Podatki, US trading

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Podatki, US trading

Post autor: wujt » 02 kwie 2019, 13:57

Pytanie do osób, które wykonują przelewy do USA. Jaki macie sposób na jak najmniejsze koszty przy takich transferach? Mój bank za wire transfer nalicza mnie ~200 PLN + przewalutowanie. Z tego co wyczytałem, żeby otworzyć konto w banku w USA nie-rezydent ma taką możliwość, ale tylko osobiście - póki co to nie wchodzi w grę. Są jakieś inne sposoby na to? Z góry dzięki za odpowiedzi.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 02 kwie 2019, 15:04

Jak Twój bank może naliczać 200zł co to za opłata?
Bank bierze jakąś opłatę + pośrednik.

Z innej strony tak brokerzy amerykańscy często stosują wysokie opłaty dla obcokrajowców plus jeszcze pośrednicy.

Co do osobiście hm chyba nie każdy.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 02 kwie 2019, 16:31

wujt pisze:
02 kwie 2019, 13:57
Pytanie do osób, które wykonują przelewy do USA. Jaki macie sposób na jak najmniejsze koszty przy takich transferach? Mój bank za wire transfer nalicza mnie ~200 PLN + przewalutowanie.
Ja mam konto w USD w Polsce i przelewam prosto z niego na konto w IB. Zabierają chyba $25.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomek » 02 kwie 2019, 17:20

Revolut albo Transferwise są też fajnym pomysłem, bo przelew idzie za free, a wymiana waluty jest po kursach niemalże międzybankowych.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Podatki, US trading

Post autor: Thorwald » 02 kwie 2019, 17:58

Tomek - ale Revolut z tego co wiem prowadzi konta USD w UK i nadal przelew UK-USA idzie swiftem z opłatami.
Sogotrade pobiera 50USD za wysłanie za granicę przelewu i jak będzie trzeba przelać z USA do UK to też pobierze.
Nie wiem jak pozostali brokerzy.
Przelewałeś Tomek USD z Revoluta do USA lub vice versa?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomek » 02 kwie 2019, 18:06

Tak, tak, może za bardzo uprościłem z tym "free". Koszty banków korespondentów są ponoszone, bo tego nie pobiera ani Revolut ani Sogo/IB, tylko banki które pośredniczą w transferze USD. Miałem na myśli to, że wykonanie takiego przelewu z Revoluta po stronie Revoluta jest za free, bo tradycyjne banki pobierają za przelewy międzynarodowe dodatkową opłatę (plus oczywiście koszt SWIFT-a, czyli pośrednictwa).

Ja regularnie korzystam z Revoluta do przelewów transgranicznych w różnych walutach. Robiłem przelewy z i na USD do różnych firm z USA, ale nie do brokerów. Natomiast to nie powinno być problemem, ponieważ to konto w USD nie jest zbiorcze, tylko imienne, tzn. dostajesz indywidualny IBAN i widniejesz jako nadawca/odbiorca Ty, a nie Revolut. Tak więc obstawiam, że na 90% broker nie będzie miał problemu z zaakceptowaniem takiego przelewu.

Natomiast fakt, że jeśli to Sogo pobiera 50 USD za transfer OUT, to jest nie do przeskoczenia. W IB/Lynx wypłaty są za darmo.

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Podatki, US trading

Post autor: wujt » 02 kwie 2019, 22:46

It’s completely free to transfer money with Revolut. In terms of international cross-currency transfers, you can send up to £5,000 each month for free. Anything exceeding this amount will see a market-low 0.5% fee applied.

If the beneficiary bank is located outside of the EU or if the transfer is not in Euros, then your transfer will be sent via SWIFT and you may incur international wire transfer fees.

The beneficiary bank may also charge a fee to receive your transfer. When your money is in transit, it may be processed by an intermediary bank who could also apply a handling fee. In simple terms, the amount received at the other end might be less than the amount that you sent.

Czy te SWIFTowe transakcje są do oszacowania? Można gdzieś znaleźć informacje jakie banki obsługuje bank odbiorczy bezpośrednio? Wtedy nie są potrzebne żadne intermediaries - co za tym idzie opłaty są niższe. I przelew zostanie zrealizowany szybciej.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy ja - jako posiadacz konta w Revolucie - widnieję również jako nadawca przelewu (must have brokera). Nie mogę znaleźć tej informacji, czy w Revolucie tak jest. Ale to o czym Ty piszesz Tomek obiło mi się o uszy. Byłoby miło, gdyby to była prawda.

Edit: wygląda na to, że jest tak jak piszesz Tomek, ale nie do końca chyba to działa :P
Załączniki
Screenshot 2019-04-02 at 22.55.03.png

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 02 kwie 2019, 23:20

Szkoda wujt, że zadając pytanie nie odpowiadasz na pytanie.

