Bear's food

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Bear's food

Post autor: winio » 27 lis 2020, 21:49

OK, ale samą bombę to sobie mogę załóżmy mieć w piwnicy kupioną na Ukrainie z radzieckiego arsenału.
Pytanie tylko jak (i czym) dostarczę ją do Izraela?

Twoim zdaniem ewentualny konflikt wzmocni dolara, obligacje, ropę i złoto?

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Bear's food

Post autor: Ryszard Wielkouch » 27 lis 2020, 22:03

aaaaaaa.png

Wątpię, żeby coś zrobili. Wszyscy i tak wiedzą, że to morderstwo to sprawa Izraela.

Iran jako sojusznik Chin może już posiadać rakiety zdolne przenosić głowice atomowe. Na ich miejscu pracowałbym równolegle nad tym, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Tak jak napisałem wszyscy się rzucą na save heaven assets nawet jak na logikę nie ma to większego sensu.

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Bear's food

Post autor: winio » 27 lis 2020, 22:38

Ryszard Wielkouch pisze:
27 lis 2020, 22:03
Wszyscy i tak wiedzą, że to morderstwo to sprawa Izraela.
To nie mogą im kogoś odstrzelić?

W sumie to ciekawie by było, taka korekta to okazja na zakupy. No i na obligacjach bym coś zarobił, nawet podwójnie licząc w PLN bo i dolar się umocni. Akurat była by okazja sprzedać. Tylko w sumie Gliny i Tomka szkoda, bo oni chyba są do pełna zapakowani w longi (pewnie nawet z marginem) i z tego co piszą nie mają w portfelach obligacji. To może niech się jednak nie mordują, tak będzie lepiej dla świata.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Bear's food

Post autor: Thorwald » 28 lis 2020, 09:41

winio pisze:
27 lis 2020, 21:49
Pytanie tylko jak (i czym) dostarczę ją do Izraela?

Skoro dostarczają setki/tysiące rakiet Hezbollahowi w Libanie do ostrzału Izraela, Hezbollah jest u władzy w Libanie, w Libanie są Irańskie jednostki Al-Kuds, to jaki problem dostarczyć do Libanu głowicę wielkości walizki ? Rakiety są już na miejscu. W Teheranie była demonstracja Strażników Rewolucji domagających się zgody na dokonanie zemsty na Izraelu. Iran może poczekać do 20 stycznia z zemstą.

Online
Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Bear's food

Post autor: glina » 28 lis 2020, 09:53

winio pisze:
27 lis 2020, 22:38
W sumie to ciekawie by było, taka korekta to okazja na zakupy. No i na obligacjach bym coś zarobił, nawet podwójnie licząc w PLN bo i dolar się umocni. Akurat była by okazja sprzedać. Tylko w sumie Gliny i Tomka szkoda, bo oni chyba są do pełna zapakowani w longi (pewnie nawet z marginem) i z tego co piszą nie mają w portfelach obligacji. To może niech się jednak nie mordują, tak będzie lepiej dla świata.

3 Stycznia 2020 zamordowano Quasema Soleimaniego. Jak powszechnie wiadmo, to byl oficjalny moment rozpoczecia 3ciej wojny swiatowej ;-).

Zaznaczylem na wykresie wplyw tego wydarzenia na S&P500.

Suleimani.png

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Bear's food

Post autor: Ryszard Wielkouch » 28 lis 2020, 11:49

Gdyby zamordowano generała po stronie USA to miałbyś drugi 9 11 :) Ze względów strategicznych Iran nie szuka wojny może tylko zostać w nią wplątany przez prowokację i tego należy się bać.

