Podatki, US trading

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 17 sty 2018, 08:21

Dzwoniłem właśnie i dostałem odpowiedź, że z końcem lutego dostanę raport, w którym wszystko będzie podliczone i ujęte w PLN, tak jak w PIT-8C. Czekałem na rozmowę z konsultantem całe 5s. Pozytywne zaskoczenie.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 17 sty 2018, 10:07

Jeszcze mają czas na to, dopiero mamy styczeń. Nie przesadzajcie z tym.

"Z tego co kojarzę to zwinęli biuro w Polsce i trzeba liczyć samemu." co to znaczy? Powielanie dziwnej treści nie jest dobre.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 17 sty 2018, 10:29

sebo pisze:Jeszcze mają czas na to, dopiero mamy styczeń. Nie przesadzajcie z tym.
Pitów nie wysyłają, informują o tym na stronie https://www.degiro.pl/pytania/. Ludzie dzielą się na "co masz zrobić dziś zrób jutro" i "co masz zrobić jutro zrób dziś". Ja należę do tych drugich, więc zajmuję się takimi koniecznymi duperelami jak podatki z miejsca.
sebo pisze:"Z tego co kojarzę to zwinęli biuro w Polsce i trzeba liczyć samemu." co to znaczy? Powielanie dziwnej treści nie jest dobre.
Tutaj faktycznie pomyłka, bo myślałem, że mieli wcześniej biuro w Polsce, które obsługiwało polskich klientów (czyli również wysyłało PIT-8C). Tymczasem broker jest w Holandii, a w Polsce po prostu biuro obsługi klienta, które ma się dobrze.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 17 sty 2018, 10:59

Po pierwsze według ustawy z tego co pamiętam biura mają czas na wystawienie PITu do końca lutego.
Brokerzy zagraniczny nie wystawiają PITa tylko wystawiają raport roczny w lutym do pobrania.
Po następne nie musisz go mieć bo sam liczysz transakcje :) Więc z końcem roku masz policzone.
Więc: "co masz zrobić jutro zrób dziś" 1 stycznia już miałeś swój raport :)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 17 sty 2018, 11:03

sebo pisze:Więc: "co masz zrobić jutro zrób dziś" 1 stycznia już miałeś swój raport :)
Miałem raport, ale z SAXO i sobie policzyłem. A w DeGiro jest właśnie ten problem, że nie mam podanych wartości transakcji w PLN, czyli wartości po jakich powinienem liczyć zysk/koszt przy automatycznym przewalutowaniu. Stąd moje pytanie jak to policzyć skoro nie wysyłają PIT-8C. Policzenie podatku w takiej sytuacji jest niemożliwe. Ale jeśli wysyłają raport z końcem lutego to wszystko jest OK i temat do podjęcia w marcu ;)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 17 sty 2018, 11:15

Dostaniesz w tym czym kupowałeś w PLN i USD
"A w DeGiro jest właśnie ten problem, że nie mam podanych wartości transakcji w PLN"
Jak możesz nie mieć, skoro takiego raportu nie ma?
Raport dostaniesz z wartościami w PLN i USD.

Poczekaj do momentu wystawienia raportu, bo szkoda pisać, rzeczy, których nie ma i są wyssane z palca.
Napisz pod koniec lutego swoje zadowolenie bądź nie.

Odnośnie liczenia kursu, to bierzesz dzień transakcji wchodzisz na NBP i wcześniejszy dzień średni kurs bierzesz i według tego liczysz.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 17 sty 2018, 11:54

sebo pisze:Dostaniesz w tym czym kupowałeś w PLN i USD
"A w DeGiro jest właśnie ten problem, że nie mam podanych wartości transakcji w PLN"
Jak możesz nie mieć, skoro takiego raportu nie ma?
Raport dostaniesz z wartościami w PLN i USD.
Masz konto w DeGiro? Widzisz tabelkę "Transakcje"? Masz tam wartości w PLN? Nie masz. A przynajmniej ja nie mam. To, że w raporcie dostanę w lutym dowiedziałem się dzisiaj. Mądrzysz się dzisiaj jak już to napisałem, wczoraj odpowiedzi nie miałeś.
sebo pisze:Poczekaj do momentu wystawienia raportu, bo szkoda pisać, rzeczy, których nie ma i są wyssane z palca.
Napisz pod koniec lutego swoje zadowolenie bądź nie.
Zadałem proste pytanie o rozliczanie. Nie piszę recenzji.
sebo pisze:Odnośnie liczenia kursu, to bierzesz dzień transakcji wchodzisz na NBP i wcześniejszy dzień średni kurs bierzesz i według tego liczysz.
Rastignac pisze:A w DeGiro jest właśnie ten problem, że nie mam podanych wartości transakcji w PLN, czyli wartości po jakich powinienem liczyć zysk/koszt przy automatycznym przewalutowaniu.
Geniuszu, kupuję i sprzedaję w PLN!!! Automatyczne przewalutowanie. Tak więc nie mogę sobie przeliczać po kursie z poprzedniego dnia. Jak grochem o ścianę. Mów 3 razy to samo i tak nie zrozumie. Zafiksował się i będzie pisał swoje. Zawsze jak wchodzdę na polskie fora/irc to jest pełno kolesi, którzy MUSZĄ ciągnąć swój bzdurny argument, nawet nie wiadomo jak głupi, byle tylko sztukować swoje to i owo. Taki nasz folklor.

