Podatki, US trading

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Podatki, US trading

Post autor: Plastic Tofu » 25 kwie 2019, 17:51

Mam pytanie odnośnie munis. Czy US municipal bonds dające kupon nieopodatkowany przez Fed na podstawie prawa o unikaniu podwójnego opodatkowania, również będą nieopodatkowane w Polsce? Mniej interesuje mnie podatek stanowy bo można wybrać FL, TX albo NV i uniknąć tego podatku natomiast podatek federalny = 0 i czy przekłada się to na Polski Pit jako zero?

iva12
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2019, 06:53

Re: Podatki, US trading

Post autor: iva12 » 24 maja 2019, 11:21

Ryszard Wielkouch pisze:
03 mar 2018, 14:42
Jeśli chodzi o mnie to sam się rozliczam ze względu na handel u zagranicznego brokera. Wystarczy jakiś program typu open office.
Stworzenie kolumn:

1) nazwa instrumentu
1a) data zakupu
1b) data sprzedaży
2) cena zakupu w 2017
3) kurs dolara w przeddzień dokonania transakcji zakupu
4) cena sprzedaży w 2017
5) kurs dolara w przeddzień dokonania transakcji sprzedaży
6) Opłata za nabycie instrumentu
7) Opłata za zbycie instrumentu
8) Koszt uzyskania przychodu
9) Przychód
10) Dochód lub Strata

8) (Kolumna 2 + Kolumna 6) * Kolumna 3 + Kolumna 7 * Kolumna 5
9) (Kolumna 4) * (Kolumna 5)
10) Różnica między Kolumną 9, a 10

Nie jestem żadnym doradcą dlatego ktoś bardziej doświadczony może się wypowie :>

Bardzo dziękuję za tak dokładny komentarz, gdybym znalazł go tydzień temu, ja bym nie spędził dużo czasu, ale myślę, że Pan nie poprawnie liczy Przychód do PIT-38.

Pan pisze "kurs dolara w przeddzień dokonania transakcji sprzedaży", a trzeba w dniu przeniesienia praw - 1, które odbywa się przez 2 dni (T+2 w USA). Pisałem listy do Krajowa Informacja Skarbowa (KAS) i oni mi odpowiedzieli tak:

Odpowiadając na pytanie informujemy, że przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych
powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności papierów wartościowych.
Przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank
Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień przeniesienia własności papierów
wartościowych.

Teraz nie jestem pewien w sprawie kursu dla kosztów, ponieważ pojęcie "Koszt uzyskania przychodów" występuje tylko w momencie przeniesienia praw. Teraz będę pisać o kosztach w KAS...

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Podatki, US trading

Post autor: Thorwald » 28 maja 2019, 10:35

Jeżeli mamy europejskiego brokera i konto w euro i dokonujemy zakupów w USA to następuje przewalutowanie przy każdej transakcji. Broker podaje kurs, ale nie podaje kosztu. Na koniec roku tylko podali, że na kosztach przewalutowania zarobili na mnie "tyle, a tyle". Jedyne pomysł na rozliczenie tego to odjęcie od zysku rocznego kwoty ich zarobku z kursem na 31 grudnia.
Spotkałem się z kursem NBP podawany do 2 i do 4 miejsc po przecinku. Który nas obowiązuje do spraw podatkowych ?

iva12
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2019, 06:53

Re: Podatki, US trading

Post autor: iva12 » 28 maja 2019, 12:38

Witam,

Mam pisma od KAS, zgodnie z odpowiedziami

1) nazwa instrumentu
2) cena zakupu,
3) kurs średni ogłaszany przez NBP w przeddzień dokonania transakcji zakupu
4) cena sprzedaży
5) kurs średni ogłaszany przez NBP w przeddzień dokonania transakcji sprzedaży
6) kurs średni ogłaszany przez NBP w przeddzień (data dokonania transakcji sprzedaży + 2 dni robocze w USA) (T+2)
7) Opłata za nabycie instrumentu
8) Opłata za zbycie instrumentu
9) Koszt uzyskania przychodu
10) Przychód
11) Dochód lub Strata

9) (Kolumna 2 + Kolumna 7) * Kolumna 3 + Kolumna 7 * Kolumna 5
10) (Kolumna 4) * (Kolumna 6)
11) Różnica między Kolumną 9, a 10

iva12
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2019, 06:53

Re: Podatki, US trading

Post autor: iva12 » 28 maja 2019, 12:48

Thorwald pisze:
28 maja 2019, 10:35
Jeżeli mamy europejskiego brokera i konto w euro i dokonujemy zakupów w USA to następuje przewalutowanie przy każdej transakcji. Broker podaje kurs, ale nie podaje kosztu. Na koniec roku tylko podali, że na kosztach przewalutowania zarobili na mnie "tyle, a tyle". Jedyne pomysł na rozliczenie tego to odjęcie od zysku rocznego kwoty ich zarobku z kursem na 31 grudnia.
Spotkałem się z kursem NBP podawany do 2 i do 4 miejsc po przecinku. Który nas obowiązuje do spraw podatkowych ?

trzeba liczyć każdą transakcję z przewalutowaniem z EUR w PLN

Tomo
Posty: 12
Rejestracja: 14 cze 2018, 21:42

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomo » 11 cze 2019, 22:27

Poprzez serię artykułów, reklam oraz pewnego doświadczenia z opcjami na GPW chciałem spróbować pohandlować przez Lynx w USA.
Niestety, póki nie będę miał pewności jak to rozliczyć - nie chcę się za to brać.