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Podatki, US trading

Post autor: wujt » 02 kwie 2019, 23:22

sebo pisze:
02 kwie 2019, 23:20
Szkoda wujt, że zadając pytanie nie odpowiadasz na pytanie.

Nie wiem co to za opłata, pewnie zwykła prowizja :)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 02 kwie 2019, 23:27

Przeczytaj jeszcze raz.
"Pytanie do osób, które wykonują przelewy do USA. Jaki macie sposób na jak najmniejsze koszty przy takich transferach? Mój bank za wire transfer nalicza mnie ~200 PLN + przewalutowanie. " Gdzie jest ta prowizja w prowizjach i opłatach?

Skąd z PL do USA co to za opłata 200zł, co to jest mój bank, wysyłasz z pl czy z Czech?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomek » 03 kwie 2019, 07:14

wujt pisze:
02 kwie 2019, 22:46
Edit: wygląda na to, że jest tak jak piszesz Tomek, ale nie do końca chyba to działa :P
To stare posty są, kiedyś faktycznie Revolut miał zbiorczy rachunek i jako nadawca widniał Currency Cloud, ale od paru miesięcy dostępne są indywidualne IBAN-y. Wejdź w aplikacje i spróbuj wygenerować dane do zasilenia konta w USD, wtedy zobaczysz czy są to dane Revolut czy jako odbiorca widniejesz Ty.

PS. Do IB/Lynx o wiele efektywniej jest wysłać złotówki zwyklym przelewem krajowym (mają konto w polskim Citi) i wtedy wymienić te złotówki na USD już na platformie po kursach międzybankowych. Trzeba tylko wygenerować sobie nowe dane do przelewu na ich stronie i zaznaczyć, ze to ma byc przelew w PLN.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 03 kwie 2019, 11:09

No dokładnie, choć nie do wszystkich walut, Frank chyba nie ma.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Podatki, US trading

Post autor: Besso » 22 kwie 2019, 22:14

Walczę z rozliczeniem i mam kilka pytań do osób rozliczających się z polskim urzędem skarbowym z rynków zagranicznych. Z góry dzięki za odpowiedź!
Po kolei wszystkie pola:

tutaj nic nie wpisuje z racji, że nie otrzymałem PIT-8C
1.PNG

tutaj wpisuję wszystkie przychody (sprzedaż akcji + dywidendy brutto[bez tych z których został pobrany podatek 19%]) i koszty uzyskania przychodu ze wszystkich giełd, łącznie z wse (+ koszty prowadzenia konta, dostępu do rynków, prowizje itd); (oczywiście w plnach kurs średni nbp z dnia poprzedzającego transakcję)
2.PNG

tutaj łączną kwotę zagranicznych podatków dywidendowych zatrzymanych u źródła
3.PNG

tutaj kwotę 19% ze wszystkich dywidend z których nie został pobrany żaden podatek
4.PNG

tutaj dywidendy z których pobrany został podatek 19%
6.PNG

I voila?
Bo coś czuje, że nie jest tak łatwo.

elstee
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2018, 13:53

Re: Podatki, US trading

Post autor: elstee » 22 kwie 2019, 23:49

Czołem Panowie,
dzisiaj właśnie udostępniliśmy najnowszą aktualizację naszego softu do przeliczeń podatkowych USSoft w wersji online. Pracuje on na danych z IB oraz LYNX. W kilka sekund robi za nas całe rozliczenie. Ile to czasu i nerwów potrafi zaoszczędzić, wie tylko ten, kto już takie rozliczenie samodzielnie wykonywał choć raz ;)

Tutaj krótkie video tego jak pracuje nasz soft: https://youtu.be/r6m9lSY5u9o
Pod video znajdziecie też link, jakby ktoś chciał oszczędzić sobie trochę pracy przed końcem kwietnia ;)

Pozdrawiam
Łukasz Stępień
USStocks.pl

Stanis
Posty: 18
Rejestracja: 05 gru 2017, 11:26

Re: Podatki, US trading

Post autor: Stanis » 23 kwie 2019, 21:26

Mam podobne wątpliwości jak użytkownik 'Besso",

jak nie mam pit 8c, w moim przypadku posiadam platformę degiro,
To czy w Pit 38 "inne przychody" poz. 21. przychody(wpisuję z rocznego raportu "zakup papierów wartościowych" + sumę wszystkich diwidend brutto)?
natomiast poz. 22. koszty uzyskania przychodów( wpisuje z rocznego raportu "sprzedaż papierów wartościowych" + odsetki zapłacone i prowizję)?
w pozycji 34. i 35. wpisuję zapłacone "podatki od dywidend"?
Jeśli zapłacone podatki przekraczają 19% sumy wszystkich dywidend brutto to czy w dalszym ciągu jestem zobowiązany do zapłacenia jakiegoś podatku?

Z góry dziękuje za pomoc.

ODPOWIEDZ