marttin
Posty: 43
Rejestracja: 25 kwie 2017, 08:14

Re: Podatki, US trading

Post autor: marttin » 17 sty 2018, 13:28

W DeGiro jak pobierasz dane to pln nie ma. Ale jeżeli wyświetlasz raport transakcji to dam dane pln są

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 17 sty 2018, 13:35

marttin pisze:W DeGiro jak pobierasz dane to pln nie ma. Ale jeżeli wyświetlasz raport transakcji to dam dane pln są
Masz na myśli ten raport, który przyjdzie w lutym czy jakiś inny, którego nie zauważyłem?

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Podatki, US trading

Post autor: eleste » 17 sty 2018, 13:54

Ja też mam automat do złotówki przy kupnie sprzedaży i w zakładce transakcje (czy to na www czy po eksporcie do xls) kurs wymiany, kwoty PLN są.
Masz transakcję rozbitą na pobranie/oddanie złotówek z konta z kursem wymiany w kolumnie "kurs wymiany" FX Credit/FW Withdrawal + dwie pozycje opłaty transakcyjne + właściwa transakcja zakupu sprzedaży np. w USD

to rozbicie o którym wyżej masz w zakładce Rachunek w transakcjach to samo tylko zbiorczo ale faktycznie bez kursu wymiany dla transakcji z 2017

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 17 sty 2018, 14:16

OK, nie ma sensu ciągnąć tego tematu. Interesowało mnie tylko czy będę musiał to liczyć sam czy nie, a jeśli sam to jak. Skoro przyślą raport, to po problemie.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 17 sty 2018, 16:05

Rastignac
Ty piszesz wyssane z palca ja piszę jak jest.
Nie widziałeś raportu na oczy a oczerniasz mnie.
Piszę się do Ciebie a Ty dalej nie rozumiesz i wciskasz innym, że nie rozumieją.
Napisałem Ci co i jak.
Proszę Cię nie pisz do mnie w ten sposób.
Zakupy u nich możesz robić w PLN i w USD.
Tak transakcje są w USD i PLN jak można tego nie widzieć? U mnie tak jest. Za ile kupiłem w USD jak i PLN mam dwie tabele oraz podany kurs rozliczenia z transakcji, dlatego jak nic nie muszę liczyć.
Dostałeś proste odpowiedzi a zachowujesz się jak 20 latek.

Masz podane transakcje w USD i przeliczenie na PLN oraz kurs podany.
Przykład kupiłem 2 ETF GDX cena 25$, razem 50$, cena w PLN 177zł, kurs wymiany 3,54zł. (kurs wymiany podawany jest odwrotnie)
Kurs wymiany i tak musisz wziąć, że strony NBP średni.

raport jest (mam) w PLN i USD, pasi?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 17 sty 2018, 16:47

Jak z opętanym. Szkoda odpowiadać. EOT z mojej strony.

odrion
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:01

Re: Podatki, US trading

Post autor: odrion » 17 lut 2018, 12:11

Witam,
Z racji, że to mój pierwszy post, chciałbym się przywitać i podziękować, za stworzenie takiego miejsca gdzie merytorycznie można porozmawiać o inwestycjach.
Na razie biernie czytałem wpisy, ale najwyższy czas się trochę uaktywnić :).

Zająłem się PITem i chciałem wrócić do poruszonego tematu rozliczeń:
1. Jak rozliczacie koszty CFD. Ściągacie historię finansowania (ja np w DIF mam odsetki rozpisane na każdy dzień) i do każdego dnia aplikujecie odpowiedni kurs NBP? Czy jakoś to upraszczacie?
2. Tomek wspomniał, że do kosztów należy dodać kupno i przelewy gotówkowe na konto maklerskie? Nie do końca rozumiem te przelewy. Chyba powinniśmy do podatku wziąć tylko transakcje zamknięte.

Z góry dzięki za komentarze,
odrion

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Podatki, US trading

Post autor: piap » 19 lut 2018, 10:37

@odrion

Ja koszty CFD planuje rozliczyc jak koszty uzyskania przychodu - natomiast ja mam konto w Saxo i tam wszystkie rozliczenia robie wedlug wydruku historii rachunku - gdzie koszty CFD broker podaje zbiorczo za caly miesiac - i taka tez wartosc biore pod uwage.

Pozdrawiam,
Paweł

ODPOWIEDZ