Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: GPR » 18 kwie 2020, 23:17

Kupuje ADR. Choćby przykładowy Gazprom.
Kupuje go na LSE
Podatki od dywidendy pobiorą mi:
1. w Rosji (siedziba firmy),
2. UK (tam kupiłem)
3. USA bo to ADR i jest emitowany (jak wskazuje nazwa) przez jakiś bank amerykański?

Nigdzie nie mogę znaleźć na to odpowiedzi.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: GPR » 21 kwie 2020, 12:47

Dostałem dwie odpowiedzi of funduszy ETF:

The fund is paying taxes itself for the earnings within the ETF due to the fund domicile. The stock exchange is not important in this case.

I assume that you are referring to our Dutch ETF range as these distribute income to shareholders. In principle according to the tax treaty the ETFs will initially withhold 15% Dutch withholding tax on every dividend distribution. Typically income is distributed on a quarterly basis.

In certain countries you may be able to off-set the Dutch withholding tax. We are however not a tax advisor and recommend you consult a local tax advisor that can advise on what the impact will be for your specific situation.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: GPR » 21 kwie 2020, 13:19

Zacytuje też pewne wypowiedzi z facebooka:

Moja wypowiedź dotyczy zakupu ADR/GDR na akcje zagraniczne inne niż brytyjskie np. rosyjskie na giełdzie w Londynie. ADR - jak wynika z nazwy to amerykański kwit depozytowy (american depositary receipt). Jednak jeśli kupujesz go na giełdzie w Londynie (tak ADR może być notowany na giełdzie innej niż w USA, tak wynika z mojego doświadczenia. Przykładowo mam w systemie brokerskim i ADR i GDR spółki rosyjskiej) Jeśli masz akcje spółki rosyjskiej notowane w postaci ADR na giełdzie w Londynie, to broker potrąci 15% podatku od dywidendy --> dla strony rosyjskiej. Następnie nie ma już żadnego podatku potrącanego przez brokera (brokera zagranicznego w przypadku osoby tak jak ja z polską rezydencją podatkową). Pomimo, że to instrument notowany na giełdzie w Londynie i że w nazwie ma ,,american" nie zostanie potrącony żaden podatek dla Stanów Zjednoczonych. Natomiast bardzo ważne pytanie pojawia się w momencie gdy instrument jest notowany w Londynie, ty masz polską rezydencję podatkową i w tym przypadku pojawia się pytanie, umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z jakim krajem ciebie obowiązuje. Logiczne wydaje się, że z Wielką Brytanią, gdyż instrument tam jest notowany. kwestię podatkową rozwiązuje np. ta interpretacja podatkowa.
Jeśli byłby to GDR na spółkę chińską to zostałoby potrącone 10% dla strony chińskiej.
Miłego czytania interpretacji :) natomiast jeśli ADR/GDR byłby notowany w USA, to mogłoby być tak, że broker oprócz tego 15%, potrąciłby kolejną zaliczkę na podatek dla USA. Ogólnie to ja polecam tworzenie portfolio wielowalutowego z kupnem akcji bezpośrednio na tych rynkach, na których są notowane. Od dywidend zostanie potrącona opłata od ADR/GDR w wysokości 0,01-0,03 na każdy kwit. O ADR/GDRy notowane np. na giełdzie niemieckiej najlepiej pytać u swojego brokera, gdyż różni brokerzy mogą różnie rozliczać, a czasami w zależności od formy opodatkowania dywidendy na 1 rynku od tego samego typu spółek mogą być różnie opodatkowane. (Nie jestem doradcą podatkowym i moja wypowiedź nie jest rekomendacją ani interpretacją podatkową w rozumieniu prawa. O szczegółowe informacje najlepiej zapytać we własnym urzędzie skarbowym).