Trzeba też pamiętać, że rynki często bagatelizują np. koronawirusa, który w pierwszym momencie wywołał tylko małe spadki, a potem wodospad :)

Kris
Stały bywalec
Posty: 223
Rejestracja: 11 mar 2020, 21:36

Re: Bear's food

Post autor: Kris » 28 lis 2020, 12:47

Dla mnie bardzo niepokojącym jest fakt, że ludzie kompletnie zapomnieli i wymazali z pamięci słowo KRACH (Był jeden w marcu drugi za 100 lat..). Przegrałbym każde pieniądze obstawiając w kwietniu poziomy indeksów na listopad 2020. Wzrosty, które pojawiły się od kwietnia do listopada są dla mnie czymś niewyobrażalnym i KOMPLETNIE oderwanym od rzeczywistości ale moje postrzeganie jest tu kompletnie nie istotne bo stan faktyczny jest jaki jest. Na dzisiaj VIX stoi w miejscu, euforia na całego, świat miodem i mlekiem płynący, są już szczepionki dosłownie, zero problemów a będzie jeszcze 100 razy lepiej niż jest obecnie ;): hulaj dusza piekła nie ma ale czy taki jest faktyczny stan rzeczy hmm chyba jednak nie. NIe wiem jak będzie ale prawdziwy krach ZAWSZE przychodzi jak nikt o nim nie mówi i nikt się go nie spodziewa. Już wszyscy są podekscytowani rajdem świętego Mikołaja już rozpisują się o nowych dużo wyższych poziomach. Rynek jest nie przewidywalny, nie wiem jak będzie ale mi osobiście pozapalały się już wszystkie możliwe lampki ostrożnościowe bo obecnie według mnie wystarczy iskra i będzie wielkie bum. Mam świadomość iż większość z Was zabije mnie śmiechem, ale napisałem jak to postrzegam i zalecam Wam wzmożoną ostrożność jednocześnie Szczerze gratulując odwagi i osiągniętych do tej pory wyników. PS. Wszyscy analitycy rozpisują się obecnie jak to $ będzie z siłą wodospadu spadał w dół hmm (Ja jestem pod korek w $)

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Bear's food

Post autor: Hubert » 28 lis 2020, 14:34

Kris wszystko zależy w co inwestujesz. Ja już na indeksy nie patrzę bo to nie ma sensu bo nikt tego nie jest w stanie kontrolować . Ty masz kontrole nad tym jaką spółkę kupujesz ( w sensie w jaki biznes chcesz zainwestować i po jakiej cenie ) reszta jest poza twoja kontrolą i czekanie tu na jakiś krach nic nie pomoże :) Bycie całkowicie poza rynkiem jest totalnie bez sensu . Jeżeli uważasz ze będzie korekta to kup swoje spółki po 1/4 ilosci docelowej i trzymaj. Jak spadną dokupisz taniej bo wiesz ze to są dobre biznesy i za 3 do 5 lat będą zarabiać coraz więcej .

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Bear's food

Post autor: Ryszard Wielkouch » 28 lis 2020, 15:15

20 listopada było insajderskie kupno na Barrick Gold. Wcześniej insajderzy sprzedawali przed największymi spadkami.

Także przed spadkami Warren Buffet sprzedawał ok. 40% udziałów w Barricku.

Zgubiłem stronkę, która ładnie podawała insajderskie transakcje więc nie będzie grafiki ;)

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Bear's food

Post autor: Q'bot » 28 lis 2020, 15:37

Kris pisze:
28 lis 2020, 12:47
Wzrosty, które pojawiły się od kwietnia do listopada są dla mnie czymś niewyobrażalnym i KOMPLETNIE oderwanym od rzeczywistości ale moje postrzeganie jest tu kompletnie nie istotne bo stan faktyczny jest jaki jest.

Już gdzieś wspominałem, ale dla mnie oderwane od rzeczywistości, a już na pewno od zdrowego rozsądku były marcowe spadki na haltach. Właściwie do dziś nie rozumiem po kiego grzyba 'coś' bo raczej nie 'ktoś' wtedy sprzedawał. Ludzie raczej kupowali widząc upragnioną od dawna promocję, nawet na tutejszym forum większość pakowała do wora ile wlezie... Więc kto u licha dumpował ceny?

