Podatki, US trading

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
odrion
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:01

Re: Podatki, US trading

Post autor: odrion » 19 lut 2018, 13:07

@piap
Ja w DIF jak wyświetlę sobie historię CFD Financing, to widzę koszty za każdy dzień. Nie jest to dla mnie problem, żeby "podciągnać" sobie kursy NBP-1. Wydaje mi się, że skoro koszt jest naliczany codziennie, to US może również mieć oczekiwania do tego, że przeliczenie na złotówki jest codziennie. Tego bym się spodziewał.
Ja mam różnicę między tym co podaje mi DiF na zestawieniu zbiorczym kosztów CFD vs to co widzę w raporcie Finansowania CFD, ale to wyjaśniam już sobie z DiFem.


Co do przelewów, to:
a) dla osób nie handlujących na firmę, to moim zdaniem zasilenie rachunku nie wpływa na podatek -> stąd oryginalne moje pytanie
b) dla handlu na firmę - nie wypowiadam się jednoznacznie, ale może to mieć znaczenie w sprawie wyceny niezrealizowanych różnic kursowych na koniec roku.
Ma to znaczenie jak ktoś ma firmę np zoo i wybrał rozliczenie różnic kursowych sposobem bilansowym:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak- ... -podatkowa
ale w większości przypadków, przelew zasilający rachunek brokera, też moim zdaniem nie wlicza się do wyliczenia podatków.

pozdrawiam,
odrion

mart
Posty: 7
Rejestracja: 18 sie 2017, 22:39

Re: Podatki, US trading

Post autor: mart » 24 lut 2018, 18:04

Witam mam rachunek w interactive brokera i potrzebuje ogarniętego doradcę lub biuro rachunkowe które za normalne pieniądze pomoże mi rozliczyć podatek za 2017. Czy ktoś może polecić mi kogoś sprawdzonego? Może być na priv

mart
Posty: 7
Rejestracja: 18 sie 2017, 22:39

Re: Podatki, US trading

Post autor: mart » 03 mar 2018, 14:02

Panowie tylu tu traderow i żadnej porady? Wszyscy rozliczacie się sami czy o co chodzi?

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Podatki, US trading

Post autor: Ryszard Wielkouch » 03 mar 2018, 14:42

Jeśli chodzi o mnie to sam się rozliczam ze względu na handel u zagranicznego brokera. Wystarczy jakiś program typu open office.
Stworzenie kolumn:

1) nazwa instrumentu
1a) data zakupu
1b) data sprzedaży
2) cena zakupu w 2017
3) kurs dolara w przeddzień dokonania transakcji zakupu
4) cena sprzedaży w 2017
5) kurs dolara w przeddzień dokonania transakcji sprzedaży
6) Opłata za nabycie instrumentu
7) Opłata za zbycie instrumentu
8) Koszt uzyskania przychodu
9) Przychód
10) Dochód lub Strata

8) (Kolumna 2 + Kolumna 6) * Kolumna 3 + Kolumna 7 * Kolumna 5
9) (Kolumna 4) * (Kolumna 5)
10) Różnica między Kolumną 9, a 10

Nie jestem żadnym doradcą dlatego ktoś bardziej doświadczony może się wypowie :>

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 03 mar 2018, 14:57

mart pisze:Panowie tylu tu traderow i żadnej porady? Wszyscy rozliczacie się sami czy o co chodzi?

Przeszedłem się po mieście i co Ci powiedzieli?

mart
Posty: 7
Rejestracja: 18 sie 2017, 22:39

Re: Podatki, US trading

Post autor: mart » 18 mar 2018, 17:27

@ Ryszard Wielkouch
dziekuje za odpowiedz - to co napisales jest dla mne oczywiste.
to z czym mam problem to rozliczenie transakcji fx i roznic kursowych - mam raport z IB w postaci pdf i nie do konca dla mnie zrozumaile zwiazane z tym zapisy na raporcie

jacekk
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2018, 20:36

Re: Podatki, US trading

Post autor: jacekk » 23 kwie 2018, 21:43

Witam wszystkich na tym pięknym forum ;)

W końcu zabrałem się za rozliczenie podatków w związku z moimi skromnymi działaniami w panelu DeGiro, i natrafiłem na grząski grunt. Pomimo spędzenia sporej części weekendu na lekturze, dalej mam zagwozdki, więc prosiłbym o pomoc i odpowiedzi na poniższe pytanie. Najpierw jednak nieco wiadomych:

* Posiadam konto DeGiro od sierpnia 2017 i jedynymi moimi zakupami w tymże roku były dwa ETF po kilka transakcji (giełda NYA).
* Nic nie zbyłem.
* ETFy wypłacają dywidendę, więc kilka razy zostały mi takie środki wrzucone na konto u tegoż brokera.
* Jednoosobową działalność gospodarczą prowadzę od marca bieżącego roku, więc pewnie nie ma to znaczenia; rozliczam PIT-37 i dodatkowo PIT-38 za te dochody z dywidend.
* PIT-8c z DeGiro "oczywiście" nie posiadam.
* Raport DeGiro zawiera:
*** same zera w sekcji "Zysk / Strata".
*** XX złotych z "Dywidend", oraz minus YY złotych "Podatków od dywidend" (wszystko w PLN); podatek to nieco więcej niż 15%, więc pewnie jakieś zaokrąglenia zrobiły różnicę.
*** sekcję "Przegląd dywidend w PLN" w której (oprócz powyższych kwot) jest także "Dywidenda netto" ... XX - YY poprawnie obliczona ;)
*** sekcja "Stan portfela" zawiera parę wpisów ... bo przecież nic nie sprzedałem. W tym drobne kwoty w CASH & CASH FUND w trzech walutach.

