Jak określać moment zakupu i sprzedaży?

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Jak określać moment zakupu i sprzedaży?

Post autor: durin » 17 cze 2018, 11:00

Szanowni, chciałem Was zapytać o Wasze podejście do kupowania i sprzedawania aktywów. Na jakiej zasadzie decydujecie o momencie wejścia i wyjścia? Z tego co już poczytałem forum widzę że spora część korzysta z analizy technicznej. Czy tylko na tej podstawie można zdecydować o tym na "chłodno"? Czy też macie jakieś inne sposoby? Nie chodzi mi bynajmniej o emocjonalne: "a dziś kupie/sprzedam bo mi się nudzi".
Tylko techniki w ramach dyscypliny w inwestowaniu.

Dante
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 28 lip 2017, 21:55

Re: Jak określać moment zakupu i sprzedaży?

Post autor: Dante » 17 cze 2018, 11:58

Każdy ma jakieś swoje kryteria decydujące o momencie wejścia w inwestycje, nie ma tu chyba takich uniwersalnych zasad, wiele zależy też od instrumentu.
Ja osobiście korzystam z najprostszych wskaźników takich jak RSI, MACD i wstęgi Bollingera.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Jak określać moment zakupu i sprzedaży?

Post autor: Tomek » 17 cze 2018, 15:21

Ja też bazuję na tych najprostszych wskaźnikach, czyli Bollinger z ustawieniami (65,2) i przecięcie się średnich na MACD z ustawieniami (15,30,9). Żeby kupić, to oba wskaźniki musza sie potwierdzić, ale żeby sprzedać wystarczy tylko jeden.

No i wiadomo, że mówimy tu wylacznie o timingu, a nie o powodach do wejścia czy do wyjścia. To znaczy, zeby wejść na rynek, muszę mieć powody fundamentalne, a same wskaźniki AT mówią mi tylko o momencie tego wejścia. Z wyjściem jest tak samo. Fundamenty mówią, że trzeba się ewakuować, a AT podpowiada kiedy zrobić to w odpowiednim momencie.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Jak określać moment zakupu i sprzedaży?

Post autor: sebo » 18 cze 2018, 21:02

Cezary no to ostatnio to robiłem i pokazywałem wyniki, wchodziłem gdzie krew się lała, była to trochę zabawa, szybkie akcje zakupu i wyjście.
Tylko jak będziesz miał nieudaną transakcję a przy takiej grze to olbrzymie ryzyko to masz dwie możliwości sprzedajesz, że startą albo zostawiasz, dlatego trzeba wybrać odpowiednie instrumenty.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Jak określać moment zakupu i sprzedaży?

Post autor: sebo » 18 cze 2018, 21:16

Cezary każde doświadczenie jest dobre, lepiej je zdobyć samemu niż pisać o doświadczeniach innych osób, jak na forach inni piszą.
Czasem warto odskoczyć i się sprawdzić. Są różne techniki i trzeba spróbować, bo inaczej będziemy ślepo podążać za innymi.
Był dobry moment i już go nie ma.
Oczywiście nie zachęcam. Ja robiłem bez lewaru, może dwa przypadki, z lewarem bym miał pewnie około 20% zysków na każdym instrumencie, ale to już inna adrenalina i pewnie były by pomyłki bolesne.
To było idealne wyczucie rynku no i odizolowałem się od wiadomości i czytania innych.
Oczywiście ze trzy pozycje mi zostały z minusem. Nie ma ich w zestawieniu, ale tak naprawdę popłynąłem na jednej pozycji -5% ale była obarczona olbrzymim ryzykiem.

Na zdjęciu dwie pozycje z lewarem.
Po policzeniu, bez prowizji, już zakończone transakcje i się wycofałem. Kwoty niskie, bo to był test dla mnie.
No i pierwszy raz mi się pieniądze skończyły na rachunku, może były ale za które, nie mogłem już kupić (rozliczenia). Nie używam kredytów tylko gotówka.
Załączniki
Screen Shot 2018-06-18 at 21.22.43.png

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Jak określać moment zakupu i sprzedaży?

Post autor: piap » 21 cze 2018, 13:16

Skoro wielcy inwestorzy mowia, ze handluja systemami a nie opiniami - to chyba dobrze miec obiektywny setup - zarowno na we, jak i wy.

Dlatego mozna tez wykorzystac pierwszą odwrotną świeczkę (gdy juz cena wejdzie w nasz obszar zainteresowan) - czyli taki wariant posredni pomiedzy:

- niecierpliwym/subiektywnym - kupuje/sprzedaje bo spada/rosnie (bez żadnego sygnału z rynku)

- cierpliwym/obiektywnym - bollinger/macd

ODPOWIEDZ