Zmiana ceny strike opcji po ex-Div date

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 19 lut 2020, 22:14

Zmiana ceny strike opcji po ex-Div date

Post autor: winnie-the-pooh » 17 cze 2020, 17:58

Cześć,
czy znacie zasady wg których po upływie ex-Dividend date poziomy strike kupionych i wystawionych opcji z datami wygaśnięcia nieco po dacie ex-Dividend są zmieniane ? Także mnożnik się zmienił i to na ułamkowy i teraz opcja opiewa nie na 2000 akcji, a na 2400,5655 czy jakoś tak.
Nieco mnie to zaskoczyło na giełdzie w Hongkongu, bo w USA tego nie zauważyłem, ale młody jeszcze jestem to g...no wiem :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Zmiana ceny strike opcji po ex-Div date

Post autor: Tomek » 21 cze 2020, 11:26

W USA też strike price i/lub liczba dostarczanych sztuk akcji się zmieniają, ale tylko w przypadku, kiedy mówimy o bonusowej dywidendzie, splicie akcji, fuzji etc. W przypadku normalnej kwartalnej zaplanowanej dywidendy zmienia się natomiast cena samej opcji. Na tej Twojej spółce na pewno to była tylko regularna dywidenda bez ogłoszenia jakiejś restrukturyzacji struktury kapitałowej?

Zerknij tutaj na zasady odnośnie HK: https://www.hkex.com.hk/eng/sorc/fronte ... _faq_6.htm

winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 19 lut 2020, 22:14

Re: Zmiana ceny strike opcji po ex-Div date

Post autor: winnie-the-pooh » 24 cze 2020, 16:56

Dziękuję za kierunek. Zmiany kapitałowej nie było, ale pokopałem w sprawozdaniu i razem z dywidendą spółka zdecydowała na przydział bonusowych akcji w stosunku 1 na 5, czyli za każde posiadane 5 akcji, dokładają extra jedną. A to już działa chyba podobnie do zmiany kapitałowej, gdyż zmienia się ilość akcji w obiegu liczonych na ten sam (zgrubsza) majątek. Podrążę sobie temat głębiej, bo zmiany ceny samych opcji czy akcji przy ex-div date to normalna rzecz, natomiast zmiana strike oraz mnożnika to już ciekawsze.

ODPOWIEDZ