I tak, w przypadku zapytań - Lynx odpowiada, że nie jest biurem podatkowym - to jasne. Na pytanie o polecane biuro podatkowe/księgowe nie są w stanie pomóc.Pytania do samych biur pozostają raczej bez odpowiedzi, ewentualnie z informacją, że się tym nie zajmują.

Wspomniany tutaj USSoft w wersji online byłby wygodnym rozwiązaniem, ale pytanie: czy ktoś sprawdzał poprawność np za 2018 (np opcji z wykonaniami) ?
Jeżeli dobrze rozumiem jedną z wypowiedzi na forum to aktualna wersja powstała w kwietniu 2019

Na forum już kilkukrotnie ktoś pytał o biuro i obawiam się, ze nie było konkretnej odpowiedzi odpowiedzi.
Czy to chodzi o to, że nikt nie podaje takiej informacji publicznie czy faktycznie nikt nie korzysta z biur do rozliczenia PIT-38 w PL ?
Fajnie gdyby ktoś wiedział, że takie biuro, które potencjalnie się zgodzi faktycznie potrafili na podstawie statementu podać poprawne wartości.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomek » 12 cze 2019, 15:04

Nikt nie korzysta z takich biur, bo żadne biuro się tego nie podejmuje, ponieważ dużo z takim statementem jest roboty, a koszt usługi, który osoba indywidualna jest w stanie zapłacić, jest zbyt niski.

Ja korzystam z usług MDDP Outsourcing, które rozlicza wyłącznie firmowe transakcje z giełdy na podstawie statementu z IB i nic więcej, a koszt takiej usługi to 7 000 zł netto miesięcznie. Inne biura podawały kwoty od 12 do 20k miesięcznie za rozliczenia. Bez faktur i bez kadr, wyłącznie na bazie samego statementu z IB.

Pytałem wszędzie czy są w stanie także przyjąć rozliczenia prywatnych PIT-ów, a nie firm, to znaczy rozliczyć to jednorazowo w trakcie roku i nikt się tego nie podejmuje z uwagi na to, że za dużo z tym roboty, a przez brak miesięcznego stałego flat fee, to sobie tego potem nie odbiją.

Moja rada jest taka, żeby zmienić walutę rozliczeniową rachunku na PLN i generować na koniec roku pełny roczny statement, wyliczyć z niego łączny zysk, odjąć koszty prowadzenia rachunku i prowizji, a potem na bazie tego złożyć PIT do US. Jeśli US będzie miał wątpliwości, to poprosi Was o statement, więc wtedy podeślecie mu statement z konta. Pani z US musiałaby sama liczyć każdą transakcję po kolei, żeby udowodnić, że coś się nie zgadza, np. przy przeliczaniu walut etc. Wtedy w najgorszym wypadku US powie Wam, że uważają, że trzeba dopłacić 10 zł podatku, bo różnice walutowe, bo to, bo pstro. W każdym razie US zrobi robotę za Was. No ale to tylko teoria, bo obstawiam, że w 99% przypadków chodzi o tak małe kwoty, że nikt w ogóle nie zapyta o statement, a w przypadku tych urzędników, którzy zapytają o statement, to w 99% przypadków nikt z nich nie będzie potem liczył wszystkiego ręcznie, tylko sprawdzą na podsumowanie z wyciągu, czy to się zgadza z deklaracją podatkową.

W najgorszym wypadku będzie po prostu jakiś podatek do dopłaty, który i tak musiałby być przecież zapłacony, ale jest to tak ekstremalnie mało prawdopodobne, że myślę że spokojnie można zaryzykować i odpuścić sobie liczenie tego wszystkiego pojedynczo, a bazować po prostu na zbiorczym statemencie za cały rok wygenerowanym od razu w PLN.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 12 cze 2019, 15:31

Tomek pisze:
12 cze 2019, 15:04
W najgorszym wypadku będzie po prostu jakiś podatek do dopłaty, który i tak musiałby być przecież zapłacony, ale jest to tak ekstremalnie mało prawdopodobne, że myślę że spokojnie można zaryzykować i odpuścić sobie liczenie tego wszystkiego pojedynczo, a bazować po prostu na zbiorczym statemencie za cały rok wygenerowanym od razu w PLN.
W jednym US pani w okienku na wiadomość, że sam sobie policzyłem wszystko zrobiła wielkie oczy, a potem powiedziała, że przy tak małych kwotach i tak nikt tego nie będzie sprawdzał, ale to było trochę lat temu. W innym US pani dostała listę transakcji z duńskiego US, bo miałem konto w Saxo. Transakcje były po numerach ISIN i pani nie miała zielonego pojęcia na co patrzy, ale na wszelki wypadek wezwała mnie na "wyjaśnienia". Także raczej nie ma co się przejmować, chyba, że faktycznie robimy jakiś wał na podatkach.