Online
Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Bear's food

Post autor: glina » 28 lis 2020, 18:37

Hubert pisze:
28 lis 2020, 14:34
Kris wszystko zależy w co inwestujesz. Ja już na indeksy nie patrzę bo to nie ma sensu bo nikt tego nie jest w stanie kontrolować . Ty masz kontrole nad tym jaką spółkę kupujesz ( w sensie w jaki biznes chcesz zainwestować i po jakiej cenie ) reszta jest poza twoja kontrolą i czekanie tu na jakiś krach nic nie pomoże :) Bycie całkowicie poza rynkiem jest totalnie bez sensu . Jeżeli uważasz ze będzie korekta to kup swoje spółki po 1/4 ilosci docelowej i trzymaj. Jak spadną dokupisz taniej bo wiesz ze to są dobre biznesy i za 3 do 5 lat będą zarabiać coraz więcej .

Alleluja. Z ust mi to wyjales.

Zadne wydarzenia makro nie zmieniaja trajektorii spolek. Oczywiscie, w kazdej chwili rynek moze uznac ze P/E (lub inny wskaznik) nalezy zredukowac o 25% ale spolki, ktore sie rozwijaja szybko odrobia te strate. Bardziej bym sie martwil o te, ktore juz nie rosna.

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Bear's food

Post autor: winio » 28 lis 2020, 18:59

Kris pisze:
28 lis 2020, 12:47
(Ja jestem pod korek w $)
W sumie z punktu widzenia Polaka to taki trochę naturalny hedge, bo zwykle przy okazji kryzysu rośnie kurs dolara względem PLN. Innymi słowy łagodzi nam to ewentualne spadki. Nawet zerknałem sobie na zagranie typu 'kup na górce i dowieź do dna dołka'. Jako benchmark weźmy SP500:

01.01.2020 kupujemy jakiś ETF typu VOO, SP500: 3250 punktów, kurs USD/PLN 3,80
23.03.2020 (dołek), SP500: 2237 punktów (-31%), kurs USD/PLN 4,28 (+13%)

Już nie wspomnę o tym, że to i tak dość ryzykowny portfel bo 100% alokacji w akcje. Czyli nie ma tego złego :)

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Bear's food

Post autor: Maro » 28 lis 2020, 20:54

Ryszard Wielkouch pisze:
28 lis 2020, 15:15
20 listopada było insajderskie kupno na Barrick Gold. Wcześniej insajderzy sprzedawali przed największymi spadkami.

Także przed spadkami Warren Buffet sprzedawał ok. 40% udziałów w Barricku.

Zgubiłem stronkę, która ładnie podawała insajderskie transakcje więc nie będzie grafiki ;)

lis 2020, 14:42

Złoto wygląda ciekawie, dlugotermino raczej trend jest jeden, ujemne realne stopy procentowe, dodruk itp. Spolki wydobywcze po korekcie wyglądają równie
ciekawie GOLD chyba najciekawiej. AEM, KL ewentualnie coś innego godnego uwagi polecisz?

Tomi5
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2020, 02:04

Re: Bear's food

Post autor: Tomi5 » 28 lis 2020, 23:02

Maro pisze:
28 lis 2020, 20:54
Ryszard Wielkouch pisze:
28 lis 2020, 15:15
20 listopada było insajderskie kupno na Barrick Gold. Wcześniej insajderzy sprzedawali przed największymi spadkami.

Także przed spadkami Warren Buffet sprzedawał ok. 40% udziałów w Barricku.

Zgubiłem stronkę, która ładnie podawała insajderskie transakcje więc nie będzie grafiki ;)


Złoto wygląda ciekawie, dlugotermino raczej trend jest jeden, ujemne realne stopy procentowe, dodruk itp. Spolki wydobywcze po korekcie wyglądają równie
ciekawie GOLD chyba najciekawiej. AEM, KL ewentualnie coś innego godnego uwagi polecisz?

Ja bym jeszcze dorzucił KGC do listy,
tu są insajderskie transakcje https://simplywall.st/stocks/ca/materia ... old-shares

ODPOWIEDZ