Ryzyko walutowe

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Zyggmunt
Posty: 23
Rejestracja: 15 lis 2020, 07:35

Ryzyko walutowe

Post autor: Zyggmunt » 22 lis 2020, 13:22

W jaki sposób zabezpieczacie się przed ryzykiem walutowym? Chodzi dokładnie o to, że kupuję akcje za $2000 i zarabiam na nich $200. Niemniej w tym samym czasie wartość dolara zmniejsza się w stosunku do złotówki, przez co w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że nie zarobiłem nic lub jestem w plecy pomimo tego, że podejmowałem bardzo dobre decyzje inwestycyjne i zwiększyłem liczbę dolarów o $200.

Jak się przed tym zabezpieczyć? Słyszałem, że można jednocześnie kupić opcję short na parę USD/PLN również za $2000. Jakie są inne opcje? No właśnie, może opłaca się kupić opcję, która pozwala mi przez jakiś zamienić USD na PLN po aktualnym kursie?

Jakie są możliwości i jak sobie z tym radzicie?

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Ryzyko walutowe

Post autor: glina » 22 lis 2020, 13:35

Inwestujac dlugoterminowo. Zmiany walutowe sa o rzad wielkosci mniejsze niz zmiany gieldowe.
Koszt zabezpieczenia (np. inwestujac na marginie walutowym) dlugoterminowo takze z wielkim prawdopodienstwiem okaze sie kosztowniejszy niz to przed czym mial zabezpieczyc.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Ryzyko walutowe

Post autor: Ryszard Wielkouch » 22 lis 2020, 14:44

Ograniczenie ryzyka walutowego to nie trzymanie na koncie waluty lub trzymanie połowę zainwestowanej waluty, której spadku się spodziewamy tak przynajmniej można to zrobić w lynx/ib. Trzymanie połowy środków np. w pln drugą część np. w usd eliminuje ryzyko kursowe to co wzrośnie w pln straci w usd i na odwrót trzeba tylko doliczyć oprocentowanie na pożyczoną walutę.

Drugi sposób to pozycja syntetyczna w opcjach będąca odpowiednikiem posiadanych akcji. Wymaga to więcej zachodu bo trzeba rolować opcje jeśli wystawia się je na krótki termin co raczej nie jest tu rozsądne i ewentualne problemy z tak nie lubianą dywidendą ;) bo trzeba wtedy wykonać opcje, żeby dostać dywidendę.

Syntetyk jeśli się nie mylę wygląda tak Buy Call Strike X oraz Sell Put Strike X i będzie to odpowiednik posiadania 100 akcji o cenie zakupu 100 *X.

winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 19 lut 2020, 22:14

Re: Ryzyko walutowe

Post autor: winnie-the-pooh » 23 lis 2020, 20:57

"Pozycje syntetyczne w akcji" https://www.youtube.com/watch?v=5OwS5fbDGRs

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ryzyko walutowe

Post autor: Tomek » 23 lis 2020, 21:02

Można też korzystać po prostu z margina, tj. złotówki wpłacone na konto leżą na nim w formie gotówki, a wszystkie akcje w USD kupowane są na kredyt od brokera, który kosztuje Cię około 1.7% rocznie. Ten koszt odsetek to jest całe Twoje ryzyko walutowe.

Zyggmunt
Posty: 23
Rejestracja: 15 lis 2020, 07:35

Re: Ryzyko walutowe

Post autor: Zyggmunt » 25 lis 2020, 08:29

Czy ewentualna wymiana ze złotówek na dolary jest tania na IB? Mam na myśli w porównaniu do np. Walutomatu.

Zastanawiam się jeszcze czy platforma ma zabezpieczenie środków do jakiejś kwoty w razie bankructwa. Wiem, że to mało prawdopodobne w przypadku tak ogromnego brokera, ale jednak...

Kamil Jankowski
Posty: 13
Rejestracja: 18 cze 2020, 08:50

Re: Ryzyko walutowe

Post autor: Kamil Jankowski » 25 lis 2020, 09:53

Nie wiem jakie kursy ma Walutomat ale w IB wymieniasz po kursie międzybankowym (korzystny)

Co do bezpieczeństwa :
Interactive Brokers (IB) is regulated by the US Securities and Exchanges Commission (SEC).

IB’s strength and security is really well documented in its website.

Interactive Brokers segregates client money and securities into accounts separate from the IB business accounts.

IB holds client money for customers and invests part of them in U.S Treasury securities.

Client assets are covered by the SIPC (Securities Investor Protection Corporation) up to $500,000 (cash coverage is limited up to $250,000) in the event of a broker failure. Additionally, Interactive Brokers has coverage in excess of the SIPC policy up to $30 million (cash coverage is limited to $900,000).

winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 19 lut 2020, 22:14

Re: Ryzyko walutowe

Post autor: winnie-the-pooh » 25 lis 2020, 12:23

Dla Polaków to chyba się zmienia (mam wrażenie, że na gorsze) z powodu migracji na teren EU (Brexit). Ale chyba tragedii nie ma.

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 224
Rejestracja: 23 mar 2020, 15:20

Re: Ryzyko walutowe

Post autor: CoinsMakingCoins » 25 lis 2020, 12:41

Kamil Jankowski pisze:
25 lis 2020, 09:53
Nie wiem jakie kursy ma Walutomat ale w IB wymieniasz po kursie międzybankowym (korzystny)

+ chyba $2 za przewalutowanie o ile się nie mylę?

ODPOWIEDZ