0,01 tylko opłata potrącana od dywidend od ADR/GDR. masz 10 ADRów (przykładowo 0,02x10 = 0,20 centów od 10 kwitów) o tyle będzie obniżana każda dywidenda od 10 ADRów.

w US 30% jest dla nie rezydentów" -> jak złożysz deklarację W8-Ben, to już jest inaczej (15), tylko trzeba ją złożyć. Jeśli pobrano by 30%, to w Polsce i tak masz obowiązek dopłaty 4%.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: GPR » 21 kwie 2020, 17:19

odpowiedź od XTB:

Podczas handlu na ETFach i akcjach w momencie przysługiwania dywidendy będzie ona wypłacana na rachunek już w formie netto. Przyjmuje się, że będzie to podatek u źródła. W przypadku wątpliwości najlepiej sprawdzać ISIN instrumentu, który Pan u nas widzi. Można to sprawdzić po prostu w informacjach o instrumencie.
ISIN wpływa na stawkę podatku. ADR to akcje, które są zdeponowane w banku, który to emituje kwity depozytowe, w tym przypadku akcje są zdeponowane w USA, bank depozytariusz otrzymuje dywidendę od spółki i wypłaca dywidendę posiadaczom tych kwitów, stąd przechodzi to przez stawkę podatku US.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: GPR » 22 kwie 2020, 11:13

Info z BOŚ:

Dziękujemy za wiadomość. W przypadku ADR na akcje firmy rosyjskiej (np. Gazprom) podatek pobierany jest wg. stawki rosyjskiej (15%).
Podobnie w przypadku ETF – największe znaczenie ma tutaj siedziba emitenta a nie giełda na której jest notowany.

Możliwe że doedytuje bo jestem w dalszej rozmowie.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: GPR » 22 kwie 2020, 12:35

mBank:

ADRy z akcji również dystrybuują dywidendę. Niezależnie od tego czy otrzymuje ją Pan z akcji czy ADR nastąpi opodatkowanie u źródła (wg stawki rosyjskiej)

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: GPR » 22 kwie 2020, 14:32

Dalsza korespondencja z BOŚ:

Dziękuję bardzo za odpowiedź
Jeszcze tylko sie dopytam bo mam sprzeczne informacje (od mojego drugiego brokera):
Na pewno podatek od ADR pobierany jest w Rosji a nie w USA jako ze to kwity amerykańskiego banku czyli to on jest ich emitentem?
A może najpierw w Rosji a potem jeszcze w USA?

Podatek 15% jest pobierany w Rosji, w USA nie jest nic pobierane – do inwestora wpływa 85%.


i mBank:

A czy nie jest tak że najpierw sa opodatkowane w Rosji, a potem (jako ze to ADRy) równiez w USA do kwoty ich podatku?
To tak jak z podatkiem w PL że nawet gdy dywidendy są opodatkowane 15% to i tak musze dopłacić do naszej stawki podatkowej a w US (jako że nie jestem ich rezydentem a u was w-8ben nie działa) zapłacę 30%?
Zatem finalnie moze to być 30% z USA a nie tylko 15% z Rosji?

Niezależnie od formy pożytki z GAZPROM były opodatkowane jedynie rosyjską stawką.
Jednocześnie zaznaczam iż na rachunek otrzymuje Pan zawsze kwoty po opodatkowaniu. Płatnikiem jest nasz broker zagraniczny.
Po wypłacie świadczenie BM mBanku może udzielić Panu informacji o wysokości pobranego już podatku. Jeśli chodzi o sposób jego rozliczenia w US, zachęcam do kontaktu z doradcą podatkowym.

także wszystko już chyba jasne. Jeszcze czekam na odpowiedzi z kilku firm. Będę miał to wkleje za jakiś cas.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: mlubinski » 22 kwie 2020, 17:24

spoko dzięki za info :)

inzaghi78
Posty: 2
Rejestracja: 13 kwie 2020, 19:13

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: inzaghi78 » 27 kwie 2020, 12:31

Mam dwa pytania:

1) czym różni sie inwestycja w Gazprom jako Gazprom a w ADR na Gazprom od strony praktycznej ?

Wiem że ze względu na trudność inwestycji na polskim rynku dość popularne jest inwestowanie w Instrument ADR ale nie wiem jaka jest różnica namacalna dla nas jako zwykłych zjadaczy chleba

2) to już takie banalne , wiadomo że nasi brokerzy nie uwzględniają wypłaconych dywidend od ETF zagranicznych w przesyłanym PIt-8C
Skad można pobrać taką wartość za rok ? Trzeba za każdym razem to jakoś sobie notować czy można jakoś zbiorczo określić jaka to była wartość ? Dodatkowo będziemy wiedzieć jaki został od nich pobrany podatek ?

