

Dlatego dla mnie inwestycje dłuższe niż X powinny być zwolnione z podatku oraz, utrata wartości itd też powinna być liczona.
Oraz jak płacisz to ubezpieczenie zdrowotne itd też powinno być, ogólnie podatek ten jest zjebany i tyle.

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Dywidenda z zagranicy a podatki

Post autor: domi » 03 mar 2018, 20:47

darproo pisze:Hej @domi,

Mam podobny problem i chciałem potwierdzić, czy dobrze zrozumiałem
1. Nie dołączasz PIT-ZG
2. Nie wpisujesz kwoty dywidendy w przychody w sekcji C, pole 22 (inne przychody) ani w żadne inne pole PIT-38 lub PIT-36.
3. Wpisujesz kwotę 15% z dywidendy w pole 36 sekcji E, mimo że została pobrana większa kwota. (PIT-38)
4. Wpisujesz kwotę 19% z dywidendy w pole 35 sekcji E. (PIT-38)

Z góry dzięki za pomoc.
1. Nie dołączam
2. Nie
3. Tak
4. Tak

ODPOWIEDZ