No i teraz pytania ... może lamerskie, ale nigdzie nie ma czarno na białym. Tu http://www.portfelemerytalny.pl/inwesty ... inter-rao/ znalazłem najdokładniejszy opis, ale jest on z 2015 roku i wolałbym potwierdzone info i to w kontekście DeGiro.

1) Czy w polu 35 sekcji E formularza PIT 38 wrzucam kwotę wynikającą z przeliczenia XX * 19/100?
2) Czy w pole 36 sekcji E formularza PIT 38 wrzucam kwotę YY? Przypominam, to nie jest dokładny wynik XX*15/100 tylko parę groszy (dosłownie) więcej.
3) Czy w ogóle mogę operować na tych kwotach w PLN dostarczonych przez DeGiro, czy jednak powinienem przeszukać wpisy na rachunku u brokera i bawić się w przeliczanie każdej wypłaconej dywidendy?

Od razu sprostowanie/pytania odnośnie tego ostatniego ... bo nie byłbym sobą, gdybym nie próbował dojść wcześniej ;)
4) Sprawdziłem rachunek i wypłaty dywidend są w USD; dopiero "FX Credit" są tymi przeliczonymi na PLN.
5) Kurs DeGiro przy "FX Withdrawal" nie zgadza się z wpisami w archiwum NBP.
6) "data księgowania" różni się od "daty ważności"; którą miałbym brać pod uwagę szukając kursu NBP?
7) Co w takiej sytuacji (Data księgowania | Daty ważności | Opis)?
- 03/01/2018 02:36 | 02/01/2018 | FX Credit
- 03/01/2018 02:36 | 02/01/2018 | FX Withdrawal
- 02/01/2018 16:54 | 29/12/2017 | Dywidenda
- 02/01/2018 16:54 | 29/12/2017 | Podatek Dywidendowy
Czy ta dywidenda zalicza się do 2017 roku, czy już nie?
8) Czy do PIT-38 dorzucam jakiekolwiek koszty? Skoro zakupiłem ETFy to jest to mój koszt, ale nie sprzedałem więc tego nie rozliczam. Ale znowu mam zysk z zakupionych ... urghhhh :(

Ten ostatni zestaw pytań nie ma znaczenia, jeżeli odpowiedź na 3 brzmi "TAK, można polegać na ich raporcie". Niestety, moje własne obliczenia nie zgadzają się z tym raportem, a dodatkowo te kolejne zagwozdki nie spinają mi tematu w spójną całość.

Z góry dzięki za wszelakie uwagi :)

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Podatki, US trading

Post autor: eranet » 25 kwie 2018, 08:33

Panowie lub Panie
Ma ktoś gotowy formularz w Excelu do rozliczenia transakcji w walucie i przeliczenia tego na pln? Księgowa mnie właśnie poinformowała, że nie zdązy i żebym sam liczył....

regismelnik
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2018, 21:24

Re: Lynxbroker

Post autor: regismelnik » 20 maja 2018, 19:45

Witam
Dopiero założyłem konto w Lynx (mój pierwszy zagraniczny broker). Mam konto w PLN. Jak wygląda sprawa rozliczenia podatku? Biorę wartości w PLN z raportu i wpisuję do pit?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Lynxbroker

Post autor: Tomek » 21 maja 2018, 07:16

Trzeba przewalutować transakcje w obcych walutach według kursu NBP z dnia poprzedzającego transakcje.

Proponuje wpisywać to sobie w jakimś Excelu od razu. To znaczy jak dzisiaj kupujesz akcje za 1000$, sprawdź od razu na stronie NBP jaki był kurs USD do PLN w piątek i w arkuszu wpisz sobie wartość zakupu tych akcji wyrażoną w PLN. Potem przy sprzedaży tak samo. Na koniec roku wystarczy podsumować te dwie kolumny, policzyć różnice między nimi już w złotówkach i wyciągnąć z tego 19%.

regismelnik
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2018, 21:24

Re: Lynxbroker

Post autor: regismelnik » 21 maja 2018, 08:45

Ok, a jeśli kupuję np. futures na dax rozliczany w euro, to przeliczam wartość kontraktu w euro na pln? A co z walutą która zostaje po sprzedaży? Jeśli masz konto w Lynx to wiesz że trzeba ją samemu przekonwertować na pln. Tym się nie przejmujemy przy podatkach?

Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:04

Re: Lynxbroker

Post autor: Makaron » 21 maja 2018, 09:57

Hmm... normalnie jest tak, że rozliczasz tylko zysk/ stratę oraz koszty tylko w oparciu o zamknięte (zrealizowane) inwestycje.
Otwarte pozycje nie podlegają opodatkowaniu.
Gotówki (w walucie obcej) chyba też nie rozliczamy, w końcu bankowe konta walutowe nie są opodatkowane ze względu na różnice kursowe.

Pytanie czy mam rację.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Lynxbroker

Post autor: sebo » 21 maja 2018, 10:07

Do US musisz przeliczyć na PLN więc jak transakcje masz w innej walucie to musisz ją przeliczać.

regismelnik
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2018, 21:24

Re: Lynxbroker

Post autor: regismelnik » 21 maja 2018, 11:51

ok, czyli informacja w pln jest tylko do mojej informacji
Ostatnio zmieniony 21 maja 2018, 12:43 przez regismelnik, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Lynxbroker

Post autor: Ryszard Wielkouch » 21 maja 2018, 12:04

To powinno pomóc, w przykładzie podałem dolary, ale wystarczy zmienić na walutę rozliczeniową.

viewtopic.php?f=5&t=36&p=5165&hilit=kolumn#p5165

Myślę nad stworzeniem strony na której będzie można rozliczać swoje transakcje. Bo widzę, że byłoby przynajmniej kilka zainteresowanych osób ;)

ODPOWIEDZ