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: GPR » 04 maja 2020, 15:06

Mały zwrot z Saxo Bank od pana Szymczyka:

Podatek jest pobierany u źródła czyli w przykładanie który Pan podał będą to Niemcy, poniważ tam notowane są akcje.

Pani Anna z DIF broker:

Zawsze tam gdzie jest emitend danego instrumentu, czyli jest jest to USA to w USA
Będzie pobrane i ksiegowane sa kowty netto

Pytanie nadal to samo tj.
Kupując ADR (czyli amerykański kwit na akcje) np Gazpromu na giełdzie niemieckiej gdzie będzie mi pobrany podatek od dywidend?
W Rosji, w USA (bo to amerykański kwit a nie rosyjska akcje) czy w Niemczech bo tam kupiłem?

Jak widać "ktoś tu musi się mylić".
Czekam na dalsze odpowiedzi.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: GPR » 04 maja 2020, 17:27

eToro:

When you buy stocks, you will be charged dividend tax according to your country of residence.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: GPR » 27 maja 2020, 11:26

Lynx:


Podatek od dywidendy w przypadku akcji rosyjskich i ADR na akcje rosyjskie wynosi 10 % ( a nie jak pisałam poprzednio 15%).
Np. dla spółki rosyjskiej Gazprom i ADR notowanych na innych giełdach np. na giełdzie w Londynie – LSE oraz giełdzie niemieckiej FWB:

RU0007661625 - GAZP in RUB on MOEX
US3682872078 - GAZ in EUR on LSE
US36829G1076 - SCF in EUR on FWB

W przypadku powyższych instrumentów stawka potrącenia jest stosowana ze źródła, którym jest Rosja. Dlatego zastosowanie będzie miała stawka podatku od dywidendy w wysokości 10%.

kanoniers2020
Posty: 4
Rejestracja: 09 lis 2020, 17:32

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: kanoniers2020 » 09 lis 2020, 17:36

@GPR

Czyli nadal nic nie wiemy :( Ten temat jak szukałem przejawiał się w wielu miejscach w sieci i wszędzie wywołuje zamieszanie, aż dziwne że nie można ustalić jednej wersji , przecież jest podejrzewam mnóstwo inwestorów ktorzy już to rolziczali ?!

Ja pytając w bossa i xtb otrzymałem informacje takie jak Ty -- jest pobierane 15% , 4% dopłacamy w Polsce (oczywiście uprzednio przeliczając dolarową dywidendę przez kurs z waluty A z dnia poprzedniego) a nie taką dywidendę jaką otrzymaliśmy na konto .

winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 19 lut 2020, 22:14

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: winnie-the-pooh » 09 lis 2020, 18:19

No ale to zależy od domicylu spółki (czyli miejsca jej siedziby) i kształtu umowy (lub jej braku) o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym krajem.
Dla spółek amerykańskich będzie to 15%, dla rosyjskich 10%. Ale finalnie Polaka obciąży polskie 19%, więc wg kraj rezydencji podatkowej. Przychód z dywidendy powstaje w spółce, choć wypłaca go w różnych walutach i w różnych miejscach.
Tyle zwykle do tej pory wyczytywałem.

kanoniers2020
Posty: 4
Rejestracja: 09 lis 2020, 17:32

Re: Gdzie jest źródło opodatkowania dywidendy?

Post autor: kanoniers2020 » 09 lis 2020, 19:25

winnie-the-pooh pisze:
09 lis 2020, 18:19
No ale to zależy od domicylu spółki (czyli miejsca jej siedziby) i kształtu umowy (lub jej braku) o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym krajem.
Dla spółek amerykańskich będzie to 15%, dla rosyjskich 10%. Ale finalnie Polaka obciąży polskie 19%, więc wg kraj rezydencji podatkowej. Przychód z dywidendy powstaje w spółce, choć wypłaca go w różnych walutach i w różnych miejscach.
Tyle zwykle do tej pory wyczytywałem.

Temat cały czas dotyczy ADR Gazprom -- chodzi mi konkretnie o ten ADR z Bossa
Jeśli jest to z giełdy rosyjskiej powinno być 10% a ja otrzymywałem zawsze informacje że 15% ??!

ODPOWIEDZ