Caer
Posty: 17
Rejestracja: 25 lis 2018, 12:56

Re: Podatki, US trading

Post autor: Caer » 12 cze 2019, 23:35

Dziekuje za tą serię postów. Siedziałem cały dzień i liczyłem jak debil każdą tranzakcję z kursów NBP za poprzedni rok. :) :) Teraz wezmę po prostu kwoty zbiorcze, a i optymalizacja będzie łatwiejsza. ;)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 12 cze 2019, 23:38

Tzn. ja też przeliczam każdą transakcję tak jak się to powinno to robić, natomiast nie stresuję się tym, że gdzieś się pomylę o te parę groszy.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomek » 13 cze 2019, 07:19

Caer pisze:
12 cze 2019, 23:35
Dziekuje za tą serię postów. Siedziałem cały dzień i liczyłem jak debil każdą tranzakcję z kursów NBP za poprzedni rok. :) :) Teraz wezmę po prostu kwoty zbiorcze, a i optymalizacja będzie łatwiejsza. ;)
Na IB/Lynx można zmienić na chwile w Account Management walutę rozliczeniową rachunku na PLN, żeby wyciąg wygenerował się tez w PLN wg kursów ECB, a to także jest akceptowane przez nasz US. To znacznie ułatwi cała sprawę:) W dodatku jak US dostanie potem taki wyciąg cały w PLN, to nikomu nawet do głowy nie przyjdzie, żeby to jeszcze raz na własna rękę przeliczać z jakichś dolarów.

Krzych_option fun
Stały bywalec
Posty: 219
Rejestracja: 15 gru 2018, 23:41

Re: Podatki, US trading

Post autor: Krzych_option fun » 13 cze 2019, 08:09

Ja zrobiłem sobie takiego prościutkiego excela :)
Załączniki
tabelka z transakcjami.png

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Podatki, US trading

Post autor: arku » 13 cze 2019, 17:01

iva12 pisze:
28 maja 2019, 12:38
Witam,

Mam pisma od KAS, zgodnie z odpowiedziami

1) nazwa instrumentu
2) cena zakupu,
3) kurs średni ogłaszany przez NBP w przeddzień dokonania transakcji zakupu
4) cena sprzedaży
5) kurs średni ogłaszany przez NBP w przeddzień dokonania transakcji sprzedaży
6) kurs średni ogłaszany przez NBP w przeddzień (data dokonania transakcji sprzedaży + 2 dni robocze w USA) (T+2)
7) Opłata za nabycie instrumentu
8) Opłata za zbycie instrumentu
9) Koszt uzyskania przychodu
10) Przychód
11) Dochód lub Strata

9) (Kolumna 2 + Kolumna 7) * Kolumna 3 + Kolumna 7 * Kolumna 5
10) (Kolumna 4) * (Kolumna 6)
11) Różnica między Kolumną 9, a 10

Wydaje mi się że w pkt 9 jest błąd bo dwukrotnie jest ujęta kolumna 7. Zakładam ze w drugim przypadku ,po znaku "+" powinna być kolumna 8 czyli opłata za zbycie, wtedy by się zgadzało

iva12
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2019, 06:53

Re: Podatki, US trading

Post autor: iva12 » 13 cze 2019, 17:06

arku pisze:
13 cze 2019, 17:01
iva12 pisze:
28 maja 2019, 12:38
Witam,

Mam pisma od KAS, zgodnie z odpowiedziami

1) nazwa instrumentu
2) cena zakupu,
3) kurs średni ogłaszany przez NBP w przeddzień dokonania transakcji zakupu
4) cena sprzedaży
5) kurs średni ogłaszany przez NBP w przeddzień dokonania transakcji sprzedaży
6) kurs średni ogłaszany przez NBP w przeddzień (data dokonania transakcji sprzedaży + 2 dni robocze w USA) (T+2)
7) Opłata za nabycie instrumentu
8) Opłata za zbycie instrumentu
9) Koszt uzyskania przychodu
10) Przychód
11) Dochód lub Strata

9) (Kolumna 2 + Kolumna 7) * Kolumna 3 + Kolumna 7 * Kolumna 5
10) (Kolumna 4) * (Kolumna 6)
11) Różnica między Kolumną 9, a 10

Wydaje mi się że w pkt 9 jest błąd bo dwukrotnie jest ujęta kolumna 7. Zakładam ze w drugim przypadku ,po znaku "+" powinna być kolumna 8 czyli opłata za zbycie, wtedy by się zgadzało

tak! "Kolumna 8"

9) (Kolumna 2 + Kolumna 7) * Kolumna 3 + Kolumna 8 * Kolumna 5

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Podatki, US trading

Post autor: Ryszard Wielkouch » 13 cze 2019, 22:24

Tak! Mój błąd ;)

ODPOWIEDZ